Bebegim ve uyku

Uykuyu sevmeyen bebek yoktur, uyumayı bilmeyen bebek vardır.

Bu cümleyi bir yerde okudum. Bunu okuyana kadar 2 aylık oğluma hep "Bu çocuk uyumayı sevmiyor sanırım" diye yaklaştım. Halbuki uyumayı bilmiyor, ben de uyutmayı bilmiyorum.

Hep ayakta sallıyorduk bırakınca uyanıyordu. Gün içinde 2 3 saat uyusun diye nöbetleşe salladığımız oluyordu.

Şimdi 4 gündür sallamayı bıraktım. O inat ben inat. Perdeleri çekip sesi azaltıyorum gündüz. En azından 2 saatte olsa parça parça uyuyor. Bugün ilk kez beşiğinde oynarken uyuyakaldı 10 dk da olsa...

Böyle böyle düzene girecek. Ağlatarak verilen uyku eğitimine de karşıyım.

Gelişim psikologları tarafından yazılan iki kitap aldım.
1. Uyku, güvenli bağlanma ve bebeğiniz
2. Bebeğiniz uykuyu çok sevecek

Şimdi birincisini okuyorum ve daha 20 sayfa olmadan yaptığım hataları yüzüme vurdu. Kendim de erken çocukluk uzmanıyım ama gelişim psikoloğu olmadığım için uyku kısmında uzman değilim. Kitap beni çok etkiledi tavsiye ederim.

Şimdiki hedefim desteksiz uyutmak. Ama 3 ayın dolmasını bekleyeceğim ki güvenli bağlanma sağlansın. Şu anda ihtiyacı olan memede uyumaksa memede uyumak, kollarımda uyumaksa kollarımda uyumak... Çünkü hamilelik 4 trimester ve bebek daha her şeyin farkında bile değil. Bana ihtiyaö duyuyor.

Siz de bebeğin ihtiyaçlarına kulak verin. Huzursuzsa uyumaz, mızıldanıyorsa uykusu olmadığı için değil, uykuya dalamadığı için mızıldanıyordur. Ya da başka bir ihtiyacı vardır. Bebek huzurlu olacak ki uyusun. Bu şekilde stres altındayken veya ağlarken uyumaz zaten.

Merhabalr. Konuyu yanlış yerde mi bilmiyorum ama buraya yazmak istedim belki bilgisi olan tecrübeli daha fazla kişi vardır.
Benim 5.5 aylık bebegim var. Sorunum uyku bebeğimi uyutabilmek. Şimdi ilk 3 ay düzen beklemeyin dendi vs sonra 4. Ay uyku gerilemesi var. Şimdi o da yok benim bebeğim uykuya çok fazla direniyor akşam uykusuna ikindi uykusuna ağlar huysuzlanır çok zor uyutuyorum.
Uyku rutini yapıyorum aksamlari emzirme masaj uyku tulumu gidiryourm beşiğine yatırıp sallıyorum yok ağlar mziridar.
Uyku saatlerine dikkat etmeye çalışıyorum ama akşam 4 5 gibi huysuz oluyor mutlu olmuyor.. Bana göre falza yorgun..
Sabah 6dan akşam 6 7 ye kadar ayakta işte gün içinde toplamda 2.5 3 saat uyuyor..
Şimdi ben bebeğimi nasıl uyutucam ne yapicam sabaha karşı da sürekli uyanıyor 4ten sonra gece sallıyorum sürekli 4tne uyur 5te uyanır gerinsallarim 6 da uyanır daha da uyumaz..

Uyku eğtimi aldıran verem var mı tek çare uyku eğitimi mi bilmiyorum bilgisiolan yazabilir mi
Biran ben yazdım sandım o bebeden iki tanede bende var sakın vazgeçme devam et uyku saatlerine varana kadar olması gerektiği gibi git Zafer senin olacak. Müthiş dirençli ikiz bebeklerim var senin bebeğin gibi artık benim başım dönüyor onlarda tık yok hep ayaktalar. 16 aylık olacağız yürüyorlar hatta koşuyorlar desem daha doğru olur. Ömrüm gitti 16 ayda 32 ay gibi geliyor. İlk 2.5 ay gece yarısında ayakta durunca uyanarak uyudular uyumak denirse anneme geldim şükür akşam 9 a kadar çektik saatlerini. Adım atmadan resmen sürünerek evde dolaştık. Ve Beşiğe alistirdim destekli olacak şekilde. 5 aylıkken saatler yavaş yavaş belirmeye başladı. Ama aşırı direnç bebekten yapmadığım kundağı yapmak zorunda kaldım. 8.5 aylıkken iki uykuya düştük. Orda saatler tamamdı artik bir rutin olmuştu derken ki direnç devam ediyor. Eşimle korona olduk ben az daha ölüyordum iki ciğerde pertti. Çok şükür hastaneye yatıp iyileştim. 11 aylıkken tek uykuya geçme sinyalleri başladı doktorlari çok erken en azından 13 e atın kendinizi dedi iki ay daha kanser verem olarak geçti. 13 aylık oldular saldım ve asıl rahatlamayi yaşamaya başladık
Öğlen tek uyku direnç bitti daha sakinler kızım desteksiz uykuya geçti oğlum gece uykusunda büyük problemli o da daha iyi durumda. Yani direnç 13. Ayda önce azaldı 14. Ayda bitti
Haftaya 16 aylık olacağız. Kızım desteksiz oğlum da daha kaliteli uyuyor. O aynı saatre uyanma bizde de var alışkanlık ve bebeğin bence takıntılı olması
Oğlumda var gece tek beslenmeye düştük o bir uyanıyor ikinci mama saatinde iki üç dakika sallıyorum yatıyor. Diş sürecindeyiz arada yıne Bir saati buluyor sallamam ama onun da kardeşi gibi sona geliyoruz galiba desteksiz için. Desteksiz olmasada kesintisiz uyku için.

Size tavsiyem kendinizi koşullandırmayın, beklentiniz en düşük seviye olsun ki hayal kırıklığı fazla olmasın.. Dönem dönem değişiyor olsa da uykuyu sevmeyen çocuk sevmiyor ya da ihtiyacı olmayan (artık nasıl adlandırırsanız). Bebeğinizi ve kendinizi üzmemeye çalışın ❤️

Emerek uyutmak hiç akıl karı değil . Oğlum doğduğu zaman yanına yatıyordum öyle uyutuyordum. Sonra meme reddi başladı onu aşmak için uyurken emzirmeye başladım . 9. Ayda aştık bu sefer ben bir havaya girdim anlatamam salak gibi emerek uyutmaya alıştırdım hayattaki yaptığım en yanlış şey bu oldu . Geceleri uyanmayan çocuğum sürekli uyanmaya memeyi emzik yapmaya başladı . Şuan 22 aylık neredeyse ve geçen hafta sırf bu yüzden emzirmeyi bırakmak zorunda kaldım .
Normal olanı o zaten. Sanayi devriminden sonra normal anormal gibi empoze edildiği için bir yanlışlık var diye düşünüyoruz. Kendinize yüklenmeyin. Emzik gibi kullanıyor cümlesi hem bebeklere hem annelere çok büyük haksızlık. Bebek emziği nereden bilsin de emzik gibi kullansın. Memeler ilk insandan beri var ama emziğin tarihi ne kadarki,
Anne emzirmkten yorulmuş olabilir, emzirmek istemeyebilir o zaman tabiki şefkatle sonladirabilir. Ama 16-24 aylar memeye en çok düştükleri aylardır. Eğer sonlandırma düşüncesi varda 16. Aydan Önce yada 24. Aydan sonra en iyisi. Benim ilk oğlum çok düşkündü emmeye. Ben de hiç şikayet etmedim, seviyordum. Zaten beraber uyuyorduk. Memeyi verip uyumaya devam ediyordum. 24. Ayı 10 gün geçti gece en fazla 2 kere uyanır oldu. Sonra sadece uykuya geciste emmeye başladı. Benim hikayem de tandem de var o yüzden sonra arttı falan ama. Her anne bebek biricik. İki taraf içinde en şefkatli yol bulunmalı ama şunu da unutmamak gerekiyor bebeğin doğası, normali bu. Ve yetişkin olan biziz, sorumluluk bizde.

Normal olanı o zaten. Sanayi devriminden sonra normal anormal gibi empoze edildiği için bir yanlışlık var diye düşünüyoruz. Kendinize yüklenmeyin. Emzik gibi kullanıyor cümlesi hem bebeklere hem annelere çok büyük haksızlık. Bebek emziği nereden bilsin de emzik gibi kullansın. Memeler ilk insandan beri var ama emziğin tarihi ne kadarki,
Anne emzirmkten yorulmuş olabilir, emzirmek istemeyebilir o zaman tabiki şefkatle sonladirabilir. Ama 16-24 aylar memeye en çok düştükleri aylardır. Eğer sonlandırma düşüncesi varda 16. Aydan Önce yada 24. Aydan sonra en iyisi. Benim ilk oğlum çok düşkündü emmeye. Ben de hiç şikayet etmedim, seviyordum. Zaten beraber uyuyorduk. Memeyi verip uyumaya devam ediyordum. 24. Ayı 10 gün geçti gece en fazla 2 kere uyanır oldu. Sonra sadece uykuya geciste emmeye başladı. Benim hikayem de tandem de var o yüzden sonra arttı falan ama. Her anne bebek biricik. İki taraf içinde en şefkatli yol bulunmalı ama şunu da unutmamak gerekiyor bebeğin doğası, normali bu. Ve yetişkin olan biziz, sorumluluk bizde.
Şöyle bir durum oluyor ben sürekli bebekle uyumak istemedim. Eşimle de zaman geçirmek istiyordum ve sadece anne baba olma düşüncesi beni bunaltıyor bu kadar anaç olamıyorum . Dinlenmem gerekiyor beynim zonkluyordu . Saat başı uyanıp ağzına alıp uykuya dönmek istiyordu . Öğlen uykusunu 2 saat uyuyacaksa 4 kere uyanıp emmek istiyordu bu bence korkunç . Wc ye gidemez olmuştum eşimle birlikte olmakta zorlanıyorduk çünkü uyanıyordu . Mutsuzdum . Kiii ben kendimi paraladım çocuk emsin diye ki mama asla kabul etmedi sütüm artsın vs diye neler yaptım of hiç hatırlamak istemiyorum yeniden . Şunu söyleyebilirim ki mutlu anne mutlu bebek . Bebek düzgün uyumazsa sürekli huzursuz oluyor şahsen benim oğlum öyleydi . Çocuk öğlen 2 saat kesintisiz uyuyacak ki bende birşey yiyeyim yemek yapayım yerleri sileyim 30 dk uzanayım bunları yapamazsam çocuk kalktığı zaman onunla geçireceğim zamandan kullanıp bunları yapmaya çalışıyorum ve çocuk yerleri silmeme izin vermiyor mesela yemek yaparken bacağıma yapışıyor gibi gibi bir sürü şey

Ben uyku egitimi verdim (ağlattin zirlattin zorla uyuttun diyecek annelere simdiden soyleyeyim gram aglamadi valla)
Aglatma taktigini kullanmadim, cani nerede nasil uyumak istiyorsa oyle denedim, ama ilk gunler besiginde sadece tensel temasla uyguladim.
Sizde bu sekilde deneyebilirsiniz, aglarsa mizirdarsa konusmadan ışiklari vs acmadan kucaginiza alip sakinlestirip geri besigine koyup hafif hafif poposuna pıt pıt yaparak deneyin, saclariyla oynanmasini severler saclarini alin kismina yakin olan yerlerden parmaginizla hafif hafif oksayabilirsiniz, ayaklarina masaj yapabilirsini.
Yatagina uyku icin yatirmadan once uzerinde kokunuz olan bir tisort olur hirka olur yataginin kenarina koyun kokunuzu alsin.
Uyaran olmayacak, muzik ses ışık vs.
Ben bu sekilde verdim kendimce yontemleri kardim 3 gunde de sonuc aldim.

Şöyle bir durum oluyor ben sürekli bebekle uyumak istemedim. Eşimle de zaman geçirmek istiyordum ve sadece anne baba olma düşüncesi beni bunaltıyor bu kadar anaç olamıyorum . Dinlenmem gerekiyor beynim zonkluyordu . Saat başı uyanıp ağzına alıp uykuya dönmek istiyordu . Öğlen uykusunu 2 saat uyuyacaksa 4 kere uyanıp emmek istiyordu bu bence korkunç . Wc ye gidemez olmuştum eşimle birlikte olmakta zorlanıyorduk çünkü uyanıyordu . Mutsuzdum . Kiii ben kendimi paraladım çocuk emsin diye ki mama asla kabul etmedi sütüm artsın vs diye neler yaptım of hiç hatırlamak istemiyorum yeniden . Şunu söyleyebilirim ki mutlu anne mutlu bebek . Bebek düzgün uyumazsa sürekli huzursuz oluyor şahsen benim oğlum öyleydi . Çocuk öğlen 2 saat kesintisiz uyuyacak ki bende birşey yiyeyim yemek yapayım yerleri sileyim 30 dk uzanayım bunları yapamazsam çocuk kalktığı zaman onunla geçireceğim zamandan kullanıp bunları yapmaya çalışıyorum ve çocuk yerleri silmeme izin vermiyor mesela yemek yaparken bacağıma yapışıyor gibi gibi bir sürü şey
Tabiki haklısınız, zaten yukarıda yazdım, anne emzirmekten mutsuz olabilir. Bu şekilde devam etmektense şefkatle bitirmek daha iyidir.
Bence sıkıntı şurada. Doğum öncesi yeterli ve doğru bilgiye ulaşamıyor kadınlar. İnternette bebek için bir sürü liste var ama kaç tanesi emzirmenin zorluğunu anlatıyor ya da bebek uykusunu.

Tabiki haklısınız, zaten yukarıda yazdım, anne emzirmekten mutsuz olabilir. Bu şekilde devam etmektense şefkatle bitirmek daha iyidir.
Bence sıkıntı şurada. Doğum öncesi yeterli ve doğru bilgiye ulaşamıyor kadınlar. İnternette bebek için bir sürü liste var ama kaç tanesi emzirmenin zorluğunu anlatıyor ya da bebek uykusunu.
Bence doğumdan önce o kadar çok okumak lazım ki . Ben mecburi sebeblerden dolayı emzirerek uyutmaya alıştırdım ilk 9 ay çok iyiydi yanına uzanıyorum saçını okşar öper vs uyuturdum çok iyiydi sonra bozuldu ne yazık ki . Eğer emerek uyuyor olmadaydı emzirmeyi geçen hafta asla bırakmazdım .

Merhabalr. Konuyu yanlış yerde mi bilmiyorum ama buraya yazmak istedim belki bilgisi olan tecrübeli daha fazla kişi vardır.
Benim 5.5 aylık bebegim var. Sorunum uyku bebeğimi uyutabilmek. Şimdi ilk 3 ay düzen beklemeyin dendi vs sonra 4. Ay uyku gerilemesi var. Şimdi o da yok benim bebeğim uykuya çok fazla direniyor akşam uykusuna ikindi uykusuna ağlar huysuzlanır çok zor uyutuyorum.
Uyku rutini yapıyorum aksamlari emzirme masaj uyku tulumu gidiryourm beşiğine yatırıp sallıyorum yok ağlar mziridar.
Uyku saatlerine dikkat etmeye çalışıyorum ama akşam 4 5 gibi huysuz oluyor mutlu olmuyor.. Bana göre falza yorgun..
Sabah 6dan akşam 6 7 ye kadar ayakta işte gün içinde toplamda 2.5 3 saat uyuyor..
Şimdi ben bebeğimi nasıl uyutucam ne yapicam sabaha karşı da sürekli uyanıyor 4ten sonra gece sallıyorum sürekli 4tne uyur 5te uyanır gerinsallarim 6 da uyanır daha da uyumaz..

Uyku eğtimi aldıran verem var mı tek çare uyku eğitimi mi bilmiyorum bilgisiolan yazabilir mi
Emzik kullanmiyor mu. Emzik kurtarıcı oluyo bazen

10 aylık ve 3 yaşında iki tane çocuğum var . Oğlumu da emzirerek uyutuyodm şuan kizimida aynı şekilde uyutuyorum bı sorun yok çok şükür. Ama şöyle bisey var bebeklerin uykusu öyle bişey ki belli bı saat var o saati kacirdiktan sonra ne kolay kolay uykuya dalabiliyolar nede huysuzluklari bitiyor. O saati yakalarsan hem kolayca uyur hemde sürekli bı düzen oluşur. Bebeğinizin verdiği mesajları izleyip anlamaya çalışın öğrendikçe sizde farkedeceksnz beden diliyle bazı şeyleri anlatir bebekler :)

Emerek uyutmak hiç akıl karı değil . Oğlum doğduğu zaman yanına yatıyordum öyle uyutuyordum. Sonra meme reddi başladı onu aşmak için uyurken emzirmeye başladım . 9. Ayda aştık bu sefer ben bir havaya girdim anlatamam salak gibi emerek uyutmaya alıştırdım hayattaki yaptığım en yanlış şey bu oldu . Geceleri uyanmayan çocuğum sürekli uyanmaya memeyi emzik yapmaya başladı . Şuan 22 aylık neredeyse ve geçen hafta sırf bu yüzden emzirmeyi bırakmak zorunda kaldım .
Sanırım her çocuk bir değil canm bende oğlumu emerek uyuturdum gece çok uyanma gibi bı sıkıntı yaşamadık ama memeden keserken biraz sorun olabiliyor gerçekten uykuya dalmada sıkıntılar yaşıyor ama biz kolay aştık fazla zorlanmadan. Ama dediğim gibi her cocuk bir değil çok fazla zorlananda vardır eminim

Uykudan çok çekmiş bir anne olarak hatta 2.5 yaşında kadar gece 2 saatte bir kalkmam bir anne olarak öncelikle bazı çocuklar uykusuz oluyor ama tavsiyem uyutmadan önce biraz hava aldırın yürümeye başlayınca falan 15 20 dakika çıkarın dışarda biraz yoruldun hemde hava alsın goreceksiniz çok daha rahat ve huzurlu ve kolay uyuyacak anne sütü ile besleniyorsa çok uyumuyor bebislerin geneli

İnstagramda ceren et isimli sayfayı takip etmenizi öneririm. İkizlere çok güzel yemek ve uyku eğitiimi vermiş

Ben böyle bir sorun yaşamadım açıkcası. Tabi biz doğduğundan beri emerek uyuyoruz belki ondan bilemedim ya da her bebek aynı değil.

Ben böyle bir sorun yaşamadım açıkcası. Tabi biz doğduğundan beri emerek uyuyoruz belki ondan bilemedim ya da her bebek aynı değil.
Sizinki tamamen tesadüf olmuş şanslısınız. Şuan 2019 Aralık anneleri topiğinde ki genel sorun bu . Meme bir destek ve çocuk her uyandığı zaman o desteği arıyor uyku eğitmenlerinin bahsettiği şeylerden birisi de zaten bu .

Üç buçuk aylık bebeğim var. Yorumları okudum. Biliyorum daha yolun başındayım. Üçüncü aya girene kadar gündüz bebeğim dalarak hiç uyumadı. Emerken içi geçiyordu. Sanırım bu da ona yetiyordu. Sonra aniden bir gün gündüz uyumaya başladı. Bir aydır uyuduğu ve uyandığı saatleri not alıyorum. Bir tablo çıktı karşıma bu sayede. Her gün hemen hemen aynı saatlerde uykusu geliyor, aynı saatlerde de uyanıyor. Uyku belirtilerini kaçırırsam ve uyumazsa huzursuz oluyor, ağlıyor. 40 dakika uyuyup, iki saat uyanık kalıyor. Çoğunlukla emerek uyuyor ya da kucakda hafif sallanarak uyumak istiyor. Bence bu aşamada ten teması önemli. Gece uykusu için bir rutin oluşturmadım. Oluşturmalı mıyım ondan da emin değilim. Uyku eğitimini pek doğru bulmuyorum. Bebek bizim istediğimiz şekilde ve zamanda değil de kendi istediği şekilde ve zamanda uyumalı diye düşünüyorum. Sizin bebeğiniz de çok küçükmüş. Geceleri kesintisiz uykuyu beklemek için erken olabilir.

Ben ne zaman bebekle ilgili konu açsam yanlış yer diye ban yedim. Mune Mune neden çifte standart?
Abartmayın lütfen. Konunun bdv ye uygun olmadığını düşünüyorsanız şikayet et butonuna basıp rapor edin. Konu taşınacaktır. Ben çok sık bu konuda raporluyorum ve bir kez bile aksiyon alınmadığını görmedim.

Binlerce konu var, insanlar her başlığa nasıl baksın? Raporlarsanız hemen görüp gerekli işlemi yapıyorlar zaten.

Ben ne zaman bebekle ilgili konu açsam yanlış yer diye ban yedim. Mune Mune neden çifte standart?
tivoli26 6 yıldır üyesiniz, konuları uygun bölüme açmamak da dahil kurallara uymayan durumlarda şikayet et butonuna basarak rapor edilmesi gerektiğini bilmiyor olamazsınız değil mi?
Konuyu şikayet et'e basarak rapor ettiniz mi? Hayır, o zaman lütfen kurallara uymayan durumlarda rapor edin.

Sizinki tamamen tesadüf olmuş şanslısınız. Şuan 2019 Aralık anneleri topiğinde ki genel sorun bu . Meme bir destek ve çocuk her uyandığı zaman o desteği arıyor uyku eğitmenlerinin bahsettiği şeylerden birisi de zaten bu .

X