Aylarca aramayıp meraktan ve egosunu tatmin etmeye çalışan insanlar

Merhaba arkadaşlar
Ben bu bazı veli arkadaşları anlayamıyorum gerçekten.Çocuklarımızın hangi liseyi kazandıklarının sonucunu öğrendikten sonra telefonum susmadı hiç.Hem arama hemde mesaj yoluyla.Çocugun hangi okulu kazandı diye.Beni aylardır aramayan işi düştüğünde arayan kişiler özellikle.Tatile gitmişim ailecek.Müsat degilim, kadın telefonu açmadığım halde üstt üste aramalar.Mesaj üstüne mesaj..Sonunda açtım.Ayy kız niye açmıyorsun. Dolaylı yollardan girerek sonunda okulu sordu.Bende istediğimiz okul oldu dedim.Yakınımızdaki OBP taban puani 96 en yüksek olan okul oldu dedim .Zaten onu istiyorduk daha ònce sana demiştim orayı istediğimizi dedim.Hem çok yakın hemde çok köklü iyi bir okul sadece sınav puaninla almıyor.Biliyorsun dedim.Ayy şekerim nitelikli okullarin .Öğrenci potansiyeli, çevresi ve öğretmen kadrosu daha iyi dedi..Benim kızım nitelikli Anadolu kazandı dedi.Senin kızın sınav puanı kaç yüzdelik kaç.kazanamadimi nitelikli okul diye uzattı da uzattı.Sırf egosunu tatmin etmek için beni aradi ve kendi kızınla seviye karşılaştırması yaptı.Ben bir tane veliyi arayipta kızın kaç puan aldı hangi okul kazandi diye sormadım bile.Belki üzgünlerdir istedikleri okul olmadığı için hayal kırıklığına ugramislardir.Birde beni ne ilgilendirir başkasının cocuğu.Benim cocugumda kimseyi ilgilendirmez. Her çocuğun nasibinde ne varsa o olur.Ben kızıma inanıyorum. 4 yıl boyunca çalışmış 98 diploma puaninla okulunu tamamlamış.Onun çabasını görmemezlikten gelemem dedim.1,2 saatlik yapılan sınavla kızımın okul başarısını değerlendiremem dedim. Kadının bana demek istediği OBP ile alınan okulların eğitimi ve çevresi iyi değil. Çocuk o okulda başarılı olamaz.Ne kadar okulun Taban Puanı 95 olursa olsun .Her zaman nitelikli okullar iyidir.Arkadaslar gerçekten moralimi bozdu bu kadın
Tabiki herseyin başı sağlık ama nitelikli lisede okumayanlar gerçekten iyi bir bölüm kazanamaz mi?
Canım canını sıkma her çocuk aynı değildir ve kıyas yapmak okadar saçma ki.. herkes nasibini yaşar ve her öğrencinin zekası başarısı da farklıdır senin evladın başarısız değil ki! Ve böyle durumlarda hiç açma telefonu bilgi vermeyin müsait değilim yazın mesaj yoluyla bidaha aramazlar salmak lazım .. beni hiç arayıp sormayan birine ben hiç cevap vermem vermiyorum da .. sen sadece keyfine bak ve çocuğuna hep destek ol ben eminim bir anne olarak birşey başarsa da başarmasa da sadece denemiş bile olsa anne olarak gurur duyduğunu biliyorum ve buna devam et .. zamanında benim ailem benim için hiç gurur duymadılar hep başka çocukları örnek gösterdiler ve çocukluk travmasıyla birlikte büyüdüm değersizlik beceriksiz ve işe yaramaz duygularım içimde büyüdü ve şuan psikolojik olarak benden çıkıyor hemde çok kötü bir depresyon olarak çıktı. Burda nekadar çok anne varsa bu yazım onlara ben anne değilim ama anne olacak yaşa geldim ve hala bu üzüntüyü taşıyorum .. lütfen ne üzülün ne de evladınızı üzün. Sadece herneye karar verirsen. Ve biz senin arkandayız deyin yeter onlar o mutlulukla yapamayacak güzel şeyler yok inanın 🍀💜

Ben şahsen sınava giren yakınımı arayıp hal hatır soruyorum nezaket icabı. Nereyi kazandığını da soruyorum,yine nezaket icabı. Kazandığı yer ile ilgili yorum yapmıyorum elbette. O beni ilgilendirmiyor neticede. Ama samimi olmadığım birini zaten arayıp sormam,ilgilenmem. Biz öğrenciyken de annemi babamı arayıp sorardı eş dost. Bu bir görgü kuralıdır,hastayı ararsın,sınava girecek olanı arar şans dilersin,sınavı neticelenecek kişiyi de ararsın,hayırlı olsun dersin. Bunlar normal. Sadece ısrar etmek,arada fırsattan istifade kendi çocuğunu övmek ayıp.
Ama söyleyeyim çoğu kişi bundan hoslanmiyor.Sınav zamanı çocuklar ve aileler zaten stresli oluyor.Birde akraba,eş dost arayınca da stres bin kat daha artıyor.Hastayi,büyüklerimizi, düğünü, nişanı olanları bizde ararız. Hayırlı olsun geçmiş olsun diye.Ama sınav olan kişinin basari olup olmadığını bilmiyoruz.Hangi umutlarla,emeklerle başaramadı diye hayal kırıklığına uğradığını bilemeyiz.O yüzden arayipta yarasına basmak doğrumu sizce. ?
O yüzden ben bunu nezaket olarak görmüyorum..

Sadece fen lisesi değil bazı anadolu liseleride nitelikli oldu.LGS Sınav puaninla alıyorlar Okp puanı ise çocuğun okulda aldığı sınav not ortalamasının ortalaması.Yani ortaokul diploma puani
Eskinin fen ve anadolusu nitelikli oldu o zaman. Süper liseye de ortalama ile giriliyordu bizim dönemde. O da okp olmuş anladığım kadarı ile

Canım canını sıkma her çocuk aynı değildir ve kıyas yapmak okadar saçma ki.. herkes nasibini yaşar ve her öğrencinin zekası başarısı da farklıdır senin evladın başarısız değil ki! Ve böyle durumlarda hiç açma telefonu bilgi vermeyin müsait değilim yazın mesaj yoluyla bidaha aramazlar salmak lazım .. beni hiç arayıp sormayan birine ben hiç cevap vermem vermiyorum da .. sen sadece keyfine bak ve çocuğuna hep destek ol ben eminim bir anne olarak birşey başarsa da başarmasa da sadece denemiş bile olsa anne olarak gurur duyduğunu biliyorum ve buna devam et .. zamanında benim ailem benim için hiç gurur duymadılar hep başka çocukları örnek gösterdiler ve çocukluk travmasıyla birlikte büyüdüm değersizlik beceriksiz ve işe yaramaz duygularım içimde büyüdü ve şuan psikolojik olarak benden çıkıyor hemde çok kötü bir depresyon olarak çıktı. Burda nekadar çok anne varsa bu yazım onlara ben anne değilim ama anne olacak yaşa geldim ve hala bu üzüntüyü taşıyorum .. lütfen ne üzülün ne de evladınızı üzün. Sadece herneye karar verirsen. Ve biz senin arkandayız deyin yeter onlar o mutlulukla yapamayacak güzel şeyler yok inanın 🍀💜
Evet öyle yapmaya çalışıyorum.sinava girdi çıktı.sinav sonucu kötü değildi ama çok iyide degildi.Istedigimiz okula yeterli gelmedi..ama bu okuluda istiyorduk.hayirlisi dedik

Evet öyle yapmaya çalışıyorum.sinava girdi çıktı.sinav sonucu kötü değildi ama çok iyide degildi.Istedigimiz okula yeterli gelmedi..ama bu okuluda istiyorduk.hayirlisi dedik
Daha yolu uzun Allah bahtını açık eylesin canım çok daha güzel yerlere gelir inşallah hiç bir şey yapmamasından daha iyidir bir altın bileziktir her adımı onun için 🧿🍀 bol şansları olsun

Ben 36 yasindayim, zamanında lise giriş sınavında ilk yüze girdim. Söyle bir düşündüm lise hayat başarımi artırdı mi yani üniversite giriş başarımı artırdı ama genel olarak hayat başarısını dusunursek, yani, artırdığı da oluyor hiçbir işe yaramadığı da oluyor. Dusundugumde, liseden bizim dönemin yüzde 25i doktorali issiz. Geçici işler kovalayan var. Yüzde 50 yurtdisina gitti oralarda ortalama kazançları var. Yüzde 25i turkiyede beyaz yaka, ben de bu gruptayim. Maasimiz öyle aman aman değil. Ve iş arkadaslarimin hiçbiri öyle aşırı iyi liselerde okumamış ama benden daha başarılı olan çok. Benim 14 yasindaki basarimin lafi pek edilmiyor tabi keske edilse 😅😆 Lisemi bazen lafı geçince söylüyorum aaa ne guzell filan yapıyorlar geçiyor. Bana elbette katkısı olmuştur ama gitmeseydim de olmezmisim. Kızınız için bence kendine yaptigi yatırımlar, calistigi ve gonullu oldugu isler, hobiler, okuduğu kitaplar, izlediği filmler, dünya görüşünü sekillendirecek, ufkunu açacak güven dolu dostluklar, ve en önemlisi sağlam bir psikolojisi ve ozguveni olmasi çok daha yararlı olabilir bence.

Konuya yorumum ise kadın saykonun teki. Bence engelleyin. Deli mi ne. Ama ben en çok kadının çocuğuna üzüldüm çünkü lise insanın kaderini belirlemez ama öyle bir anneyle büyümek baya bir belirler bence 😅😬
Uff çok baskıcı bir anne.Gercektwn şimdi siz öyle deyince bende çocuğa üzüldüm.

Ama söyleyeyim çoğu kişi bundan hoslanmiyor.Sınav zamanı çocuklar ve aileler zaten stresli oluyor.Birde akraba,eş dost arayınca da stres bin kat daha artıyor.Hastayi,büyüklerimizi, düğünü, nişanı olanları bizde ararız. Hayırlı olsun geçmiş olsun diye.Ama sınav olan kişinin basari olup olmadığını bilmiyoruz.Hangi umutlarla,emeklerle başaramadı diye hayal kırıklığına uğradığını bilemeyiz.O yüzden arayipta yarasına basmak doğrumu sizce. ?
O yüzden ben bunu nezaket olarak görmüyorum..
Sizin mezaket olarak görmemeniz de sizin fikriniz. Benim ailemi yıllarca aradı eş dost,annem babam hiç de stresli değillerdi. Ben de değildim. Ne güzel aradı sordu insanlar,hayırlısı olsun deyip iyi dileklerini ilettiler. Sizi arayan kişi bunu yapmamış olabilir,o ayrı mesele. Amaaaa, Kalkıp da nitelikli liseyi kazanamadı diye burada “ben nitelikli çocuk yetiştiyorum” dediğiniz an iş değişiyor. Sizi arayan kişinin nezaketsizliğiyle sizin düşünceniz çok farklı olmadı bu durumda. Sonuçtan siz de memnun değilsiniz. Nitelikli okul diğer okullardan büyüktür,bu gayet net.

Sizin mezaket olarak görmemeniz de sizin fikriniz. Benim ailemi yıllarca aradı eş dost,annem babam hiç de stresli değillerdi. Ben de değildim. Ne güzel aradı sordu insanlar,hayırlısı olsun deyip iyi dileklerini ilettiler. Sizi arayan kişi bunu yapmamış olabilir,o ayrı mesele. Amaaaa, Kalkıp da nitelikli liseyi kazanamadı diye burada “ben nitelikli çocuk yetiştiyorum” dediğiniz an iş değişiyor. Sizi arayan kişinin nezaketsizliğiyle sizin düşünceniz çok farklı olmadı bu durumda. Sonuçtan siz de memnun değilsiniz. Nitelikli okul diğer okullardan büyüktür,bu gayet net.
Siz tartışma çıkarmaya çalışıyorsunuz.Benim fikrimde sizi ilgilendirmez.Siz nitelikli çocuk yetistiriyorum lafına niye bu kadar takildinjz?

Siz tartışma çıkarmaya çalışıyorsunuz.Benim fikrimde sizi ilgilendirmez.Siz nitelikli çocuk yetiştiriyorum lafına niye bu kadar takildinjz?

Siz tartışma çıkarmaya çalışıyorsunuz.Benim fikrimde sizi ilgilendirmez.Siz nitelikli çocuk yetistiriyorum lafına niye bu kadar takildinjz?
Niye tartışma çıkarayım,konu açmışsınız güzelce anlatıyorum. Nitelikli çocuk yetiştiriyorum lafınıza takılmadım, nitelikli okullarda okuyan çocuklar da aileleri tarafından nitelikli olarak yetiştirilmeye çalışılıyordur illa ki.

Niye tartışma çıkarayım,konu açmışsınız güzelce anlatıyorum. Nitelikli çocuk yetiştiriyorum lafınıza takılmadım, nitelikli okullarda okuyan çocuklar da aileleri tarafından nitelikli olarak yetiştirilmeye çalışılıyordur illa ki.
Dediğim lafı farklı tarafa çekmeyin lütfen!
Ben nitelikli okulda okuyan çocuklara niteliksiz yetiştiriliyor demedim.Kǰzım nitelikli okul kazanamayabiilir ama nitelikli evlat yetistiririm dedim.Siz anlamak istediğiniz şekilde anlıyorsunuz...
Sanırım nitelikli okula giden bir çocuğunuz var dediklerimden bu kadar rahatsız oldunuz ve üstünüze alındınız..

Dediğim lafı farklı tarafa çekmeyin lütfen!
Ben nitelikli okulda okuyan çocuklara niteliksiz yetiştiriliyor demedim.Kǰzım nitelikli okul kazanamayabiilir ama nitelikli evlat yetistiririm dedim.Siz anlamak istediğiniz şekilde anlıyorsunuz...
Sanırım nitelikli okula giden bir çocuğunuz var dediklerimden bu kadar rahatsız oldunuz ve üstünüze alındınız..
Hayır,tahmininiz doğru değil. Oğlum henüz nitelikli okul çağında değil,küçük. Nasıl bir okula gideceği belli olmaz şimdiden. Ben sadece sizin bazı yazdıklarınıza yorum yaptım o kadar.

Türkiyede yaşayan herkes bilir ki nitelikli okulların veli öğrenci profili diğer okullarınkinden iyidir. Ancak başarı kişiseldir elbette,çocuktan çocuğa değişir. Geçen sene sıralamasını beğenmeyip tercih yapmayan çocuk bir yıl çalışıp 904. Oldu mesela. İstatistikler her zaman nitelikli okulların üniversite sınavında daha başarılı olduğunu söylüyor. Diğer liselerden de başarılı öğrenci çıkıyor,inşallah sizinki de böyle olur. Ama çocuğunuzla 4 yıl boyunca bizzat ilgilenmelisiniz ve sıkı bir çalışma programı oluşturmalısınız,eksik konularının farkında olmalısınız. Eğer bilginiz yetmiyorsa da dışarıdan destek alıp o konuları pekiştirmelisiniz. Veliler artık eskisi gibi değil,herkes çocuğunu evde çalıştırıyor. Benim öğrencilik zamanım gibi değil ortalık. Bizler kendi kendimize büyüdük,çalıştık ve kazandık. Artık devir öyle değil maalesef,siz de çocuğunuzla beraber çabalamak zorundasınız

Ah ya hiç canınızı sıkmayın, çocuğunuzu sen sayın ona inanın en iyisi olur. Şöyle diyim ben de aşırı nitelikli okullar kazandım ve benim annem de aynı böyle sağa sola hava atardı, hatta bu tip gibi insanları arayıp taciz ederdi.. ama sonra derslerden koptum annemle aramdaki gerilimlerden aşağılamalarından uni için, o nitelikli okulların hiçbirisi işe yaramadı, daha niteliksiz okullarda okuyan ama eşek gibi çalışan arkadaşlarım aldı götürdü..

Hiç aldırmayın bile yani buna..

Ayy gerçekten yorumunuz beni çok mutlu etti.Kızımın gideceği okulu yıllardır takip ediyorum ògrenci ve ogretmen basarisini çok duydum. .Büyük kızımın oraokul arkadaşları o okulda okumuştu.Kulağima geldiğine göre hepside çok güzel yerler kazanmislar.Begendigim bir okuldu.Sadece sınav puaninla almiyor.Kadına bunu dediğimde.Ayy şekerim o eskidendi.Şimdi okadar başarılı bir okul değil dedi.. Evet dediğiniz gibi lisede çok iyi öğrenciler bocaliyor.
E napalım şimdi senin uygun görmediğin okula yollamayalımmı deseydınız.
Şimdi okadar başarılı bir okul degıl ,napcaz cocuk evdemı otursun yada onun cocugu hangı lıseyı kazandıysa buyursun aldırsın sizin cocuguda😅
Benimkide iyi bir liseyi kazandı ama kımseye sizin okul kötüymüş zırvalığı yapmadım . Düşük olanları duydugumda o cocugun cok basarılı oldugunu ,bunun bır son olmadıgını filan soyledım destekledım.
Gercekten okulda cok ıyı derece yapan bır cocuk,yok 400 ü gecemedi olmadı . Cok basarılı 500 tam ğuan yapar dedıgımız cocuktu
Napcaz şimdi o cocuga başarısızmı dıyecegız
Ben biliyorum o benım kızımdan daha ıyı potansıyeldeydı ama sınavda olmamıs.
Oda ilin obp yle alan en ıyı lısesıne gıttı.

Ah ya hiç canınızı sıkmayın, çocuğunuzu sen sayın ona inanın en iyisi olur. Şöyle diyim ben de aşırı nitelikli okullar kazandım ve benim annem de aynı böyle sağa sola hava atardı, hatta bu tip gibi insanları arayıp taciz ederdi.. ama sonra derslerden koptum annemle aramdaki gerilimlerden aşağılamalarından uni için, o nitelikli okulların hiçbirisi işe yaramadı, daha niteliksiz okullarda okuyan ama eşek gibi çalışan arkadaşlarım aldı götürdü..

Hiç aldırmayın bile yani buna..
Demek ki sizde o kadar kötü etki olmuş ki çalışmayı bırakmışsın.İste çocuklara çok baskı yapmak bazı çocuklarda ters tepki oluyor..Bende bunu bildiğimi için çok sıkmamaya çalışıyorum.

E napalım şimdi senin uygun görmediğin okula yollamayalımmı deseydınız.
Şimdi okadar başarılı bir okul degıl ,napcaz cocuk evdemı otursun yada onun cocugu hangı lıseyı kazandıysa buyursun aldırsın sizin cocuguda😅
Benimkide iyi bir liseyi kazandı ama kımseye sizin okul kötüymüş zırvalığı yapmadım . Düşük olanları duydugumda o cocugun cok basarılı oldugunu ,bunun bır son olmadıgını filan soyledım destekledım.
Gercekten okulda cok ıyı derece yapan bır cocuk,yok 400 ü gecemedi olmadı . Cok basarılı 500 tam ğuan yapar dedıgımız cocuktu
Napcaz şimdi o cocuga başarısızmı dıyecegız
Ben biliyorum o benım kızımdan daha ıyı potansıyeldeydı ama sınavda olmamıs.
Oda ilin obp yle alan en ıyı lısesıne gıttı.
Yani benimde aklımdan aynisi gecti😃
okulda okumasinda evdemi otursun😄

X