Ayet ve Hadis Paylaşım Bölümü

Onlar Allah'ın dışında hahamlarını,papazlarını ve Meryem oğlu Mesih'i Rab edindiler.Halbuki tek ilaha kullukla emrolunmuşlardı. (Tevbe 31)

O, hanginizin daha güzel amel yapacağını sınamak için ölümü ve hayatı yaratandır. O, mutlak güç sahibidir, çok bağışlayandır. (Mülk,67/2)

Enes'in (r.a.) naklettiğine göre: Hz. Peygamber (a.s.) büyük günahlar olarak şunları saydı: "Allah'a ortak koşmak, ebeveyne eziyet etmek, cana kıymak ve yalan söylemektir." Müslim, İman, 144 (l, 91)

“Bir kimse sırf ALLAH rızası için bir yetimin başını okşarsa, elinin dokunduğu her saç teline karşılık ona sevap vardır” (Müsned, V, 250)

“Şüphesiz Hz. Allah, herkesin yaptığı işin karşılığını, onun niyetindeki samimiyet kadar verir.” Hadis-i Şerif [Camiü's Sağir, c.I]

Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: "Temizlik imanın yarısıdır." (Müslim, Tahâret 1. (I, 203)

"ALLAH'ım Senden dünya ve ahirette af, sağlık, sıhhat ve nimet istiyorum.” (Ebû Davud, Edeb, 110)

Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: "Dua ibadettir." (Ebû Dâvûd, Vitir 23 ( II, 161)

“Müslüman, bir ağaç diker, o ağaçtan insan, hayvan veya kuş istifade ederse bu, kıyamet gününe kadar o kimse için sadaka olur.” (Müslim)

Allahu Teâlâ hazretleri şöyle seslenir: "Beni bir gün zikreden veya bir makamda benden korkan kimseyi ateşten çıkarın!" (Tirmizî,Cehennem 9)

Yanında ismim anıldığı hâlde bana salât etmeyen kimse cimridir.” (Tirmizî, De’avât, 101; Ebû Davud, Vitr, 23; Hâkim, Dua, I, 549)

Kim uyur kalır veya unutarak namazı vaktinde kılmamış bulunursa, onu hatırlayınca kılsın." (Tirmizî, Salât, 16)

Resulullah'tan(a.s.m) bir müjde: "Söz veriyorum, tartışmayan, haklı da olsa, kimseyi incitmeyen Cennete girer. [Tirmizi]

Hz. Ebu Hüreyre Radiyallahu Anh'tan rivayetle Efendimiz Sallallahu Aleyhi Vessellem buyurdular ki:

"Kim kıyamet gününde Allah'ın kendisine şerefli bir makam vermesini ve derecesini yükseltmesini isterse;

kendisine zulüm edeni affetsin,
kendisine vermeyene versin,
kendisini yoklamayanı yoklasın ve
kendisine cahilce davranana hilm ile olgun muamele etsin." (ibni Asakir)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…