bipolar mı borderline mı olduğumu anlayamıyoruz

macxies

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
28 Temmuz 2024
29
-6
19
merhaba arkadaşlar, 2 tane psikiyatriste gittim ve ikisinden ayrı ayrı bipolar ve borderline tanısı aldım yani biri öyle dedi biri böyle.
ve fark ettim ki bazen öyle bazen böyleyim
mesala başlarda ilk bi sıkıntım olduğunu fark ettiğimde borderline olduğumu düşünmüştüm ve psikiyatrimden bpd tanıdı aldım. günlük ve saatlik olarak fazla abartılı ve uçlarda duygu değişimlerim vardı, içimde siyah bir boşluk hissi, sevgilime karşı sürekli olarak duygu değişimleri yaşadım ve intihar girişimlerim, yani bir borderline neyse bende oydum. 1 yıl ya da yarım yıl sonra haftalık veya aylık olarak uzamaya başladı manik ve depresif dönemlerim, uzun süreli depresifliğimden çıkamıyordum, intihar girişimim yüzünden hastanelik olmuştum ve hayatımda ilk kez 1 ay boyunca her gün kendimi öldürme planları yapıyordum ve hiç o mutsuzluktan çıkamadım. 2 hafta falan da manik kalıyordum tabi fakat o manik olduğum zamanlar bile tekrar kötüye dönmekten korktuğum için yine çok kötü bir durumdaydım, böyle olmasa manik olmak bir süte iyi geliyordu ve bipolar tanısı koyuldu, ilaç kullandım ve kendi kendime bıraktığımda tekrar eski halime yani borderline tanısı aldığım halime geri dönmüştüm, 6 aydır böyleyim şuan.

kısacası neden iki rahatsızlık da varmış gibi oluypr bende, ben neyim?

Canim selam, herhangi bir tani almadim ya da psikolog falan degilim tamamen bir tanidigimin gecirmis oldugu surecten bilgi sahibiyim. Borderline ve bipolar normalde de cogu kiside keskin cizgiyle ayrilmiyormus. Arkadasim yurt disina gidince orda anlasildi doktorlar tarafindan. Tip tip ayriliyor ve o tiplerin de kendine has alt dallari var gibi bir sey. Bu konuda turkiyede hangi uzman sana yardimci olabilir fikrim yok ama yalniz degilsin 💘

X