Ayet ve Hadis Paylaşım Bölümü

Ravi: Ebu Eyyub
Tanım:Resulullah (sav) buyurdular ki: "Eğer siz hiç günah işlemeseydiniz, Allah Teala hazretleri sizi helak eder ve yerinize, günah işleyecek (fakat tevbeleri sebebiyle) mağfiret edeceği kimseler yaratırdı."

Kaynak: Müslim, Tevbe, 9, (2748); Tirmizi, Da'avat 105, (3533)

Ravi: Ebu Hüreyre
Tanım:Hiçbir evlad, babasının hakkını, bir istisna durumu dışında ödeyemez. O durum da şudur: Babasını köle olarak bulur, satın alır ve azad eder."

Kaynak: Müslim, Itk 25, (1510); Ebu Davud, Edeb 129, (5137); Tirmizi, Birr 8, (1907); İbnu Mace, Edeb 1, (36

Ravi: İbnu Abbas
Tanım:Resulullah (sav) buyurdu ki: "Kim Müslümanlar arasından bir yetim alarak yiyecek ve içeceğine dahil ederse, affedilmez bir günah (şirk) işlememişse, Allah onu mutlaka cennete koyacaktır."

Kaynak: Tirmizi, Birr 14, (1918)

Ravi: Enes
Tanım:Resulullah (sav) buyurdu ki: "Buluğa erinceye kadar kim iki kız evladı yetiştirirse - parmaklarını birleştirerek - kıyamet günü o ve ben şöyle beraber oluruz." (Tirmizi'de: "O ve ben cennete şu iki şey gibi beraber gireriz dedi ve iki parmağıyla işaret etti" şeklinde gelmiştir.")

Kaynak: Müslim, Birr 149, (2631); Tirmizi, Bin-13, (1917)

Ravi: Ebu Zerr
Tanım:Resulullah (sav) buyurmuştur ki: "Bana ümmetimin, hayır ve şer, bütün amelleri arzedildi. İyi amelleri arasında, rahatsızlık veren bir şeyin yoldan atılması da vardı. Kötü amelleri arasında yere gömülmeden mescide bırakılmış tükrük de vardı."

Kaynak: Müslim, Mesacid 58, (553)

Ravi: Ebu Berze
Tanım:Ey Allah'ın Resulü, bana faydalı olacak birşey öğret, dedim de şu tavsiyede bulundu: "Müslümanların yolundan rahatsızlık veren şeyleri kaldır"

Kaynak: Müslim, Birr 131, (2618)

Resulullah(asm) ashaba: "Sizler benim ashabımsınız..Benim kardeşlerim de beni görmedikleri halde bana inananlardır." [Müsned 76/118]

Bakara Suresi 45: Sabır göstererek, namazı vesile ederek Allah’tan yardım dileyin! Gerçi bu çok zor bir iştir, fakat içi saygı ile ürperenlere değil.

Bakara Suresi 46:
İçi saygı dolu olan bu müminler, Rab’lerine kavuşacaklarını ve O’na döneceklerini iyi bilirler.

Bakara Suresi 153: Ey iman edenler! Sabır göstererek ve namazı vesile kılarak Allah’tan yardım dileyin. Muhakkak ki Allah sabredenlerle bereberdir.

Bakara Suresi 155: Biz mutlaka sizi biraz korku ile, biraz açlık ile, yahut mala, cana veya ürünlere gelecek noksanlıkla deneriz. Sen sabredenleri müjdele!

Bakara Suresi 156: Sabırlılar o kimselerdir ki başlarına musîbet geldiğinde, "Biz Allah’a âidiz ve vakti geldiğinde elbette O’na döneceğiz" derler.

Bakara Suresi 177: İyilik (ve hayır), yüzlerinizi doğuya ya da batıya doğru çevirme değildir. Asıl iyilik; Allah’a, âhiret gününe, meleklere, kitaplara ve peygamberlere iman eden, sevdiği malını Allah’ı hoşnud etmek için yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalan gariplere, isteyenlere ve boyunduruk altında bulunup hürriyetine kavuşmak isteyen köle ve esirlere veren, namazı hakkıyla ifa edip zekâtı veren, sözleştiği zaman sözlerinde duran, hele hele sıkıntı ve hastalık hallerinde, savaşın şiddetleri esnasında sabreden kimselerin davranışlarıdır. İşte onlardır imanlarında samimi olanlar ve işte onlardır Allah’ı sayıp günahlardan korunan takvâlılar!

(Suat Yıldırım)

"İnsanın Ağzından çıkan bir kelime ile cennete de girebilir,cehennemede girebilir" Hadisi Şerif...sallallahualeyhivesellem...

"Lâ ilahe illallah" sözü kendisini söyleyen kimseden doksan do.kuz belâ çeşidini defeder. Ki,bunların en hafifi kaygı ve üzüntüdür.
C. Sağir

Son düzenleme:
"ALLAH’ı zikretmeksizin çok konuşmak da kalbi katılaştırır. Katı kalpli olanlar ise ALLAH’tan en uzak kimseler."
#Hadis (Tirmizî, Zühd 62)

"Siz nasıl olursanız sizin idarecileriniz de öyle olur. (Siz)nasılsanız öyle idare edilirsiniz” (Keşfü’l- hafa, 2:311)

Allah'ın zikri dışında kelâmı çok yapmayın. Zîrâ, Allah'ın zikri dışında çok kelâm, kalbe kasvet (katılık) verir.
#Hadis (Tirmizi, 2413)

"Gerçek mü'min, insanlara dil uzatan, lanet eden, kötü davranışlarda bulunan ve hayâsızca konuşan kişi asla değildir."
#Hadis [Tirmizi]

Kendinizi (övüp övüp) temize çıkarmayın. Allah, kimin takva sahibi olduğunu çok iyi bilir.
#Ayet (Kur'an-ı Kerim / Necm Suresi,32)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…