Atipik otizm

Özel egitimde calisiyorum. Atipiklerin normal çocuklardan pek bir farkı yoktur.Öyle problem davranislari falan pek olmaz. RAM raporu alıp haftada 3 saat ücretsiz özel egitime gönderebilirsiniz özel egitim öğretmeniyle koordineli calisidsiniz. Ayrica otizm bir hastalık değildir ki iyileşsin. Bir farkliliktir. Şu an yasindan dolayı taklit,esleme,göz temasi calisilir. Sadece otizimliler pek konusmamayi tercih eder sosyal yönleri zayiftir. Konudmasi icin ortam yaratın mesela yavrum susamıştır diye hemen su getirmeyin su/ver demesini sağlayın mesela tam su demez belki ama anlarsiniz
Oğlumda gecikmiş konusma sorunu vardı hastaneye gittik artikülasyon bozukluğu olarak saglik kurulundan rapor cikti önümüzdeki hafta RAM ' a gideceğiz aklima takılan bisey var suan rapora göre 1 yillik egitim alacak raporda engelli raporu yaziyor ileriki dönemde bu teşhis kalktı diyelim egitim hayatini ya da seçeceği mesleklerde ilgili sorun olustururmu bu rapor .

Egitim aile çevre hepsi ortak faktör. En doğrusu dil konusma terapisti olan bir kuruma gidip onun doğrultusunda hareket etmek. Mesela bir öğrencim vardi gölge öğretmenlik yapıyordum ailenin maddi durumu cok iyiydi ama cocugun otizim oldugunu kabullenmiyorlardı cocuk özel egitim almıyordu aile sadece cocugun fizyolojik ihtiyaclariyla ilgileniyordu falan. Bir de cocuk istemeden su verilirdi cocuk ağladı diye arabayla gezilirdi o cocuk muhtemelen hicbir zaman konuşmayacak.
Su an kurumda bir öğrenci var atipik 7 yasinda dünyalar tatlisi herkesin göz bebeği kurumda ailenon sosyoekonomik düzeyi orta halli ben inanamamistim otizim olduğuna cok güzel konusuyor cok güzel iletisim kuruyor dört islem yapıyor
Boyle guzel iletisim kuruyorsa neden teshisi kalkmiyor acaba yani cocugun sorunu kalmamis olmuyor mu kusura bakmayin sizi bunlatiyorum belki ama merak ettim

Oğlumda gecikmiş konusma sorunu vardı hastaneye gittik artikülasyon bozukluğu olarak saglik kurulundan rapor cikti önümüzdeki hafta RAM ' a gideceğiz aklima takılan bisey var suan rapora göre 1 yillik egitim alacak raporda engelli raporu yaziyor ileriki dönemde bu teşhis kalktı diyelim egitim hayatini ya da seçeceği mesleklerde ilgili sorun olustururmu bu rapor .
Emin değilim, tahminimce avantajı olur ekpss falan ama dezavantajı olmaz. 1 yıl sonra raporu yeniletirsiniz
Boyle guzel iletisim kuruyorsa neden teshisi kalkmiyor acaba yani cocugun sorunu kalmamis olmuyor mu kusura bakmayin sizi bunlatiyorum belki ama merak ettim
Yok otizim ömür boyu devam eder hastalık değil ki iyileşsin. Evet konusuyor ieltisim kuruyor cok tatli falan ama genede eğitim almazsa günlük yasama uyum sağlamada cok zorlanır. Otizim diye sadece göz temasi vs.. calisilmiyor. Hepsinde yazar ama sadece bilissel durumu iyi olanlarda türkce matematik modülleri de calisiliyor. Yasıtlarının gerisinden gdliyor bu modüllerde.

A yıkıp otizmin açıklamasını yapmicam araatirmissinizdir muhtemelen. Sizin yapmanız gereken şey etrafınızdaki insanlara kesinlikle bunu yaymamak . Çocuğunuza gerçekten kesin kesmiş bir durum olmadan çocuğunuza çevreden bu şekilde yaklaşımları engellemiş olursunuz. Tam teşhis konulduğu zaman da eğer bilinçli bi cevredeyseniz söyleyebilirsiniz ama değilse söylemeyin. Benim yeğenim otizm. Bir yıl sonra üniversiteye gidecek. Çok başarılı . Onunla konuşan kimse otizm olduğunu anlamaz. İnsanlar sadece mesafeli buluyo onu çünkü ifadeleri bizim kadar iyi kullanamıyo. Yüz ifadelerinden bahsediyorum. TV, tablet , telefon kesinlikle yok. Doktorunuz söylemiştir. Yakın ilgi içinde olun bol bol kitap okuyun ve konuşun. Dokunduğu her şeyin adını söyleyin , yaptığı her şeyi söyleyin ve kendi yaptığınız şeyleri söyleyin. Bu onun anlama ve kavrama beceeisini geliştirir. Hayatınızı düzenli tutun uyku saati, kitap okuma saati gibi rutinleriniz olsun .eğer gerçekten otizm varsa bu erken tanı ve tedavi sizin ve onun hayatını çok kolaylaatiracak.

Eğitim aldığımız kurumdaki öğretmenimiz otizm tanısı ortadan kalkmaz, sadece raporu uzatılmaz demişti. İleri de de önüne çıkabilir dediği için rapor çıkarmadım.

A yıkıp otizmin açıklamasını yapmicam araatirmissinizdir muhtemelen. Sizin yapmanız gereken şey etrafınızdaki insanlara kesinlikle bunu yaymamak . Çocuğunuza gerçekten kesin kesmiş bir durum olmadan çocuğunuza çevreden bu şekilde yaklaşımları engellemiş olursunuz. Tam teşhis konulduğu zaman da eğer bilinçli bi cevredeyseniz söyleyebilirsiniz ama değilse söylemeyin. Benim yeğenim otizm. Bir yıl sonra üniversiteye gidecek. Çok başarılı . Onunla konuşan kimse otizm olduğunu anlamaz. İnsanlar sadece mesafeli buluyo onu çünkü ifadeleri bizim kadar iyi kullanamıyo. Yüz ifadelerinden bahsediyorum. TV, tablet , telefon kesinlikle yok. Doktorunuz söylemiştir. Yakın ilgi içinde olun bol bol kitap okuyun ve konuşun. Dokunduğu her şeyin adını söyleyin , yaptığı her şeyi söyleyin ve kendi yaptığınız şeyleri söyleyin. Bu onun anlama ve kavrama beceeisini geliştirir. Hayatınızı düzenli tutun uyku saati, kitap okuma saati gibi rutinleriniz olsun .eğer gerçekten otizm varsa bu erken tanı ve tedavi sizin ve onun hayatını çok kolaylaatiracak.
Teşekkür ederim muhteşem yeğeniniz 🤩 umarım bende başarabilirim bunu

Otizm için sebep bilinmiyor.
Ancak son araştırmalara göre hamileliğin ilk dört ayi içinde alınan parasetamol etkisinin olabileceği de var.
Bu da aklınızda olsun diye yazıyorum.

2-3 hafta önce şiddetli baş ağrım vardı. doktor parol yazmıştı evde vardı. ama internette şöyle bir araştırma yapmadan kullanmak istemedim. Bir yazıya denk geldim şu an kaynak gösteremem de gebelik boyunca 20 tabletten fazla parasetamol kullananlarda bir araştırma yapılmış ve çok yüksek yüzde ile davranış problemleri tespit edilmiş çocuklarda.
Yani şu an kaynımdan duymuşum gibi oldu ama ilaç kullanımına gerçekten dikkat etmek gerekiyor gebelikte. He bu 20 tablet ilaç kullanan gebe muhtemelen alkol de almıştır başka ilaç da almıştır artık heralde. Onunla ilgili ayrıntı yoktı çalışmada.

Birde telefon tablet ve televizyon yok kesinlikle

Benim kardeşimin hiper aktivite ve dikkat eksikliği problemi vardı çocukluğumuz umut tacirlerinin kucağında geçti :) farklı problemler biliyorum ama ortak sorun sosyal ilişkilerdi.
ergenliğinde kaygı bozukluğuna evrildi bu durum.
bu süreçte ses terapisi diye bir şey keşfettik. Gittiğimiz kişi doktor bile değildi ama belki de şarlatandı bilmiyorum. Ama bize iyi gelmişti. Özellikle üniversiteye gideceği zaman çok zorlandık ama gitmesini çok istiyorduk. O dönemde aldığı ses terapileri kaygılarını azaltmıştı. Otizmde de olumlu dönüşler olduğunu söylüyordu.
bir de yine belki şarlatan önerisi olacak ama hacamat ile ilgili de olumlu dönüşler görüyorum.sağlık bakanlığı onaylı yerlerde uzman doktor ile deneyebilirsiniz belki.

7 yaşında atipik otizmli oğlum var . Ne güzel erken teşhis almışsınız. Öncelikle kendinize bunu hazmetmek için zaman tanıyın , zor bir süreç sizi bekliyor . En büyük öğretmen ilaç siz olacaksınız bebeğinize . O yüzden kendinizi fiziksel ve ruhsal olarak iyi durumda tutun. Eğitim şart tabii ama duyu bütünleme , oyun terapisi ve spor da şart bütçenize göre bunlara da devam edin mümkün olduğunca düzenli olarak . Kreş anaokulu da çok faydalı ama sizin ki daha küçük önce biraz diğer yöntemlerle yol alın sonra kreşe de gitsin . Diğer annelerin kepçeyle kazdığını ben iğneyle hatta tırnaklarımla kazdım çooookk yoruldum ama pes etmedim, siz de etmeyin 7 yaşa kadar ne kadar ilerlerse o kadar kar. Çünkü 7 yaştan sonra ilerleme yavaşlıyor . Oğlum 3 yaşında ekolali olarak konuşmaya başladı sonra yavaş yavaş düzeldi şimdi gayet güzel konuşuyor . Konuşması artana kadar asla tv izletmedim . 6,5 yaşına kadar asla tablet oyun bilmedi. Her zaman konuştum oyun oynatım kitap okudum etkinlik yaptım . Evi bok götürse de yemek olmasa da asla uyanık olduğu zaman onu yalnız bırakmadım o uyurken yapabildiğim kadar yaptım. Normal devlet ilkokulunda kaynaştırma öğrencisi oğlum okuma yazmaya yavaş yavaş başladı zeka olarak bir eksiği yok, takıntılar ve öfke krizleri kaldı sadece onlar da düzelecek inanıyorum . Siz de İnan’ın ona her zaman destek olun onunla bol bol oynayın müzik dinletin beraber yemek yapın asla yalnız bırakmayın . Öğretmenler ve doktorları da dinleyin tabii. Yiyeceklerde mümkün olduğunca organik ve paketsiz gıdaları tercih edin . Zaman her şeyin ilacı ama doğru kullanırsanız . Yolunuz uzun ve zor engebeli ama başarabilirsiniz . Tabii asla normal olmayacak ama kendini ifade edebilen bir çocuk olması önemli gerisi bir şekilde hallolur

Bir de hafif otizmle uyaran eksikligi karisiyor yani cocuk atipik teshisi aliyor sonra uyaran eksikligi oldugu ortaya cikiyor farki otizmde cabuk yol alinamiyor uyaran eksikliginde 3 ayda duzelmeler oluyor
Evet uyaran eksikliği olduğunu düşünmüyorum aslında temel bir problem gibi geliyor bana ama zaman gösterecek sadece otizme benziyor dendi
Özel egitimde calisiyorum. Atipiklerin normal çocuklardan pek bir farkı yoktur.Öyle problem davranislari falan pek olmaz. RAM raporu alıp haftada 3 saat ücretsiz özel egitime gönderebilirsiniz özel egitim öğretmeniyle koordineli calisidsiniz. Ayrica otizm bir hastalık değildir ki iyileşsin. Bir farkliliktir. Şu an yasindan dolayı taklit,esleme,göz temasi calisilir. Sadece otizimliler pek konusmamayi tercih eder sosyal yönleri zayiftir. Konudmasi icin ortam yaratın mesela yavrum susamıştır diye hemen su getirmeyin su/ver demesini sağlayın mesela tam su demez belki ama anlarsiniz
Bunu deniyorum ama yapmıyor yani eğitim ve aile birliğiyle ilerlerseniz tamamen geçebilir dedi hangi uzman gördüyse raporu iptali olabilir bı çocuk dediler eğer güzel bir eğitim alırsanız dendi yaşı itibariyle güzel bir dönemdesiniz dediler
Benim kardeşimin hiper aktivite ve dikkat eksikliği problemi vardı çocukluğumuz umut tacirlerinin kucağında geçti :) farklı problemler biliyorum ama ortak sorun sosyal ilişkilerdi.
ergenliğinde kaygı bozukluğuna evrildi bu durum.
bu süreçte ses terapisi diye bir şey keşfettik. Gittiğimiz kişi doktor bile değildi ama belki de şarlatandı bilmiyorum. Ama bize iyi gelmişti. Özellikle üniversiteye gideceği zaman çok zorlandık ama gitmesini çok istiyorduk. O dönemde aldığı ses terapileri kaygılarını azaltmıştı. Otizmde de olumlu dönüşler olduğunu söylüyordu.
bir de yine belki şarlatan önerisi olacak ama hacamat ile ilgili de olumlu dönüşler görüyorum.sağlık bakanlığı onaylı yerlerde uzman doktor ile deneyebilirsiniz belki.
Hacamat yaptıracağım bunu bende araştırıyorum özelden yazar mısınız bir araştıralım ses terapisi yapan kişiyi sizden rica etsem
7 yaşında atipik otizmli oğlum var . Ne güzel erken teşhis almışsınız. Öncelikle kendinize bunu hazmetmek için zaman tanıyın , zor bir süreç sizi bekliyor . En büyük öğretmen ilaç siz olacaksınız bebeğinize . O yüzden kendinizi fiziksel ve ruhsal olarak iyi durumda tutun. Eğitim şart tabii ama duyu bütünleme , oyun terapisi ve spor da şart bütçenize göre bunlara da devam edin mümkün olduğunca düzenli olarak . Kreş anaokulu da çok faydalı ama sizin ki daha küçük önce biraz diğer yöntemlerle yol alın sonra kreşe de gitsin . Diğer annelerin kepçeyle kazdığını ben iğneyle hatta tırnaklarımla kazdım çooookk yoruldum ama pes etmedim, siz de etmeyin 7 yaşa kadar ne kadar ilerlerse o kadar kar. Çünkü 7 yaştan sonra ilerleme yavaşlıyor . Oğlum 3 yaşında ekolali olarak konuşmaya başladı sonra yavaş yavaş düzeldi şimdi gayet güzel konuşuyor . Konuşması artana kadar asla tv izletmedim . 6,5 yaşına kadar asla tablet oyun bilmedi. Her zaman konuştum oyun oynatım kitap okudum etkinlik yaptım . Evi bok götürse de yemek olmasa da asla uyanık olduğu zaman onu yalnız bırakmadım o uyurken yapabildiğim kadar yaptım. Normal devlet ilkokulunda kaynaştırma öğrencisi oğlum okuma yazmaya yavaş yavaş başladı zeka olarak bir eksiği yok, takıntılar ve öfke krizleri kaldı sadece onlar da düzelecek inanıyorum . Siz de İnan’ın ona her zaman destek olun onunla bol bol oynayın müzik dinletin beraber yemek yapın asla yalnız bırakmayın . Öğretmenler ve doktorları da dinleyin tabii. Yiyeceklerde mümkün olduğunca organik ve paketsiz gıdaları tercih edin . Zaman her şeyin ilacı ama doğru kullanırsanız . Yolunuz uzun ve zor engebeli ama başarabilirsiniz . Tabii asla normal olmayacak ama kendini ifade edebilen bir çocuk olması önemli gerisi bir şekilde hallolur
Haklısınız Allah dayanma gücü versin , bizimde iki yasa kadar dediğiniz gibi farklı problemlerle boğuştuk bazen yorulup kalıyorum ama ayağa kalk sen yürürsen ilerleyebiliriz diyorum . Destek alıyorum psikolojik umut ediyorum düzelecek sen yapabilirsin Allah fırsat verdiği sürece ilerleyecek diyorum bakalım inşallah emeklerimizin karşılığını alırız 🙏 size de gönülden dua edeceğim

2-3 hafta önce şiddetli baş ağrım vardı. doktor parol yazmıştı evde vardı. ama internette şöyle bir araştırma yapmadan kullanmak istemedim. Bir yazıya denk geldim şu an kaynak gösteremem de gebelik boyunca 20 tabletten fazla parasetamol kullananlarda bir araştırma yapılmış ve çok yüksek yüzde ile davranış problemleri tespit edilmiş çocuklarda.
Yani şu an kaynımdan duymuşum gibi oldu ama ilaç kullanımına gerçekten dikkat etmek gerekiyor gebelikte. He bu 20 tablet ilaç kullanan gebe muhtemelen alkol de almıştır başka ilaç da almıştır artık heralde. Onunla ilgili ayrıntı yoktı çalışmada.
Aynen olabilir tabi bilemeyiz.
Çok çok mecbur kalmadıkça almamak lazım demekki.
İlk aylar çok önemli.
Ama bazen hamile olduğunu anlamadan da icilebiliyor.
Tevekkül etmek lazım.

Bir doktorla kalmayın iki hatta beş doktora daha gidin. Günümüz de uyaran eksikliği çok oluyor. Bakın çoğu kişide yazmış otizm di şu an iyi diye çoğu yanlış tani alabiliyor. İlla yaşıtları gibi davranmiyo diye bı sorun aramayin kızıma da çıldırıyodum farklı diye meğerse küçük bebekmisti çocukların çoğunda farklı davranışlar oluyosa kızım da ki de oymuş. 22 aylık ilk anne dedi şu an susmuyor bazı kelimeler net değil ama her türlü soruyu soruyor. 2-3 yaşında gitsem psikiyatriye kesinlikle otizm tanısı alırdık biz. 3-3 bucuk yaşından sonra belli etmeye başlıyorlar kendini

Bir doktorla kalmayın iki hatta beş doktora daha gidin. Günümüz de uyaran eksikliği çok oluyor. Bakın çoğu kişide yazmış otizm di şu an iyi diye çoğu yanlış tani alabiliyor. İlla yaşıtları gibi davranmiyo diye bı sorun aramayin kızıma da çıldırıyodum farklı diye meğerse küçük bebekmisti çocukların çoğunda farklı davranışlar oluyosa kızım da ki de oymuş. 22 aylık ilk anne dedi şu an susmuyor bazı kelimeler net değil ama her türlü soruyu soruyor. 2-3 yaşında gitsem psikiyatriye kesinlikle otizm tanısı alırdık biz. 3-3 bucuk yaşından sonra belli etmeye başlıyorlar kendini
Size katiliyorum

Ben staj yaparken otizmli cocuklarla calismistim. Beraber etkinlikler organize etmistik. Etkinlikte yaptiklarimizi satip bir dernege bagista bulunmustuk. Oyle guzel ve akilli cocuklardi ki:) 16 17 yaslarinda idiler ve okul harici gonullu calisanlari bile vardi. Cogunun otizmli oldugunu bilmesem anlamazdim otistik olduklarini. Bana gore egitimle hersey mumkun. Aradan 10 yil kadar gecti. Umarim hepsi cok guzel bir hayat suruyorlardir😊

Aynen olabilir tabi bilemeyiz.
Çok çok mecbur kalmadıkça almamak lazım demekki.
İlk aylar çok önemli.
Ama bazen hamile olduğunu anlamadan da icilebiliyor.
Tevekkül etmek lazım.

o zamanlar ilk 5-6 hafta önemli değil demişti doktorum. Ya hep ya hiç haftası. Yaptığın hiçbi şey bebeğin zekasını fiziksel özelliğini etkilemez. Bebek ya düşer ya bizle kalır çünkü daha bir şeyi oluşmamış.

Merhabalar... Benim oğlumda şu an 14 aylık ve yaşıtlarının yapabildiği çoğu şeyi yapamıyo alkış, baybay vs. al ver gibi şeyleri anlamıyo. küçüklüğünden beri çok huysuz bi çocuktu ağlama krizlerine girerdi sürekli tv izlemek istiyodu tvden gözünü ayırmıyodu çocuk şarkıları vs. 1 yaşına gelince artık bi anormallik olduğunu farketmeye başladım hiçbişey öğretemiyodum hiçbişey yaptıramıyodum varsa yoksa tv ismine saatlerce seslensem bakmıyodu ama sevimli dostlar diyince hemen bakıyodu isminden çok sevimli dostları duydu çünkü. şimdi tv yi tamamen kapattık alışmakta çok güçlük çekti halada tv başına gelip açılmasını bekliyo bazen. konuşmak yok şu an anne anne anne dede dede dede diyo bazen ama bilinçli olarak değil göz teması tv kapandıktan beridir dahada çok arttı sürekli herkesin yüzüne bakıyo konuşulunca biri öksürünce veya biri ses çıkarsa hemen döner bakar. tv kapandıktan sonra sürekli dışarı çıkmak oyun oynamak istiyo kapının dibine oturup ağlıyo bazen küçük yeğenlerim var onlarla yakalamacılık saklanbaç oynuyo kahkahalar atıyo hatta sürekli birileri onla oynasın istiyo yanında biri varsa daha iyi yalnız kalmak istemiyo her tarafı kurcalar çekmeceleri döker saçar ismine daha çok tepki veriyo, beni tanıyo özlüyo işten gelince koşup boynuma sarılıyo öpüyo bidaha sarılıyo ama hala bişeyleri öğrenmek istemiyo alkış yapalım diyorum sürekli alkış yapıyorum yok istemiyo baybay yapıyoruz sürekli onada yaptırıyorum istemiyo sinirleniyo ama mesala çak yapmayı öğrendi onu yapıyo ama her zaman değil canı isterse bazende çoğu şeyi anlamıyo ama mesala hayır dediğimde anlıyo bazen saçımı çekiyo veya ısırıyo bazen bizi canım yandı diyince hemen çekilir bizim duygularımızı hissedebiliyo ben ona bakıp güldüğüm zaman hemen oda güler hatta ben kahkaha atsam oda atar ama başka türlü hiçbir taklit yok çocuk ruh sağlığına götürdük net bişey söylemedi tv yasak sürekli oyunlar oynayın bişeyler öğretin dedi ama öğrenmek istemiyo çok korkuyorum otizm olabilirmi diye yoksa fazla tv izlemenin bi sonucu mudur bilgisi olanlar yazabilirmi morale ihtiyacım var...

X