Arkadaşlar yardım ya......

kardelen_32

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
10 Eylül 2008
472
3
38
arkadaşlar bu konu önceden açılmış mıydı bilmiyorum ?açılmışsa şimdiden özür dilerim

ben 9 aylık evliyim.ve yemek konusuyla başım dertte.ne yapsam eşim beğenmiyor .sofraya geliyor beğenmezse yemeden kalkıp '' sana afiyet olsun'' diyor ve surat asıyor:mymeka:.damak tatlarımız hiç uyuşmuyor zaten benim beğendiğim ona güzel gelmiyor. şu ana kadar bu konu yüzünden çok tartıştık . her yaptığım yemeğe mutlaka bişi buluyor: sıcak,soğuk,salçası çok,yağı çok,az pişmiş,kızarmamış..vs..vs. bi yarım saat 45 dk geç hazırlarsam suratı düşüyor hemen.neymiş sigara içtiği için iştahı kapanıyormuş.hemen acıktığında yemesi lazımmış. ne bi eline sağlık ne bişi der beğenmezse:çok üzgünüm:. geçen günde yine bu konudan tartıştık sofraya oturmadı yemek yemedi.bana dedi ki '' artık bir senelik evliyiz bu yemek konusuna bi çözüm bul bu böyle olmaz,yemek yiyemiyorum ben'' çok üzüldüm ya çok ağladımsenağlama
napıcam ben arkadaşlar yardım lütfen? aban göre güzel yemeklerim ama ona nasıl beğendircem? sinirleniyorum o zamanda 'al çok biliyosan sen yap da yiyelim 'demek geliyor içimden:eek:klava:

Ben yemeğin ''y'' sinden anlamayan biriyim.Yeni evliyim.Yemek konusunda hiçbir gelişme yok bende.Eşim bu konuda çok anlayışlı yaptığım her şeyi çirkin olmasına rağmen yiyor.Çoğu zaman yemek bile yapmıyorum.Üstüne annemden daha güzel yapıyorsun,diyerek bir de onure ediyor.:jeyyar:
Ne olursa olsun eşinizin kapris yaptığını düşünüyorum.Bırakın kendi yapsın o zaman yemeğini.Yemek yapmanın yetenek işi olduğunu düşünüyorum.Herkes aşçı değil,eşiniz bunun farkında olmalı bence.kötükedihüso

merhaba kardelen, bence önce eşinin damak tadı nasıl onu çözmelisin. İşte ne biliyim et yemeklerini mi tercih eder, sebze yemeklerini mi? gibi. çaalışmıyorsun sanırım istediği bir yemek olup olmadığını sorabilrsin. Bunlarda erkeği biraz pohpohlar sanırım. Ha bi de yemek tarifi kitapalrından faydalanabilrsin.
. Mutfak işi gerçekten ayrı bir şay ya, zor. Şimdilik aklıma bunlar geldi. İşe yarar mı bilmiyorum. Ama kendini çok ta kötü hissetme herkse güsel yemek yapmak zorunda değilki

cnm kusura bakma ama senin eşinin yaptığı tamamen kompleks ve şımarıklık..
anlattıklarından öyle bir intibaaya sebeb olduki bende sen bu adama ağzınla kuş tutup yedirsen yaranamazsın :kızgın: üzme kendini yemesse yemesin ..adım hıdır elimden gelen budur de.. :nazar:

kayınvalidenin yanında onun nasıl yemek yaptığına bak. oğlunun ağzı bu tadlara alışmıştır sende annesnden bak...

sonracıma yine gir siteye mutfak bölümünde tatlısından tuzlusuna çok güzel tarifler var.. şahsen revaniyi ilk kez buradan aldığım tarifle tutturdum...

canım ya kesin annesinin yemeklerini arıyordur.erkekler böyle.. bence annesinin mutfağına gir neyi nasıl yapıyor öğren.yemeklerini severek ve isteyerek yap kendine inan ve güven.ben çok beceriksizdim açıkçası.zamanla severek ve isteyerek mutfağa girdim şimdi harikalar yaratıyorum.anladığım tek şey kendine güvenmek severek ve isteyerek yemek yapmak.

ayrıca eşin ayıp etmiş ne olursa olsun daha iyi yemek yapman için seni yüreklendireceği yerde kalbini kıracak şekilde söylememeliydi.kimse annesinin karnında aşçı doğmuyor.zamanla öğreniyor

birde yemekteyiz programı izliyorsa izletme sakın....

bu "damak tadıma uymuyor" lafı da ordan türedi....

benim adım hıdır elimden gelen budur de.. :nazar:

:roflol::roflol: hıdır kaydirigubbakcemile3
koptum allah seni neettmesin canım yaaa.s.

bu arada her türlü yemek tarifini banada sorabilirsin.işsiz güçsüz kaldığım için evde sürekli yemek yapıyorum.su böreğinden mantıya sarmadan dolmaya muhteşem sanıyorum kendimi tek rakibim oktay usta:dilcikar:kaydirigubbakcemile5

Son düzenleyen: Moderatör:
ben kaynanamlarla beraber oturuyorum ve calışıyorum da..
iki haftalıgına kaplıcalara gitmişti kaynanam 3 gün arda arda yemek yaptım
ve her yemekte hiç birini begenmediğini söyledi :KK43:(
3.gün dedimki canın ne istiyorsa kal yap 4.gün ona hiçbirsey yapmadım bu kez oda hiçbirsey yemedi
ertesi gün ne yaptınsa hepsini yiycem demezmiii
akıllandı sonra:eek:klava:hihoyyythihoyyyt:ecrin_bebek::ecrin_bebek:

ayy canım yaa nankörlük yapıyor resmen senin kocan
onla beraber girin yemek yapımının her aşamasında mutfağa ona sora sora yap yemeği
ve ya bi yemek kursuna git
en azından önyargı kalkmış olur
yani eşin der nasıl olsa yemek kursuna gidiyor tabi ki de güzel olmuştur bu yemek der önyargılı yaklaşmaz
kızdım valla yaa
en sinir olduğum şeylerden biridir yaptığım yemeğin takdir edilmemesi
hele biri eline sağlık demesin bin türlü laf işitir valla benden çok kızarım
insan onca emek harcıyor herşeyden önce emeğe saygı

bide benim erkek arkadaşımda ilk önceleri benim yaptığım yemeklere önyargılı yaklaşırdı o da şöyle kii tipimde hiç yemek yapabilen bi tip yokmuş yan gelip yatan bi tip gibi dururmuşum :))))yani kısacası beceriksiz gibi duruyorum tipten bakınca beni sal sokağa gezeyim durayım başka bişey yapmayayım bi tip yani
sırf karnım aç olduğu için yicem demişti hatta bi kere köpürdüm sinirden kii benim hiçte tevazü gösteremeyeceğim bi konudur yemek.. çok güzel yaparım herşeyi yapabilirim
bikkaç zaman bu önyargısı sürdü onun
aslında yemek lezzetli fakat o öyle bi yaklaşımda olduğu için beğenmiyordu
hatta hep o yapıyordu sen bırak ben yapcam sen bulaşıkları yıka derdi :)))
sonra ben ne yaptım
sürekli değişik değişik tatlılar yapıp yapıp buna götürmeye başladım
çok şaşırdı inanamadı benim yaptığıma kazandibimi hazır sandi hatta
sürekli pastalar yaptım fln
hatta bi kere de poğaça yapmıştım onu da pastaneden mi aldın diye sordu
ben böyle böyle kaldırdım o önyargıyı

mesela sende şöyle bi yalan söyleyebilirsin yemeği sen yap ama ona de ki bugün annen geldi yemeği de o yaptı ama seni bekleyemedi gitti işi varmış fln de yedikten sonra da ben yapmıştım de bakalım ne olucak

Son düzenleme:
Evliliğimin ilk dönemlerinde bende bu konuda çok sıkıntı yaşadım.. Eşim beğenmediğini dile getirmese de, ne zaman yemek yapıyım, ne yapmamı istersin desem hemen ya annemlere gidelim yada dışardan söyleyelim sen yorulma derdi.. Bende çok üzülür, bazende sessizce ağlardım..
Şu an 7. yılımızı doldurduk ve eşim benim yemeklerimi çok beyeniyor ve başkasının elinden hiç yemek yiyemiyor.. Her şeyde olduğu gibi damak tadında da alışkanlık oluyor canım o yüzden biraz sabırlı ol ve onun damak tadını çözmeye çalışıp sevdiği yemekleri yapmayı dene...Emin ol zamanla senin yemeklerinden başkasını beğenmeyecek

Son düzenleme:
arkadaşlar bu konu önceden açılmış mıydı bilmiyorum ?açılmışsa şimdiden özür dilerim

ben 9 aylık evliyim.ve yemek konusuyla başım dertte.ne yapsam eşim beğenmiyor .sofraya geliyor beğenmezse yemeden kalkıp '' sana afiyet olsun'' diyor ve surat asıyor:mymeka:.damak tatlarımız hiç uyuşmuyor zaten benim beğendiğim ona güzel gelmiyor. şu ana kadar bu konu yüzünden çok tartıştık . her yaptığım yemeğe mutlaka bişi buluyor: sıcak,soğuk,salçası çok,yağı çok,az pişmiş,kızarmamış..vs..vs. bi yarım saat 45 dk geç hazırlarsam suratı düşüyor hemen.neymiş sigara içtiği için iştahı kapanıyormuş.hemen acıktığında yemesi lazımmış. ne bi eline sağlık ne bişi der beğenmezse:çok üzgünüm:. geçen günde yine bu konudan tartıştık sofraya oturmadı yemek yemedi.bana dedi ki '' artık bir senelik evliyiz bu yemek konusuna bi çözüm bul bu böyle olmaz,yemek yiyemiyorum ben'' çok üzüldüm ya çok ağladımsenağlama
napıcam ben arkadaşlar yardım lütfen? aban göre güzel yemeklerim ama ona nasıl beğendircem? sinirleniyorum o zamanda 'al çok biliyosan sen yap da yiyelim 'demek geliyor içimden:eek:klava:

asıl sorun eşinin yemeklerini beğenmemesinden ziyade tavırları bence.
bu nasıl bir şımarıklıktır ki sofradan kalıyor,eline sağlık demek yok,daha iyisini yapman için resmen azarlıyor,üstüne birde tehditvari konuşuyor.
yapılan yemek temiz olduktan,çok acı ve tuzlu olmadıktan sonra beğenmemek şımarıklıktır.
çok çok şu sebzeyi sevmiyorum der,sizde bir daha yapmazsınız.
eşiniz bu tavrını düzeltmeden,sizi hizmetçi yerine koymaktan vazgeçmeden daha iyisini yapacağım diye çabalamayın bence.ben olsam çabalamazdım.:dilcikar:
adım hıdır,elimden gelen budur:dilcikar:daha iyisini buyur yap bende yiyeyim der hiç istifimi bozmam:dilcikar:
anası damak tadını vermiş ama terbiye verememiş demek ki:mymeka:

Herkes kendince bir yöntem geliştirerek yaptıkları yemekleri - eşlerinin severek yemesini sağlamış.
Harika yöntemler kutlarım hepinizi.
Ben de konu sahibi arkadaşımın eşinin hangi yemekleri severek yediğini merak ettim.
Birlikte yemek kitabından veya internetten istediği yemeği seçerek - tarife sadık kalacak şekilde
pişirin bakalım tepkisi ne olacak? Buna rağmen yemekte bir kusur bulursa - bu konuda neler yapabileceğini ona sor bakalım - beklentileri neymiş.
Üzücü birşey gerçekten. Yakında evimize gelen bir misafir beni hayrete düşürmüştü. Hangi yemeği servis yapsam çatalın ucuyla karıştırıp bunu ilk kez yiyeceğim diyor - tadına bakıp kenara çekiliyordu.
Hangi yemeği sevdiğini sordum ve pişirdim. Yok gene karıştırıp durdu yemedi. Hayatımda böle şey ne görmüş ne de işitmiştim. Sonra öğrendimki bu kişi hep dışarıda besleniyor ev yemeklerini yiyemiyormuş. Çok şaşırdım ve bir süre yemek yapmayı bilmiyormuş psikolojisi yaşadım. Sanki bildiğimi de unuttum. Çok zor bir durum gerçekten. Dilerim en kısa zamanda uzlaşma sağlarsınız.

kayınvalidenin yanında onun nasıl yemek yaptığına bak. oğlunun ağzı bu tadlara alışmıştır sende annesnden bak...

sonracıma yine gir siteye mutfak bölümünde tatlısından tuzlusuna çok güzel tarifler var.. şahsen revaniyi ilk kez buradan aldığım tarifle tutturdum...

aynen bunu yazan arkadaşa katılıyorum.evet eşinde biraz fazla kaprisli sana yardımcı olabilir bu konuda .iyi olduğunuz zamanlarda bu konuya çok üzüldüğünü.ve beraber ara ara birlikte yemek yapmayı teklif et.yada yaparken yardımcı olurmusun diye çağırarak ozaman kolay olmadını anlar eminim kendi de bilmiyordur.ahkam kesiyordur ahçı olmadığı bilgi almadığı halde çok güzel yemekler yapan beylerde var mesela madem öyle o da yapsın.neyse cadılık yapmim şimid uyuz oldum çünkü:)eşine.kayınvalidenle aran nasıl bilemiyorum ama anne kız gibiyse seninle ona açabilir bu konuyu ondan da yardım alabilirsin eşine çaktırmadan.evinize gelen misafirler bu konuda sana ne eletiride bulunuyo mesela yemeğe gelenler?herkesmi eleştiriyo yoksa sırf eşinmi.bak canım bebeğim ben 17 yaşında yaptım ilk evliliğimi.lise 1 den çıkıp benden 1o yaş biriyle evlilik eğitimi verilmeden evlendirildim.o zman net böyle yaygın diildi kitaplar aldı yemeği çocuk bakımını hep bunlardan öğrendim.kimse de burun kıvırmadı.şu an ikinci evliliğim 4 ay oldu ama şimdiki eşimle de böyle sorunum yok tariflerden aklımdan yemekler yapıyorum hala.tuttuğu oluyo tutmadığı da ama genede hatır için yeniliyo gene de eline sağlık deniliyo.eşinde bi sorun var bence sorun başka.yemek değil.sana güzel yaklaştığında sakın kavga ya falan girmeden bunu sor.başka bi sorunmu var bu bahanemi diye ama eşine soru sorma yaklaşım tarzını en iyi sen bilirsin.güzel tarz da sor.elinden geleni yaptığını emek verdiğini.onun seni kırmadan şevk verirse daha da iyiye gidebikceğini anlat güzel güzel.arkadaşlarından anneden.komşularından yemek tarifleri alabilirsin.arkadaş toplantılarına vs.ye götürebilir tepkilere baktıktan sonra evde eşine yapabilirsin kek börek gibi şeyleri.kimse ansının karnında öğrenmiyo.üzme kendini canım.bi zaman gelecek gülüp geçeceksin bu günlere.yemekleri ile övülen biri olup çıkacaksın belki de.:)sen elinden gelen çabayı göster.zamanla oturur taşlar yerine.
allaha emanet ol.
herşey gönlünce olsuna.s.

Begenmiyorsa ac kalir o kadar, nazini duzecek degilim esimde dahil hic kimsenin,
elimden geleni yaparim, begenmiyorsa onun sorunu...
Bide kendinin yapmasini beraber yememizi oneririm madem begenmiyor...:dilcikar:

eşinizden başkalarının fikrini aldınız mı yemek konusunda? anne,kardeş ya da yakın bir arkadaş...
eğer bu eleştriyi sadece eşiniz yapıyorsa, kendinizde kusur bulmayın. beğenmiyorsa kendi yapsın.
bu konuda kendinizi eksik görüyorsanız biraz üstüne düşüp geliştirebilirsiniz.

ben güzel yemek yaptığımı düşünüyorum ama eşim bazen bana da kusur bulur. ben et sevmem,eşim tam bir etçil.
zeytinyağlıların yarısını hep tabakta bırakır,niye et koymadın,der beni sinirlendirir. :kızgın: şimdi biraz daha damak tadına uydurmaya çalışıyorum(biraz kıyma katıyorum,ortaya değişik yemekler çıkıyor :) ). o zaman severek yiyor.

5 senelik evliyim ve hala yemek yapamıyorum..Bunun ayrı bir yetenek olduğuna inanıyorum . Yemek yapma işi aklıma gelince sinirlerim bozuluyor . Sevmiyorum yemek yapmayı..Eşimde bunu biliyor . Hatta bana "ev alırsak mutfğı olmayan ev alalım, nasılsa senin için farketmez , en son gireceğin yer mutfak "diyor..Ama benim sevmediğimi bildiği için çoğu zaman kendisi yapar , yeni yeni tarifler türetir ,çok da güzel yapar :nazar: Önemli olan eşinizin anlayıoşlı olması bence , hem daha çok yeni evlisiniz ,eğer merakınız ve ilginiz varsa eşinizin sevdiği yemekleri onun sevebileceği tadlarda yapmayı deneyebilirsiniz .

arkadaşım bende yemek yapma konusunda oldukça beceriksizim çok çeşit bilmem ama eşimde anlayışlıdır o benden çok sever mutfagı ve benden güzel yemek yapar sende eşini mutfaga alıştır benden daha beceriklisin de ve beraber yapmayı teklif et

ağlama güselim yaaa:KK43: eşinmin yaptığı kızma ama kapris ve cocouukluktan başka bii değll annesi onu öle alıstırmıs asnırm aman olum canım olum fln sizdende aynısını beklio ya eşinizin ne tarz yemekelrden hoslandığını öğrenın(örneğin ben ağır türrk mutfagı diye nitelendirilen yemekelrden hic hazetmem akdeniz mutfağı severim)yada koca cım mtfak beceri işidir ben bu kadarını becerirm al önlüğü yemeğini kendin yap sen bilio olmalısın bnde bölece sana bakarak öğreniirım de...

bence esin sana biraz daha anlayisli davranmali resmen incitmis seni:eek:klava: birgün kendi annesinin yaptigi yemegini ben yaptim diye sofraya cikarcokacimcoook bakalim ne diyecek annesinin yaptigi yemegide begenmesse sana karsi bir önyargisi var demektir CADIARZUayip ediyor yani:eek:klava:

ben 4 senelik evliyim daha yeni bir kizim oldu hihoyyyt3 aylik yemek kültürüm genis degildir sabit seyler yaparim genelde ama simdi bebegim kücük:ecrin_bebek: diye cogu zaman yemek bile yapamiyorumcokacimcoook kahvaltiya talim ama bir gün suratini astigini görmedim genede eline saglik der benim kocam bir melekmisde:1hug: haberim yokmus:lepi:a.s.

X