Ayet ve Hadis Paylaşım Bölümü

102.O kâfirler, birtakım kullarımı, Benden başka tanrı edinmelerinin geçerli olacağını mı zannettiler? Doğrusu Biz cehennemi kâfirler için konak olarak hazırlamış bulunuyoruz.

Bir Müslümanın diktiği ağaçtan veya ektiği ekinden insan, hayvan ve kuşların yedikleri şeyler,o Müslüman için birer sadakadır.
Buhârî

"Kabir ya Cennet bahçelerinden bir bahçedir veya Cehennem çukurlarından bir çukurdur." (Tirmizî, kıyamet, 26)

Her insan hata eder. Hata işleyenlerin en hayırlıları tevbe edenlerdir. (Hadis-i Şerif | Tirmizî, Kıyâme, 49)

"Hanımlarınızı üzmeyin. Onlar, Allahü teâlânın size emanetidir. Onlara yumuşak olun, iyilik edin!" [ Müslim]

Herhangi bir kişi geri vermemek niyetiyle bir borç alırsa kıyamet gününde hırsız olarak Allahın huzuruna çıkar." (İbn-i Mace )

Kim bağışlarsa, Allah da onu bağışlar; kim affederse, Allah da onu af.feder. Kim öfkesini yutarsa, Allah onu mükâfatlandırır. (Camiüssağir)

"Allah kendine dayananları sever" (Ali İmran / 159 )

De ki: "Eğer Allah'ı seviyorsanız , bana tâbi olun ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın." (Ali İmran / 31)

Dünyaya önem verme ki, Allah seni sevsin. İnsanların elindekine göz dikme ki, insanlar seni sevsin.(Camiüssağir, No.546)

Kim müsibete uğramış birini teselli ederse, onun o dert sebebiyle kazandığı sevap kadar sevap kazanır
#Hadis (İbn-i Mace)

Allah'ım! Seni anmak, sana şükretmek, sana güzelce kulluk etmekte bana yardım et. (Ebu Dâvûd, Salât,361)

Allah'ım Seni zikretmek, sana şükretmek ve sana güzelce ibadet etmek için bana yardım et.
Ebû Davud (2/86)

Kalpler tıpkı demir gibi paslanır. Cilası ise istiğfardır." [Camiüssağir, Hadis No.1328] (istiğfar: Estağfirullah)

X