bipolar mı borderline mı olduğumu anlayamıyoruz

macxies

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
28 Temmuz 2024
29
-6
19
merhaba arkadaşlar, 2 tane psikiyatriste gittim ve ikisinden ayrı ayrı bipolar ve borderline tanısı aldım yani biri öyle dedi biri böyle.
ve fark ettim ki bazen öyle bazen böyleyim
mesala başlarda ilk bi sıkıntım olduğunu fark ettiğimde borderline olduğumu düşünmüştüm ve psikiyatrimden bpd tanıdı aldım. günlük ve saatlik olarak fazla abartılı ve uçlarda duygu değişimlerim vardı, içimde siyah bir boşluk hissi, sevgilime karşı sürekli olarak duygu değişimleri yaşadım ve intihar girişimlerim, yani bir borderline neyse bende oydum. 1 yıl ya da yarım yıl sonra haftalık veya aylık olarak uzamaya başladı manik ve depresif dönemlerim, uzun süreli depresifliğimden çıkamıyordum, intihar girişimim yüzünden hastanelik olmuştum ve hayatımda ilk kez 1 ay boyunca her gün kendimi öldürme planları yapıyordum ve hiç o mutsuzluktan çıkamadım. 2 hafta falan da manik kalıyordum tabi fakat o manik olduğum zamanlar bile tekrar kötüye dönmekten korktuğum için yine çok kötü bir durumdaydım, böyle olmasa manik olmak bir süte iyi geliyordu ve bipolar tanısı koyuldu, ilaç kullandım ve kendi kendime bıraktığımda tekrar eski halime yani borderline tanısı aldığım halime geri dönmüştüm, 6 aydır böyleyim şuan.

kısacası neden iki rahatsızlık da varmış gibi oluypr bende, ben neyim?

bir doktoru seçmek, tedavi sürecinize onunla devam etmek ve doktorunuza güvenmek en iyi yoldur bence.

bir kişi hem borderline hem bipolar olabilir sanıyorum ki, bunlar sadece tanılardır. önemli olanın ruhsal sağlığınızın iyi olması ve iyilik halinizin devam etmesi, tedavi yaklaşımının size yararlı olması ve sürdürebilmeniz bence. sıfatlara takılmayın.

Aynı anda hem borderline hem bipolar olan birini tanımıştım çokk eskiden. En son başka bir tanı aldım demisti ama unuttum. Yani bu ikisi ondan kaynakliymis. Sonra ne oldu bilmiyorum evlenip Avrupaya taşındı.

Bipoların karma epizod denilen dönemini de geçirmiş olabilirsin. Döngüler hızlıdır karma epizodda. Bipolar ve borderline arasındaki kesin tanıyı öğrenmenin yolu zamandır. Lityum iyi gelirse bipolar daha yüksek ihtimaldir.

Uzman olmadığım için fikir yürütemeyeceğim ama ben sizin yerinizde olsam bu durum netleşene kadar farklı doktorlara başvururdum. Yanlış tedavi sizi daha kötü bir noktaya sürükleyebilir

İkisine de sahibim. Borderline için 3 sene terapi ve ilaçtan fayda gördüm. Sonrasında ciddi bir mani dönemi ardından hastaneye yatmamı gerektirecek major depresyon yaşayarak üstüne bipolar tanısı aldım. İkisinin ayrımını yapabiliyorum artık, bipoların manisi gerçekten borderline’ın yüksek hislerinden farklı. Kendini kaybettiğin, fazla yükseldiğin, büyüklük hezeyanlarının olduğu, çok fazla riskli davranışta bulunduğun bir dönem.

X