Bipolar..

Ben de bipolarım. İnsanın hayat kalitesini düşüren ve hayattan hak ettiğini alamamasını sağlayan şey geçmiş olsun. Yeri geliyor kapasitesini kullanamıyor. Bu tur yani bizim gibi insanlara yapılan tek şey sevgi ve tahammül. Sevgiyle düzeliyoruz biz.

Yani nasıl birşey bu bana anlatabilir misin vaktinden ayırıp. Ne bileyim hiç geçmeyecek mi. Belirli dönemler oluyormuş bi çok iyi olduğun dönem bi karamsar ve depresif olduğun dönem gibi.

Kardeşinizin bütün kan tahlilleri yapıldı mı? Tiroid hormonlarına, şeker durumuna falan bakıldı mı? Hipoglisemi olup olmadığına falan... Hatta gluten hassasiyeti bile psikolojiyi etkiliyor.
Mutlaka spor yapmalı. Sporla enerjisini atıp yorulmalı....

kardeşinize bipolar tanısı koymak için çok erken, kardeşime 5 yıl sonra su götürmez bir bipolar hastası tanısı yeni kondu, şu an 19 yaşında.
ayrıca sizin anlattıklarınızın kat kat fazlasını ve kötüsünü yaşadık her atakta.
neredeyse her sene 2 ay boyunca bilinç dışı hareket ediyor ve o süre sonunda sanki biri parmağını şıklatmış gibi normal hayata dönüyor ve yaptıklarının hiçbirini hatırlamıyor.

tavsiyem kardeşiniz mutlaka alanında uzman bir ergen psikiyatristinin kontrolünde olsun ve asla ama asla ilaçlarını kesmesin, gerekirse ağzına siz koyun suyunu siz içirin.

Amatem de internet bagimlilari da tedavi oluyor bu araştırın bence once internetle bagı koparilmali sonra tedavilere cevap verecektir

Eger bipolarsa ilac tedavisi almadan düzelmez. Duzenli bir sekilde bir ilac tedavisine baslamasi lazim. Zaman gecer de düzelme saglarsa doktor kontrolünde ilac biraktirilir. Kardesiniz psikiyatrik bir hastaysa psikiyatrik ilaclar kullanmak zorunda. Şeker hastasina gidip de 'ay bu insulini kullanman hic icime sinmiyor' demek gibi bir sey bu. Bipolar hastalari depresif donemlerinde intihar riski taşıyabilirler. Siz su anda iyilik yaptığınızi zannederek büyük kotuluk yapıyorsunuz. Ustelik 16 yasinda bir cocuk. Okulu da birakmis. Lutfen bir cocuk psikiyatristine basvurarak doktor kontrolunde gerekli tedavi programina girin. Kardesinizin hayatinin ellerinden tutun.

Canım benim kardesim de bipolar hastasi.bu zamana kadar kardesim iyiydi bi sorunu yoktu sonra yavas yavas icine kapanmaya basladi daha sonra da ilk atağını gecirdi.atak gecirdigi zaman biz kardesime neler oldugunu anlayamadik halisunasyonlar gormeye basladi hic uyumaz yemek yemez oldu surekli sacmaliyordu sacma seyler konusuyordu benim ajan oldugumu annemin yemeklere zehir kattigini falan soyluyordu bu ve buna benzer seyler soyluyordu butun gun.zar zor da olsa hastaneye yatirmayi basardik.hastanede tedavi gordu bir sure.doktor bipolar oldugunu soyledi.su anda cok sukur iyi durumu.cok zor gunler atlattik.simdi o atak gecirdigi gunleri hatirlamiyor ben neler yapmisim oyle diyor.sana diyecegim şu ki ilaclarini mutlaka ama mutlaka kullansin.ilaclarini biraktigi an yine ataklar gecirir.ayrica bu hastalikta hastaya verilecek en guzel sey sevgi ve moral.sevginizi hissettiginde daha iyi oldugunu goreceksiniz.

Tedavi süresi uzun bir hastalık ama iyileşecektir ilaçları alması bu süreci kısaltacaktır asla yalnız bırakmayın intihara meyili olanlarda var allah yardımcınız olsun

• Allah şifa versin kardeşim.Ergenlik dönemi olduğu için iki kat dikkat edilmeli.
  • Ya Şafi zikrini araştır bence birde inşirah suresini hayırlı geceler.

Bazı gençler ergenliği ağır atlatıyor. Benim kardeşimde de tuhaflıklar vardı, ergenlikten sonra geçti. Ergenlik bunalımı olabilir bence. Yanında hastaşıkla ilgili konuşmayın, yoksa internetten okuyup taklit eder istemsizce. Kıyamam en çok aile üzülüyor tabi..Özel bir psikolog iyi olabilir, onu konuşturabilir. Devletteki psikologlar ilgilenmiyor, psikiyatri de ilaç yazıyor sadece. Üzülmeyin tam ergenlik yaşı, olgunluğa bedeni ve psikolojisi alışamıyor hemen.

Hanımefendi kardeşinize bipolar bozukluk tanısı konulmuş, bu depresyon gibi bir şey değil ki 2 ay ilaç kullandı iyileşti denilsin. Bazı psikiyatrik rahatsızlıklarin tedavisi bir ömür devam eder ve bırakıldığında bahsettiğiniz durumlar tekrar ortaya çıkar. Bipolar bozukluk da bunlardan biri. Tekrar bir doktora başvursanız iyi olur.

Bipolarların kullandığı ilaçlar uzun dönem ilaçlar olarak geçer. Öyle iyileşip bırakma söz konusu değildir. Kardeşinizin düzenli bir psikiyatri olmalı ki, mod geçişlerine göre ilacın dozu, kan tahlillerine göre cinsi ayarlanmalı düzenli olarak. Ayrıca bipolarların çoğu atak dönemlerinde sağlıklı olup olmadıklarını bilemez. Kafasına göre ilacı bırakmasına izin vermemelisiniz yani.

İzin vermemek şöyle dursun bilakis o da istemiyormuş kardeşinin ilaç içmesini
Teşhise de inanmamış zaten

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…