Ayet ve Hadis Paylaşım Bölümü

Şüphesiz Allah, adaleti, iyilik yapmayı, yakınlara yardım etmeyi emreder; hayâsızlığı, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor. (NAHL - 90)

İman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de (gerçek anlamda) iman etmiş olamazsınız. (Müslim, Îmân, 93; Tirmizî, Sıfâtu'l-Kıyâme, 56)

(Onlar derler ki) Rabbimiz, bizi hidayete eriştirdikten sonra kalplerimizi kaydırma ve yanından bize bir rahmet bağışla. -Ali İmran Suresi,8

Vedalaşırken, birbirinizden ayrılırken, "Seni, emanetleri zayi etmeyen Allah’a emanet ediyorum" deyin." [Hadis -i Şerif | İbni Mace]

"Ya Rabbi, her şeyi kuşatan rahmetinin hakkı için beni af ve mağfiret eyle." #hadis - (İbni Mâce, Sıyam, 48)

Allah'ın masnuatını (yarattıklarını) bir saat tefekkür etmek, bir gece ibadet etmekten daha hayırlıdır. (Ramuz el Hadis .255 12.)

Resulullah(asm) ashaba: "Sizler benim ashabımsınız..Benim kardeşlerim de beni görmedikleri halde bana inananlardır." [Müsned 76/118]

"Kim mü'mine zarar verirse Allah da onu zarara uğratır. Kim de mü'mine meşakkat verirse, Allah da ona meşakkat verir." [Tirmizi, Birr 27]

Birbirinizin ayıplarını araştırmayınız.Başkalarının konuştuklarına kulak kesilmeyiniz Ey Allâh’ın kulları! Kardeş olunuz! (Müslim, Birr, 30)

$2.jpg “İnsanlara öyle bir zaman gelir ki, kişi malı helâlden mi, haramdan mı aldığına hiç aldırmaz.” (Buhâri, Kitabu'l-Buyu, 7)

Son düzenleme:
"Kim uyur kalır veya unutarak namazı vaktinde kılmamış bulunursa, onu hatırlayınca kılsın." (Tirmizî, Salât, 16)

Allahu Teâlâ hazretleri şöyle seslenir: "Beni bir gün zikreden veya bir makamda benden korkan kimseyi ateşten çıkarın!" (Tirmizî,Cehennem 9)

“Müslüman, bir ağaç diker, o ağaçtan insan, hayvan veya kuş istifade ederse bu, kıyamet gününe kadar o kimse için sadaka olur.”(Müslim)

Son düzenleme:
“Bedene kolay ve hafif gelen ibadeti size bildireyim mi? Susmak ve güzel ahlâk sahibi olmaktır”
(İbn-i Ebi’d-Dünya, Kitabu’s-Samt, No: 27)

Hz. Peygamber (sav) buyurdu ki: "Her şeyin bir kalbi vardır. Kur'an'ın kalbi de Ya-Sin'dir.(Tirmizi, Sevabu'l-Kur'an 7)

"Rabbin, kendisinden başkasına asla ibadet etmemenizi, anaya babaya iyi davranmanızı kesin olarak emretti."
[Kur'an | İsra Suresi-23]

$1.jpg

X