Yöresel Tarif Balkabaklı,Tavuklu Pilav-Karabağ Yöresinden-Tulçinka Yağ Sponsorluğunda

Yöresel Yemekler
17 Aralık 2011
29.255
37.329
Zaman su gibi akarken biz yine yeni bi yarismayla burdayizhazir son bahar gelmis yapraklar usul usul dokulurken istedim ki size mevsimin en guzeli sebzesi olan balkabagini sevdirecek bi tarif yapayim hem de guzel Karabagimizin mutfagini tanitayim bu pilav normalde balkabagi kup-kup dogranarak yapiliyor ama ben gozumuz de bayram etsin diye balkabaginin icinde demledim pilavio zaman baslayalim

Malzemeler

Butun bir balkabagi
1.5 su bardagi pirinc(balkabaginin boyutuna gore artirip azalta bilirsiniz)
1 tavugun gogus eti(normalde tum tavuk kullanilir ama ben gogus kullandim sadece)
250 gr tereyagi
150 gr uzum kurusu
150 gr kayisi kurusu
1 cay kasigi kadar safran
Tarcin
Toz seker
Tuz karabiber

Yapilisi
Oncelikle tenceremize su alip kaynamaya birakiyoruz.kaynayinca bolca tuz dokup icine 4-5 kere iyice yikadigimiz piriclerimizi atip pismeye birakiyoruz.

Diger tarafta tavuk gogsunu tereyagina atip iyice pisiriyoruz.

tuzunu karabiberini de dokup ocaktan aliyoruz

Tavugu pisirdigimiz yaga bu sefer de iyice yikadigimiz kuru uzumu ve dogradigimiz kayisi kurularini atip kavuruyoruz.pisince icine tarcin ve 1 tatli kasigi seker serpip ocagi kapatiyoruz

Pisen pirincleri suzup,1 su bardagi kadar ilik sudan geciriyoruz bu nisastanin iyice gitmesi icin.

Buyukce bi kaba pirincleri,etleri ve kuru uzumleri alip karistiriyoruz.

Diger tarafta balkabaginin kapak kismindan kesip icini iyice temizleyip yagliyoruz.ardindan seker serpiyoruz her tarafina

Pilavi icine dokuyoruz.
Uzerine onceden demledigimiz safrani suzup dokuyoruz ve kocaman bi yag koyuyoruz.
(azerbaycan mutfaginda pilavlar bol tereyagli olur)

kapak kismini da yaglayip seker serpip uzerine kapatiyoruz.
200 derecelik firinda 1.5,2 saat demliyoruz

Veee muhtesem sonuc

Son düzenleme:
Hep mi muhtesem olmak zorundasın

Ya bir insan bu kadannnnn mi becerikli olur ellerine emeğine sağlık

Ben kabağı tatlıdan ziyade tuzlu olarak seviyorum harika olmuş

#kabagikonusturankadin
#mihtisimkabak

Sunum çok güzel basarilar diliyorum kanka

He ayrıca pilav da tel tel her babayigidin hakkı değil o ..

Tesekkur ederim kankacim

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…