Bartholin Kisti/Apsesi

Merhaba benim de 2014 yilinda ilk evlendigim sene olmustu doktor antibiyotik ile krem vermisti sislik inmisti ama ilac isimlerini hatirlamiyorun:KK43: su an tekrar nuksetti ve cok kotu acim var daha once akinto icin baska dr a gittigimde monodoks ve mixovul fitil verdi kullansam iner mi acaba sislik

ben de monodox'un hapını kullandım. çok ağır bir antibiyotik. apse azaldı fakat kistin kesesi duruyor. bugün doktora gideceğim. psikolojim darmadağın.
keşke eski bartolin hastaları foruma sık girse ve kistten kurtuldukları süreci de paylaşsa....

ben de monodox'un hapını kullandım. çok ağır bir antibiyotik. apse azaldı fakat kistin kesesi duruyor. bugün doktora gideceğim. psikolojim darmadağın.
keşke eski bartolin hastaları foruma sık girse ve kistten kurtuldukları süreci de paylaşsa....
Merhaba bir kaç yere yazdığınızı gördüm. Öğrenmek istediğiniz durum ameliyat durumu mu acaba?

Merhaba arkadaşlar. Bu illet ilk olarak 5 sene önce vajinamın sol tarafında olmuştu. O zaman kendisini ne bilmişliğim ne de duymuşluğum vardı. Ağrı dayanılmaz olunca jinekoloğa gittim ve doktorun bahsetmesi ile adını öğrenmiş oldum. Antibiyotik tedavisi yapıldı. Geçmezse küçük bi operasyon denildi. Çok korkarım ameliyat falan. İlaçla geçsin diye çok dualar ettim o küçülmek yerine gittikçe büyüdü. Tekrar doktora gittim ve ameliyat şart dendi. Ertesi sabaha gün verdi. O gece ağrısına zor dayandım. Bi şekilde uyumuşum. Sabah ameliyat için kalktığımda Ağrımın hiç olmadığını farkettim. Hemen bir ayna alıp baktım inanamadım. Tamamen inmişti. Kendiliğinden sönmüş. Doktora gittim kendi boşaldığı için ameliyat yapamayacağını söyledi. İğne verdi antibiyotik. 10 gün onu oldum. Ve orayı batikonla pansuman yapmamı söyledi. Dediklerini yaptım. Bana bunun belki 2 hafta belki 2 sene ama mutlaka tekrarlanacağını söyledi. O an çok üzüldüm. Çünkü acısını çeken bilir.

Velhasıl aradan 5 sene geçti ve şu an bu kez sağ tarafımda nüksetti hastalık. Artık evliyim. İlk geçirdiğimde bekardım. Forumlarda okuduğum kadarıyla doktor müdahelesi, ameliyatlar hatta bu bezi aldırmak bile çözüm değil. Bu işlemleri yapıp hala 10-20 kez başına gelenler var. Ben de şu an kendi imkanlarımla antibiyotik, antibakteriyal ilaçlarla çözmeye çalışıyorum . Bir de İbrahimin Saraçoğlu'nun bu hastalık ile ilgili bitki tedavilerini deniyorum. Şu an 5 gündür çekiyorum, biraz küçülme söz konusu ama geçmedi daha. Bunun bir şekilde evde tedavisini duyan bilen, başına gelen tecrübeli insanlardan tavsiye bekliyorum. Yazım uzun oldu kusura bakmayın. Ama benim gibi bu illeti yaşayıp derman bulmak isteyenler ya da başına gelenler beni anlayacaktır. Çok acı verici bir durum. Allah kimsenin başına vermesin.
Canm nasıl bir ağrı genelde ne tarafta olur canm bendede çıkmıştı ama ben ne ağrı nede başka bişey hissettim tesadüfen doktor gördü ve benmki apse etmiş ici sıvı değilmiş küçük bir operasyon ile ici temizlendi sujur tekrarlamadi

Merhaba bir kaç yere yazdığınızı gördüm. Öğrenmek istediğiniz durum ameliyat durumu mu acaba?

hayır. 1,5 sene önce doktorumun fark ettiği ufak bir bezelye büyüklüğünde kistim vardı. tahminimce oluşalı da 2 sene olmuştur. çünkü ara ara bakarım vajina bölgeme bir tuhaflık var mı diye. kistim apse oldu bir hafta önce. antibiyotik kullandım. ilaç pazar günü bitti. kistin apse içeriği kısmen boşaldı. şu an sönmüş bir balon gibi. apseye döndüğünde de yumuşak olan içeriği sertleşti. kist yarı yarıya küçüldü. nasıl kaybolacak bu? doktor işlem yapmadan kaybolur mu acaba?
cerrahisiz işlemler varmış. tekrarlama riski %15' miş o işlemlerde.
(bugün öğleden sonra doktora gideceğim. )

hayır. 1,5 sene önce doktorumun fark ettiği ufak bir bezelye büyüklüğünde kistim vardı. tahminimce oluşalı da 2 sene olmuştur. çünkü ara ara bakarım vajina bölgeme bir tuhaflık var mı diye. kistim apse oldu bir hafta önce. antibiyotik kullandım. ilaç pazar günü bitti. kistin apse içeriği kısmen boşaldı. şu an sönmüş bir balon gibi. apseye döndüğünde de yumuşak olan içeriği sertleşti. kist yarı yarıya küçüldü. nasıl kaybolacak bu? doktor işlem yapmadan kaybolur mu acaba?
cerrahisiz işlemler varmış. tekrarlama riski %15' miş o işlemlerde.
(bugün öğleden sonra doktora gideceğim. )
Benim de başıma bir kaç kez geldi. Ben de cerrahi bir yöntem uygulamadım. Cerrahi yöntem uygulansa da tekrarlanacağını çok okudum çünkü. Kist formunun herhangi bir zararı yok. Sadece takip etmek gerekiyor. Apse formunda ise önce antibiyotik tedavisi ile küçülmesi hedefleniyor. Küçülmezse operasyon. Benim 3 sefer de apse formuna ulaştı. Ve hayatımda böyle bir acı yaşamadım. İlaç kullanıp sabrettim. Sıcak suya oturma banyoları yaptım. Kendi kendine drene oldu. Saraçoğlunun kürleri işe yaramadı. Siz operasyon mu geçireceksiniz bugün?

Canm nasıl bir ağrı genelde ne tarafta olur canm bendede çıkmıştı ama ben ne ağrı nede başka bişey hissettim tesadüfen doktor gördü ve benmki apse etmiş ici sıvı değilmiş küçük bir operasyon ile ici temizlendi sujur tekrarlamadi
Apse formundaki ağrı dayanılmaz oluyor. Ağrı kesicilere cevap vermiyor. Sadece içinin temizlenmesi çözüm değil ne yazık ki. Benim ilk 6 sene önce başıma geldi. Kendi kendine drene oldu. Bu hastalığı da ilk kez duymuştum. Doktor bana belki 2 ay, belki 2 sene ama mutlaka başına tekrar gelecek dedi. Tam unutmuştum ki 3 sene sonra tekrar başıma geldi. Umarım bir daha yaşamazsınız.

Apse formundaki ağrı dayanılmaz oluyor. Ağrı kesicilere cevap vermiyor. Sadece içinin temizlenmesi çözüm değil ne yazık ki. Benim ilk 6 sene önce başıma geldi. Kendi kendine drene oldu. Bu hastalığı da ilk kez duymuştum. Doktor bana belki 2 ay, belki 2 sene ama mutlaka başına tekrar gelecek dedi. Tam unutmuştum ki 3 sene sonra tekrar başıma geldi. Umarım bir daha yaşamazsınız.
bartolin değilmiş.....

Bu bahsettiğiniz kist nasıl bişi?
Ben de de son zamanlarda biraz sıklıkla olmaya başladı.
Çoğunun ucu açılmadan sönüyor.
Bir kere 3 ay önce oldu ama bildiğiniz özel bölgemin sol tarafını komple kaplamıştı içi afedersiniz irin dolu idi ve hayatımda öyle eziyet çekmemiştim.
Ben çıban diye hep düşündüm.
Yürüyemiyordum bile.
En son dayanamadım soğanı biraz söndürdüm tavada ve orama koydum sabah kalktığımda biraz daha olmuştu akşama da içi boşaldı ama hayatımda ilk defa o kadar fazla irin aktığını gördüm bi yerden..
Şimdi zaman zaman böyle 3-4 yerimde oluyor elimle hissediyorum çok büyümezse çok acı vermior hemen geçiyor büyürse sıkıntı oluyor.
Bu mu acaba ki?
Bana göre sivilce gibi çıban gibi.

Bu bahsettiğiniz kist nasıl bişi?
Ben de de son zamanlarda biraz sıklıkla olmaya başladı.
Çoğunun ucu açılmadan sönüyor.
Bir kere 3 ay önce oldu ama bildiğiniz özel bölgemin sol tarafını komple kaplamıştı içi afedersiniz irin dolu idi ve hayatımda öyle eziyet çekmemiştim.
Ben çıban diye hep düşündüm.
Yürüyemiyordum bile.
En son dayanamadım soğanı biraz söndürdüm tavada ve orama koydum sabah kalktığımda biraz daha olmuştu akşama da içi boşaldı ama hayatımda ilk defa o kadar fazla irin aktığını gördüm bi yerden..
Şimdi zaman zaman böyle 3-4 yerimde oluyor elimle hissediyorum çok büyümezse çok acı vermior hemen geçiyor büyürse sıkıntı oluyor.
Bu mu acaba ki?
Bana göre sivilce gibi çıban gibi.
Sizinki de bartolin olabilir. Çünkü boşaldığında gerçekten çok fazla iltihap akıyor. Bartolin kisti vajinanın hemen girişinde sağda ya da solda olabiliyor. Burası normalde vajinanın kayganlaşmasını sağlayan sıvının salgılandığı bez. Eğer herhangi bir sebeple bezin ucu tıkanırsa kist oluşuyor. Ucu tıkalı olduğu için zamanla sıvı içerde birikmeye devam ediyor ve apseleşiyor. Buna da bartolin apsesi deniyor.

Sizinki de bartolin olabilir. Çünkü boşaldığında gerçekten çok fazla iltihap akıyor. Bartolin kisti vajinanın hemen girişinde sağda ya da solda olabiliyor. Burası normalde vajinanın kayganlaşmasını sağlayan sıvının salgılandığı bez. Eğer herhangi bir sebeple bezin ucu tıkanırsa kist oluşuyor. Ucu tıkalı olduğu için zamanla sıvı içerde birikmeye devam ediyor ve apseleşiyor. Buna da bartolin apsesi deniyor.
Evet içte oluşanlar da var bazen iki tane oluyorlar ama minik minik.
Benim o en iri olan eziyet çektiren vajinanın dışında idi yani tamamen dış tarafta bi tarafı komple kaplamıştı.
Bi kaç kere doktora söyledim hep fitil antibiyotik felan ama olmuyor ya.
Çözümü aldırmak mı :/

Evet içte oluşanlar da var bazen iki tane oluyorlar ama minik minik.
Benim o en iri olan eziyet çektiren vajinanın dışında idi yani tamamen dış tarafta bi tarafı komple kaplamıştı.
Bi kaç kere doktora söyledim hep fitil antibiyotik felan ama olmuyor ya.
Çözümü aldırmak mı :/
Dışta derken tamamen dışında olmuyor. Dediğiniz gibi ucu falan da yok zaten. Ama bir iki tane olmuyor. Genelde bir tarafta oluyor. Çok nadir iki tarafında olanlar da varmış. Ama oldu mu sadece bir tane şişlik oluyor. Ceviz büyüklüğüne ulaşabiliyor. Doktora gösterdiyseniz eğer bartolinse kesin söylerdi. Çünkü teşhisini koymak zor değil. Aldırmak kuruluk yaratacağı için pek tercih edilmiyor. Ameliyat öneriyorlar daha çok.

Dışta derken tamamen dışında olmuyor. Dediğiniz gibi ucu falan da yok zaten. Ama bir iki tane olmuyor. Genelde bir tarafta oluyor. Çok nadir iki tarafında olanlar da varmış. Ama oldu mu sadece bir tane şişlik oluyor. Ceviz büyüklüğüne ulaşabiliyor. Doktora gösterdiyseniz eğer bartolinse kesin söylerdi. Çünkü teşhisini koymak zor değil. Aldırmak kuruluk yaratacağı için pek tercih edilmiyor. Ameliyat öneriyorlar daha çok.
Hmm o zaman benim o içteki sürekli elime gelen minik şey bartolindir..
Diğerleri normal çıban.
Ya da iltihap atıyor vücudum sürekli.
Bilmiyorum çok sık olmaya başladı bende..
Bi bitiyor bi daha çıkıyor bazen bi kaç yerden.
..
Teşekkürler cevaplarınız için.
Rabbim tez zamanda tamamen kurtarsın..

Hmm o zaman benim o içteki sürekli elime gelen minik şey bartolindir..
Diğerleri normal çıban.
Ya da iltihap atıyor vücudum sürekli.
Bilmiyorum çok sık olmaya başladı bende..
Bi bitiyor bi daha çıkıyor bazen bi kaç yerden.
..
Teşekkürler cevaplarınız için.
Rabbim tez zamanda tamamen kurtarsın..
Amin,
Kimin ne hastalığı varsa Allahım şifa versin.

Merhaba öncelikle geçmiş olsun. 1 sene once bendede oldu doktor ilaç verdi ve evde kendiliğinden patladı bugün tekrar çıktı rica etsem bana antibiyotiğin ve fitilin adını verirmisiniz.

Merhaba bende 1 haftadır doktor doktor gezdim hepsi farklı yönlendirdi beni! Kist dediler ilaç verdiler kimisi alalım dedi. Baktım iyive kötüleşiyorum acısıda aman allahım açık yaraya limon basmak gibi birşeydi.

Şimdi ameliyattan çıktım annemin eski bir doktoruna gittik hopp kendimi ameliyatta buldum :)Aç gel demişti zaten.şu an iyiyim umarım tekrar etmez içerisine tampon gibi birşey koydu paArtesi alacakmış. Bu işlemi tekraralamaması için yaptığını söyledi. Fiyat merak eden için yazıyorum hastane ve doktor toplamda 2200 tl civarı tuttu. Genel anestezi ile ameliyathanede oldum. Bu sıcak su tutmalar antibiyotikler falan hikaye kızlar kist seğil abse varsa eğer mutlaka oprasyon şart. Başka arkadaşımda kist var sorun olmuyor pek bazen ilişki sonrası olduğunu söylüyor. Ama abse varsa kesinlikle aldırın salgı beziniz de zarar görmüyor..! İlerleyen zamanlarda gelişmeleri yazarım çıkar çıkmaz siteye üye olup paylaşmak istedim çünkü Allah düşmanıma vermesin..!!

Cevabınız için çok teşekkür ediyorum. Haklısınız forumlarda okudum hep başına gelen çok kişi var gerçekten. Ağrısına dayanmak çok zor. Bana bir sürü çeşit antibiyotik ve iğne verdi doktor. Fitil vermedi hiç. Sanırım koyamam diye mi bilmiyorum çünkü bayağı kapalı giriş. İnşallah geçer yoksa operasyon geçirmek durumundayım. Ve ondan da çok korkuyorum :KK43: sebeplerine baktım evet. Tek mantıklı gelen normalde bagırsak florasında da bulunan bakteri E.coli geliyor. Hijyene çok dikkat ederim. Sanırım abarttım biraz :KK43: bir daha o kadar çok yıkamıcam:KK43:
uzun zaman önce yazmışsınız. Ben şu an aynı şeyleri yaşıyorum. Antibiyotik kullanıyorum. Ne yapmalıyım ameliyatsız kurtulamaz mıyım ?

uzun zaman önce yazmışsınız. Ben şu an aynı şeyleri yaşıyorum. Antibiyotik kullanıyorum. Ne yapmalıyım ameliyatsız kurtulamaz mıyım ?
Ben de aynı durumdayım ilaç verdi doktor ve ben ameliyat olmak istemiyorum zaten her türlü tekrarlıyor. Ameliyat olunca tekrarlamasa olurum ama ediyor

Canim merhaba benim bu son ciktiginda cok cektim oturup yuruyemiyordum çıban gibi sisti icin de iltihap ve kan goruyordum dusun koca karı ilaclari uyguladim az beyaz sabun rendeledim az sogan rendeledim az bal az tereyagi az da un bunlari karistirip apsenin ustune uyguladim cok fena yakti ama iltihap i cekti sanirim daha sonra gece yatarken eczaneler de kara merhem satiliyor ondan surdum ve sabah bir baktim apsem patlamis sukur su an sorunum yok gecti beyaZ dut karadut melisa bunlari bende yaptm fayda gormedm
Merhaba bende tekrarladı 2.defa operasyon geçirmek istemiyorum karamerhem aldım, sabahtan bu yana uyguluyorum tuvalete gittikten snra yeniliyorum daha ne kadar kullanmam gerekli acaba bide iç tarafa doğru fazla süremiyorum şiş olduğu için

X