Bebek Beslenmesi Aşırı süt tüketimi!

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
Ben bunu okadar çok duydum ki oyuzden süt vermiyorum yoğurt daha faydalı ayran veriyorum süt yerine akşam yemekleri yaninda yoğurt yer sabah kahvaltı yanında ayran içer

Ayran yapıp verseniz ? Süt yerine veya kefir ?
Sutden daha faydalı şeyler bunlar

Benim kızım da 1 buçuk yaşında istediği olmayınca ağlayıp kendini yere atıyor. Kusura bakma ama olmaz deyip o yerdeyken gidiyorum. Isyan ederek arkamdan gelirken hic umursamıyor gibi davranıyorum. Isime gücüme bakıyorum. Tabi çaktırmadan gözüm üstünde oluyor. Beni etkileyemedigini anlayınca pat susup baska seylere odaklanıyor.

Sadece kendine zarar verecek olursa engelle fakat seni endiselendirip korkuttuğunu düşünmesin. Sonra bunu her türlü kullanıyorlar. Zor olsa da hem onun icin hem kendimiz için yapmamız gerekiyor.

Süt için çare bulunur. Gelip geçicidir. Ama bence bu davranış biçimi cok daha onemli. Buna dikkat etmeni oneririm ben :)

Yemezse de uzulmeyin biliyorum soylemesi kolay dayanmasi cok zor ama inanin acliktan ölmuyorlar , bi kac gun disinizi sıkın
Boyle surecler biz anneler icin cok daha zor , benim kalbim aciyordu oglumu ac biraktigimda inatlastiginda ama onun yararina rmin olun :)
Evet. Uzun vadede mutlu ve rahat olmasi icin kisa vadede uzulmeyi goze almak gerek sanirim.

Benim kızım da 1 buçuk yaşında istediği olmayınca ağlayıp kendini yere atıyor. Kusura bakma ama olmaz deyip o yerdeyken gidiyorum. Isyan ederek arkamdan gelirken hic umursamıyor gibi davranıyorum. Isime gücüme bakıyorum. Tabi çaktırmadan gözüm üstünde oluyor. Beni etkileyemedigini anlayınca pat susup baska seylere odaklanıyor.

Sadece kendine zarar verecek olursa engelle fakat seni endiselendirip korkuttuğunu düşünmesin. Sonra bunu her türlü kullanıyorlar. Zor olsa da hem onun icin hem kendimiz için yapmamız gerekiyor.

Süt için çare bulunur. Gelip geçicidir. Ama bence bu davranış biçimi cok daha onemli. Buna dikkat etmeni oneririm ben :)
Bunu ben de farkettim yaptigim an sonrasinda sutu vermeye devam ettigim icin tekrarlamadi. Bugun evde sut olmadigini soyledim cok fazla isyan etmedi ama yemek de yemedi. Normalde turturan bir cocuk degil. Ilk kez onu oyle gordum. Ayni sey tekrarlanirrsa kesinlikle taviz vermeyecegim.

Anti sutcu anasi olunca ogreniverdi kucucukken :KK45:
Bizde de aneanne ve dede faktorleri oldugu icin. Ben yokken kurallar baya esnetiliyor. Mesela 1 yasindan beri biberon kullanmiyor ama gecen gun oyincak biberonu eline alip anane ananee dedi. Ananen sana biberin mu veriyor dedim hi hi dedi. Anneme sordum. Bazen cok istiyor uzulmesin diye veriyorum dedi. Sakincalarini vermemesi gerektigini anlattim tamam dedi. Aldim ondaki butun biberonlari.
Simdi sut konusunu konusuyoruz. Ne olacak sutten diyor. Ac mi dursun diyor. Yone 1 saatlik bir konusma yaptim umarim dikkate alir.
Annem ve babama gore cok seviyorlar kiyamiyorlar aglamasini uzulmesini istemiyorlar yani onlara gore yaptiklari cok masum.
Öyle olmadigini anlattim. Insallah anlamislardir. Ve sunu hatirlattim ona kucukken vana salam sosis vermezdi. Vende o ise gidince ananeme soylerdim o gizli gizli verirdi. Ogrendigindr nasil kizmistin hatirliyor musin dedim. Salamla sut bir mi diyor. Onalr bir degil ama annenin sozunun dinlenmemesi durumu ayni anla beni dedim. Tamam dedi. Guvenmek istiyorum.

Ben bunu okadar çok duydum ki oyuzden süt vermiyorum yoğurt daha faydalı ayran veriyorum süt yerine akşam yemekleri yaninda yoğurt yer sabah kahvaltı yanında ayran içer

Ayran yapıp verseniz ? Süt yerine veya kefir ?
Sutden daha faydalı şeyler bunlar
Ayrani seviyor iciyor ama cocuk sutu takinti yapmis durumda. Normalde hergun kefir icerdi bir bardak bu istahsizlik basladigindan beri kefirini de icmiyor.

Bizde de aneanne ve dede faktorleri oldugu icin. Ben yokken kurallar baya esnetiliyor. Mesela 1 yasindan beri biberon kullanmiyor ama gecen gun oyincak biberonu eline alip anane ananee dedi. Ananen sana biberin mu veriyor dedim hi hi dedi. Anneme sordum. Bazen cok istiyor uzulmesin diye veriyorum dedi. Sakincalarini vermemesi gerektigini anlattim tamam dedi. Aldim ondaki butun biberonlari.
Simdi sut konusunu konusuyoruz. Ne olacak sutten diyor. Ac mi dursun diyor. Yone 1 saatlik bir konusma yaptim umarim dikkate alir.
Annem ve babama gore cok seviyorlar kiyamiyorlar aglamasini uzulmesini istemiyorlar yani onlara gore yaptiklari cok masum.
Öyle olmadigini anlattim. Insallah anlamislardir. Ve sunu hatirlattim ona kucukken vana salam sosis vermezdi. Vende o ise gidince ananeme soylerdim o gizli gizli verirdi. Ogrendigindr nasil kizmistin hatirliyor musin dedim. Salamla sut bir mi diyor. Onalr bir degil ama annenin sozunun dinlenmemesi durumu ayni anla beni dedim. Tamam dedi. Guvenmek istiyorum.
Sizinle benzer seyleri yasamisiz
Benim annemle babam da cok masumane sekilde zarar verdiler ogluma farkinda olmadan
Bende cok mucadele ettim , surekli anlatiyordum , sonunda anlayip yapmaktan vazgeciyorlardi ama ben saatlerce dil dokuyordum

Cok tesekkur ederim. Ama aninda anlar tadinin değiştiğini ve yine aglama krizlerine girer. Ben yine de bu ikinci yontemi denemeyi deneyecegim :) umarim en az hasarla atlatiriz.
Birden kesmek en mantıklısı, zamanında aynı dertten muzdariptim, kızımı bir gece yüksek ateşten 2. kez havale geçirdiği için acile kaldırdığımızda doktoru sütü kesmezseniz bağışıklık sistemi çökecek dedi ve ben o gece sütü kestim, ateşler içinde ağlamasına rağmen kestim, benim kız bardakla da içmiyordu, biberon müptelasıydı, biberonun memesini kesince ağzına aniden gelen sütle midesi bulanmaya başladı, ilk 3-4 gün çok ağladı ama karşısında kararlı durduğumu görünce pes etti.

Birden kesmek en mantıklısı, zamanında aynı dertten muzdariptim, kızımı bir gece yüksek ateşten 2. kez havale geçirdiği için acile kaldırdığımızda doktoru sütü kesmezseniz bağışıklık sistemi çökecek dedi ve ben o gece sütü kestim, ateşler içinde ağlamasına rağmen kestim, benim kız bardakla da içmiyordu, biberon müptelasıydı, biberonun memesini kesince ağzına aniden gelen sütle midesi bulanmaya başladı, ilk 3-4 gün çok ağladı ama karşısında kararlı durduğumu görünce pes etti.
Dun gece butun bina ayaga kalkti vermedim sut. 2 saatin sonunda esim yeter artii susmayacak verelim dedi. 2 saat bosuna mi aglattik cocugu dedim vermedim. Sonra aglayayak uyudu. Icim paramparca oldu onun o haline ama vermedim. Umarim bu geceler cok fazla tekrarlamaz.

sütü nasıl içiyor

yani benimki soğuk ve şekersiz süt içerdi hiç farklı formda vermedim

ama birçok anne içine şeker bal vs katıyor ve ısıtıyor

sütün cazibesini bitirin

akşam sütü alın gerçekten o da görsün aynı şişede

sonra koyun bardağa ve tadını bozun tuz atın hatta şişesine atın

bardaktakini beğenmeyince bir daha koyun şişeden

bir süre ağlar ama tadı bozulmuş diye bırakabilir

ama o zaman da hiç süt içmez

bir de çocuğun belki bir sıkıntısı vardır

çiğneme konusunda

yani sütü içiyor da çenesi vs mi ağrıyor

dişi çıkıyor olabilir ya da kulak sıkıntısı olabilir

çiğneyince sorun varsa süt ile karnını doyuruyor da olabilir
Sutu direkt buzdolabindan veriyordum yazim simdi biraz ilitiyorum ama icine tatlandiracak bisey koymuyor zaten.

Ama cigneme problemi olmadigina eminim. Badem leblebi findik yiyor. Gidip dolaptan getirip actiriyor. Yani cignemede ya da cenede diste bir sorun olsa onlari da yiyemez.

Dun gece butun bina ayaga kalkti vermedim sut. 2 saatin sonunda esim yeter artii susmayacak verelim dedi. 2 saat bosuna mi aglattik cocugu dedim vermedim. Sonra aglayayak uyudu. Icim paramparca oldu onun o haline ama vermedim. Umarim bu geceler cok fazla tekrarlamaz.
Baştan böyle oluyor, inanın ben de kızımı sütten ve o çok sevdiği biberondan ayırırken zorlandım, eşimle benzer şeyleri yaşadık, o yavrusuna kıyamayan baba, ben ateşler içindeki kızına süt vermeyen anne olunca kendimi çok kötü hissettiğim anlar oldu, sağlığı için dayanmak zorundasınız, aşırı süt tüketimi sonucu iştahsızlık bir süre sonra bağışıklık sistemine de etki ediyor zira, iyi bir annesiniz, çocuğunuzun sağlığı için yapıyorsunuz, bunu aklınızdan çıkarmayın ki o içli içli ağlamalara, ağlayarak uyumalara karşı dik durabilesiniz.

Baştan böyle oluyor, inanın ben de kızımı sütten ve o çok sevdiği biberondan ayırırken zorlandım, eşimle benzer şeyleri yaşadık, o yavrusuna kıyamayan baba, ben ateşler içindeki kızına süt vermeyen anne olunca kendimi çok kötü hissettiğim anlar oldu, sağlığı için dayanmak zorundasınız, aşırı süt tüketimi sonucu iştahsızlık bir süre sonra bağışıklık sistemine de etki ediyor zira, iyi bir annesiniz, çocuğunuzun sağlığı için yapıyorsunuz, bunu aklınızdan çıkarmayın ki o içli içli ağlamalara, ağlayarak uyumalara karşı dik durabilesiniz.
Tesekkur ederim desteginiz icin. Ne yapiyorsak onlari iyiligi icin. Umarim en az hasarla atlatatiriz.

Herkese iyi geceler...
2 yasinda bir kızım var. Doğduğundan beri istahli bir cocuktu. Yemek konusunda hic sorun yasamadik taki 15 gun oncesine kadar.

Gunde 1 bazen 2 bardak inek sütü icerdi.
Kahvaltisinda yumurtasi peyniri sebzesi her zaman olur bizimki afiyetle tuketirdi
Oglen corbasini yemegini ara ogunlerde meyvesini yogurdu aksam yemegini her seyini gayet guzel yiyen cocugum 15 gundur tam tersine dondu.

Gunde 5 6 bardak sut icmeye basladi. Ilk bi kac gun tehlikeyi farkedemedim. Cunku sutu icse de yemek yemeye devam ediyordu.
Bir kac gun sonra onune koydugum herseyi reddetmeye basladi. Once 2 yas sendromu mu diye dusundum. Tabi bu arada sut icin evde krizler cikmaya basladi. Ben yemek yesin diye sut vermeyi kesince cocugumu taniyamaz oldum. Resmen sinir krizi geciriyor. Kendini yerden yere atiyor. Normalde hiçbirşey icin boyle tutturmaz. Ilk kez onu oyle gordum ve ciddi anlamda kortum. O saskinlikla verdim eline sutu ki bu benim ikinci hatam oldu. Ona aglayip hircinlasirsa amacina ulasabilecegi mesajini bir guzel vermis oldum.
Bir iki gun sonra sutun yanina pilav eklendi. Cocuk 7/24 pilav istiyor. Ilk istediginde yaptim cani istedi demekki dedim. Ama baktim ki ertesi gun kahvaltida yine "piyav" diye agliyor.
Cocuk bildiginiz evin icinde piyavlayarak geziyor.
Geçici bir donemdir dedim. Ve plavi cesitlendirmeye basladim zaten ilikli et suyuyla yaparim hep. Bu sefer sebzeli, tavuklu, nohutlu yapmaya basladim.

Ama asiri sut icmeye decam ettikce istah iyice azalmaya basladi. Biliyorum ki asiri sut tuketimi demir duzeyini düşürür. Ve demir istahla dogru orantılıdır. Demir dustukce istah da düşer. Yine d vitamini ve cinko eksikligi de istahta azalma yapabilit. Ama d vitaminini dogdugundan beri doktorumuzin tavsiyesiyle duzenli kullanmaya devam ediyoruz o eksik olamaz.

Sozun ozu odur ki arkadaslar. Sut, hem demir eksikligine sebebiyet verdigi hem de uzun sure tokluk hissi yarattigi icin benim pitircik bir sey yemez oldu. Simdi benim sutu kesmem gerek. Ama nasil yapacagimi hic bilmiyorum. Aglama krizleri kendini yerden yere atmalar beni bekliyor ve ben bildiginiz korkuyorum. Aglamasi sorun degil benim için cunku histerik aglamiyor. Aglamis olmak icin agliyor. Zaten cocugunuzun aglama seklinden ne icin ve nasil agladigini anlayabiliyorsunuz. Beni asil korkutan yerden yere atmalar. Kucagima aliyorum birden geri atiyor kendini. Bir yerine bisey yapacak diye korkuyorum.

Kurtarin beni su sütten! Konu hakkinda bilgisi olanlardan yardim bekliyorum...
merhaba öncelikle çocuğunuz ağladığında onu kucağınıza almamaya çalışın hatta çok sakin bi tavırla endişe etmeden onun yanına eğilin ve onunla konuşun.çoğu bebek bu dönemlerde uzun süre bir yiyeceği çok fazla tüketmek isteyebilir.ama eğer sizin ipleri ele alırsanız bundan cabuk vazgecebilir.yemek vakti için saatler belirleyin ve ona ara öğünde sana bir bardak süt verebilirim ama şuan bu yemek var yemek istemezsen masadan inebilirsin.evet ilk başta acımasızca olduğunu düşüneceksiniz ama emin olun işe yarayacak ve sizin en azından zayıf noktanız olduğunu düşünmeyecek.ara öğünde bir bardak süt verebilirsiniz.pilav konusunda da öyle.daha doğrusu o bir birey olduğu için onu öyle düşünün ve aynı davranışı eşinizin yaptığını düşünün.pilav istiyorum dediğinde hayır demek yerine ona seçenek sunun bak bugün sana soslu makarna yaptım onun yerine içine ibraz da sebze koyarsanız hem sağlıklı bir öğüne dönmüş olur hem farklı tatlar denemiş olur ama size tavsiyem mutlaka 3 ana öğün 2 ara öğün saatleri belirleyin.

X