Atipik otizm

Maşallah daha da ilerlersin inşallah 🤗

Bende genelde erkek çocuklarına denk geldim oran daha yüksek erkek çocuklarında

Çok teşekkür ederim emek verip uzun uzun yazmışsınız. Floortime eğitmeni arayışındayım aslında öneriniz varsa rica ederim İstanbul daysaniz . Ve bizde genetik takipliyiz şuana kadar bir hastalıkla örtüsmeyen bir problem olduğu söylendi ama herhangi bir teşhis yok belirsizlik zorluyor bilirsiniz

Maşallah 🥰 bana özelden İstanbul'daysaniz merkezleri ve yaptığınız internetten bulduğunuz etkinlikleri de yazar mısınız

Evet bunun içinde bir ramdevu alıp götüreceğim buda önemli bir boyutmus gerçekten teşekkür ederim

Bunlardan uzak aslında ama henüz rapor çıkmadı ve kendi sağlık problemimden dolayı eğitim için görüşmeye gidemedim haftaya gidip vakit kaybetmeden başlayacağım

Hangi doktora gittiysek bu şekilde dedi . Zaten nörolog ve genetik takipliydik ve sürekli götürdüm ama bu şekilde açıklama yaptılar
Benim kızım büyük olmasına rağmen üniversite hocam floortime eğitimi alırken çalıştı onunla. Bir üniversiteden (Marmara, medipol) ya da hangi şehirdeyseniz Bilgi alın onların çok fazla bildiği uzman var.

Benim kızım büyük olmasına rağmen üniversite hocam floortime eğitimi alırken çalıştı onunla. Bir üniversiteden (Marmara, medipol) ya da hangi şehirdeyseniz Bilgi alın onların çok fazla bildiği uzman var.
Teşekkür ederim güvenilir bir yer bulmak çok zor , ticarete binmis bir boyut söz konusu yanlış bir yerde zaman heba olacak diye korkuyorum umarım hakkıyla göğüsleyebilirim bu süreci

Bunu araştıracağım ne demek olduğunu bilmiyorum açıkçası , bildiğiniz bir makale vs varsa atarsanız okumak isterim
Bir çocuk doktorundan duydum.
Makale bulabilirsem eklerim.
Yani bu parasetamol ağrı kesicilerde var.
Parol gibi.
Genelde hafif nasılsa diye hamilelere de rahatlıkla verilen ağrı kesiciler bunlar.

Ben bilmiyorum ayrıntıları ama birçok arkadaş eğitimle düzelir diyor sizin durumdakileri.
Üzülmeyin düzelecek Allah'ın izniyle.
Sizin cabalarinizla inşaallah.
Rabbim kolaylıklar versin.

İlk onece imkanınız ne durumdadır bilmediğim için rapor çıkartın engelli raporuyla birlikte bulunduğunuz yerde rehabilitasyon merkezi araştırın bulduğunuz da rehberlik eğitim merkezine basvurun eğitim başlayın aile sosyal politikalar bakanlığına raporunuzda engel durumunuz kısıtlı verilirse bakım maaşı için başvurun nöroloji Dr rapor yazdırıp bez yardımı alabilirsiniz imkanınız varsa eğitimini parayla istediğiniz kurumdan alabilirsiniz .. durumu kabullenip nasil faydalı olabiliriz konusuna bakın Allah kolaylıklar versin inşallah

Merhaba öncelikle 25 aylık bebeğim e atipik teşhisi kondu.
Belirtileri
-göz teması kısıtlı
-ismine bakmaması
- bazı komutları almaması
-kelime olmaması ydi
Aslında ne yapmam gerektiğinin listesi var elimde .
Eğitim , duyu bütünleme , floortime yüzme, oyun grubu iyi gelecek şeyler dendi. Şüphelendiğm için araştırıyordum zaten fakat hangi doktora götürüp sorduysam değil dediler ve 2 yaşından önce teşhis koymaz dendi. Ve 2 yaşına geldiğimizde teşhisi hemen aldık . Fakat develtin sağladığı imkanlar nelerdir ?
Atipik otizm olup iyileşen veya iyileşme görmeye başlayan bilgisi olan ailelerden bilgi istiyorum 🙏 iyi akşamlar

TV yi tamamen çıkarın hayatınızdan. Odası çok renkli ise sadeleştirin. Oyuncaklarını azaltın. Bol bol konuşun, kitap okuyun, oyun oynayın.

Merhaba. Çok yakın bi arkadaşım yurtdışında çocuk psikolojisi eğitimi aldı. Defalarca konuştuk kendisiyle otizm konularını. Kendisi defalarca otizmli çocuklarla ilgilenmiş. Aynı otizm belirtileri olan 2 çocuktan bahsetmişti mesela. Bi tanesinin ailesi tamamiyle herşeyi çocuğa adamış,ilgilenmiş,özel eğitimler aldırmış ve çocuğun otizm olduğuna inanamazsın söylemeseler kimse anlamaz demişti. Diğer çocuk ise tam tersi. Ailenin maddi imkanı yokmuş çok fazla çokta ilgili değillermiş çocukla. Durumu daha kötüleşti artık eskiden tepki verdiği şeylere de tepki vermemeye başladı demişti. Sadece oyun oynamak,konuşmak değil bence bahsettiği. Ciddi destek almalısınız. Araştırın gidebileceğiniz her yere gitmeye çalışın. Çocuğu bol bol sosyalleştirin yaşıtlarıyla. Evde de siz ilgilenin. Tv telefon kaldırın. Hiç olmasın televizyon.

Otizmi erken donemde anlayan anneler var mesela 7 8 aylikken anne gel deyince kollarini uzatir bebekler otizmli bebekler uzatmiyor cogu anne ordan supheleniyor sizin dikkatinizi boyle bisey cektimi

3 aylık bebeğe otizim teşhisi koyan doktor var. Doğru teşhisi de koydu. Her zaman erken teşhis hayat kurtarır. Erken eğitimlere başlayın. 2 yaştan önce teşhis koyulmaz diyende kim. Otizimli teyzesiyim.
Çok merak ettim 3 aylık bebekte nasıl anlamış?

Özel egitimde calisiyorum. Atipiklerin normal çocuklardan pek bir farkı yoktur.Öyle problem davranislari falan pek olmaz. RAM raporu alıp haftada 3 saat ücretsiz özel egitime gönderebilirsiniz özel egitim öğretmeniyle koordineli calisidsiniz. Ayrica otizm bir hastalık değildir ki iyileşsin. Bir farkliliktir. Şu an yasindan dolayı taklit,esleme,göz temasi calisilir. Sadece otizimliler pek konusmamayi tercih eder sosyal yönleri zayiftir. Konudmasi icin ortam yaratın mesela yavrum susamıştır diye hemen su getirmeyin su/ver demesini sağlayın mesela tam su demez belki ama anlarsiniz

Özel egitimde calisiyorum. Atipiklerin normal çocuklardan pek bir farkı yoktur.Öyle problem davranislari falan pek olmaz. RAM raporu alıp haftada 3 saat ücretsiz özel egitime gönderebilirsiniz özel egitim öğretmeniyle koordineli calisidsiniz. Ayrica otizm bir hastalık değildir ki iyileşsin. Bir farkliliktir. Şu an yasindan dolayı taklit,esleme,göz temasi calisilir. Sadece otizimliler pek konusmamayi tercih eder sosyal yönleri zayiftir. Konudmasi icin ortam yaratın mesela yavrum susamıştır diye hemen su getirmeyin su/ver demesini sağlayın mesela tam su demez belki ama anlarsiniz
Peki atipikte erken yasta konusma oluyormu cogu konusmada gecikiyor egitimlemi kendini gelistiriyor bide belki cocuk uyaran eksikligi yasamistir yanlis teshis almistir ya da cok guzel paralar donuyor ticari bir amac guduluyor olamazmi

Peki atipikte erken yasta konusma oluyormu cogu konusmada gecikiyor egitimlemi kendini gelistiriyor bide belki cocuk uyaran eksikligi yasamistir yanlis teshis almistir ya da cok guzel paralar donuyor ticari bir amac guduluyor olamazmi
O kadarını ben bilemem her cocuk farklıdır sağlıkçılar daha iyi bilir. Artniyetliler çok olsa da kolay kolay hiçbir doktorun yanlış tanı koyacağınl düşünmüyorum. Çünkü otizimin tanıları çok belirgindir

İngilizce biliyorsanız, duyu bütünleme için kaynak mutlaka okuyun.
yoksa da,
Sensory integration
Sensory integration therapy
Occupational therapy for autism
Gibi aratıp videoları izleyin. Mutlaka aklınıza uyan bir kaç aktivite bulacaksınız.
Cocugunuza uygun olanları seçip siz de evde uygulayın.
Çocugunuza mümkün olduğu kadar basit bir yaşam alanı sunun.
Rutinleri önemseyin.
Sizden başka (tercihen baba) bir kişi ile daha bağlanmasını mutlaka sağlayın.

Peki hafifi de olsa konusma gecikiyor sonradan egitimlemi duzeliyor
Egitim aile çevre hepsi ortak faktör. En doğrusu dil konusma terapisti olan bir kuruma gidip onun doğrultusunda hareket etmek. Mesela bir öğrencim vardi gölge öğretmenlik yapıyordum ailenin maddi durumu cok iyiydi ama cocugun otizim oldugunu kabullenmiyorlardı cocuk özel egitim almıyordu aile sadece cocugun fizyolojik ihtiyaclariyla ilgileniyordu falan. Bir de cocuk istemeden su verilirdi cocuk ağladı diye arabayla gezilirdi o cocuk muhtemelen hicbir zaman konuşmayacak.
Su an kurumda bir öğrenci var atipik 7 yasinda dünyalar tatlisi herkesin göz bebeği kurumda ailenon sosyoekonomik düzeyi orta halli ben inanamamistim otizim olduğuna cok güzel konusuyor cok güzel iletisim kuruyor dört islem yapıyor

Egitim aile çevre hepsi ortak faktör. En doğrusu dil konusma terapisti olan bir kuruma gidip onun doğrultusunda hareket etmek. Mesela bir öğrencim vardi gölge öğretmenlik yapıyordum ailenin maddi durumu cok iyiydi ama cocugun otizim oldugunu kabullenmiyorlardı cocuk özel egitim almıyordu aile sadece cocugun fizyolojik ihtiyaclariyla ilgileniyordu falan. Bir de cocuk istemeden su verilirdi cocuk ağladı diye arabayla gezilirdi o cocuk muhtemelen hicbir zaman konuşmayacak.
Anladim tesekkur ederim

X