Bebek Beslenmesi Benim oglum minicik oglum ;)

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
ay maşallah nazar değmesin:) bazı bebişler çok emiyo canım süt delisi oluyo pıtırcıklar:) daninonun meyveli yoğurtları bebekler için güzel oluyo

uyku eğitimini nasıl veriyorsunuz? yardımcı olabilir misiniz?

Allahım bu ne çirkinlik böyle!!!!!
Maşallah Ya Rabbim...
Yolu ve bahtı açık olur inşallah!
Ben emmeden de gömmeden de anlamam da öyle misafir sanatçıyken dayanamadım yazıverdim,kusura kalma...

Herkesi çocuğu farklı o yüzden kafanız çok karışır. Ben uyku eğitimi vermedim 7. Ayda vereyim dedi uyanıyordu yine sonra gece 2 de yatıyordu sonra 7. Ayının ilk haftasında kendi kendine kurdu saatini ve 9da gece uykusuna yattı çok şaşırmıştım bazen zorlamamak akışına bırakmak gerekiyor. Yeme kısmınada gelince hali hazırda maşallah tosun gibi çocuğunuz var kilosu boyu gayet yerinde bu yüzden telaş yapmayın acele etmeyin paniklemeyin yemedi etmedi diye ya kilosu sınırda olsaydı o zaman ek gıda serüveniniz daha dehşetli geçerdi sanırım. Bunu düşünerek kafanız rahat başlayın 9. Ayın sonuna kadar belli başlı menüleri oluşmaya başlıyor zaten muhallebi çorba kahvaltı karışımları vs. Deneye deneye favori çorbasını ve ya kahvaltı karışımını bulacaksınız sonrasında zaten yemeye alışacağı için ilk defa yediği şeylere ağzını açmamazlık etmicek. Siz sofradayken heveslenicek nım nım yapıcak bişeyler yemek isticek bu yüzden birlikte yemek önemli.

uyku eğitimini nasıl veriyorsunuz? yardımcı olabilir misiniz?
Tabi. Aslında baya uzun kitabı da var. Google'da da bulabilirsin birşeyler. Bebeğe bir rutin oluşturman lazım öncelikle. Saatler çok önemli. Önce banyo sonra mama sonra biraz oyun ve uyku. Kesinlikle bebeğe müdahale yok uyuturken. Sadece yatağına koyup ışığı kapayıp yanında oturacaksın. Ağlarsa konuşmayacaksın. Pışpışlayabilirsin. Çok ağlarsa kucağına alıp sakinleştirip tekrar yatağa koyacaksın. Bunlar en temel şeyler.

Gece beslenmesi kesilince uykusuda düzene girer. Benim oğlum 6.5 aylıkken kendiliğinden istemedi gece emmeyi dolayısıyla gecede deliksiz uyumaya başladı. Yoğurduda aynen sizinki gibi hiç sevmedi ama ben biberona su doldurdum içinede çok tadını vermeyecek kadar yaklaşık 1 kaşık yoğurt koydum yani çok çook sulu ayran yaptım. Yoğurdun miktarınıda gün geçtikçe çoğalttım. Çok şükür şimdi yoğurt&ayran delisi.

Ya benimkini ac biraksam yine yemiyor valla korkuyorum ne zamana kadar emzircem ben bunu askere kadar mi diye
Ahaha:) benim yavruyu gordum sanki
Benimki 12 aylik olana kadar neredeyse tamamen anne sutuyle beslendi desem yeri var:) yemiodu yemiodu yemiodu.
Dr ac birak yer, millet sunu yap yer vs vs o kadar cok sey denedim ki. Amaaa sunu ogrendim yemeyen bebek ac duruo yine yemio:) bi sure direndim sonra cok arastirdim, okudum. Sonra zaten ilk 1 yil anne sutunun agirlikli yani temel gida digerlerin adi ustunde "ek" gida yani tadimlik, tanistirma amacli oldugunu ogrendim ve buna kanaat getirdim. Zaten emmeyi de ne zaman talep etse geri cevirmeme verme seklinde yapioduk. O saatten sonra biraktim stres yapmayi, yemezse yemez, ne kadar emerse kar dedim ve ii ki de ole demisim.
Yavru da rahatladi, ben de. Yavas yavas yemesi de artmaya basladi. O ilk zamanlari da keske stres yapmasaymisim diorum simdi.
Yani suan cok cok kucuk bebegin, birak ozgurce emsin. Diger hersey omur boyu onunde olucak ama anne sutu:)
Stress yapma hic bizdensin

Ben sebzleri haşlayıp kendi yesin diye verdim en başlarda çocuğum boğuluyordu nerdeyse o korkuyu başka hiç bir yerde yaşamadığım ve hiç bişeye benzemediği için uzun bir müddet denemedim ,gece muhallebisini bile akışkan yapıyorumda löp löp geçsin boğazında diye yoksa tıkanıyor. Kimi bebekte var sigara böreğini ısıra ısıra yiyor arkadaş onu anlayamıyorum :)

Bu blw ye de can dayanmio yaa:)))
illaki dokup sacacak basta ama buyudukce ogreniyorlar ondan sonrada rahat ediyorsunuz, ben 5 yasindaki cocuklarini bebek gibi yanina oturtup yemek yedirmeye calisan annelere ve cocuklara aciyorum resmen. Madem bu eziyet cekilecek basta cekilsin hemde bebegin fiziksel gelisimine cok katkida buluyor.

Kesinlikle katiliorum. Ben tamamen olmasa da kismen uyguluorum diebilirim blw yi. Ama kendime gore biraz degisiklikler yaptim blw de

Onu doktorunuzla bir konusun cunku gercek bogulma (yani nefes tikanmasi ) ile bebegin kati birseyi yutmaya calisirken yutkunmasi arasinda benzerlik varmis baya, yinede o durumlara yapilacak hareketleri ogrenmekte yarar var , buyugudunde de olan bir risk bu gozunuzu korkutmayin, bebe dusup kafasi carpar diye korkup kosup oynamasina izin vermemek gibi birsey bence.
Ama
Her anne kendi yontemini uyguluyor tabiki, sizinde cocugunuza iyi oldugunu dusundugunuz seyi yapacaginizdan eminim.

Anne hisseder. Sen en çok ne yemeyi seviyorsan, yaşına da uygunsa, faydalıysa da onunla başla. Evde ne yeniyosa onu yer çocuklar. Minik minik ( doğal ev yapımı olsun tabi) ekmekler, yumuşak yemekler ne bulursan ver çok az miktarlarda, denesin . Ben bal kabağıyla başlamıştım. Çok sevdi çooook da faydalı. Sonra hacı hurması ezip verdim, herkes ağır olur kabız olur şu bu dedi ama muz verdim içine kayısı kurusu veya hurmayla tabi. Şimdi şükürler olsun ne versem yiyor. 3 yaşına girdi tabi ama 4. aydan beri ne verdiysek yedi.Yoğurda çok sonra geçtim. Tatlı tatlı anne sütünden eksi yoğurda geçmek zor olsa gerek:) aman arkadaşım! Rahata çabuk alışıyorlar sonra yıllarca sürer katıya geçemedi, çiğnemeye alışamadı, şu bu dertleri bitmez. Sen asla bırakma. Sürekli çenesi çalışsın ki kaslar kuvvetlenmeye başlasın.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…