Yöresel Tarif Beşamel SosLu patatesli oturtma :)) (sponsorum ellerim )

Yöresel Yemekler

FairyTale61

MuCiZem oL ..
Kayıtlı Üye
16 Temmuz 2012
4.853
1.914

beşamel soslu patatesli oturtma..

Malzemeler :

6-7 adet orta boy patates
2 adet orta boy soğan
2 adet yeşil biber
2 adet domates
1 kaşık salça
yarım çay bardağı biryağ
1kg kıyma
bir tutam karabiber , kırmızıbiber, tuz

öncelikle patateslerimizi soyup ince halka dilimleri halinde kesiyoruz..
$1.jpg
$2.jpg

suda bi süre bekletiyoruz...

daha sonra derin bi tavada yemeklik doğradıgımız soğanları bi güzel sotelıyoruz..
$3.jpg

hemen ardından doğradıgımız yeşil biber ve dometesi ekleyip bi süre daha sotelıyoruz..

$4.jpg $5.jpg

daha sonra kıymamızı ekleyıp ıyıce karıştırıyoruz..

$6.jpg $7.jpg

sıra baharatları eklemeye geldi..baharatlarıda ekleyıp suyunu çekene kadar pişiriyoruz..
$8.jpg $9.jpg

oturtmamızın malzemelerı pişerken diğer yndan borcam tepsımızı bı guzel yaglıyoruz ve patatesleri sırayla borcama düzüyoruz..

$10.jpg $11.jpg
üzerine kıymalı malzemeyı ve bir su bardağı sıcak su döküp 200 derece fırında 45 dakıka pişiriyoruz..

$12.jpg $13.jpg

bu arada beşamel sosu hazırlıyoruz..

2 yemek kaşıgı terayağ
2 yemek kaşıgı un
3 su bardağı süt
tuz karabiber

beşamel sos için terayağ ve unu bı guzel kavuruyoruz ve sonrasında sütü üzerine ekleyıp kaynayana kadar karıştırıyoruz..kaynayınca tuz ve karabiber ekleyıp altını kapatıyoruz...

borcam tepsimizi fırından çıkartıp beşamel sosu üzerine yayıyoruz ve kaşar rendesi üzerine serpiyoruz üzeri kızarna kadar pişiriyoruz...

$14.jpg

püf noktası : paatatesleri tepsıye dızmeden once hafif kızartırsanız fırında daha çabuk pişicektir..beşamel sosuuda üzerine patatesler piştikten sonra dökerseniz patatesleriniz çiğ kalmamış olur ..

Afiyet Olsun...

Son düzenleyen: Moderatör:
ellerine saglık canım:KK56: ayy deneyeyım ben bu tarıfı:KK9: acıktım heralde:KK9:

yarısmada basarılar tatlım:KK16:

ellerine sağlık canım çok leziz görünüyor :KK56::KK56::KK56:yarışmada başarılar

birsencim çok harika görünüyor yemeğin lezzeti de harikadır:KK56::KK56: çookk acıktıımmm ellerine sağlık yarışmada başarılar cnm:KK56::KK16: anlatımında süper aklımın bi köşesine yerleşti hemen:KK34:

sağol bitanem benım çok teşekkür ederimmm :KK16::KK16::KK16:

mutlaka bigün dene çok güzel yorumlar aldım yıyenlerden..burdakı tarıf 12 kişilik malzemeye göre arttırılıp azaltılabilir :KK34::KK56::KK56::KK56::KK56::KK56::KK56:

Ellerinize sağlık.Başarılar dilerim.

oyyy sagol canım benim demen yeter evde bende deniycem mutlaka.basarılar gülüm

sağol tatlım benım bencede kesın dene..akşama ıftara mısafırlerım var ana yemek olarak yaptım yıne bu sefer dilimlediğim pateteslerı yagla karıstırıp aynı sekılde dizdim fırında 200 derecede yarım saat pişirdim kızartma gıbı oldu ustune oturtmamı doktum pişme süresi bu şekilde azaldı patateslerde daha güzel piştii :KK52::KK52::KK52::KK52:

X