Bebeklerinizi gün içinde nasıl uyutuyorsunuz?

lili08

BAL KIZIM
Kayıtlı Üye
18 Nisan 2008
780
0
Kızlar benim kızım gün içinde bazen kendi kendine beşiğinde oynayarak uyuyor, bazende hiç durmuyor ayağımda sallıyorum ama alışacak diye de çok korkuyorum. Akşamları süt içerken kendisi dalıp gidiyor zaten. Siz ne tür yöntemlerle uyutuyorsunuz?

cnm merhaba benim kızda kafasına göre takılıyor,genelde kendi kendine uyur,beşiğine yatırırım elini tutmam gerekir ama.Elle oynamayı seviyor çünkü,bazen bende sallıyorum ama aramıyor sürekli sallmadığım için gece uyanırsada bambusunda sallıyorum yine şükür şimdilik alışmadı alışırsa da salarız artıkın n'apcas mutlu olsunlarda:))

benim kızım eskiden kendi uyurdu ama artık uyumuyor bende ayağımda sallamaya başladım.ya kucakta gezerek yada sallanarak uyuyor. sallamak daha kolayıma geliyor.uyusunda artık nasıl uyursa uyusun diyorum :) :)

ben oğlumu kucağıma alıyorum ve kafasını okşuyorum gündüzleri böle.
geceleri de yatağımıza yatırıyorum yanında kısık sesle masal okuyorum öle uyuyor. şimdiye kadar ne kucağımda ne ayağımda ne de başka bir yerde sallamadım. o da öle alıştı sallanmaktan nefret ediyor.
kızlar ayağınızda sallamayın ileride nörolojik sorunlara sebebiyet verebiliyormuş.

Vallahi bizde beşikte yatarken sallıyoruz 2 sallayınca dalıyor bazen emerken uyuyor bazen gazını çıkarmak için kaldırdığımda bazende gaz sancısı tutunca kolumun üstüne yatırdığımda uyuyor aslında bebekler rahatlayınca hemen uyuyorlar

Öyle hızlı sallamıyorum ben zaten minik minik sallıyorum, kucağımda sallar gibi. Bu aralar çok huzursuz, uyandığı zaman hemen ağlamaya başlıyor susmuyor, biberonla kavga ediyor 2 gündür böyle nedense. Bana hiçbirşey yaptırmıyor mecburen uyumasada rahatladığı için hafif hafif sallıyorum.

benim oğlum geceleri emerek uyuyor ama gündüzleri genelde sallıyorum ana kucağında bazen binde bir kendi kendine uyuyor çok mutlu oluyorum kendi kendine uyuduğunda

elvin kendi kendine uyumuyor illa ayağımda sallanamam gerekiyor.bin de bir akşam geç vakit ana kucağında tv izlerken uyuyabiliyor ama fazla deil o da.bu aralar gene gece uyumaz oldu en erken 3 te uyuyor:KK43:

Benim tontonumda iki gündür hasta olduğundan geceleri uyumuyor normalde ne güzel emzirip yatırırdım kendi kendine oynarken dalardı şimdi dalsa bile zor nefes aldığı için uyanıyor yarım saatte bir.

valla çok isterdim uyusun kendi kendine ama imkansız görünüyo bu aşamada,,benim kızım iki taraflı kasık fıtığı ameliyatı oldu ilk iki ay belli ki çok ağrı çekti çünkü inanın bana uyumadığı zamanlar sadece ağlıyodu ama o acıktım altımı kirlettim benimle ilgilenin ağlaamsı değil biz bile nasıl acı çekerken ağlarız ya bağıra bağıra onun aynısı,,,anlam veremiyoduk zaten ilk bebeğimiz bilmiyoduk normal ağlama nasıl olur anormali nasıl olur derken ameliyat oldu 2 ayylıkken Allaha şükür derdindek kurtuldu keyfi yerine geldi,,,ama tabe o zamanlar nasıl uyutcağımızı nasıl susturcağımızı bilemedik salladık ayakta salladık sırf uyusun acısı dinsin die e o da alıştı tabe,,gündüzleri öyle ne zamana kadar sürer bilmiyorum ,,

bi de ben uyumanın gerçekten bebeklere öğretilen bir davranış olduğunu düşünmeye başladım ve sonrasında alışkanlık geliyo işte,,ilk günden hiç sallamassanız bilmiyor öyle uyunması gerektiğini ,,ama sanırım bazen zorunda kalınıyor sallamak vs,değişik tarzlar,,benim tanıdığım ikinci bebeğinde asla çarşafla sallamam çok yorucu dıodu ama yine olmuş aynı şey ,,şu çingene salıncağı mı dıolar o işte,,biz bi de o dönem şu otomatik sallanan salıncaklardan aldık orda çok uyudu küçük tabe şimdi ona fazlaca kanmıyo bazen gün içinde,,:=) umarım büyüdükçe ayakta sallama alışkanlığı azalır biraz kendine kendineye döner,,,

papatya bzde çarşafla bi yanda ben bi yanda başka biri sallar dururduk uyusun diye özellikle gece uykusu için.ama ben alışmasını istemediği için bi iki kere yapmadım unuttu.şimdi sadece ayağımda sallıyorum,çünkü kendi uyumuyo :KK43:

arkadaşlar benim kızım gün içinde rahatca uyuyor ya emerek yada uykusu geldimi kendisi uyuyor ama akşaları çok fazla uyumuyor;tam bizim uyuyacağımız saatte uyutmaya çalışıyorum sallıyorum emziriyorum başlıyor ağlamaya uyumuyacağım diye çıldırtıyor bizi kendiside avazı çıkana kadar ağlıyor ne yapacağımızı şaşırıyoruz uyutana kadar anamız ağlıyor babasıyla ne yapacaz bu cadıyla bilmemkafamçokkarıştı

benim oğlumda kendisi çok nadir uyuyor,genelde kucakta gezerek,yada sallanarak uyuyor.azönce haberlerde dr sallamanın orta kulaktaki sıvıyı hareket ettirdiği için çocukların daha zeki çabuk konuşan yürüyen bebek olmalarını sağladığını anlattı.ben mecburiyetten sallıyordum ama içim rahat değildi.açıkcası biraz rahatladım

benim oğlumda kendisi çok nadir uyuyor,genelde kucakta gezerek,yada sallanarak uyuyor.azönce haberlerde dr sallamanın orta kulaktaki sıvıyı hareket ettirdiği için çocukların daha zeki çabuk konuşan yürüyen bebek olmalarını sağladığını anlattı.ben mecburiyetten sallıyordum ama içim rahat değildi.açıkcası biraz rahatladım

hadi canım nasıl dr. o ?? sallanarak zeki mi olurmuş çocuk?
komik bence

Hepimiz gece boyunca defalarca uyanırız, ardından güvende olduğumuzu görüp uyumaya devam ederiz. Sadece birkaç saniye sürdüğü için çoğumuz uyandığımızın farkına bile varmayız. Bu durum çocuklar için de geçerli. Ancak tek bir fark var. Onlar uykuya geçerken yine başlangıçtaki koşulların yerinde olmasını istiyor. Bunlar kucağa alınma, ayakta sallanma, biberon veya emzikle uyuma veya anne sütü emme gibi anne ve babanın uyku düzenini bozabilecek her türlü koşul olabilir. Bu nedenle çocuğun tek başına uyumayı öğrenmesi büyük önem taşıyor.
Acıbadem Hastanesi Kozyatağı Göğüs Hastalıkları ve Uyku Bozuklukları Doktoru Ceyda Kırışoğlu uyku sorunu yaşayan ailelere şu önerilerde bulunuyor: “Anne ve babaların bunu yazgı olarak kabul etmeyip çocuğun uykuya geçişi sırasındaki alışkanlıklarını kırması gerekiyor. Bu durumda her ailenin yapısına ve isteklerine göre farklı yöntemler denenebilir. En önemli nokta çocuğun yatağa uykusu gelmişken ancak hala uyanıkken konması ve kendi kendine uykuya dalmayı öğrenmesidir. Uyku alışkanlığının değiştirilmesinde ilk birkaç gün zor anlar yaşanabilir. Ancak daha sonra hem sizi hem de çocuğunuzu güzel bir uyku bekliyor.”

hepimiz gece boyunca defalarca uyanırız, ardından güvende olduğumuzu görüp uyumaya devam ederiz. Sadece birkaç saniye sürdüğü için çoğumuz uyandığımızın farkına bile varmayız. Bu durum çocuklar için de geçerli. Ancak tek bir fark var. Onlar uykuya geçerken yine başlangıçtaki koşulların yerinde olmasını istiyor. Bunlar kucağa alınma, ayakta sallanma, biberon veya emzikle uyuma veya anne sütü emme gibi anne ve babanın uyku düzenini bozabilecek her türlü koşul olabilir. Bu nedenle çocuğun tek başına uyumayı öğrenmesi büyük önem taşıyor.
Acıbadem hastanesi kozyatağı göğüs hastalıkları ve uyku bozuklukları doktoru ceyda kırışoğlu uyku sorunu yaşayan ailelere şu önerilerde bulunuyor: “anne ve babaların bunu yazgı olarak kabul etmeyip çocuğun uykuya geçişi sırasındaki alışkanlıklarını kırması gerekiyor. Bu durumda her ailenin yapısına ve isteklerine göre farklı yöntemler denenebilir. En önemli nokta çocuğun yatağa uykusu gelmişken ancak hala uyanıkken konması ve kendi kendine uykuya dalmayı öğrenmesidir. Uyku alışkanlığının değiştirilmesinde ilk birkaç gün zor anlar yaşanabilir. Ancak daha sonra hem sizi hem de çocuğunuzu güzel bir uyku bekliyor.”

valla uzmanlar iyi hoş dıo da ben şu an bebeğimin 3 buçuk ayını doldurmuş bebeğimin öyle uykusu gelmiş esnemeye gözünü kulağını kaşımaya başlamışken beşiğine koyunca kendi kendine dalacağını uyuyacağın düşünemiyorum,,,alıştıran çook şanslı valla :=))
bebeğine de bağlı e öyle uyumuyosa yazık uykusuz mu kalsın dengesi mi bozulsun sırf alıştırcam die işkence,,ben dedimya ilk iki ay zorlu geçti bizde fıtığmızdan dolayı ağrımız vardı uyuynca rahatlıyodu bi de kendikendineye alıştırmaya çalışsaydım bebeme işence daha da
ayağa alışsın dedim bare ayağımda sallıyorum meme emiyo uyuyo,,uyusunda bi yerde gerçekten,,napalım öyle böyle gün olur hadie uykun geldi yatağına diceğimiz günler de gelir :)
ilkokul çağı gibi ,,gelir mi o günler :)) hayırlısıyla

Benim kızım akşamları kendi kendine uyuyor zaten, arada bazen kamerasından bakıyorum açıyor gözlerini ama tekrar uyuyor çok şükür. Geceleri sorunumuz yok ama gündüz (özellikle son 3 gündür) çok mızmız mecbur bırakıyor ayağıma almaya yoksa çıklık çığlığa ağlıyor. zaten iki sallamayla uyuyor. Biraz önce kucağımda otururken kendi kendine uyudu mesela ne yapacağı belli olmuyor.

valla bizim küçük hanımın nasıl uyuycağı hiç belli olmuyor. yapmadımız denemedğimiz yöntem kalmadı. uyumamak için direniyor. bazen ayakta bazen kucakta kendi kendine hiç uyumaz. çok uykusu varsa bir iki piş piş dememle uyur.

X