Bebeğim Sarılık ve bir türlü geçmek bilmiyor

Bu dermansız bir hastalık değil ölümcül bir durum değil bebeğe ağrı sızı hasar oluşturmuyor neredeyse her doğan bebeğin başına gelen bir rutin günümüzde bu yüzden canınız kafayı yemek istediyse yiyin tabii beni ilgilendirmez
Şunu da hiiiiç anlamıyorum kendi doğurduğunuz bebeğe elbette kendiniz bakacaksınız, Allah bu yeterlilikte yaratmasaydı bizleri 3 babalı 5 anneli olurduk
Nereden çıkardınız başıma gelmediğini? İlk çocuğumda 40 günden fazla sürdü sarılık ikinci çocuğum ise yoğun bakımda

Bu dermansız bir hastalık değil ölümcül bir durum değil bebeğe ağrı sızı hasar oluşturmuyor neredeyse her doğan bebeğin başına gelen bir rutin günümüzde bu yüzden canınız kafayı yemek istediyse yiyin tabii beni ilgilendirmez
Şunu da hiiiiç anlamıyorum kendi doğurduğunuz bebeğe elbette kendiniz bakacaksınız, Allah bu yeterlilikte yaratmasaydı bizleri 3 babalı 5 anneli olurduk
Nereden çıkardınız başıma gelmediğini? İlk çocuğumda 40 günden fazla sürdü sarılık ikinci çocuğum ise yoğun bakımda yattı
İlk çocuğumun sarılığı 40 günden fazla sürdü demişsiniz, hiç o süreçte bunalıma girmeyip bir güler yüze ihtiyaç duymadıysanız yürekten tebrik ederim sizi, yılın annesi olmaya adaysınız. İnsanın annesi bile yanında olmayınca biraz daha telaşlanıyor, evhamlanıyor insan hele de genç anneyse.
Merak ediyorum size de ilk tecrübede "bunda ne var, saçmalıyorsun" tarzında cümleler kurulsaydı, ya da 5 yaşındaki çocuğu teselli eder tavırla ayy canım tarzında dalga geçer gibi konuşsalardı "hahayy" diyip geçer miydiniz?
Neyse ki empati yapabilen, anlayışlı duygusal yaklaşan bireyler motive edici cümleler kurmuşlar, dışardan bir göz olarak abartılmayacak bir durum olsa bile "delirecek ne var" dememişler. Madem başınızdan geçti köstek değil, destek gerek, iyi tatiller hanımefendi, dilerim hayatınız boyunca bunalımda bir anınızda kimse oturduğu yerden size bunda ne var tarzında cümleler kurmaz.

Nereden çıkardınız başıma gelmediğini? İlk çocuğumda 40 günden fazla sürdü sarılık ikinci çocuğum ise yoğun bakımda yattı
Ben de mesajınızı çok sert buldum. İnsan yaşamadığı şeyi gözünde büyütebiliyor. Yeni anne, her şey farklı geliyor olabilir gözüne. En çok kadın başka bir kadına zorbalık yapıyor ne yazık ki. Ve evet tek başına yapayalnız bir bebeğe bakmak çok zor. Temel ihtiyaçlarını bile zor karşıladığın bir dönem oluyor. Üstesinden geliyoruz -tek anneli olduğumuz için- ama nasıl geliyoruz? Empati güzel şey.

İlk çocuğumun sarılığı 40 günden fazla sürdü demişsiniz, hiç o süreçte bunalıma girmeyip bir güler yüze ihtiyaç duymadıysanız yürekten tebrik ederim sizi, yılın annesi olmaya adaysınız. İnsanın annesi bile yanında olmayınca biraz daha telaşlanıyor, evhamlanıyor insan hele de genç anneyse.
Merak ediyorum size de ilk tecrübede "bunda ne var, saçmalıyorsun" tarzında cümleler kurulsaydı, ya da 5 yaşındaki çocuğu teselli eder tavırla ayy canım tarzında dalga geçer gibi konuşsalardı "hahayy" diyip geçer miydiniz?
Neyse ki empati yapabilen, anlayışlı duygusal yaklaşan bireyler motive edici cümleler kurmuşlar, dışardan bir göz olarak abartılmayacak bir durum olsa bile "delirecek ne var" dememişler. Madem başınızdan geçti köstek değil, destek gerek, iyi tatiller hanımefendi, dilerim hayatınız boyunca bunalımda bir anınızda kimse oturduğu yerden size bunda ne var tarzında cümleler kurmaz.
Bakın anneniz çocuk doktoru değilse yanınızda olmuş olmamış bir önemi yok bebeğin sarılığında
Büyük annelerin aman canım birşey olmaz sen de öyle büyüdün dediği ama sonu hüsranla biten birçok örnek var ne yazıkkı
Büyük annelerin ay aman eyvah diye yeni anneleri paniklettiği çok normal durumlarda var
Evet 40 günden fazla sürdü, ikinci bebeğim de yoğun bakımda yattı sarılık ve birkaç başka nedenden. Bunalıma girmedim çünkü sarılık oldu diye bebeğimin hayatı tehlikede değildi canı yanmıyordu sakat da kalmayacaktı. Bir süre sonra düzelecekti hiç 20 yaşına gelmiş ama yenidoğan sarılığını atlatamamış birini görmedim, siz gördünüzmü? Sarılık bebeğinize uyku hali renginde değişiklik dışkı renginde farklılık dışında ne yapıyor da bunalıma giriyorsunuz?
Merakınızı şöyle gidereyim sarılığı 40 günü aşkın geçmeyen bebeğim böbrek hastası doğdu, yanımda annem dahil hiiiç kimse yoktu ben de teselll filan aramadım. Bunun yerine doktorlarla konuştum ne olabilir ne olamaz öğrendim ve bebeğime en faydalı olacak şekilde davrandım bunalıma girsem bunu yapamazdım dimi. Hala empati yapabilen insanlar diyorsunuz ya
Siz duygusalsınız bunalımdan bunalıma giriyorsunuz bir faydası varmı bebeğe yada size?
Bunalımda olayım yada olmayayım yok yere dram yaparsam saçmalarsam oturarak ayakta yatarak farketmez aklı başında olan biri bunda delirecek ne var saçmalama diyebilir hatta desin

Ben de mesajınızı çok sert buldum. İnsan yaşamadığı şeyi gözünde büyütebiliyor. Yeni anne, her şey farklı geliyor olabilir gözüne. En çok kadın başka bir kadına zorbalık yapıyor ne yazık ki. Ve evet tek başına yapayalnız bir bebeğe bakmak çok zor. Temel ihtiyaçlarını bile zor karşıladığın bir dönem oluyor. Üstesinden geliyoruz -tek anneli olduğumuz için- ama nasıl geliyoruz? Empati güzel şey.
Empati yapmaya gerek yok bu durumu iki kez yaşamış fiziksel deformasyonları olan bir insanım bana bebek bakımının zorluğunu tasvir etmenize gerek yok. Evet zor ama bunu bilip kabullenerek doğuruyoruz zaten dimi. Bir bebeğe bakmak için anne ve baba yeterli sülaleye mahalleye gerek yok değil mi?
Doktorlar bu yüzden var, yeni anne eski anne farketmez, endişelerini anlatıyorsun riskleri tedaviyi süreci bir güzel anlatıyorlar ne kafayı yiyorsun ne bunalıma giriyorsun

Benim kızım da 2 aya yakın sariydi hatta kontrolde uzamış sarılık dedi ve kan verdirdi ,sonuçta değer 8 di sadece rengi sariymis sarılık durumu yokmuş,sizde kan değerine baktirmadan sarılık deeyip psikolojinizi bozmayın lütfen

Empati yapmaya gerek yok bu durumu iki kez yaşamış fiziksel deformasyonları olan bir insanım bana bebek bakımının zorluğunu tasvir etmenize gerek yok. Evet zor ama bunu bilip kabullenerek doğuruyoruz zaten dimi. Bir bebeğe bakmak için anne ve baba yeterli sülaleye mahalleye gerek yok değil mi?
Doktorlar bu yüzden var, yeni anne eski anne farketmez, endişelerini anlatıyorsun riskleri tedaviyi süreci bir güzel anlatıyorlar ne kafayı yiyorsun ne bunalıma giriyorsun
Siz ne güzel rasyonel bakıyorsunuz. Duygusal bakınca olaylar öyle olmuyor. Bebeğim 10 günlükken birden bir şey oldu, hasta gibi bir düşünceye girmiştim mesela. Tamamen duygusal yoğunluktan.

Ben bebek bakmanın da bu kadar zor olduğunu bilmiyordum. Yanımda arada bir birkaç saat destek olacak biri olsa ne iyi olurdu. Bu kadar hafife alınması bana doğru gelmiyor. O yüzden bir başka anneyi de bu konuda sıkıştırmam.

Ayyyy tatlııııım sana kocamaaaan sarılıp kokulu kokulu öpüyorum canım yeme kafayı noooolur
Yenidoğan sarılığı dünyanın en kötü hastalığı ama sen kafayı yeme ben yerim minnoş anne
Sen kiiiiiiii yetişkin bir kadın olarak kendi doğurduğun bebeğe bakmış insansın heheeeeeyyt bunun mu üstesinden gelemeyeceksin

Oldu mu?
Hahahahaha bu kafayla nasıl delirmemişsiniz hayret doğrusu üstelik yaşamışmışsınız 😄

Lohusa psikolojisiyle intihar eden anneler var bilmem duydunuz mu? Kendi aklı selim geçirmiş diye gelmiş burda delirecek ne var diyor, bal gibi de deliriyor anneler kendini çaresiz yetersiz hissediyor herkes sizin gibi sağlam psikoloji(!) ile geçirmiyor bu dönemi

Yazdıklarınız için çok teşekkürler, içime su serptiniz biraz da olsa rahatladım günden güne geçer gibi oluyor hala tam geçmese de ilk günler imkansızdı uyandırmak o yüzden biberon verdim şimdi devam aynı şekilde almıyor memeyi çok fazla 2-3 dk en fazla emzirme danışmanlığı alacağım. Beni bu süreçte geren şey her muayaneye gittiğimizde her doktorun farklı farklı şeyler söylemesiydi. Bu durum beni çok yıprattı aslında örneğin bir gidiyorum sarılık 8 bir doktor hiç önemli değil bu değer derken öteki doktor yüksek bu değer diyor neye nasıl inanacağımı şaşırmıştım, haliyle bu durum insanı çılgına çeviriyor hele bir de ilk tecrübeyse.
Bizde de ABO uyuşmazlığı vardı ki ben bunu doğumda öğrendim, böyle bebekler sarılığa çok dhaa yatkın oluyor mutlaka mama ile destekleyin dediler ama benim çok bilmiş aile yakınlarımın baskısı sonucu ben mama vermedim sütüm yetersizdi oğlumu uyandırmak imkansızdı, zaten zayıf doğmuştu emmiyor kalkmıyor bende kafayı yemek üzereydim, bi kere fototerapi bile aldık anında düştü ama yeteri kadar beslenmediği bilirubini idrar ve kaka ile atamadığı için 2 ay boyunca sapsarıydı kara kuru bişeydi çocuğum.

1.ay kontrolünde sadece 130 gr almıştı, kilo alımı çok çok azdı benim süt artsın diye yemediğm yemek almadığım takviye kalmamıştı ama sorun sütte değildi bebeğim emmiyordu çok zayıf olduğu için çene kasları gelişmemişti sarılıktan dolayı da sürekli uyku halindeydi asla uyandırıp emziremiyordum. Kaşık biberon ve enjektör ile mama veriyordum ama yine aynu çocuk uyanmıyor uykulu uykulu şırınga ile mama veriyordum mama ağzında kalıyor ben tutuyorum dökülmesin diye, 30 cc mamayı abartısız 2 saate yakın sürede veriyordum 2.ay kontrolünde gene aynıydı yeteri kadar beslenip ne kilo almıştı ne de sarılığı geçmişti ta kiii biberonla mama verene kadar. 1 hafta içinde sarılıpı 13 15 lereen 5 e düştü kalıcı olarak hızlıca toparlanmaya başladı yüzü gözü açıldı çocuğun.Şimdi ben size burda biberon ile mama güzellemesi yapmayacağım evet ciddi meme reddine sebep olabiliyor ama benim başka çarem yoktu bebeğim doğduğundan beri meme düşkünü değildi asla emziremedim istediğim gibi emmedi de zaten siz yine de dr a danışarak kaşık biberon ya da enjektör ile mama başlayabilirsiniz çocuk doyuyor hızlı bi şekilde toparlıyor kimse kusura bakmasın bizim psikolojimiz sadece anne sütü almasından önemli evet geçiyor ama nasıl geçiyor ben şimdi eski hallerine bakamıyorum o kadar üzülüyorum ki ilk 3 ay boyunva 0 persentil de kaldı oğlum mama vermeciler biberon karşıtları yüzünden, sanki dünyanın sonuymuş gibi, şu an ek gıda döneminde her şeyi yiyor çok şükür önemli olanda bi yerden sonra bu.

Ayrıca her dr 10.günden sonra sarılığı önemsemez çünkğ kan beyin bariyeri oluşuyor bilirubin beyne zarar veremiyor er ya da geç düşüyor değer merak etmeyin, ben sağlıkçı olmama bu durumu bilmeme rağmen asla konduramadım sakin kalamadım kafayı yemek üzereydim çünkü lohusaydım :) sizde bebeğinizle bol bol vakit geçirin gidin günler geri gelmiyor çok çabuk büyüyorlar zor biliyorum ama sakin kalmaya çalışın 🌸🌸

Bizde de ABO uyuşmazlığı vardı ki ben bunu doğumda öğrendim, böyle bebekler sarılığa çok dhaa yatkın oluyor mutlaka mama ile destekleyin dediler ama benim çok bilmiş aile yakınlarımın baskısı sonucu ben mama vermedim sütüm yetersizdi oğlumu uyandırmak imkansızdı, zaten zayıf doğmuştu emmiyor kalkmıyor bende kafayı yemek üzereydim, bi kere fototerapi bile aldık anında düştü ama yeteri kadar beslenmediği bilirubini idrar ve kaka ile atamadığı için 2 ay boyunca sapsarıydı kara kuru bişeydi çocuğum.

1.ay kontrolünde sadece 130 gr almıştı, kilo alımı çok çok azdı benim süt artsın diye yemediğm yemek almadığım takviye kalmamıştı ama sorun sütte değildi bebeğim emmiyordu çok zayıf olduğu için çene kasları gelişmemişti sarılıktan dolayı da sürekli uyku halindeydi asla uyandırıp emziremiyordum. Kaşık biberon ve enjektör ile mama veriyordum ama yine aynu çocuk uyanmıyor uykulu uykulu şırınga ile mama veriyordum mama ağzında kalıyor ben tutuyorum dökülmesin diye, 30 cc mamayı abartısız 2 saate yakın sürede veriyordum 2.ay kontrolünde gene aynıydı yeteri kadar beslenip ne kilo almıştı ne de sarılığı geçmişti ta kiii biberonla mama verene kadar. 1 hafta içinde sarılıpı 13 15 lereen 5 e düştü kalıcı olarak hızlıca toparlanmaya başladı yüzü gözü açıldı çocuğun.Şimdi ben size burda biberon ile mama güzellemesi yapmayacağım evet ciddi meme reddine sebep olabiliyor ama benim başka çarem yoktu bebeğim doğduğundan beri meme düşkünü değildi asla emziremedim istediğim gibi emmedi de zaten siz yine de dr a danışarak kaşık biberon ya da enjektör ile mama başlayabilirsiniz çocuk doyuyor hızlı bi şekilde toparlıyor kimse kusura bakmasın bizim psikolojimiz sadece anne sütü almasından önemli evet geçiyor ama nasıl geçiyor ben şimdi eski hallerine bakamıyorum o kadar üzülüyorum ki ilk 3 ay boyunva 0 persentil de kaldı oğlum mama vermeciler biberon karşıtları yüzünden, sanki dünyanın sonuymuş gibi, şu an ek gıda döneminde her şeyi yiyor çok şükür önemli olanda bi yerden sonra bu.

Ayrıca her dr 10.günden sonra sarılığı önemsemez çünkğ kan beyin bariyeri oluşuyor bilirubin beyne zarar veremiyor er ya da geç düşüyor değer merak etmeyin, ben sağlıkçı olmama bu durumu bilmeme rağmen asla konduramadım sakin kalamadım kafayı yemek üzereydim çünkü lohusaydım :) sizde bebeğinizle bol bol vakit geçirin gidin günler geri gelmiyor çok çabuk büyüyorlar zor biliyorum ama sakin kalmaya çalışın 🌸🌸
Çok teşekkür ederim içime su serptiniz, Allah evlatlarımızı bize bağışlasın, öncelik onların sağlığı 🤲🏻 Ben de ek gıda dönemini iple çekiyorum gerçekten.
Sarılığı nasıl atlattınız peki kaç aydan sonra evet artık tamamen bitti çıktı hayatımızdan sarılık diyebildiniz?

İnanın her kontrolde farklı doktora denk geliyoruz ve her biri bambaşka şeyler söylüyor o kadar yoruldum ki hatta bi tanesi eğer böyle devam ederse karın ultrasonu çekicem safra kesesi kalın olabilir dedi neden buna gerek duyuyorsunuz dedim cevap vermedi boşver dedi direkt bir anne için ne demek 40 tane şey geliyor insanın aklına allahtan kan değerlerimiz güzel geldi çok şükür enzimlerimiz iyi, sonrs başka doktora denk geliyorum kalbini dinliyor hafif üfürüm var kardiyolojiye git diyor, kafa ultrasonu yaptırdım kalça usg si ile birlikte kafasında kist çıktı önemsiz hiç bir şeye engel olmayacak bir şey ve zamanla kaybolurmuş ama yine de beyin ve sinir cerrahisine git dedi kistin adı anekoik kistmiş ve genellikle hamilelikte bebekte olur ve anne karnında da geçermiş. Böyle yani herkes farklı kafadan konuşunca stres ne olacak korkusu ister istemez oluyor 🤷🏻 Tekrardan söylüyorum Allah evlatlarımızı bize bağışlasın hiç bir bebek hasta olmasın. Yoğun bakımda da yattık bir sarılık için, insan o kadar kötü hissediyor ki sanki gönüllü süt annelik yapıyorsun hemşire eline veriyor emziriyorsun, bitince alıyor bebeği ve gidiyorsun. Sanki hiç senin bebeğin değilmiş gibi. Kötü hisler yani tabi, İnşallah evladı yoğun bakımda olan tüm annelerin bebekleri de tez zamanda iyileşir ve bunları yaşamak zorunda kalmazlar, evladın eline iğne batsa sızısı annenin yüreğinde hissedilir. Rabbim hepsini korusun, yokluklarını göstermesin. Beterinden saklasın 🤲🏻

Yazdıklarınız için çok teşekkürler, içime su serptiniz biraz da olsa rahatladım günden güne geçer gibi oluyor hala tam geçmese de ilk günler imkansızdı uyandırmak o yüzden biberon verdim şimdi devam aynı şekilde almıyor memeyi çok fazla 2-3 dk en fazla emzirme danışmanlığı alacağım. Beni bu süreçte geren şey her muayaneye gittiğimizde her doktorun farklı farklı şeyler söylemesiydi. Bu durum beni çok yıprattı aslında örneğin bir gidiyorum sarılık 8 bir doktor hiç önemli değil bu değer derken öteki doktor yüksek bu değer diyor neye nasıl inanacağımı şaşırmıştım, haliyle bu durum insanı çılgına çeviriyor hele bir de ilk tecrübeyse.
Tatlım 8 yüksek bir değer değil tabi doktor daha iyi bilir ama bizimki de 2 ay sarılıktı. Önemli olan düşmesi dediler. 15 oldu 1 ay sonra 13tü düşüyor sorun yok demişlerdi ama haftada bir ölçürdük. 2 ayda ancak düştü. Düşme eğrisinde ise endişelenme.

Bebeğimin sarılığı geçmek bilmiyor 1.5 ay oldu kafayı yemek üzereyim, 2 saate bir sürekli besliyorum sağımla besliyorum anne sütü alıyor ama mama aldığında rengi daha da açılıyomuş gibi hissediyorum, bizim ki anne sütü sarılığı ve kan uyuşmazlığı var. Tecrübe eden anneler nolur dönüş yapar mısınız delirmek üzereyim ilk çocuğum ve kendimi bazen çok çaresiz hissediyorum bebeğimi sarı sarı gördükçe ve inatçı bir sarılık bitmek bilmedi.
Güneşe çıkar canım çok iyi geliyor

X