Bir elti sedef vakası da benden kızlar

Hadi ya
Hiç geçmiyo yani bu korku ?

Ben bi kere yeni evliyken yaptım
Ama netten baktım kaç dk. diye çok mu yazmışlar ne
Ben o süreye göre yaptım mercimeğin dibi tuttu :KK1:

Alışık değilim ve kapağı da oldukça ağır diye açana kadar da ne şekillere girdim , Allah'tan kimse yoktu :KK1:
Eşim de düdüklüyü boşver ya onda bende ayarlayamıyorum normal tencere de görüyoruz bari dedi
Öyle kaldı düdüklücüğümüz :KK1:

mercimeğin dibi neden tutuyor bir türlü anlamadım.düdüklüyle ilgili değil.bir o tutuyor.ben artık dibinin tutmasına razıyım yeter ki yanmasın diyorum

Schafer ve tefal klipsli olanlar çok güzel.. hiç korkulacak gibi… anne maceralarından bizde bir korku var da teknoloji harika bir şey.
Hem pişirme süreleri de çok kısa klasik düdüklüye göre.

Hiç kullanmadım inan şimdiye kadar da ihtiyaç duymadım, herkes alışmadığın için ihtiyaç duymamışsındır diyor ama bilemiyorum.

işte gidemiyorsa varmış bir çıkarı.yani aynı hesap işine öyle gelmiş.

çıksaymış kiraya ya da bir gecede gecekondu yapıverseymiş.yeter ki huzurum olsun deseymiş.işte işte bunlar zor şeyler.belki şimdiki bu suskubluk kendi kendine yaptığı bu türden bir iç hesaplaşmasındandır.

O zamanlar kaynanamın babası yeni ölmüş
Annesini bi başına bırakmak istememiş, gençmiş ve bu kadar da bıktırmıyomuş kimseyi
Kayınpederimin çıkarından değil yani, kayınvalidemin evlatlık görevi gereği oraya gitmişler
Yıllar sonrayı göremiyo ki kimse
Nasip diyelim neyse
Bina yıkılınca zaten herkes ayrı yerlere dağılacakmış payı ne ise

işte gidemiyorsa varmış bir çıkarı.yani aynı hesap işine öyle gelmiş.

çıksaymış kiraya ya da bir gecede gecekondu yapıverseymiş.yeter ki huzurum olsun deseymiş.işte işte bunlar zor şeyler.belki şimdiki bu suskubluk kendi kendine yaptığı bu türden bir iç hesaplaşmasındandır.

Abla diyerek başlayayım da.. yaş kaçtı ya. Bir kere daha sormuştum da kaynadı ya da ben okumadım..kaçırdım bir şekilde…

Annen iyi korkutmuş seni :))))

Evet :KK1: ben kızımı / oğlumu korkutmayacağım ama :KK17:

annemde korkardı sonra bende korkardım ama rahatlığını görünce seviyorum artık, havasını güzel çıkarınca bişi olmuyo kolaylık bence , hatta ben 10 dk havası çıksın diye bekletiyorum sonra içim rahat etmiyo çeşmenin altına tutuyorum iyice kıyıda köşede kalanlarda çıksın diye düğmeye basıyosun açılıyo zaten çok severim düdüklümü

Havası nasıl alınıyo ben bilmiyorum ki

Hadi ya
Hiç geçmiyo yani bu korku ?

Ben bi kere yeni evliyken yaptım
Ama netten baktım kaç dk. diye çok mu yazmışlar ne
Ben o süreye göre yaptım mercimeğin dibi tuttu :KK1:

Alışık değilim ve kapağı da oldukça ağır diye açana kadar da ne şekillere girdim , Allah'tan kimse yoktu :KK1:
Eşim de düdüklüyü boşver ya onda bende ayarlayamıyorum normal tencere de görüyoruz bari dedi
Öyle kaldı düdüklücüğümüz :KK1:

Bu yeni çıkanlar farklı

İçine koyduğun herneyse, et kurubaklagil, ayarlıyorsun

Dakika ayarı da var,

Bitince ötüyor :)

Sonra buharı atıyor, 5 dk

Basınç bitmeden zaten açamıyorsun.

Mümkün değil yakmak, patlatmak

Ben yakıp patlatmadıysam :)

Hiç kullanmadım inan şimdiye kadar da ihtiyaç duymadım, herkes alışmadığın için ihtiyaç duymamışsındır diyor ama bilemiyorum.

bende hiç kullanmadım..evimdede yok çeyiz alışverişinde ona okadar para vermiyim başka bişey alırım dedim öylede kaldı :KK1:

evlendikten sonrada ona fırsat olmadı..şimdi nohut filan yapacağım zaman 1 gün öncede ıslatıyorum..sonrada pişiyo ya yavaş yavaş.

Bu yeni çıkanlar farklı

İçine koyduğun herneyse, et kurubaklagil, ayarlıyorsun

Dakika ayarı da var,

Bitince ötüyor :)

Sonra buharı atıyor, 5 dk

Basınç bitmeden zaten açamıyorsun.

Mümkün değil yakmak, patlatmak

Ben yakıp patlatmadıysam :)

Benim ki dandik mi yani :KK70:
Bende de vardır belki de ben bilmiyorum
Netten bakıp süre tutup açmıştım bi kere sadece

mercimeğin dibi neden tutuyor bir türlü anlamadım.düdüklüyle ilgili değil.bir o tutuyor.ben artık dibinin tutmasına razıyım yeter ki yanmasın diyorum

Kendimce cevap vereyim ben: mercimek ağır bir bakliyat olduğu için sudan ağır olduğundan dibe çöküyor ve yapışıyor... pişme süresinin yarısına gelince açıp bir karıştır istersen. Tutmaması lazım. Tenceren çok ince de olabilir.

Akşama ne yemekleriniz var yada ne yemeği yapmayı düşünüyorsunuz kızlar.

Mercimek çok su çeker, ondan tutuyordur, düdüklüden korkmam ki yıllarca önce annemin düdüklüsü patlamıştı, bildiğin ufo gibi tur atıp talan etti mutfağı, bizde korkmaktan ziyade mutfağın o savaştan çıkmış haline kahkahalarla gülmüştük, tavandaki buğdayların yapış yapış halde yere düşüşü bizde geçici bir delilik yaptı sanırım:KK37:

Düdüklü kullanıyorum hatta az sonra gidip ocağa koyacağım ama eşim çok korkar, onlarında patlamış, travmayı atlamamış garibim, bir ara çocukluğuna inip hafızasını resetleyeceğim:KK14:

Nemesis bu sedef konusunu kapattır muneciğime.
Buraya tertemiz bir geyik konusu aç oraya toplaşalım hepimiz :KK3:
Bu konunun başı sonu belli değil :KK24:

X