Bebek Beslenmesi Bebişlere Bugün Ne Yedirdiniz?

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
nice mutlu yıllar kızlar.....................
Allah bizlere ve bebeklerimize sağlıklı huzurlu refah içinde uzunnnnn ömürler versin

bebeklerinizle beraber hastalık ve sıkıntılardan uzak sağlıklı bir yeni yıl diliyorum.herkese iyi yıllar:emir_bebek:

6 aylıkken nsıl beslemeye başladığını hatırlıyormusun?kahvaltıda neler ,ne kadar ölçülerde yediriyordun?et suyunu ne zaman kullanacağım,bütün sebezeleri yiyebilirmi,çatallamı ezmeliyim yoksa süzgeçten mi geçirmeliyim?çok soru oldu ama yanıtlarsan sevinirim.birde doktorun kim?iyi seneler

sabah kahvaltımız,ballı tahıllı mama yı siyah üzüm suyuyla sulandırıyorum ve cam rendede ezdiğim elmayı ekliyorum yumurta vericeksem eğer pekmez ekliyorum peynirse pekmezi yarım saat sonra veriyorum cevizde ekliyordum ama doktor sekizinci ayda başlıyalım dedi ve ıhlamur hazırlıyorum kahvaltı bitince ıhlamur veriyorum.Bir gün peynir birgün yumurta veriyorum.
arda uzun uyumazsa meyveli karışım mamasının içine armut,erik ve beyaz üzüm suyu ekliyorum.
Öğle yemeğini sebzeleri buharda pişirip daha sonra kıyma veya tavuk eti ve tavuk suyunu ekliyorum.Tavuk suyuyla yapılmış her şeyi çok severek yiyor.
Bazen tarhanada veriyorum ama un tarhanası sevmiyor bizim memleketin kendine özgü bir tarhanası var onu seviyor.
İkindi olunca ya yoğurt yada sütlaç veriyorum sütlaçı bebek sütlaçlarından alıyorum.
Bizimle beraber mutlaka soframıza akşamları otutturuyoruz ona uygun yemek ne varsa yediriyoruz
gece uyumadan bir buçuk saat önce erik üzüm rendeleyip muhallebisine katıyorum.
uyuduktan sonra bazen sabaha kadar bir bazen iki kere emmek için uyanıyor gün içindede emzirmeye devam ediyorum.

6 aylıkken nasıl beslediğini hatırlıyormusun?yazarsan sevinirim.iyiseneler bebişinle birlikte.

evet yaa bir de üstünü açıyor deli gibi, ayakları bir havalandıryr bütün battaniyeler bacaklarının altına giriyor
uyku tulumuna sokuyorum onunda kolları falan çok uzun sanki rahat edemedi gibi

canım aynı sorunları sürekli yaşıyorum uyku tulumu aldım o zaman 4 aylık mıydı neydi o zamana kadar kızım gecede 2 ya da 3 kere uyanırdı. tulumunu giydirdiğim gece durmadan uyandı annemler felanda alışır dediler sabret dediler ve bu şekilde 2 hafta felan yatırdım ama hep uyandı geceleri
artık ben dayanamadım çıkardım tulumdan ama halaa öyle geceleri çok sık uyanıyor.
çocuğun düzeni değişti yani tecrübe de bir yere kadarmış. gerçi annem buna bağlamıyor uyanmalarını huyları değişirmiş büyüdükçe olabilirmiş sık sık uyanmaları
ya bir bebek gece de 10 ya da 11 kez uyanır mı normal mi sizce?
valla şaşırdım napıcağımı
onu diycem sakın tulum felan giydirmeyin...

yeni yıla bebişlerimizle giriyoruz ne mutlu bize.Allah dileyen herkese nasip etsin.
soru : yumurtayı hergün veren var mı?eşim niye gün aşırı veriyorsun hergün ver diye tutturdu :)
hergün büyük insanlara bile ağır gelebiliyor canım, alerji riski var, gün aşırı iyidir
ay bu kocalara çok gülüyorum ya, çok alem hepsi
6 aylıkken nsıl beslemeye başladığını hatırlıyormusun?kahvaltıda neler ,ne kadar ölçülerde yediriyordun?et suyunu ne zaman kullanacağım,bütün sebezeleri yiyebilirmi,çatallamı ezmeliyim yoksa süzgeçten mi geçirmeliyim?çok soru oldu ama yanıtlarsan sevinirim.birde doktorun kim?iyi seneler
canım kime sordun anlayamadım ama cvp vereyim dedim. ilk aklıma patlıcan geldi, onun dılında herşeyi verebilirsin aşağı yukarı.
sen ilk havuç kabak patatesle başla, çatalla ezdiğini yiyorsa ne ala, yiyemiyorsa süzgeç veya blender kullanabilirsin
et suyu için 1 ay daha bekleyebilirsin bence
ölçü konusu insanı çok geriyor başlarda, hepimiz aynıydık ama zamanla takmaman gerektiğini anlıyorsun, bebişler istedikleri kadar yiyorlar çünkü
sen ilk etapta 2-3 kaşıkla alıştırmalara başla canım
kolay gelsin

bu arada hepinizin yeni yılını kutluyorum kızlar
bebişleri de kocaman öpüyorum

6 aylıkken nasıl beslediğini hatırlıyormusun?yazarsan sevinirim.iyiseneler bebişinle birlikte.
Tatlım ben altı aylıkken bebeğime tadımlık veriyordum alışsın diye daha çok emziriyordum.Yoğutla başla demişti doktorumuz ilk olarak ben kendim yapıyorum günlük sütlerden.Bebeğe ilk çorba genelde patates,havuç,pirinçti yanlış hatırlamıyorsam.Kahvaltıda ilk olarak sadece paket mamalardan,peynir ve çay kaşığı ucuyla yumurta veriyordum pekmezde veriliyor.Mutlaka meyve yemesi gerekiyor ben bizim yaz olduğu için şeftali verebliyorduk çünkü sindirimi kolaydı sende bu mevsime uygun meyve yedire bilirsin.Ben genelde doktorumun önerdiği gibi davrandım ama her doktorun yorumu farklı oluyor bizim doktorumuz cevizi yedinci ayından sonra balığı ise dokuzuncu aydan sonra başlattı.Günlük mutlaka sebze yemesi lazım demişti,et de yemeli ama bunları yedinci aydan itibaren artırarak verdim.Yedinci ayından itibaren köftede vermeye başladık sekizinci ayından tibaren sizin yemeklerinizden yemeye başlıya bilir desede doktor biz sebze yemediğimiz için ona ayrı yapıyorum bebeğime bugün yer elması,brüksel lahanası,brokoli ve kıymayı yedirdim. Bebeğime yaptığımız yemekleri pişirme şeklimizde farklı.Bizim için altıncı ay azar azar alıştırmaya çalışmakla geçti.Şuanda aklıma gelenler bunlar.Güzel bebeğini öper yeni yılda mutlu sağlıklı güzel günler geçirmenizi dilerim.

yeni yıla bebişlerimizle giriyoruz ne mutlu bize.Allah dileyen herkese nasip etsin.
soru : yumurtayı hergün veren var mı?eşim niye gün aşırı veriyorsun hergün ver diye tutturdu :)

Yumurtayı hergün veriyorum. Zaten oğlum o kadar boğazlı ki çeyrek yumurtanın sarısını ancak bitiryor delikafadulden

6 aylıkken sadece çok az çorba önermişti doktorumuz 50cc, ama mercimek çorbası dışında. 6.5 aylıkken mercimek çorbası ve diğer çorbalar ile 100cc'lik çorbaya 30 gr kıyma, 7 aylık olunca kahvaltı ve çorbalara et-tavuk suyu, 8.5 ayda balık. Ben Çınar önce tadlara alışsın diye blenderdan geçirdim daha sonra pütürlü alışsın diye çatalla eziyorum. Bana benzemesin çünkü ben hala fazla pütürlü şeyleri yutamam. Annem 5 yaşına kadar boğulurum diye herşeyi blenderdan geçirmiş, meyvelerin suyunu sıkmış. Ben hala meyve suyu içerim.

a.s.hepinize mutlu yıllar
bebişlerimizle ilk yeni yılımızı kutladık daha nicesine
benim kız bugün biraz yoğurt ve biraz makarna dışında pek birşey yemedi

kizlar bugun asyaya degisik bir corba yaptim evde ne varsa icine attim bayila bayila yedi tarifini vereyim deneyin dilerseniz ben tattim tuz karabiberi olsaymis tam bize gore olacakmis kiza yaptigim icin sizede o miktari yazayim
1kucuk soganin yarisi
1kucuk patatesin yarisi
minik bir havuc dilimi
3yaprak ispanak
patetes miktarinin aynisi kereviz
1bebek avcu pirinc
3tutan mercimek
2bilye buyuklugunde yagsiz kiyma
1tatli kasigi un
once kiymayi sogani iyice kavurun arkasindan unu ekleyin soyle bir cevirin diger malzemeleride ekleyip suyunu ekleyin 1su bardagi(su az gelirse biraz daha ekleyebilirsiniz suyun karari size kalmis)agzini kapatin iyice pissinler
corbadaki sebzeler dagildimi blendirdan gecirin ben icine 1cay kasigi dolusu tereyegi ve bir fiske kuru nane attim yarin oglene yetecek kadar oldu bu miktarlarla dilerseniz deneyin kizim zaten kereviz delisi havucla kerevizi haslayip zeytinyagi ekleyip peyniride uzerine ufalayip yediriyorum

canım verdiğin tarifi yaptım ama bebişim yemedi.
dün yayla çorbası yaptım okdar çok sevdiki 2 tabak yedi bugünde onu yedi versem sürekli yicek anlaşılan.
benimki öyle sebze çorbası falan sevmiyo ya et-tavuk suyuna çorba yada yayla seviyo

sabah kahvaltı karışımı yanında omlet yedi
öğleye doğru 1 elma rendesi
öğlen tavuksuyuna tarhana
akşam yoğurtlu ıspanak yanında birazkuskus
1 saat sonra milupa sütlaç
üstüne birkaç parça kek
yarım saat önce emdi 15 sonrada uyudu

şükür ki iştahı açıldı biraz
hasta olduğunda kaybettiği enerji ve kiloyu geri almaya çalışıyor galiba
birde acd yi bırakıp minadex vermeye başladım belki de onunda etkisi olmuştur

bu arada dün gecede annemin tavsiyesiyle un çobası vermiştim
başka ne o öyle falan dedim ama acayip tok tuttu çocuğu zırt pırt kalkmadı
tadıda pek güzel oldu tarifini vereyim hemen
1 çay kaşığı dolusu tereyağı ile 1 tepeleme çorba kaşığı unu hafif rengi değişene kadar kavuruyorsun. içine yavaş yavaş 1 bardak yarı süt yarı su dökerek topaklanmadan karıştırıyorsun. işte bu kadar basit:)
ben bir daha yaptığımda tavuk yada et parçası da atacağım içine
eskiler gece bunu çok sık verirlermiş tok tuttuğu için

nuray seninkinin benzerini ben de yapmıştım geçenlerde ,bugun tekrarladım,fazla yaptım biz de içelim diye.patates,kereviz ve havuç rendeledim,bir diş de sarmısak.üzerine pirinç,bulgur,yıldız şehriye,yeşil mercimek ve daha fazla kırmızı mercimek kattım,soğan kavurdum biraz un ekledim onu da az kavurdum,düdüklüye boşalttım,biraz da limon sıktım pişirdim,süper oldu.sebzeli ezo gelin gibi bişey.acıkmıştım az önce tuz pul biber limon ilavesiyle içtim biraz harikaydı.

defne de çok az yemeye başladı bu aralar
kahvaltısını bazen tam bitiriyor bazen ağzını bile açmıyor
dün güzel yemişti bugün de yumurta vardı ayrı ayrı verdim
hiç yemek istemedi
pekmezli ıhlamurunu içti lıkır lıkr. arada yumurta soktum ağzına, yarısı yerlere gitti zaten
peynir hiç yemedi gibi bişey
dün balkabağı domates ve ince bulgurla yemek yaptım ona
kabakları çatalla ezdim, ondan da çok az yemişti
zorlamıyorum ama aç kalmasından da korkuyorum
geceleri de bazen güzel uyuyor, bazen 3-4 gibi uyanıp 2 saat mızırdanıyor

ilk kahvaltı denemede istemedi,uyudu tekrar yarım saat.sonra diyet kahvaltı yaptı,yumurta,küçücük bir elmanın püresi,yarım çay bardağı kadar nar ve portakal suyu karışık,pekmezli.3 cicibebeyi de suyla ezmiştim ondan da bir iki kaşık aldı.

Arkadaslar bebek beslenmesı ve monulerı ıle ılgılı ne kadar cok topık varmıs hangısıne yazacagımı hangısını takıp edecegımı sasırdım..Bır tanesınde yogunlasıp paylasımlarımıza oradan devam edelım..Herkese sevgıler

bebeğine kendi kendine yeme provaları yaptıran var mı?ne zaman başlanıyor.8-9 diye okudum.

X