Babamın gereksiz baskısı

ParamedikBayan

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
17 Nisan 2017
10
5
27
Merhaba.
Ben 19 yaşında üniversite 1 e giden bir kızım.
Kendimi bildim bileli hep babamdan korkarım. Bişeyleri dayakla yada zorlamayla yapmaya çalışır çünkü. Hiç bir şeye izin vermez. Tek odaklanmam gereken şeyin derslerim olduğunu söyler. Küçükken okulda yapılan sosyal aktivitelere hiç katılamamışımdır bu yüzden.
Hala daha aynı mesela. Gitar öğrenmek istiyorum ama babam okulu bitir işini eline al o zmn öğren der ben hem okuyup hem öğrenemem mi ? .

Babam aynk zmaanda çok dindar bir adam. İnsan onuru için namusu için yaşar der hep. Evet haklıda. Ama bunu abartıyor fazlasıyla. Lise sonda konuştuğum bir çocuk vardı. Bir gün yakaladı beni . 1 hafta dayak yedim. Olmayacak laflar işittim. Bana or..bu muamelesi yaptı. Hamilelij testi yaptıralım mı sana dedi. Söylemediği şey kalmadı. 2 yıl oldu ama daha hala söyler durur aklına geldikçe.

Geçen ayda bir sevgilim vardı. Şuan ayrıyız ama. Geçen ayki faturalarımı çıkarıp onun numarasını ismini nerde okuduğunu hepsini bulmuş. Onunla kalmamış tüm numaralara tek tek bakmış kimin diye. Bana fotoğraflarını attı bunlar ne koleksiyon mu yapıyosun diye. Onlar sınıf arkadaşlarım ama. Tek sorun erkek olmaları işte.

Neyse onun numarasını çıkarmış faln beni aradı sen ne yapıyorsun kiöin kucağında geziyorsun oru...bu dedi bana. Oda biliyo öyle biri olmadığımı ama bana o lafları sarfetti çokça. Bir erkekle konuşmam bile o lafı haketmeme sebep oluyor onun gözünde.

Bu sebepten yani babamdan dolayı ben hep kendimi ezik hissediyorum. Öz güvenim neredeyse sıfır. Bir ortama girdiğimde kendimi herkesten aşağıda görüyorum. Bunu annemede söyledim. Bana diyo ki onlarında iki gözü bir ağzı var.neden aşağıda görüyorsun kendini dedi. Mesele o değil işte. Onlar istediklerini yapıyorlar. Bir yere gitmek için çocuk gibi anne babasını aramıyolar. Çünkü ane babaları arasında bir sevgi bağı var korku bağı değil. Benimle düzgün iletişime geçseler zorlamayla yapmasalar ben zatn kendim arar söylerim. Anne şuraya gidiyoruz arkadaşlarla oturcaz biraz flan diye.

Babam dindar demiştim. Bana namaz sevgisi vermeye çalıştı. Veremedi yeri geldi dövdü sövdü. Namaz kılmadığım için. Ben namazı hep baba korkusundan kıldım. Başımıda kısmen onun korkumdan kapattım. Bana asıl korkuyu yani Allah korkusunu vermedi kendi korkusunu verdi. O yüzden bir türlü namazımı düzenli kılamam halen. Onlar yanımda değil namazıma karışmıyor şuan. Ben kılmaya çalışıyorum ance 1 ay düzenli kılıyorum sonra bırakıyorum devamı gelmiyor. Bu benim suçum ama başta o Allah korkusunu veremeyen o. Asıl sorunda bu bence.

Ben şuan ne yapıcam ne edicem bilmiyorum. Bana en ufak güveni yok. Beni sürekli sıktı sıktı halada sıkıyor. Sen elinde bir kuş tutuyorsan çok sıkarsan öldürürsün az sıkarsanda kaçar gider. Onun arasını bulmak lazım. Ama arasını bulamadık bi türlü.

Kendimi işe yaramaz salağın teki gibi hissediyorum. Herkesi üzen boşa yaşayan bir salak.

1 yıl sonra mezun olcam Allah nasip ederse. Hemen birini bulup evleneceğim. Onlardan kurtulmak için. Ama onlar ailem kurtulamam . ama kocam olunca belki beni daha fazla sıkmaz diye düşünüyorum.

Ne düzgün bir Müslümanın ne düzgün bir evlat nede düzgün bir insan.

Dua etmeye elim gitmiyor. Allah kabul eder mi ki ailesini bu kade üzen birinin duasını

Ne yapmam lazım bana yardımcı olut musunuz

Merhaba.
Kendimi bildim bileli hep babamdan korkarım. Bişeyleri dayakla yada zorlamayla yapmaya çalışır çünkü. Hiç bir şeye izin vermez. Tek odaklanmam gereken şeyin derslerim olduğunu söyler. Küçükken okulda yapılan sosyal aktivitelere hiç katılamamışımdır bu yüzden.
Hala daha aynı mesela. Gitar öğrenmek istiyorum ama babam okulu bitir işini eline al o zmn öğren der ben hem okuyup hem öğrenemem mi ? .

Babam aynk zmaanda çok dindar bir adam. İnsan onuru için namusu için yaşar der hep. Evet haklıda. Ama bunu abartıyor fazlasıyla. Lise sonda konuştuğum bir çocuk vardı. Bir gün yakaladı beni . 1 hafta dayak yedim. Olmayacak laflar işittim. Bana or..bu muamelesi yaptı. Hamilelij testi yaptıralım mı sana dedi. Söylemediği şey kalmadı. 2 yıl oldu ama daha hala söyler durur aklına geldikçe.

Geçen ayda bir sevgilim vardı. Şuan ayrıyız ama. Geçen ayki faturalarımı çıkarıp onun numarasını ismini nerde okuduğunu hepsini bulmuş. Onunla kalmamış tüm numaralara tek tek bakmış kimin diye. Bana fotoğraflarını attı bunlar ne koleksiyon mu yapıyosun diye. Onlar sınıf arkadaşlarım ama. Tek sorun erkek olmaları işte.

Neyse onun numarasını çıkarmış faln beni aradı sen ne yapıyorsun kiöin kucağında geziyorsun oru...bu dedi bana. Oda biliyo öyle biri olmadığımı ama bana o lafları sarfetti çokça. Bir erkekle konuşmam bile o lafı haketmeme sebep oluyor onun gözünde.

Bu sebepten yani babamdan dolayı ben hep kendimi ezik hissediyorum. Öz güvenim neredeyse sıfır. Bir ortama girdiğimde kendimi herkesten aşağıda görüyorum. Bunu annemede söyledim. Bana diyo ki onlarında iki gözü bir ağzı var.neden aşağıda görüyorsun kendini dedi. Mesele o değil işte. Onlar istediklerini yapıyorlar. Bir yere gitmek için çocuk gibi anne babasını aramıyolar. Çünkü ane babaları arasında bir sevgi bağı var korku bağı değil. Benimle düzgün iletişime geçseler zorlamayla yapmasalar ben zatn kendim arar söylerim. Anne şuraya gidiyoruz arkadaşlarla oturcaz biraz flan diye.

Babam dindar demiştim. Bana namaz sevgisi vermeye çalıştı. Veremedi yeri geldi dövdü sövdü. Namaz kılmadığım için. Ben namazı hep baba korkusundan kıldım. Başımıda kısmen onun korkumdan kapattım. Bana asıl korkuyu yani Allah korkusunu vermedi kendi korkusunu verdi. O yüzden bir türlü namazımı düzenli kılamam halen. Onlar yanımda değil namazıma karışmıyor şuan. Ben kılmaya çalışıyorum ance 1 ay düzenli kılıyorum sonra bırakıyorum devamı gelmiyor. Bu benim suçum ama başta o Allah korkusunu veremeyen o. Asıl sorunda bu bence.

Ben şuan ne yapıcam ne edicem bilmiyorum. Bana en ufak güveni yok. Beni sürekli sıktı sıktı halada sıkıyor. Sen elinde bir kuş tutuyorsan çok sıkarsan öldürürsün az sıkarsanda kaçar gider. Onun arasını bulmak lazım. Ama arasını bulamadık bi türlü.

Kendimi işe yaramaz salağın teki gibi hissediyorum. Herkesi üzen boşa yaşayan bir salak.

1 yıl sonra mezun olcam Allah nasip ederse. Hemen birini bulup evleneceğim. Onlardan kurtulmak için. Ama onlar ailem kurtulamam . ama kocam olunca belki beni daha fazla sıkmaz diye düşünüyorum.

Dua etmeye elim gitmiyor. Allah kabul eder mi ki ailesini bu kade üzen birinin duasını

namaznını niyazını bilmem. herkesin yaptıogı yapmadıgı kendine. korkmaktan degil sevmekten yanayım.
her aile maalesef bir olmuyor. lütfen dik başlı olma, belki babanda ebeveyn olmayı bilmiyormuş.
okulunu bitir. meslegini eline al. ondan sonra sana birşey diyemezler. sabret.
yada ikna yoluna git bunların normal oldugunu, gitar calmanın kötü birşey olmadıgını, derslerini aksatmayacagını vvs.sv.vs. empoze et. sürekli yılmadan...
ayrıca seni döverse polise şikayet edebilirsin.

Allahtan korkan dindar bir insan karıncayı bile incitmez değil ki kızını dövmek, or.. demek...
baban dindar falan değil, hatta pek sağlam bir tip de değil belli ki, böyle baskıcı tiplerin altından hep farklı şeyler çıkar, boşuna dememişler, kişi kendinden bilir işi...
mezun olana kadar sabret, sonra iş bulur ayrı eve çıkar kendine düzgün bir hayat kurarsın. şimdilik he de geç, kulaklarını tıka, ciddiye alma çünkü ciddiye alınacak bir adam değil baban.
bir de namus, şeref diyormuş, namuslu adam kızına or.. der mi yahu? öz evladına bu sıfatı yakıştırır mı?

Allah korkusu değil Allah sevgisi olsun içinde. Namazı da o sevgiyle kıl kılacaksan. Namaz bir görev değil Rab ile buluşma vaktidir. Zoraki olmaz,olmamalı.

Ailenden kurtulmak için evlenirsen büyük hata edersin, yağmurdan kaçarken doluya tutulma.

Bu saatten sonra babanı değiştiremezsin ne yazık ki derslerine odaklan okulu bitir, çalısmaya başla biraz daha güvenin gelir kendine. Sonra seveceğin aşık olacağın biri çıkar karşına inşallah evlenirsin.

namaznını niyazını bilmem. herkesin yaptıogı yapmadıgı kendine. korkmaktan degil sevmekten yanayım.
her aile maalesef bir olmuyor. lütfen dik başlı olma, belki babanda ebeveyn olmayı bilmiyormuş.
okulunu bitir. meslegini eline al. ondan sonra sana birşey diyemezler. sabret.
yada ikna yoluna git bunların normal oldugunu, gitar calmanın kötü birşey olmadıgını, derslerini aksatmayacagını vvs.sv.vs. empoze et. sürekli yılmadan...
ayrıca seni döverse polise şikayet edebilirsin.
Hiç bi zman dik başlı olmadım. Ne yap dediyse yaptım. Yapma dediyse yapmadım. Polise şikayet etsem nolcak ki. Bide baba bedduası yersem işim hiç rast gitmez. Zatn kendisi polis. Ortamın nasl pis olduğunu bildiği için bu kadr üstüme düşüyo sanırım. Ama yaptığım kötü.bişi yok ki.benim. İnsanları tanımak sevgili olmak kötü bişi değil ki onun bana sarfettiği sözleri haketmiyorum en azından. Haksız mıyım

kesinlikle babana olan öfkenden bir evlilik yapma hayatinin hatasi olur.

okulunu bitir meslegini eline al onlarin yanından ayril kendi ayaklarinin ustunde dur.

zamani geldiğinde sevdigin adamla ask evliligi yaparsın kendine yazik etme.
Okulu bitirip onların yanından ayrılmam söz konusu olmaz sanmıyorum. Ya evlencem yada onlarla yaşıcam maalesef

Hiç bi zman dik başlı olmadım. Ne yap dediyse yaptım. Yapma dediyse yapmadım. Polise şikayet etsem nolcak ki. Bide baba bedduası yersem işim hiç rast gitmez. Zatn kendisi polis. Ortamın nasl pis olduğunu bildiği için bu kadr üstüme düşüyo sanırım. Ama yaptığım kötü.bişi yok ki.benim. İnsanları tanımak sevgili olmak kötü bişi değil ki onun bana sarfettiği sözleri haketmiyorum en azından. Haksız mıyım
baban polis ise daha guzel şikyet edersin aslında. cok da iyi anlar.
ben bedduadan anlamam. baban bana beddua etsen inan tutmaz.
ama şu var babanın onune cok vaka geliyordur duyuyordur. ve seni korumayı görev bilmiş. bu yazdıgın dogru.
seni bir yerden koruyayım derken elinden gidişini göremiyor.. bunu söyle babana.

'okulunu bitir, paranı kazan kendi evine çık' gibi yorum yapanlar olmuş. kızlar siz hangi dünyada yaşıyorsunuz? okul gezisine salmayan adam, yalnız yaşamasına mı izin verecek? kadın isterse 40 yaşına gelsin, bekarsa da dulsa da babasıyla yaşaması beklenir. herkes için geçerli değil elbet, ama bu tipte babalar kesinlikle bunu beklerler. acı ama, baba baskısından kurtulmanın tek yolu malesef evlilik. koca baskısı yaşamamak için de, kocanızı ona göre seçin. düzgün bir hayat yaşayabilmek için bi 'beyaz atlı prense' ihtiyaç duymamız çok acı, ama türkiye'de durum bu. o adamı ne kadar iyi seçerseniz, bundan sonra o kadar iyi bir hayatınız olur. 'çok sevdim ne yapayım' diyip baskıcı bi adam seçerseniz de, hayatınızda pek bir şey değişmeyecek malesef. kızınız da sizinle aynı sorunları yaşayacak. allah hepsinin belanısı versin..

sana baslı yapmıs belli . ama seninde sürekli bir hayalin oesinde kosman mantıksız

yani bazı aileler hiç birsekilde erkek ve kız couklarının sevgili olmalarına izin vermez karısır . senin baban cok sertmiş . ama sende istediğim gibi gezeyim diyorsun dikkat edeceksin
mesela kimiside flörte izin verir gece gezmesine izin vermez bu durumda oda gece gezdirmiyor diye yakınır .

babandan con etkilenmissin bu sende takıntıda olmus ama cogu aile böyle . bence yaptıgın seyleri özümsemeye alıs babanı at . ibadetinin önemini anlatan kitaplar oku. özgüvenini de öfkesini kullanmayan baban yüzünden yitirme

Canım ilk önce Allah kurtarsın.
Benim babamda ben çocukken sürekli hakaret ederdi sürekli ama aşağılardı. Bak aklıma geldi yine öfkelendim. Onun için ben bir kelimesine ölürüm, ölürdüm ama inan ki artık içimden onu arayıp sormak bile gelmiyor. Aklıma değişik şeyler geliyor...
Neyse benim şansım annemle boşanmış olmalarıydı. Yoksa aynı evde kalsa idik çok saf salak güvensiz yetişirdik. Ama şimdi bana gıbtayla bakıyor beni kıskanıyor onun bana veremediği hayatı sevgiyi ben kendim kazıdım ben kendim tırmaladım yaptım. Ahh ah baba. Sen iyi ol da uzak olalım..
Sana tavsiyem bir kaç yıl daha sabret işini mesleğini edin ve hiç bir maddi bağın kalmasın. Bak baban nasıl sana tavrı değişiyor . Kendi hayatına bak ve mantığınla hareket et sakın onlardan kaçmak için değil. Yaşın çok genç herşeyi yapabilirsin her istediğini az sabır .

Sana bir abla tavsiyesi vereyim, ananda olsa babanda olsa hiç kimse ezik, edilgen bir kişiye saygı duymaz... sizi ezmeye, hayatınızı baskı altına almaya devam ederler. Onların suyuna gideceğinize, bu hayatın sızın olduğunun farkına varın ve ona sahip çıkın. .

Siz gidin gitar kursuna, enstruman çalmak çok güzel bir şey onun zamanı olmaz, hatta ne kadar erken o kadar iyi. Ayrıca dediğiniz doğru, baskıcı aileler özgüveni yok ediyor çocuklarda; bir bakıyorsun pırlanta gibi insanlar aile baskısından ezik, berbat karakterli insanlar muthiş özgüvenli.

Merhaba.

ya kıyamam ailelerimiz ne kadar benziyor
senin baban daha betermiş gerçi
ben de aynı böyle baskı dayakla büyüdüm ders çalış erkeklerle gezme (ki sadece arkadaştım gerçekten)
bunlardan dayak yedim ve annem de babamdan yanaydı
aynı senin gibi özgüven problemi çektim
derslerimi de çok sevmeme rağmen hala çalışırken stresten ölürüm
çünkü ders çalışmak= stres benim gözümde dayaklarla ders çalışan insan böyle hissediyor maalesef..
ama çareyi evlilikte arama olmaz mı
düzgün seveceğin biri elbet çıkar
yerinde olsam çareyi iyi bir şehir dışında iş bulmakta arardım bunu denemeye ne dersin hı?

Sana bir abla tavsiyesi vereyim, ananda olsa babanda olsa hiç kimse ezik, edilgen bir kişiye saygı duymaz... sizi ezmeye, hayatınızı baskı altına almaya devam ederler. Onların suyuna gideceğinize, bu hayatın sızın olduğunun farkına varın ve ona sahip çıkın. .

Siz gidin gitar kursuna, enstruman çalmak çok güzel bir şey onun zamanı olmaz, hatta ne kadar erken o kadar iyi. Ayrıca dediğiniz doğru, baskıcı aileler özgüveni yok ediyor çocuklarda; bir bakıyorsun pırlanta gibi insanlar aile baskısından ezik, berbat karakterli insanlar muthiş özgüvenli.
ezen anne baba olunca nasıl hissediyor insan biliyor musunuz aynı şöyle: itiraz ettim anneme babama ben ne kötü evladım (çünkü anne baba sürekli dövüyor sen el kaldıramıyorsun ama sen bağırınca çağırınca annene babana bağırdın sen ne kötü evlatsın hakkımızı helal etmesek naparsın falan falan falan ) bu tarz baskıcı insanlar sadece fiziksel şiddet değil psikolojik şiddetle de insanı pıstırıyorlar maalesef...

Evlenip kacmayi dusunecegine is bulup atanip baska sehirde yasamayi dusun.her baba boyle sevgili ask meselelerine karsi .yasinda kucuk zaten babani bilmene ragmen o yasta sevgili muhabbetine girmeseymissn keske.

Ben gerçekten anlayamiyorum...
Kendilerini dindar gösterip, kızlarını döven hatta o... diyen , ezen, kıran sözde babalari...
Bizim dinimizde kadına şiddet mi var ?
Kız çocuğuna o... demek mi var?
Bizim dinimiz hoşgörü dini..
Sen çocuğuna ogretirsin , o isterse ibadet eder istemez ise etmez ..
Buna kimse karisamaz..
Kendi zihniyetlerini neden böyle dinin arkasına saklanarak yapıyorlar anlamıyorum...
Yetişkin kızsin..
Ne bekliyor ki ?
Patates çuvalı gibi oturmani mi ?
Doğanın düzenine aykırı bu..
Ama olur mu onlar muhafazakar kalan herkes o...
Babandan kaçmak için evlenir isen, yağmurdan kaçarken toluya tutulursun..
Yasin küçük, ise başla evini ayır..
Burak o... desin dursun...

SAKIN EVLENME. ben de benzer şeylerden kaçtım. ve tecrübeli olarak sadece şu tavsiyeyi verebilirim. çok çalış, çok oku. gelebileceğin en iyi yere gelmeye çalış. bağımsız ol.

en tehlikeli baba tipi
ben böyle babalardan gıcık kaparım
allah sabır versin
baban asıl saglam papuc degilki bir kızın okul arkadsı olunca bile ona o...pu muamelesi yapıyor aklı nerdeyse niyete bakkkkk

Seni o kadar iyi anlıyorum ki. Benim ailemde çok tutucuydu lise de erkek arkadaşım var diye okuldan aldı ve açıktan okuyorum şu anda. Bende aile baskısı yüzünden hemen evliliği seçtim ve son bir aya kadar kocadan izin al ondan habersiz birşey alma haber vermeden bir yere gidememeler başladı. Yani evlilik bi kurtuluş değil sadece izin aldığın kişi değişir. Babadan değil kocadan alırsın izin. Senin yerinde olsam iyi bir kariyer yapar ondan sonra evlenirdim. E azından sana karışma hakkını kendinde bulamaz. Önce ayaklarının üzerine bas ve hata yapma canım.

X