Bebeğim dönmüyor

truvalikiz

Üye
Kayıtlı Üye
24 Temmuz 2023
51
28
30
Bebeğim 1 hafta sonra 6 aylık olacak ilgisini çekecek oyuncaklar gösteriyorum bir kaç defa sırt üstünden yüz üstüne dönüyor ama sonra kendiliğinden dönmüyor yardım ediyorum istemiyor dönmek ağlıyor pratik yaptırıyorum sürekli ama yok kendi kendine dönmüyor sadece oyuncak falan gösterdiğimde hoşuna gidince dönüyor oda çok nadir yani yeni yrni başladı daha ne yapmam lazım doktor mutlaka dönmesi lazım bu ay demişti

Bebeğim 1 hafta sonra 6 aylık olacak ilgisini çekecek oyuncaklar gösteriyorum bir kaç defa sırt üstünden yüz üstüne dönüyor ama sonra kendiliğinden dönmüyor yardım ediyorum istemiyor dönmek ağlıyor pratik yaptırıyorum sürekli ama yok kendi kendine dönmüyor sadece oyuncak falan gösterdiğimde hoşuna gidince dönüyor oda çok nadir yani yeni yrni başladı daha ne yapmam lazım doktor mutlaka dönmesi lazım bu ay demişti
Bebeğim sekiz aylık yeni yeni dönüyor oturuyor her bebeğin gelişimi ayrıdır bir yaşına kadar dönmez desteksiz oturmaz ise o zaman doktora götürülür daha çok küçük eline bişeyler verin oynasın ne zaman dönecek diye de göz hapsine almayn zaten oynaya oynaya döner

Maalesef kendisi istemedikçe yapmaz , benim kızım 6 aylıktı saatlerce oyunla kandırarak yaptırmaya çalıştım ama asla istemedi , çığlık çığlığa ağladı durdu , 7. Ayı bitti şimdi de bıraktığım yerde bulamıyorum, yuvarlana yuvarlana dönüp duruyor salonda, sabırlı olun her bebeğin gelişimi farklıdır...

Doğru haklısınız aslında elimden geleni yapıyorum inşallah döner kendi kendine doktor çok sıkıştırınca yapmak zorunda falan diye korktum biraz da

Her çocuğun gelişimi farklı. Farklı becerileri farklı zamanlarda kazanıyorlar. Strss olmayın. Sadece bol bol teşvik edin. Yüzüstü bol vakit geçirmesini sağlayın. Endişe etmeyin. Herşey zamanla olacak. Kendinize yüklenmeyin.

Sırt üstünden yüz üstüne dönüyormuş zaten. Benim bebeğim de 5 aylıkti sırt üstünden yüz üstüne döndü, diğer türlü dönmesi birkaç ay daha aldı. Hatta hatırlıyorum çevremdeki arkadaşlarımın da bebekleri tek yönlü döndüler bir süre. Bence tedbirli olmak kesinlikle çok iyi ama yeni doktorlar bazen bu tarz kalıplara oturtuyor gibi geliyor. Doktor sonuçta yanlış bir şey de demek istemem, ben ondan daha iyi bilemem, ama bizim doktorumuz hiçbir bu konuda bu kadar kesin olup sıkıştırmadı. Genelde her bebek kendine özel düşüncesindeydi. Mesela 8 aylıkken ayağa kalkması gerekiyormuş, bizimki tombiklikten yapmıyordu. Bir tek o refleksi var mı diye test etti. Çok vesvese yapmayın diye paylaşmak istedim.

X