Bebekten kan alamayan! hemşire!...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ne yanlis ne cirkin bir tavir. Bir anne olarak cocugunun o kadar bagirmasi ne kadar uzucu ve ustune birde hemsire azari yiyecegim oyle mi? Sizlerin bizlerin yaninda olmasi lazim. Daha sakin daha sevecen. Bir muskulumuz olmasa zaten ne isimiz var hastanede. Saglikcilar neden itici oluyor deniyor sonrada.

Evet aynen dediğiniz gibi. Madem pozisyon yanlış biz kendimiz yatırmadık ki bebeği. Kendisi yatırın dedi sıkıca tutun dedi biz ne dediyse onu yaptık. Bu da bahane gibi geldi kan alamayınca. Pozisyonu sabitledik öyle kan almaya çalıştı zaten.

Çocuk kan merkezi olan araştırma hastanelerinden aldirin.hic ağlamadi benim kızım şaşırtıcı bir şekilde..kizimda çok sık aldırdik gelişim geriliği vardı.

Insan anatomisinin oyle okulda ogretildigini yada robot oldugumuzu felan saniyosunuz sanirsam damsr yapisi kisiden kisiye gore degisir . Kan alma morarma damarin patlamasi bunlar en normal seyler. Keske dediginiz kadar kolay olsa

20 aylik bebegi bebek hemsiresi yerine kurum hemsiresine goturdugunuz icin kan alinamadi.
Kurum çocuk doktoru 20 sene devlet hastanesinin çocuk acilinde çalıştığı için ben de hemşireler de tecrübelidir diye düşündüm doktorlar kadar. Aslına bakarsanız bu hemşireyi ilk kez gördüm çünkü kurumun diğer hemşireleri gayet işini bilen tecrübeli insanlardı. Ben de yanılmışım ne yazık ki...

Oglum da Doktor aynisini yapti cocugun delmedik yerini birakmadi en son elinin ustune acti damar yolunu zor oluyo hele bebekler tombis olunca

Meslektaşınız hakkında ne konuşmuşum böyle konuşamazsınız derken? Sunduğu bahaneler size mantıklı geldi mi? Bahane diyorum çünkü siz hastanızdan şöyle oturun kan alacağım derseniz hastanız da harfiyen dediklerinize uyarsa sonra kan gelmeyince pozisyondan pıhtılaşmadan gibi gerekçeler sunamazsınız. Madem o pozisyonda kan verileniyordu neden o pozisyona geçirin bebeği dedi bunu açıklar mısınız? Ben meslektaşınıza tüm bunlara rağmen çok kibar yaklaştım dediğiniz gibi olay molay çıkarmadım. Ayrıca buraya konuyu bütünüyle açtım. Eşimden tutun da diğer doktorların kan niye aldırıyorsun diye beni sorgulamasına kadar. İsterseniz siz de bütünüyle ele alın. Konuyu açma amacım ne bir hemşireyi kötülemek ne de burada polemiğe girmek. Kan aldırmam gerekir mi gerçekten diye de tecrübeli annelere sordum. Burada yorumları da okursanız aslında meslektaşınızın tecrübesizliğine de denk geldiğimi kabul edersiniz umarım. Tüm sağlık çalışanlarına selamlar saygılar elbette...

Damarı bulamaması normal.

Doktorların " ne gerek var demesi " çok tuhaf geldi.
Aynen öyle. Aslında o günü bütünüyle anlattım ama yanlış anlaşıldım sanırım. Doktorları ya da hemşireleri kötülemiyorum elbette. O gün bütünüyle olumsuz şeyler yaşadım. Olabilir damar yolunu bebeklerde zor buluyorlardır ama bana sunulan bahaneler, doktorların yorumları, eşimin bunu fırsat bilip sen her şeyi abartıyorsun kan aldırmak gerekli mi sağlıklı bebekten demesi falan hepsini anlatmaya çalıştım. Hatta tecrübeli annelerden yardım istedim çünkü ben de düşünmeye başladım aldırmasam mı diye. Ama ne yazık ki hemşireyi kötülemişim gibi algılanmışım. Hemşirenin tecrübesizliği karşısında yaşadıklarının özetiydi halbu ki...

Hepsi de alanında uzman doktorlar ne yazık ki

Konu sahibine kızılmış ama Bebeğinin acı çektiğini görünce hangi anne gerilmezki. Bende gerilirim ve biran önce alsın artık şu kanı diye düşünürüm.
Evladının canı yanarken yazık hemşireye bebekten kal almak zor diye sakinliğini koruyup tepkisiz kalabilen varsa gerçekten tebrik ederim.

Insan anatomisinin oyle okulda ogretildigini yada robot oldugumuzu felan saniyosunuz sanirsam damsr yapisi kisiden kisiye gore degisir . Kan alma morarma damarin patlamasi bunlar en normal seyler. Keske dediginiz kadar kolay olsa
Kolay olduğunu hiçbir zaman düşünmedim. Robot olmadığımızı da biliyorum. Ben sunulan bahaneler ve doktorların kan aldırmak karşısındaki ilginç yorumlarına değindim. Bahane diyorum çünkü eminim tecrübeli bir bebek hemşiresi bunu başarırdı. Tek damla gelmeyen tüpte kan pıhtılaştı pozisyondan gibi gerekçeler duydum.

Ben kızınızın 20 aylık olmasına rağmen hic kan değerlerine bakilmamasina şaşırdım açıkçası.
Bebeklerin rutin kontrolleri vardır bazılarında kan gerekir onlara gitmediniz mi hic ?
Ilk bir yıl 10 tane rutin kontrol yaptırılması gerekir . Ne oldu onlar ?
Ikincisi insanlar istedikleri yorumu yaparlar eşiniz size kızıyorsa bu eşinizin sorunu , o insanlar neden bunu dedi vs demeniz yanlış .
Ve son olarak eminim hemsirede bebek ağlaması dinlemekten zevk almıyordur. Yapabilse yapardı.
Pozisyon kısmı doğrudur. Pıhtılaşma diye bir şey yok bebeginiz çok kasıp kan çıkarmamış olabilir .

Bundan sonra en tecrubelisini bulup ona götürün insanlar bu işlerde nasıl tecrübeli oluyorlar sanıyorsunuz?

Dr aldirin dedi ise aldiracaksiniz tabi ki.
Başka bir yerde deneyin madem.Gozunuzde buyutmeyin siz sakin olun cocugunuzda sizden o sakinliği hissetsin.
Olabilir benim üç çocuğum var kan alırken değilde serum takılırken bir kaç kez zorlandığımız oldu.
Ama annem onkoloji hastası idi onda damar bulmak resmen yarım saati geçiyordu her defasında ağlıyordu ana yapilscsk birseyde yoktucunku damarlar çok incelmisti bulunması gerçekten zordu.

İnanın ben tepkisiz kaldım hatta kendimi sıkmaktan tansiyonum düştü. Hangi anne tek damla kan gelmediği halde bebek avaz avaz bağırırken öylece damarda iğne bekleyen hemşireye çok kibar ve sakince isterseniz bırakalım diye söyler. Ben de eşim de en ufak bir saygısızlık yapmadık. Kan gelmeyince pozisyondan vs diyen hemşire hanıma ee siz dediniz böyle tutun bile demedik! Burada insanları topa tutuyorlar gerçekten de.

cocuklarin damar yolunu bulmak zor oluyor bende hemen hemen her seferinde ayni sorunu yasiyorum cocuklar birde aglayacagim diye kendini kasip kimildamaya calistiklari icin is iyice zorlasiyor

Hemşire değilim ama benim de eşimin de alanı sağlık. Kan alma sırasında morarma patlama bunlari bir yere kadar hoş gorebilirim. Ama burda hemşirenin pozisyon yanlis diyerek kendi hatasının üstünü ortmesini anlayamam. Peki aynı pozisyonda eşim nasıl aldı kanı. Çocuktan kan alma da bence ayrı bir tecrübe ve eğitim gerektiriyor. Benzer şeyi eşim yokken yaşadık ve ben direk lütfen bebek yoğun bakım hemşiresi çağıralım bu şekilde olmaz dedim. Ondan sonra bebek hemşiresi gelip 2 dakikada aldı kanı.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…