bebegini kollarina almis sevgili Haziran Anneleri..

tebrıklerr cok guzel anlatmıssın dogum hıkayenıı.. normal dogum yapabılmen cok ıyı.. epıdural fln taktırmadıın sanırm maşallahh..
bıze bıraz akıl ver zuziii normal dogum yapmak ıusteyenlere yanı nelere dıkkat edelm doguma yaklaşırken sancı cekerken ?

ya evet normal doğum gibisi varmı? ama herkes 8 cm açılıpta gitmiyor hastaneye saatlece çeken var.

merhaba cemre. epidural taktırmadım zaten doğuma çok az kalmıştı ve sancılaımın yüzde seksenini çekmiş durumdaydım. benim açımdan iyi olanı evde 8 sm açılmış olmasıydı. ben doğumuma daha var diye düşünüyordum ve doğum sancısı çektiğimin farkına bile varmadım. sancı olayı benim açımdan pek zor olmadı. son 1 saat biraz zordu. ve elbette bebeğin geliş anı biraz zor oluyor. Ikınırken dikkat edilmesi gereken de uzun ıkınmanız gerek. ben ilk başta kısa kısa ıkınarak gücümü kaybetmiştim ve son anda ıkınmaya gücüm bile kalmamıştı.
plasentanın çıktığının farkına bile varmayacaksınız, yani en kolay aşamadır plasenta.
eğer epizyotomi yapmışlarsa dikiş anı baya zordur. benim açımdan da en zor olan buydu. yarım saatten fazla sürdü dikmesi. ağrı kesici iğne iki kere yaptılar ama yine de hissettim. eğer sizde dikiş falan olmayacaksa süper olacak, normal doğumdan korkmanıza gerek yoktur. tabii acı çekeceksiniz, zorlanacaksınız, bir canlı insanı dünyaya getirmek kolay değildir. ama bebğinizi kucağınıza alınca buna değer diyeceksiniz:):)

gözünaydın zuzi doğum hikayende çok güzel 8 cm açılmışbişey kalmamış zaten Allah bizede öylesini nasip etsin ben bu sancıları bi anlayamıyorum yaa en garantisi suyun gelmesi heralde o zaman garanti dicem doğum başlıyo

bu arada dogum çantanıza şeker fln da koyun kızlarr enerjı verıcek atıştırmalarda bulunabılrsınız yemek yıyemıcegımız ıcınn... off ben yemeden nası durcam yaaa

Doğum Yapmak Kolay Değil Kizlar öncelikle Tabi Stresli Oluyorsunuz Ben Sezeryanla Olduğum Için Benimki Normal Doğumdan Daha Farkli Bebeğim 3450gr 50cm Boyunda Doğdu çok şükür Herşey Yolunda Dediler Haftaya Kontrolümüz Var.
Ben Sezeryan Olacak Arkadaşlar Için Tavsiyede Buluna Ilirim öncelikle çok Korkulacak Bişey Yok Amelyat öncesi Hazirliklariniz Yapilirken Yani Kiyafetiniz Olsun Sonta Ve Serum Felan Talkiliyor Bunlar Hiç Can Yakmayan şeyler Sonrasi Uyutulma Tabi Epuduralseniz Belden Vurulup Belden Aşağinmiz Uyutulacak Ama Ben Istemedim Tamamiyle Uyumak Daha Iyi Geldi Uyutulurken Hiç Sorun Olmuyor Uyanirkrnde Sadece Karniniz Biraz Aciyor Onuda Zaten Ağri Kesici Iğnelerle Ve Serumlarla Dindiriyorlar Yoğunbakimda Yatiyorsunuz Ve Odaya çikinca Ilk Olarak Biraz Uzanin Ve Vakit Kaubetmeden Yürüyün çok Fazdali Gazinizi çikarmak Için Yatakta Bacaklarinizi Kendinize Doğru çekin Faydasi Olacaktir.yürürseniz Dikişleriniz Daha Iyi Olacak Ve Kendinizde Daha çabuk Toparlanirsiniz.kifet Olarakta Uzun Gecelikler Birebir Dikiş Yerlerinizi Sikmaz Ve Hasta Bezide çok Iyi Oluyor Ilk Zamanlar Sütünüz Hemen Gelmiyor Talaşlanmayin Sezeryanda Normal Ama Bebeğibnizi Muhakak Emzirmeye çalişin.sakin Gaz Yapici şeyler Yamayin çok Gaz Sancisi çekeriniz.başta Zaten Sulu şeyler Veriyorlar Kompoto Ve çorba Gibi.yoğun Bakim Soğuk Olduğundan 2 Tane Battaniya Hazir Edin Ve Biri Kalin Olsun Kiyafetleride Kalin Olsun üşütüyorlar.ben 3 Tane Koydum Tabi Başta 1 Tane Battaniye 1 Bez Ve 1 Takim Aldilar Ve Olunca Hemen Onlar Giydirdiler Ben Yoğun Bakima Geçince Yakinlarim Ardindan 1 Takim Daha 2 Tanede Kalin Battaniye Verdiler.iyi Oluyor Yani Bebek çok üşüdüğünden De Ağliyor.genel Olarak Bunlar Daha Ayrinti çok Merakederseniz Sorun.

Slm haziran anneleri ve anne adayları. Doğum yapıp bebişlerini kucağına alan tün annelere gözü aydın demek istiyorum.Tabiiki iyi dileklerini yollayan annelerede çok teşekkür etmek istiyorum.Sizlere doğum hikayemi anlattım sonra kadınlar kulübüne giremedim.Çünkü 3 gündür kızımla hastanedeydik:çok üzgünüm:.Kızım sarılık olmuş ve küvezde yatması gerekti.Allaha şükür dün hastaneden çıktık şimdi daha iyiyiz. :sm_cool:
Bu arada kızım Yağmurum bugün tam 10 günlük oldu. Buradan sizlere tavsiyem doğum sonrası bebişlerin ilk kontrollerini ihmal etmeyin. Çünkü bebeklerin çoğu sarlık olurmuş ve bunu anlayamıyoruz. Dr daha iyi anlıyorlar.
Rabbim bebişlerinizi sağlıklı olarak kucağınıza almanızı nasip etsin inşaallah.

karamsarcım bende sezeryan bu ay sonuna dogru olucam kısmetse ben bebek için penye battaniye aldım sen kalın battanıye olsun yazmıssın ya acaba benımkı az mı gelir yogunbakım soguk oluyor demıssın ya ben epıdurallı olucam ozamn sanırım yogunbakımda yatırılmıyoruz bebegıde zaten önce yenıdogan ünitesıne alıcaklarını söyledıler küveze koyuyorlarmıs biraz sorun olmasada sıcaklıgını korusun diye sonra odaya gönderiyorlarmıs

arkadaşlar eger özel hastane ise sadece kendi pijamanı ve bebeğinkini almanız yeterli.hazırladığım doğum çantama dokunmadım bile,öylece eve geldi.ihtiyacım olan herşey hastaneden karşılandı.

CANIM YANIMDA EPİDURAL SEZERYAN OLANLARDA VARDI AMA ONLARIDA ODALARINA ÇIKARMADILR TABİ HER HASTANE AYNI OLMAZ AMA BENİM BEBEĞİMİ HEMEN VERDİLER ONLARINKİNİDE YENİDOĞANA GİTMEDİ YANİ BİR SORUN OLURSA GÖTÜRÜYORLAR.a.s

gökcencım özel hastanede olsa bebek dostuysa herseyı verıyolar benım dogum yapacagım hastane yenı acıldı bebek dostu degılmıs bende dogumdan önce yenıdogan ünitesındekılere sorucam neler getırmek lazım dıye doguma

forumu incelemek icin yeterli zaman bulamiyorum,belki bu yazdiklarim daha önce yazilmistir yinede bende yazmis olayim...

öncelikle bu benim kisisel görüsüm,eger amnion sivisi kaybi varsa normal dogum zora giriyor,benim bebegim miadini doldurmadan geldi sivisida iyiydi ama suyum geldikten baya sonra dogum basladigindan zor oldu..ablaminda genelde sivisi azaldigi icin suni sancili oldu dogumu ve ikisinde de (zaten ikincisi onca sanciya ragmen sezeryan oldu) zor oldu...bazi durumlarda sezeryan gerekli bunlardan biri kesinlikle sivi kaybi..
eger gec dogum yapacaksaniz,mutalaka amnion sivinizin durumunu ögrenin,onca suni sanci yaniniza kar kalmasin...

dogumdan sonrasina gelince
sütün gelmesi icin bol bol emzirin,ve mutlaka bol sivi alin..ben sabah aksam stilltee yani emzirme cayi ve rezene ictim,cok faydasini gördüm..hem kendimde hem bebegimde..gögüs yarasi bende deoldu hemde cok fena okadar krem sürdüm(lansinoh sanirim türkiyedekiyle ayni)banamisin demedi..üstelik bebegim sarilikoldugu icin bolbol emzirmem gerekliydi..ben pompakullanmak zorunda kaldim..ama arada emzirdim de yoksa bebek bibereona alisiyor..
gögüs yarasi icin daha önce sanirim paspal da yazmisti karbonat birebirmis..bugün esim araya araya türk bir markette buldu...
dikislerime gelince..
odaya cikip wc ye girince gördümki su kabi koymuslar..burda wclerde su bulunmaz,ama ben korktugum icin her wc olayindan sonra dusa girmeyi tercih ettim,yani eninde sonunda temiz tutmayi basardim cok sükür..ve birde kurutmamakinesi koymuslar irf o bölge icin,islak kalmsin diye,sitedende bir arkadas sac kurutma makinesiyle kurutun demisti..almanlar buna uygun makine bile yapmislar..
ilk jinekoloji muayenemde dr yanindaki hemsireye bak dedi ne kadar cabuk iglesmeye baslamis..
yani temizlik ve kuruluk önemli..
odada bebeklerin altini acmak icin olan düzenekte ilik su ve parcalanmayan peceteler vardi..hemsire bunlarla temizlenmesi lazin diye gösterdi,zaten bende islak mendilkullanmayi düsünmüyordum eve geldigimden beri de ilik sulu bez kullaniyorum
ve her altini actigimda yine hastanede bize sölendigi üzre göbegine pudra döküyorum günde bir defada nacl solusyonuyla dezenfekte ediyorum..
bu site gercekten cok ise yaradi bebegim bazen durmayinca burda ögrendigim üzre sac kurutma makinesini aciyorum cok ise yariyor..esim hayret etti..tavsiye ederim..

bu arada dr bebegime eldiven giydirtmedi,parmaklarin motorik gelisimi icin iyi degildedi...

bende eldıven gıydırlmesıne karsıyım belkı ılk gun gıydırırımm ıkıncı gun kesıcem tırnaklarını cunku
ılk gun babaannesı heves eder dıye takıcam :) bırde yuzunu yırtmaması ıcın
verdıgın bılgıler ıcın cok tesekkur ederım yasemın
bu arada bebek agladıgında sac kurutma makınesını açıp sesınımı dınletıyorsunuz ??

evet sirf ses icin uzakta aciyorum..ve ise yariyor..sicaklik icin sicak birseyle ayaklarini ve karnini sarmak daha mantikli..makine üfledigi icin belki sorun olabilir..
bu arada fizyo terapist geliyor dogum sonrasi..verdigi kagidi okumak nasip olmadi ama bana normal dogum yapan biri olarak 3 gün karninin üzerine yat dedi..ben ilk 3 gün genelde emzirme mücadesi yüzünden yatip uyuyamadim ama..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…