Bebek Beslenmesi Aşırı süt tüketimi!

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

vintagecupcakes

Evimde Şenliksin, Bahçemde Bahar...
Kayıtlı Üye
27 Ağustos 2016
1.666
3.210
Herkese iyi geceler...
2 yasinda bir kızım var. Doğduğundan beri istahli bir cocuktu. Yemek konusunda hic sorun yasamadik taki 15 gun oncesine kadar.

Gunde 1 bazen 2 bardak inek sütü icerdi.
Kahvaltisinda yumurtasi peyniri sebzesi her zaman olur bizimki afiyetle tuketirdi
Oglen corbasini yemegini ara ogunlerde meyvesini yogurdu aksam yemegini her seyini gayet guzel yiyen cocugum 15 gundur tam tersine dondu.

Gunde 5 6 bardak sut icmeye basladi. Ilk bi kac gun tehlikeyi farkedemedim. Cunku sutu icse de yemek yemeye devam ediyordu.
Bir kac gun sonra onune koydugum herseyi reddetmeye basladi. Once 2 yas sendromu mu diye dusundum. Tabi bu arada sut icin evde krizler cikmaya basladi. Ben yemek yesin diye sut vermeyi kesince cocugumu taniyamaz oldum. Resmen sinir krizi geciriyor. Kendini yerden yere atiyor. Normalde hiçbirşey icin boyle tutturmaz. Ilk kez onu oyle gordum ve ciddi anlamda kortum. O saskinlikla verdim eline sutu ki bu benim ikinci hatam oldu. Ona aglayip hircinlasirsa amacina ulasabilecegi mesajini bir guzel vermis oldum.
Bir iki gun sonra sutun yanina pilav eklendi. Cocuk 7/24 pilav istiyor. Ilk istediginde yaptim cani istedi demekki dedim. Ama baktim ki ertesi gun kahvaltida yine "piyav" diye agliyor.
Cocuk bildiginiz evin icinde piyavlayarak geziyor.
Geçici bir donemdir dedim. Ve plavi cesitlendirmeye basladim zaten ilikli et suyuyla yaparim hep. Bu sefer sebzeli, tavuklu, nohutlu yapmaya basladim.

Ama asiri sut icmeye decam ettikce istah iyice azalmaya basladi. Biliyorum ki asiri sut tuketimi demir duzeyini düşürür. Ve demir istahla dogru orantılıdır. Demir dustukce istah da düşer. Yine d vitamini ve cinko eksikligi de istahta azalma yapabilit. Ama d vitaminini dogdugundan beri doktorumuzin tavsiyesiyle duzenli kullanmaya devam ediyoruz o eksik olamaz.

Sozun ozu odur ki arkadaslar. Sut, hem demir eksikligine sebebiyet verdigi hem de uzun sure tokluk hissi yarattigi icin benim pitircik bir sey yemez oldu. Simdi benim sutu kesmem gerek. Ama nasil yapacagimi hic bilmiyorum. Aglama krizleri kendini yerden yere atmalar beni bekliyor ve ben bildiginiz korkuyorum. Aglamasi sorun degil benim için cunku histerik aglamiyor. Aglamis olmak icin agliyor. Zaten cocugunuzun aglama seklinden ne icin ve nasil agladigini anlayabiliyorsunuz. Beni asil korkutan yerden yere atmalar. Kucagima aliyorum birden geri atiyor kendini. Bir yerine bisey yapacak diye korkuyorum.

Kurtarin beni su sütten! Konu hakkinda bilgisi olanlardan yardim bekliyorum...

Herkese iyi geceler...
2 yasinda bir kızım var. Doğduğundan beri istahli bir cocuktu. Yemek konusunda hic sorun yasamadik taki 15 gun oncesine kadar.

Kahvaltisinda yumurtasi peyniri sebzesi her zaman olur bizimki afiyetle tuketirdi
Oglen corbasini yemegini ara ogunlerde meyvesini yogurdu aksam yemegini her seyini gayet guzel yiyen cocugum 15 gundur tam tersine dondu.

Gunde 5 6 bardak sut icmeye basladi. Ilk bi kac gun tehlikeyi farkedemedim. Cunku sutu icse de yemek yemeye devam ediyordu.
Bir kac gun sonra onune koydugum herseyi reddetmeye basladi. Once 2 yas sendromu mu diye dusundum. Tabi bu arada sut icin evde krizler cikmaya basladi. Ben yemek yesin diye sut vermeyi kesince cocugumu taniyamaz oldum. Resmen sinir krizi geciriyor. Kendini yerden yere atiyor. Normalde hiçbirşey icin boyle tutturmaz. Ilk kez onu oyle gordum ve ciddi anlamda kortum. O saskinlikla verdim eline sutu ki bu benim ikinci hatam oldu. Ona aglayip hircinlasirsa amacina ulasabilecegi mesajini bir guzel vermis oldum.
Bir iki gun sonra sutun yanina pilav eklendi. Cocuk 7/24 pilav istiyor. Ilk istediginde yaptim cani istedi demekki dedim. Ama baktim ki ertesi gun kahvaltida yine "piyav" diye agliyor.
Geçici bir donemdir dedim. Ve plavi cesitlendirmeye basladim zaten ilikli et suyuyla yaparim hep. Bu sefer sebzeli, tavuklu, nohutlu yapmaya basladim.

Ama asiri sut icmeye decam ettikce istah iyice azalmaya basladi. Biliyorum ki asiri sut tuketimi demir duzeyini düşürür. Ve demir istahla dogru orantılıdır. Demir dustukce istah da düşer. Yine d vitamini ve cinko eksikligi de istahta azalma yapabilit. Ama d vitaminini dogdugundan beri doktorumuzin tavsiyesiyle duzenli kullanmaya devam ediyoruz o eksik olamaz.

Sozun ozu odur ki arkadaslar. Sut, hem demir eksikligine sebebiyet verdigi hem de uzun sure tokluk hissi yarattigi icin benim pitircik bir sey yemez oldu. Simdi benim sutu kesmem gerek. Ama nasil yapacagimi hic bilmiyorum. Aglama krizleri kendini yerden yere atmalar beni bekliyor ve ben bildiginiz korkuyorum. Aglamasi sorun degil benim için cunku histerik aglamiyor. Aglamis olmak icin agliyor. Zaten cocugunuzun aglama seklinden ne icin ve nasil agladigini anlayabiliyorsunuz. Beni asil korkutan yerden yere atmalar. Kucagima aliyorum birden geri atiyor kendini. Bir yerine bisey yapacak diye korkuyorum.

benim bildiğim 2 yöntem var
birincisi sizin yaptığınız. önce ona artık günde 1 bardaktan fazla süt içemeyeceğini söyleyip dan diye keseceksiniz ve ağlamasına, kendini yerden yere atmasına kontrollü şekilde izin verecek, taviz vermeyeceksiniz
ikincisi sütü çaktırmadan ve yavaş yavaş sulandıracaksınız. bügün atıyorum 1/4 ü su olacak, 1 hafta sonra 2/4 ü gibi.
çocuğunuz büyük ihtimalle içmek istemeyecek, içse de doymayacak acıkacak

birincisi sizin yaptığınız. önce ona artık günde 1 bardaktan fazla süt içemeyeceğini söyleyip dan diye keseceksiniz ve ağlamasına, kendini yerden yere atmasına kontrollü şekilde izin verecek, taviz vermeyeceksiniz
ikincisi sütü çaktırmadan ve yavaş yavaş sulandıracaksınız. bügün atıyorum 1/4 ü su olacak, 1 hafta sonra 2/4 ü gibi.
Cok tesekkur ederim. Ama aninda anlar tadinin değiştiğini ve yine aglama krizlerine girer. Ben yine de bu ikinci yontemi denemeyi deneyecegim :) umarim en az hasarla atlatiriz.

Aynı sorunu ben yaşıyorum.Benim kızım 4,5 yaşında ve çok süt tüketiyor. Hala da öyle malesef. Ben azalttım. Yemesi de aynen senin anlattığın gibi. İki yaşında daha az zorlanırlar bıraktırmakta. Benimkinin aklı eriyor artık. Kaldıramıyorum. Bence ne yap et bıraktır. Hiç içmese de olur. Yoğurt yesin ayran içsin.benim fikrim oğluma o yüzden hiç vermedim. Sen bilirsin yine.

Sütün içine biraz acı biber veya tuz gibi bişi koysanız? Belki tiksinir
Bi durumda yenisi icin aglamaya baslar. Emzigi birakma doneminde sarimsak surdum. Yikamami istedi yikadim tabiki koku gecmedi :) baska cesmede yikamami istedi evdeki butun cesmeleri denedik gexmeyince almadi emzigi. Oh be vazgecti dedim. Aksam babasi gelince emzik almasini istedi. Alinmayacagina satilmadigina bir sekilde ikna ettik. 10 gun hic emmedi sonra markette gorunce yine basladi memii memii demeye:) sagolsun reyon gorevlisi bizden daha etkili oldu ve onlarin hepsinin gorevliye ait olduguna onandi oylece birakabildik.
Yani surekli bir cozum ariyor karsilasrigi sorunlara. Bu boyleymis deyop hemen kabullenmiyor.

Aynı sorunu ben yaşıyorum.Benim kızım 4,5 yaşında ve çok süt tüketiyor. Hala da öyle malesef. Ben azalttım. Yemesi de aynen senin anlattığın gibi. İki yaşında daha az zorlanırlar bıraktırmakta. Benimkinin aklı eriyor artık. Kaldıramıyorum. Bence ne yap et bıraktır. Hiç içmese de olur. Yoğurt yesin ayran içsin.benim fikrim oğluma o yüzden hiç vermedim. Sen bilirsin yine.
Kesinlikle size katiliyorum. Bir biraksa bidaha koklatmayacagim bile ona sutu.
Yogurt ve peynir sütten daha faydali kesinlikle.

Benim oğlan da öyle üstelik sürekli kabız oluyor.
Yemesinde bir müddet sorun yaşadım.
Daha önceleri çok güzel yemek yerdi şimdi yemek seçiyor.
Ayrıcada pilav delisi pilav yogurt ver başka bir şey istemez
Karnı tok da olsa süt ister.
Ben geceleri veriyorum yatmadan önce bir de şu tahıllı mamalar var
onu sulandırarak veriyorum süt niyetine içiyor.

Benim oğlan da öyle üstelik sürekli kabız oluyor.
Yemesinde bir müddet sorun yaşadım.
Daha önceleri çok güzel yemek yerdi şimdi yemek seçiyor.
Ayrıcada pilav delisi pilav yogurt ver başka bir şey istemez
Karnı tok da olsa süt ister.
Ben geceleri veriyorum yatmadan önce bir de şu tahıllı mamalar var
onu sulandırarak veriyorum süt niyetine içiyor.
Valla cok sevdigim pilavdan sogudum hanimefendi sayesinde. Normalde yani normal istahli bir cocukken en son saat 8 de yemeyini yer yatmadan bir bardak sut icer oyle uyurdu ve gece de uyanmazdi. Simdi yemek yemeyip sutle yasadigi icin gece de aut icmeye kalkiyor.

Bence muzurtilki muzurtilki hanımın da dediği gibi sulandırsanız en iyisi olur büyük ihtimal. Başlarda 10da 1, 8de bir ile başlayın sonra zaten kendi istemez.

Benimki sut icmiyor...kokusunu aldigi an depar atiyor :) gerci emiyor daha ama ilerde sever mi bilmiyorum
benim bir arkadaşımın kızı da sizinki gibiydi
o kadar emmesine rağmen inek sütü görünce bile kaçardı
memeden mecburen kesince süte de yanaşmadığı için nesquik katarak vermeye başlamış süt içmiş olsun diye
evet çok faydalı değil ama başka türlü içmemiş
şimdi ne durumda hiç bilmiyorum sormadım normal süt içmeye başladı mı diye

sadece yatarken bi bardak süt ver, sütü gece yatma ritüeli olarak düşünsün, sütümü içip uyuyacağım diye
ben de oğlum o yaşlardayken aynı sorunu yaşamıştım bitmeyen bi öksürüğü geniz akıntısı vardı, sütü kesince o konu bitti
sonra araştırdım meğerse vücutta iltihaplanmayı arttırıyormuş, göründüğü kadar masum bişey değil
bi de günlük pastorize süt içir derim uht lerin hiç bi faydası yok zararı daha çok

Cok bilincli bir annr oldugunuzu yazmaya geldim :) tebessumle okudum yazdiklarinizi
Brn olsam birinci secenegi uygular birkac gun aglatirdim
Bir de zaten inek sutune karsi ve cocuklarina hic icirmeyen bir anne olarak bu kadar fazla sutun verecegi zarardansa birkac gun aglamasini tercih ederdim sanirim

Biz de oğlumda yaşadık aynı sorunu.Sütü abarttı işatahı azaldı.Sulandırarak azalttım ben de.Cidddi iştahsızlık yapıyor.Bıraksam bir litre içerdi günde.

Süt konusunda muzurtilki muzurtilki nin bahsettiği yöntem işe yarar.Özellikle iştahlı olan çocuğunuzun damak zevkine hitap etmeyecektir.Ayrıca süt şişesine de sütü sulandırıp koyun.Ordan koyup vermenizi isteyebilir.

D vitamini hala kullanıyorum demişsiniz.Tahlil yaptırıp eksiklik yoksa kullanmayı bırakın.D vitaminin fazlasıda zararlı :KK66:

sadece yatarken bi bardak süt ver, sütü gece yatma ritüeli olarak düşünsün, sütümü içip uyuyacağım diye
ben de oğlum o yaşlardayken aynı sorunu yaşamıştım bitmeyen bi öksürüğü geniz akıntısı vardı, sütü kesince o konu bitti
sonra araştırdım meğerse vücutta iltihaplanmayı arttırıyormuş, göründüğü kadar masum bişey değil
bi de günlük pastorize süt içir derim uht lerin hiç bi faydası yok zararı daha çok
gerçekten mi o_O:KK57::KK57:
benim kızımın da bitmeyen bir öksürüğü ve geniz akıntısı var yaz kış böyle artık doktor kalmadı götürmediğim acaaba ciğerlerinde mi bir sıkıntı var diye ve günde 3-4 biberon süt içer nerdeyse 1lt yani :KK61:
ben de bir an önce azaltayım o zaman

Herkese iyi geceler...

sütün içine tuz atıp verin ne biliyim tadını bozacak bişiy ekleyin süte bir kaç sefer

X