Bartholin Kisti/Apsesi

arkadaslar hepimize gecmis olsun:) benimde 1.5 ay oldu, ceviz buyuklugunde kist alindi,hic kanamam olmadi diyebilirim ama ilk gunler cok agrili gecti,igne yaptirdim bende bi kac gun,kistin alindigi yer,icim agriyordu.Dikisler alindiktan sonra biraz daha rahatladim,antibiotik ,batikon kullanmadim,odem ver morluk için ilac verdi ve dustan sonra vs. kurutma makinasiyla kurut dedi doktor,islak kalmamasi lazimmis ve ilik suda oturma banyosu yaptim 10 gun falan sanirim.

bugun biraz uzun bir araba yolcugu yaptim ve agri demeyeyim ama kistin alindigi yerde rahatsiz edici bir his olustu,suan uzaniyorum.sizin uzun oturmakla/arabada oturmakla ilgili bi sorununuz varmi?

Öncelikle çok geçmiş olsun ameliyat sonrası benim için oturmak çok zordu cunku 1 içeride 4 dışarıda dikisim vardı bartholin bezimi komple aldikari için et kaynayana kadar şişlik vardı yeni iyilestim daha operasyon sonrası oturmak çok zor ben ya yattım ya da diğer tarafa yaslanarak oturdum uzun süre nasıl oturabildiniz doktora sürekli ayakta olduğum bir ışte çalışıyorum dediğimde iyiki oturdugun bir ışte calismiyorsun demişti bahsettiğiniz hissi anlıyorum içerden etinizi biraz sıkmışlar gibi oluyor sonuçta orada bir boşluk oluyor kist alınınca ve et kaynayana kadar böyle şeyler hissetmeniz normaldir diye düşünüyorum ama yinede doktorunuzu arayıp sorun bence aklınız kalmasın :))

Öncelikle çok geçmiş olsun ameliyat sonrası benim için oturmak çok zordu cunku 1 içeride 4 dışarıda dikisim vardı bartholin bezimi komple aldikari için et kaynayana kadar şişlik vardı yeni iyilestim daha operasyon sonrası oturmak çok zor ben ya yattım ya da diğer tarafa yaslanarak oturdum uzun süre nasıl oturabildiniz doktora sürekli ayakta olduğum bir ışte çalışıyorum dediğimde iyiki oturdugun bir ışte calismiyorsun demişti bahsettiğiniz hissi anlıyorum içerden etinizi biraz sıkmışlar gibi oluyor sonuçta orada bir boşluk oluyor kist alınınca ve et kaynayana kadar böyle şeyler hissetmeniz normaldir diye düşünüyorum ama yinede doktorunuzu arayıp sorun bence aklınız kalmasın :))

Geçmiş olsun ben 1 haziranda ameliyat oldum hala ağrıyor ameliyat yerim ve en kötüsü tekrarladı ameliyat çözüm değil hemde 2 ay geçmeden tekrarladı bu sefer doktora bile gidemeyeceğim bir yerdeydim ama daha tecrubeliydim artık antibiyotik ağrı kesici iltihap söktürücü bir kremle işi kendim çözdüm 3 gün içinde içi boşaldı

suan icin hicbir sikayetim kalmadi diyebilirim(sonunda! umarım:) ) doktorum herseyin iyi oldugunu soyledi ama cok zor bi 2 aydi gercekten , otururken o icte ki dikislerin verdigi tuhaf his... umarim bi daha kimsenin basina gelmez

Geçmiş olsun ben 1 haziranda ameliyat oldum hala ağrıyor ameliyat yerim ve en kötüsü tekrarladı ameliyat çözüm değil hemde 2 ay geçmeden tekrarladı bu sefer doktora bile gidemeyeceğim bir yerdeydim ama daha tecrubeliydim artık antibiyotik ağrı kesici iltihap söktürücü bir kremle işi kendim çözdüm 3 gün içinde içi boşaldı
:KK43:(( cok gecmis olsun :KK43:

Merhaba canim antibiyotikli kremin ismini soyleyebilirmisin

Merhabalar. Bende maalesef 1 haziran günü sıkıntımın bartholin kisti olduğunu öğrendim. Üstelik üç aylık hamileydim ve Ani bir şişlik, ağrı, hafif ateş şikayetimle doktora gittim. Gebeliğin riskli dönemi olduğundan müdahele edemeyeceğini neyseki Apsemin küçük olduğunu antibiyotikle kontrol altına alınabileceğini söyledi doktorum ve bebeğe zararı olmayan bir antibiyotikle tedaviye başladık. İlk kutu çözüm olmayınca bende dut kurusuna başladım ikinci kutu antibiyotikte apse küçüldü ve kist haline geri döndü. Yürümeye ve oturmaya başladım 10.günde.
Kist orada sertlik şeklinde durmaya devam ediyordu ama ağrı ve acı olmadığı sürece idare ettim derken 1 Eylül günü apse öyle bir büyüdü ki artık vajen bölgem tanınmayacak haldeydi doktoruma danışıp aynı antibiyotiğe tekrar başladım ancak kutu bittiğinde ağrı dayanılmayacak bir vaziyet almıştı. Yürümek şöyle dursun artık yatamıyordum bile. Gözyaşları içinde doktoruma gittim. Artık hamileliğimin ikinvi trimesterinde olduğumdan ve apsem devasa bir boyuta ulaştığından ameliyatın şart olduğunu söyledi. Kendi kendine patlarsa erken doğuma kadar götürebileceğinden hafif bir genel anestezi uygulanarak o gün acilen ameliyata girdim. Bezim komple alındı ve iltihap akıtıldı. Çıktığımda maalesef bebek için ağır ağrı kesiciler sakıncalı olduğundan cok hafif ağrı kesicilerle o geceyi kah hüngür hüngür ağlayarak kah yara yerim yandığı için saatlerce buz koyarak atlattım. Dikişlerim dolayısıyla Canım o kadar yanıyordu ki burda tarif dahi edemiyorum. Kanamam da vardı ama bu da normalmiş. Azap içinde geçen gecenin ardından sabah taburcu oldum. Oturmak ve yürümek cok zor olduğundan bir hafta boyunca yattım annem baktı sağolsun. Bir haftanın sonunda oturmaya ve yürümeye başladıysam da hala dikişlerim dökülmeye devam ettiğinden sıkıntılı dönemim devam ediyor. Cinsellik konusunda bir ay beklemem gerektiğini tahmin ettim zaten burdaki yorumlardan da tryit ettim zira akıntım da devam ediyor ama hiçbir şey o apsenin acısıyla boy ölçüşemez. Hızla iyileşmek ve artık hayatım boyunca böyle bir dertle uğraşmak istemiyorum.
Bende Deneyimlerimi yazmak istedim. Herkese sevgiler.

Merhaba, gebeyim ve bartolın kıstım tekrarladı. 2 yıl ınce amelıyat olmustum. Doktor hafıf antıbıyotık verdı. Agrı kesıcı kullanamıyorum ama krem kullandım demısssınız. Hangı krem acaba?

Merhaba, gebeyim ve bartolın kıstım tekrarladı. 2 yıl ınce amelıyat olmustum. Doktor hafıf antıbıyotık verdı. Agrı kesıcı kullanamıyorum ama krem kullandım demısssınız. Hangı krem acaba?
Off çok geç farkettim mesajınızı afedersiniz inşallah sağlıklı bir gebelik süreci geçirmişsinizdir

Ahhh arkadaşlar geçen sene bu konuyu ben açmışım. Bu sefer yine başladı. 19 ay sonra tekrardan geldi şu illet. Şu an 5. Günümdeyim. Başladığından bugüne artarak devam etti. Çok kötü zamanlar geçiriyorum yine. Ne kadar acı veren birşey bu ya. Sürekli ağlıyorum. Bi de bayrama denk geldi. Hastanelere gidemedim. Çok çaresizim. Bu illeti kimsenin başına vermesin Allah. Dayanması çok zor.

Ahhh arkadaşlar geçen sene bu konuyu ben açmışım. Bu sefer yine başladı. 19 ay sonra tekrardan geldi şu illet. Şu an 5. Günümdeyim. Başladığından bugüne artarak devam etti. Çok kötü zamanlar geçiriyorum yine. Ne kadar acı veren birşey bu ya. Sürekli ağlıyorum. Bi de bayrama denk geldi. Hastanelere gidemedim. Çok çaresizim. Bu illeti kimsenin başına vermesin Allah. Dayanması çok zor.
Bende de var 4 5 yıldır bir kex şırıngayla çekildi bir yıls sonra tekrar etti dayanabileceğin sıcaklıkta sıcak suya otur bunu sık tekrar et ben onda buldum çözümü inşallah hemen geçer ağrısını bilirim allah yardımcn olsun havuza yada denize gittin ni yakın zamanda ben her gittiğim de tekrar ediyor

Bende de var 4 5 yıldır bir kex şırıngayla çekildi bir yıls sonra tekrar etti dayanabileceğin sıcaklıkta sıcak suya otur bunu sık tekrar et ben onda buldum çözümü inşallah hemen geçer ağrısını bilirim allah yardımcn olsun havuza yada denize gittin ni yakın zamanda ben her gittiğim de tekrar ediyor
Benim bu 3. Oluyor. Diğer ikisinde kendi kendine bi süre sonra aktı. Ama o zamanlar da çok acılar çektim. Şırınga ile hiç çektirmedim. Hep sabrettim daha kötü olur diye. Şimdi acım yeterki dinsin diye yaptırasım var. Acilde yaparlar mı bilmiyorum. Denize girdikten 2 gün sonra oldu. Sıcak suyu çok sık olmasa da denedim. Apseliyken akmasını sağlıyor mu ki, suyun içinde mi patlıyor sonra mı acaba.

Benim bu 3. Oluyor. Diğer ikisinde kendi kendine bi süre sonra aktı. Ama o zamanlar da çok acılar çektim. Şırınga ile hiç çektirmedim. Hep sabrettim daha kötü olur diye. Şimdi acım yeterki dinsin diye yaptırasım var. Acilde yaparlar mı bilmiyorum. Denize girdikten 2 gün sonra oldu. Sıcak suyu çok sık olmasa da denedim. Apseliyken akmasını sağlıyor mu ki, suyun içinde mi patlıyor sonra mı acaba.
Tatildeyken şırıngayla alındı acil serviste kadın doğum bölümünde ama hiç öyle olmamıştı yürüyemiyordum bile mecbur kaldım birdaha da öyle olmadı küçük şişlikler olduğunda sıcak suya oturuyorum hemen ertesi güne geçiyor seninki de geçmiş sevindim bu çok zor bişey yazarken bile acısını hatırlıyorum

Tatildeyken şırıngayla alındı acil serviste kadın doğum bölümünde ama hiç öyle olmamıştı yürüyemiyordum bile mecbur kaldım birdaha da öyle olmadı küçük şişlikler olduğunda sıcak suya oturuyorum hemen ertesi güne geçiyor seninki de geçmiş sevindim bu çok zor bişey yazarken bile acısını hatırlıyorum
Çok geçmiş olsun. İnşallah başımıza bir daha gelmez : (

Çok geçmiş olsun. İnşallah başımıza bir daha gelmez : (
Amin inşallah arkadaşım bu dertten iki les ameliyat oldu çok riskli oluyor çocuk sahibi olma konusunda hala da ara ara tekrar ettiğini söyler allah çaresiz dert vermesin hepsi ayrı bi zor

Merhaba kızlar, bendede oldu bu kist 1 hafta önce ilişkide ağrım olmuştu ama 2 ay once doğum yaptm dikiş yerimdir herlde dedm ama 2.iliskide tekrar aynı yer acıyınca baktım küçük fındık büyüklüğünde beze, sadece ilişki sırasında acim oluyo onun dışında acim yok, şimdilik ilaçla tedavisi mümkünmüdür sizce? Yada evde önerdiğiniz bi tedavi yöntemi varmı?
Pazartesi dr a gidicem,

Cevabınız için çok teşekkür ediyorum. Haklısınız forumlarda okudum hep başına gelen çok kişi var gerçekten. Ağrısına dayanmak çok zor. Bana bir sürü çeşit antibiyotik ve iğne verdi doktor. Fitil vermedi hiç. Sanırım koyamam diye mi bilmiyorum çünkü bayağı kapalı giriş. İnşallah geçer yoksa operasyon geçirmek durumundayım. Ve ondan da çok korkuyorum :KK43: sebeplerine baktım evet. Tek mantıklı gelen normalde bagırsak florasında da bulunan bakteri E.coli geliyor. Hijyene çok dikkat ederim. Sanırım abarttım biraz :KK43: bir daha o kadar çok yıkamıcam:KK43:

bu kisti fark ettiğimden bu yana tuvalet sonrası belden aşağı duş alıyorum ve çamaşırımın temizliğini kontrol ediyorum. gerekirse günde iki çamaşır kullanıyorum. şu an kistim apse durumunda ve çamaşırlarımı çöpe atıyorum makinede diğer çamaşırlara mikrop bulaşmasın diye. zaman zaman kilotları ütülüyorum da.

X