avatarlarımıza ATATÜRK resmi koyalım

1.jpg

http://www.tsk.mil.tr/anitkabir/nutuk.wav

ataturksiluet2yr4.jpg

ataturksiluet2yr4.f9c7f864cb.jpg

Ardahanda damal dağında;
Her yıl Haziran ayının 15 ile Temmuz ayının 15'ine kadar saat 18'den itibaren Karadağ sırtlarında Atatürk'ün bu silueti net olarak yaklaşık 20 dakika izlenmektedir. Ardahan'da bu tarihlerde Atatürk'ün İzinde-Gölgesinde Damal Şenlikleri düzenleniyor.

ataturksiluet2yr4.jpg

Ardahanda damal dağında;
Her yıl Haziran ayının 15 ile Temmuz ayının 15'ine kadar saat 18'den itibaren Karadağ sırtlarında Atatürk'ün bu silueti net olarak yaklaşık 20 dakika izlenmektedir. Ardahan'da bu tarihlerde Atatürk'ün İzinde-Gölgesinde Damal Şenlikleri düzenleniyor.

allahm sen nelere kadirsin ya şuranın güzelligine bak orayı çok görmek istedim şimdi ya ama ilerde eşim olsun kesinlikle bigün onu izlemeye gidecem ellerine saglık canım benim yaa nerden buldun bu fotoyu:1hug:

nuri bilge ceylan o kadar güzel bir konuşma yapmıştı ki cannesde ödülünü alırken...
vatanı kuranalrda hizmetle aşkla sevmişlerdi.
MUSTAFA KEMALİN NEFERLERİ HİÇ BİR ZAMAN SÖNMEYECEK

canım ben konuşmasını dinlemiştim ama pek fazla kalmadı aklımda nerede izleyebilirim yardımcı olurmusun eger bi yerde yoksa ne dedigini bi yazarmısın:1rolleyes:

bizler var olduğumuz sürece kimse istediğini yapamaz
askerlerimiz bu vatan için şehit oluyor çocuklar babasız kalıyor
atatürkün izinden ayrılmayacağız

ataturksiluet2yr4.jpg

Ardahanda damal dağında;

Seyrederken bile gurur duyuyorsun
Tabiat ana bile kabul etmiş aziz atamızı
Nedense bazı körler göremiyor
Hala kabul edemiyorlar arkadaşım
İyiki resimi yolladın çok tşk ederim sana

Seyrederken bile gurur duyuyorsun
Tabiat ana bile kabul etmiş aziz atamızı
Nedense bazı körler göremiyor
Hala kabul edemiyorlar arkadaşım
İyiki resimi yolladın çok tşk ederim sana

canım benim onlar görmek istemedikçe önlerine çıkcak bunlar er yada geç kolaylıkla yada zorla kabul edecekler etmeseler bile sonunda saygı durup önünde eyilecekler...bu arada burda birşey daha belirtmek istiyorum tsk önderliginde önce Türkçe isimli bi kampanya başlatıldı.afişlerde tabelalarda türkçe isim kullanılması gerektiginin altı çizilmiş ayrıca @ x w gibi yabancı harflerin gerekmedigi durumlarda kullanılmaması istendi bende w harfini çok kullanan biri olarak artık kampanyaya destek verecem kullnmıyacam elimden geldigi kadar burda genelkurmay başkanımıza TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNE sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum ülkeme olan endişem hergün biraz daha azalıyor ve yerini güzel düşüncelere bırakıyor buna vesile olanlara minnetarıma.s.

Son düzenleyen: Moderatör:
ATATÜRK'ÜN GİZEMİ
1936 yılının Ekim Ayı'nda o zamanki İngiltere Kralı 8. Edward ile Madam Simpson, Türkiye'de Atatürk'ün misafiri olarak bulunuyorlardı. Atatürk ve misafirleri bulundukları gemiden, Moda'daki deniz yarışlarınıseyrediyorlardı. Atatürk çok keyifli ve neşeliydi. İngiltere Kralı 8. Edward ile Madam Simpson yanyana oturuyorlardı.
Bir ara Madam Simpson elindeki dürbünü ile ayağa kalktı. Davetliler ve gazeteciler de kalktılar. Kral da Ata'yı selamlayarak Madam Simpson'un arkasından kalkınca, Atatürk yanlarındakilere döner ve şöyle der: “Kral'ın Madam'a karşı zaafı olduğunu görüyorum. Korkarım ki, tahtını bu kadın yüzünden kaybedecek.”
İngiltere tahtına çıkmışolan 8. Edward bir süre sonra Madam Simpson ile evlenmek isteyince, saray çevresindekiler ve hükümetin ileri gelenleri bu evlenmeye karşı geldiler ve engel oldular. Çünkü Madam Simpson asil tabir edilen bir aileden gelmiyordu. O halktan biriydi. Bunun üzerine 8. Edward İngiltere tahtından feragat ederek, Bayan Simpson ile evlenmişti. Bu olay Yirminci yüzyılın en büyük aşkı olarak kitaplara ve filmlere konu olmuştur.

ANNESİNİN ÖLÜMÜNÜ BİLMESİ
Latife hanım İzmir'de Uşşakizadeler'in köşkünde kalıyordu. Hastalığına iyi gelsin diye Zübeyde hanım İstanbul'dan oraya gitmişti. Ancak ne var ki, rahatsızlığı artan Zübeyde hanım Uşşakizadeler'in evinde oğluna hasret vefat eder. Latife hanım ve Yaveri Salih Bey; Paşa'ya annesinin ölümünü nasıl bildireceklerini kara kara düşünmekteydiler. Çünkü O'nun dünyada en sevdiği insan olan annesinin ölümünden büyük bir üzüntü duyacağını bilmekteydiler...
Annesinin ölümünden habersiz olan Mustafa Kemal, aynı saatlerde trenle çıktığı Yurt gezisinde uyumaktaydı. Gecenin ilerleyen saatlerinde gördüğü kabus gibi rüya yüzünden kan ter içinde uyanır... Bir sigara yakar ve zile basarak kompartımanındaki hizmetine bakan Ali Çavuş'u çağırıp: “Gördüğüm rüya canımı sıktı...” der.
Ali Çavuş: “Hayırdır Paşam” deyince Atatürk de rüyasını anlatır: “Pek hayır olacağa benzemiyor... Kırlık bir y er dey misiz. Her taraf yeşillik. Birden bire bir sel geliyor, annemi alıp götürüyor. Endişe ediyorum. Yaverlere söyle, İzmir'e telgraf çekip annemin sağlık durumunu sorsunlar...”
... Ve acı haber, kısa bir süre sonra Yaver Salih'in yolladığışifreli telgraf ile gelir. Atatürk telgrafın şifreli olduğunu derhal anlayarak: “Annem öldü değil mi?” Ali Çavuş üzgün bir şekilde telgrafı uzatır: “Başınız sağ olsun Paşam.”
Gözleri yaşla dolan Atatürk: “Bana malum oldu... Bana malum oldu... Bunun kabusunu gördüm ben... Anam... Zavallı çilekeş anam... Benim anam öldü başka analar sağ olsun...” diyerek koltuğuna çöker.
Ne yazık ki annesinin cenaze törenine katılamaz ve Yurt gezisini kesmeden, içi kan ağlayarak vatan hizmeti için yoluna devam eder...

BAŞKENT ANKARA
Atatürk'ün Ankara'yı Başkent yapmasının ardındaki sebep bir hayli ilginçti. Bu sebebi açıklarken aynızamanda yeni bir kehanette daha bulunuyordu. “Ben Türk'ün imkansızı imkan haline getiren kudretini bütün dünyaya göstermek için Ankara'yı istedim. Bir gün gelecek şu çorak tarlalar yeşil ağaçların çevirdiği villalar arasından uzanan yeşil sahalar, asfaltlar ve binalarla bezenecek. Hem bunu hepimiz göreceğiz, yakında olacak...”
Ankara 13 Ekim de Başkent oldu... Fakat Cumhuriyet'in ilk yılları da neredeyse boş denecek kadar az bir nüfusa sahipti ve kırsal bir alanda kuruluydu. Bunun için bazı Batılı devletler büyükelçi göndermeyeceklerini açıklamalarına rağmen, Atatürk ve Türk Hükümeti kararlarından hiç bir zaman vazgeçmediler.
Ancak Atatürk bu konuda da haklı çıkacaktı... Atatürk'ün bu sözlerinin de çok kısa bir süre sonra gerçekleştiğini, Batılı devletler büyük bir şaşkınlıkla izlemişlerdir. Bu arada Ankara'nın Başkent olacağı ile ilgili kehanette bulunan bir başka kişi daha vardı...
Bu kehanet; Tarikatı Aliye Sufi şeyhlerinden Müştak Dede'nin 1848 yılında basılan “Divan”ında yer alan bir şiirde ortaya çıkıyordu. Bu şiirde Ankara'nın Başkent olacağına dair bir kehanette bulunulmuştur.
Müştak Dede'nin Sufi anlayışına uygun olarak kehanetini şifreli bir şekilde yazdığışiirinin l, 3, 5, ve 7 nci mısralarında sırasıyla Arapça Elif, Nün, Kaf, Re ve He harfleri vurgulanmaktadır. Bu harfler A, N, K, R, H yi yani Ankara'yı belirler. İkinci mısrada belirtilen bu yerin Ankara olacağı, yedinci mısrada da bunun hay-u hu ile yani Kurtuluş Savaşı kastedilerek, gürültü-patırtıyla gerçekleşeceği ima edilmektedir. Üstelik Ebcet hesabıyla birinci mısranın açılımı yapıldığında, hicri tarih ortaya; çıkmaktadır. Ayrıca Başkent olacak yerin Ankara olduğu dokuzuncu mısrada geçen Sultan Hacı Bayram'a ilişkin ifadeyle; de açıklanmaktadır. Çünkü Hacı Bayram Veli'nin türbesi Ankara'da yer alır.

Dünyada her şey için, medeniyet için, hayat için başarı için en gerçek yol gösterici ilimdir, fendir. İlim ve fennin dışındat yol gösterici aramak gaflettir, cahilliktir, doğru yoldan sapmaktır. Yalnız ilmin ve fennin, yaşadığımız her dakikadaki safhalarının gelişimini anlamak ve ilerlemeleri zamanında takip etmek şarttır. Bin, iki bin, binlerce yıl önceki ilim ve fen lisanının koyduğu kuralları, şu kadar bin yıl sonra bugün aynen uygulamaya kalkışmak elbette ilim ve fennin içinde bulunmak değildir. 1924

Gözlerimizi kapayıp tek başımıza yaşadığımızı düşünemeyiz. Memleketimizi bir çember içine alıp dünya ile alakasız yaşayamayız... Aksine yükselmiş, ilerlemiş medeni bir millet olarak medeniyet düzeyinin üzerinde yaşayacağız.. Bu hayat ancak ilim ve fen ile olur. İlim ve fen nerede ise oradan alacağız ve her millet ferdinin kafasına koyacağız. İlim ve fen için kayıt ve şart yoktur.

Hiçbir tutarlı kanıta dayanmayan birtakım geleneklerin, inanışların korunmasında ısrar eden milletlerin ilerlemesi çok güç olur; belki de hiç olmaz. İlerlemede geleneklerin kayıt ve şartlarını aşamayan milletler, hayatı, akla ve gerçeklere uygun olarak göremez.. Hayat felsefesini geniş bir açıdan gören milletlerin egemenliği ve boyunduruğu altına girmeye mahkûmdur. 1922

Başarılı olmak için aydın sınıfla halkın zihniyet ve hedefi arasında doğal bir uyum sağlamak lazımdır. Yani aydın sınıfın halka telkin edeceği idealler, halkın ruh ve vicdanından alınmış olmalıdır. 1923
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

canım benim onlar görmek istemedikçe önlerine çıkcak bunlar er yada geç kolaylıkla yada zorla kabul edecekler etmeseler bile sonunda saygı durup önünde eyilecekler...bu arada burda birşey daha belirtmek istiyorum tsk önderliginde önce Türkçe isimli bi kampanya başlatıldı.afişlerde tabelalarda türkçe isim kullanılması gerektiginin altı çizilmiş ayrıca @ x w gibi yabancı harflerin gerekmedigi durumlarda kullanılmaması istendi bende w harfini çok kullanan biri olarak artık kampanyaya destek verecem kullnmıyacam elimden geldigi kadar burda genelkurmay başkanımıza TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNE sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum ülkeme olan endişem hergün biraz daha azalıyor ve yerini güzel düşüncelere bırakıyor buna vesile olanlara minnetarıma.s.

Kampanyadan haberim yoktu çok güzel bir davranış aslında paşamız!ı bende buradan tebrik ediyorum.Umarım türkçe'miz bozulmaz diyorum söylediğin için sanada tşk ederim canım.

Evet biz onların gözlerini açmasını biliriz,bu vatan hepimizin bir gün gelecek onlarda bende atatürk'çüyüm diyecekler saygıyla eğilecekler canım :1hug:

ya Bende Diyodum Son Zamnlarda Nie Herkeste Ataturk Resmi Oldu Meger Bundanmiissss
Ta Taaaaaaa Iste Karsinizda Yeni Avatarim Ve Been Yalniz Birinizin Resmini Caldim Simdilik Ama Bilirriimm Kizmassinizz:)
ASKOLSUN YAA BANA DA KIMSE HABER VERMEMIS NEYSEE BEN DE BURADYIM ATAM NUR ICINDE UYU

X