Bebek Beslenmesi Aşırı süt tüketimi!

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
gerçekten mi o_O:KK57::KK57:
benim kızımın da bitmeyen bir öksürüğü ve geniz akıntısı var yaz kış böyle artık doktor kalmadı götürmediğim acaaba ciğerlerinde mi bir sıkıntı var diye ve günde 3-4 biberon süt içer nerdeyse 1lt yani :KK61:
ben de bir an önce azaltayım o zaman

aynen canım bi bardak günlük süte düşür, ben çok çektiğimden herkese söylüyorum bunu çünkü pek bilinen bişey değil, muhtemelen bazı bebekler daha duyarlı

süt istediği zaman kesin ve sert bir dille bu yemeği yersen sana süt verecem yoksa vermeyecem dediniz mi ,

ben bunu kızımda çok denedim ve hep ben kazandım ,

birde çok ağladıgı zaman odasına göndereceksın git orada ağla sakinleşince gel yemeğini ye sonrada süt verecem diyeceksin ama bunun dışına çıkacak hareket yapmayacaksın bunu 1 hafta dene farkı görürsün ,

Biberon nedeniyle çok fazla süt tüketmeye başlamıştı kızım 2 yaş civarı. 2 ay kadar biberonu biraktik pipetli bardakla iciyordu bukez günde 1 yada 2 derken.hastalandi bsey yemeyince biberonu ortaya çıkardık derken aynı döngü başladı. Şimdi biberonu yok ettim dolaplara baktı yok artık. Süt nadiren istiyor şimdi. Onun yerine ayran yoğurt veriyoruz

zaten süt bazı çocuklarda bağımlılık yapıyor arkadaşlar, hatta rahmetli prof dr ahmet aydın çocuk hastalıkları doktoru ve beslenme uzmanı okullarda ki süt kampanyası sürerse tüm çocukların morfinman gibi olacağını söylemiştir, google da aratırsanız bulursunuz, o yüzden bazı çocuklara bi bardak yetmiyor sürekli dozajı arttırmak istiyorlar, beyinde zevk ve ödül merkezini uyarıyor muhtemelen

demir eksikliği olur . ve calsiyumunda fazlası zarar sınırlandırın eski bebekliğine dönmüş süt içmek kolay ciğnemek zor alısmasın

geçici bir dönemdir. benim oğlan da öyleydi. tam tarife uyuyor yani.
şimdi 4 yaşında bir yudum süt içmiyor ve üzülüyorum. çünkü hastalanınca tek kurtarıcım süttü. onu içerdi en azından şimdi o da yok. bişey olmaz içsin. tabi süt doğal sütse. paketli sütlere karşıyım ben

sadece yatarken bi bardak süt ver, sütü gece yatma ritüeli olarak düşünsün, sütümü içip uyuyacağım diye
ben de oğlum o yaşlardayken aynı sorunu yaşamıştım bitmeyen bi öksürüğü geniz akıntısı vardı, sütü kesince o konu bitti
sonra araştırdım meğerse vücutta iltihaplanmayı arttırıyormuş, göründüğü kadar masum bişey değil
bi de günlük pastorize süt içir derim uht lerin hiç bi faydası yok zararı daha çok
Gunde bire dusurebilsem yavas yavas tamamen kesmeyi dusunuyorum zaten. Hic uht vermedim. Gunluk camsise sut veriyor. Acik sutte asla kullanmadim.

Cok bilincli bir annr oldugunuzu yazmaya geldim :) tebessumle okudum yazdiklarinizi
Brn olsam birinci secenegi uygular birkac gun aglatirdim
Bir de zaten inek sutune karsi ve cocuklarina hic icirmeyen bir anne olarak bu kadar fazla sutun verecegi zarardansa birkac gun aglamasini tercih ederdim sanirim
Tesekkur ederimmm:) bu sabah sut istedi ben de onune kahvalti tabagini koydum. Sut kalmamis isten gelirken alicam aksam icersin dedim. "Tüt tüt dit aaal" diye mizirdanmaya basladi. Simdi gidemem dedim. Aglamadi ama kahvaltisini da yemedi ac ac otnuyor suan. Saat birde evden cikmadan o ce iglen yemegini sunucam insallah onu yer.

Süt konusunda @muzurtilki nin bahsettiği yöntem işe yarar.Özellikle iştahlı olan çocuğunuzun damak zevkine hitap etmeyecektir.Ayrıca süt şişesine de sütü sulandırıp koyun.Ordan koyup vermenizi isteyebilir.

D vitamini hala kullanıyorum demişsiniz.Tahlil yaptırıp eksiklik yoksa kullanmayı bırakın.D vitaminin fazlasıda zararlı :KK66:
Doktorumuz 3 yasina kadar gunde 2 damla kullanmaya devam edin demisti. Normalde 1 yasina kadardi ama devam ederseniz iyi olur dedi. Hatta eczaciya da sordum kullanabilirsin dedi. 1 yasindan sonra y ay ara verdim zaten kis donemiydi aldigi d vitamini gines gormediginden idrarla atiliyordu bi ise yaramiyordu. Yaz doneminde tekrar basladik. Simdi havalar kapandi pek gunealenemiyoruz o yuzden yine ara verecegim.

Tesekkur ederimmm:) bu sabah sut istedi ben de onune kahvalti tabagini koydum. Sut kalmamis isten gelirken alicam aksam icersin dedim. "Tüt tüt dit aaal" diye mizirdanmaya basladi. Simdi gidemem dedim. Aglamadi ama kahvaltisini da yemedi ac ac otnuyor suan. Saat birde evden cikmadan o ce iglen yemegini sunucam insallah onu yer.
Yemezse de uzulmeyin biliyorum soylemesi kolay dayanmasi cok zor ama inanin acliktan ölmuyorlar , bi kac gun disinizi sıkın
Boyle surecler biz anneler icin cok daha zor , benim kalbim aciyordu oglumu ac biraktigimda inatlastiginda ama onun yararina rmin olun :)

Ağlarken kucağınıza almayın bırakın ağlasın bi süre sonra bu şekilde birşeylerin çözülmeyeceğini anlar. ağladığı zamanlar da başka şeylerle ilgilenin ona bakmayın. süt bitti sen ağladığın için inekler artık süt yapmayacaklarmış eğer yemeğini yersen inekleri arayıp süt yapmalarını söyleyeceğim deyin, yemeğini yedikten sonra da telefonla temsili arayın bi inekle konuştuğunuzu varsayarak, kızınızın durumunu söyleyin, yemeğini yediğini ve artık süt yapabileceklerini filan söyleyin kızınızın yanın da konuşun ama. Kapattıktan sonra da kızınıza tekrar bi açıklama yapın.

Komik görünüyor ama bu gibi yöntemler çocuklarda etkili olabiliyor.

Ağlarken kucağınıza almayın bırakın ağlasın bi süre sonra bu şekilde birşeylerin çözülmeyeceğini anlar. ağladığı zamanlar da başka şeylerle ilgilenin ona bakmayın. süt bitti sen ağladığın için inekler artık süt yapmayacaklarmış eğer yemeğini yersen inekleri arayıp süt yapmalarını söyleyeceğim deyin, yemeğini yedikten sonra da telefonla temsili arayın bi inekle konuştuğunuzu varsayarak, kızınızın durumunu söyleyin, yemeğini yediğini ve artık süt yapabileceklerini filan söyleyin kızınızın yanın da konuşun ama. Kapattıktan sonra da kızınıza tekrar bi açıklama yapın.

Komik görünüyor ama bu gibi yöntemler çocuklarda etkili olabiliyor.
Ilaveten faydali olur mu bilmiyorum ama brnim oglum neden sut icmedigini sordugunda , inegin bebek yaptigini ve kenfi bebeginin annesinin sutune ihtiyaci oldugunu soylemistim , bi daha sormamisti
Hatta hala sut mevzusu gecerse ineklerin yavrusunun sute ihtiyaci var diye yorum yapar minik sipam

Ilaveten faydali olur mu bilmiyorum ama brnim oglum neden sut icmedigini sordugunda , inegin bebek yaptigini ve kenfi bebeginin annesinin sutune ihtiyaci oldugunu soylemistim , bi daha sormamisti
Hatta hala sut mevzusu gecerse ineklerin yavrusunun sute ihtiyaci var diye yorum yapar minik sipam
Oğlunuz için güzel bir bilgi olmuş :)

sütü nasıl içiyor

yani benimki soğuk ve şekersiz süt içerdi hiç farklı formda vermedim

ama birçok anne içine şeker bal vs katıyor ve ısıtıyor

sütün cazibesini bitirin

akşam sütü alın gerçekten o da görsün aynı şişede

sonra koyun bardağa ve tadını bozun tuz atın hatta şişesine atın

bardaktakini beğenmeyince bir daha koyun şişeden

bir süre ağlar ama tadı bozulmuş diye bırakabilir

ama o zaman da hiç süt içmez

bir de çocuğun belki bir sıkıntısı vardır

çiğneme konusunda

yani sütü içiyor da çenesi vs mi ağrıyor

dişi çıkıyor olabilir ya da kulak sıkıntısı olabilir

çiğneyince sorun varsa süt ile karnını doyuruyor da olabilir

Aslında doktorlar inek sütünü pek tavsiye etmiyorlar. Onun yerine ayran, kefir içirin peynir yedirin derler.
Ben de az daha başlıyordum 1 2 sefer verdim az az. Arkadaşım bir yazı paylaşınca direk kestim. Keşke hiç başlatmasaydınız. Ama olmuş bir kere.. Her şeyin fazlası zarar..

Sanırım bunun çaresi sınırı aşacağı zamanlar istediğinde kesin tavır almak. Ağlasa da elbet susacak.

Mesela ödül oyunu yapın. Renkli çıkartmalar ve sevdiği başka şeyler olsun yanında. Gün içinde vereceğiniz orandan biraz fazlasını eşit bölerek her içmek istediğinde, sizin istediğiniz kadar içip bırakarak ödül kazanacağını, fazlasını isterse ödülü kaybedeceğini anlatın kural olarak.. Zamanla miktarı düşürün..
Öteki türlü içine bir şey katarsanız çocuk hepten tiksinir.

gerçekten mi o_O:KK57::KK57:
benim kızımın da bitmeyen bir öksürüğü ve geniz akıntısı var yaz kış böyle artık doktor kalmadı götürmediğim acaaba ciğerlerinde mi bir sıkıntı var diye ve günde 3-4 biberon süt içer nerdeyse 1lt yani :KK61:
ben de bir an önce azaltayım o zaman

Bunu ben de okumuş hatta yaşamıştım.
Lise döneminde çok süt içerdim ve gerçekten burnum akıyordu. Sonradan öğrendim tabi sebebini. Süt burundaki mukozayı besliyor ve çok çalışmasına sebep oluyormuş..

geçici bir dönemdir. benim oğlan da öyleydi. tam tarife uyuyor yani.
şimdi 4 yaşında bir yudum süt içmiyor ve üzülüyorum. çünkü hastalanınca tek kurtarıcım süttü. onu içerdi en azından şimdi o da yok. bişey olmaz içsin. tabi süt doğal sütse. paketli sütlere karşıyım ben

Bence boşuna üzülüyorsunuz. Onun yerine yoğurt yedirin, ayran ve kefir içirin ama süt teklif etmeyin.

X