Arkadaşlar ne yapsam bilemiyorum, boşanmalımıyım yoksa sabretmelimiyim ?

canım senin eşinin sıkı bir gözünün korkması lazım herkesin annesi ailesi var kimse atmıyo satmıyo o kadar ayrılamayacak gibilerse niye evlenmişanneside bir hoş muş ne yani tek oğul kendinde mi var sinir oldum eşinin gözünü korkut derim rahatsızlıklarını saygı çerçevesi içinde kaynanada eşinede anlat akraba sınız diye bu kadar da yapılmaz herkes evleniyo herkes ailesi ile görüşüyo bunun da bir sınırı olması gerek

sabrederek düzeltemezsiniz eşinizi.
tepkinizi koyun, sıkıntılarınızı söyleyin. aileleri dışarda tutun biraz.vıcık vıcık olup iyice kötü duruma sokmayın evliliğinizi.
eğer gelişme olmazsa boşanmak mantıklı bence.
insanlar ne der diye düşünmeyin.

ıyı yanları bu kotu yanları bu hangısı daha agır basıyor onu bılmıyom sızın basınıza gelısee ne yapardınız empatı kurun

sizin bilmediğinizi biz nasıl bileceğiz arkadaşım?
tek tek düşün eşinin özelliklerini, kafanda tartamıyorsan yazarak yap. liste nerede uzuyorsa ona göre kararını ver.

benim başıma gelse, ben evlenmezdim bile.
evlenmek kadar boşanmak da doğal.
sen düşün biraz;
evli olsan ne olacak, boşanmış olsan ne olacak. bir de böyle liste oluştur bakalım.

arkadaslar sadece eşinin anneye düşkünlügü var başka bir kusuru yok degil mi?
ama o bile insana bıkkınlık verebiliyor...
sadece o yetiyor yani...
düşünsenize karısı umrunda degil sadece annesi var karısı sanki dış kapının mandalı...
anlatamadım ama biraz düşünürseniz anlarsınız...
BANA KIZMAYIN KÖTÜ ANLAMDA BİRŞEY SÖYLEMİYORUM...
AMA ANNECİ OLMAK ZATEN EN BÜYÜK DERT...

E canim derdin ne, otur oturdugun yerde o zaman.. Hem anlasamiyoruz diyosun, hem
de kotu yani oldugu kadar iyi yonleri de var diyosun kendi kendinle celisiyosun-tatlicadiarzu-

Katılıyorum..
1.mesajınızda evliliğinizin kötü taraflarından,
2.mesajınızda iyi taraflarından bahsetmişsiniz.

Her evliliğin iyi ve kötü yanları vardır..Ne diyelim ki şimdi size acep?CADIARZU

kocanı seviyorsun üstelik yakın akraba.
ayrılmazsın,ayrılamazsın.
kocanı da kaynananı da çekersin ömür boyu........
okuduklarımdan anlıyorum ki gözün kesmiyor bırakmaya.bırakmak kolay değil köklü değişim ister...
sende şimdilik bunu yapacak güç de yok.

madem çocuk yok ayrılmayı düşünebilirsin. önünde koskoca bir hayat var ve sen mutlu olmadığın bir evliliği sürdürerek hayatı kendine zindan etmemelisin. hakkından hayırlısı olsun canım.

böyle erkekler evlenipte bir genc kizin hayallerini neden suya düsürürler anlamiyorum..
otursunlar analarinin dizinin dibinde...
böyle kaynanalarda inadina mi yapar onuda anlamiyorum...
oglum karina söyle iyi davran,böyle yap diye söylemesi gerekir,annesi farkinda degilmi oglunun cok üstüne düstügüne,oda zamaninda gelindi sonucta,tecrübeleri vardir ve herseyin farkindadir bence,o yüzden ogluna bu konuda daha farkli davranmasini söyleyebilir...
bence bebek falan düsünme simdi.elalemide düsünme zaten ne basimaiza geliosa aman elalem ne der demekten gelmiyor mu?
esini karsina al,hic olmadigin kadar ciddiyet ve metanetle durumu anlat,herseyin,herkesin bir yeri oldugunu acikca belirt...gerekirse güzel bir diller senin yapmamn gereken seyleri kaynanan yapiyor diye rahatsizliginida kaynanana anlatabilirsin,belki kendisine ceki düzen verir

empati kuruyorum
ve ben boşanırdım en azından bir boşanmasam bile gözünü korkuturdum
ve böyle bi zamanda cocuğu asla düşünmezdim
evliliğiniz henüz oturmamıs 3 sene olmus hemde

O gidiyorsa, sende git
O istedigi yere istedigi zaman çikiyorsa, sende çik
yap ki akli basina gelsin, neymis oyle esini evde birakip anneyle her gun her saat bulusmak yaa
gitsin gitmesine ama herseyin de bir zamani vardir

o konusuyorsa, sende annenle konus saatlerce

ebet bir gun farkina varir ve esinle konus; biraz otoriter ol, mutlaka kafasi dank edecek

senin esinde tipki benimki gibiymis..ana kuzusu bukadar benzerlik olmaz.ama benim basimda 5 tane kaynana vardi (4 görümce) ve ben ailesiyle cok sorun yasadim..ve üc ay oldu evleneli simdi ayriyiz

bana okadar yorum yazan olduki senin bu yazinla gelecegimi düsündüm ve demekki ayri bir ev tutsakta uzaklara gitsekte mutlu olamayiz...basta nasil gidiyorsa demek seneler sonrada aynisi olacak...
sansliyim ailem arkanda seninde ailen arkanda olursa ve seni sevmedigini hissediyorsan cekme bak ben 2 bucuk haftadir babamlardayim ve o üc ay evlilik sirasinda yasadiklarim aklima gelince derin bir oh cekiyorum onlardan uzak dertlerden uzak....kocam aklima gelince icim aciyor ama alismaya calisiyorum kendimi okuluma verdim..

e o zaman sizle ne işi vardı evlenmeyip muhterem anasyıla otursaymış.2.iyi yönleride var demişssiniz ama bu anlattığınız kişi hint padişahının oğluda olsa gökten zembille inmiş bile olsa bu tür bi insanla evli kalmak işkencedir.güzelim şimdi gençsin belki çekerim diyosun ama ilerde yaşın ilerlicek ve sende sabır kalmıcak tükeniceksin işte o zaman feveran ediceksin.ama yazıkki iş işten geçmiş olucak sen gençliğini bu adama vermiş olucaksın.yol yakınken vazgeçmeyi dene.güçlü olmaya çalış.CADIARZU

eşinin birçok iyi huyu olabilir.ama en kötü huyu kendinde barındırıyor
anneye aşırı düşkünlük
anladığım kadarıyla eşin henüz olgunlaşmamış anneye bağımlı ve evliliğin ne anlama geldiğini bile bilmiyor
3 senede az değil.ben olsam böyle bir eşe dayanamazdım.ama sen yinede eşinle konuş canını sıkan herşeyi ona söyle inşallah eşin biraz olgunlaşır kendine gelir
ama sakın şu durumda çocuk yapma.çocuk evlilikte sihirli değnek değil
ve eşin değişmiyorsa sakın elalem için kendi hayatını mahvetme.10 sene sonra benim bu adamın yanında ne işim var deme

evet bende sana katılıyorum... bu zaten başlı başınca bir dert olsa gerek.. çok kötü ya..

Boşanma kararlarını alırken benim bazı kıstaslarım var; bunların en önemlisi de çocuğun olup olmaması. Çocuğun olsa; yıllar sonra sana "anne neden boşandınız" dediğinde "çünkü senin baban , babannenle çok içli dışlıydı beni dışlamışlardı" dediğinde, bu çocuğun için tatmin edici bir yanıt olmayacaktı. Bunun için mi beni ana-baba ayrı büyüttünüz diyecekti sana. Ama şimdi çocuğun yok. Ve kararlarını sadece kendin için alacak zamandasın. Eşinin iyi huyları da var mutlaka anlatmışsın zaten o zaman artıları eksilerini ne kadar kapatıyor diye bakacaksın ve karşılaştığın durumla ne kadar başaçıkabileceğine karar vereceksin. Hiç kimse mükemmel değil, seninkinin böyle bir huyu var, annesiyle hiç alakası olmayan başka birisinin de başka kötü huyları var. Yani öyle boşanmak ortada eşini yüreğinden silip atacak kadar birşey yokken yapılacak birşey değil. Ben burada daha çok eşinin seni seviyorum dememesine takıldım; niye demezki bir insan sevdiğini. Neden mutlu etmezki karşıdakini. Ben seviyorsa söylerdi diye düşünenlerdenim hep. Sevdiğini belli edecek başka kelimeler kullanmak bunu örtmez. O yüzden bu konuya çok takıldım açıkcası ve annesine karşı seni dışarıya itmiş olması ile birleştirince, altında başka şeyler de aramaya başladım. Sen de biraz arasan iyi olur bence.. "bir adam sevdiğini neden söylemez???"

Canım öncellikle şunu söylemeliyim, bu bahsettiğin eşinin durumu bağımlı bir ilişki örneği.. ve bu normal değil, psikolojide bunun bir karşılığı var,eşin psikolojik yönden henüz doğmamış yani olgunlaşmamış.. Bence biraz sabırlı ol, ve profesyonel bir yardım almayı dene..ona nasıl yardımcı olabilirsin bunu öğren..
Ayrıca şu da sevindirici bir durum, demekki eşin bağlanmayı ve sevmeyi biliyor.. Annesini seven erkekten korkulmaz derler, seninki biraz dozu aşmış tabi Allah dayanma gücü versin inşallah, ama inanki düzelmeyecek bir durum değil.. Sabırlı ol, gün gelicek annesinden ---> sana geçiş yapacak merak etme.. (Annesini sevmiyecek demek istemiyorum,yalnış anlaşılmasın) ama öncelikleri değişmeli, normal olgunlukta bir insanın önceliği kendi ailesi,yuvası olmalı.. ki bu da olacaktır inşallah... benim tavsiyem dediğim gibi bir BİLİRKİŞİ'den yardım almak inşallah herşey yoluna girer..
bu arada ben de yukarıdaki yorumlarımı katıldığım kişisel gelişim seminerlerinden esinlenerek yaptım..Psikologlar bu tür bir bağımlı ilişkiden bahsetmişti,paylaşmak istedim..
Ayrıca şunu da belirtmek isterim, her erkek sevidigini sözle ifade edemeyebilir..bu sonradan öğrenilen bir şeydir,(erkekler duyguları ifade etmeyi kadınlardan ögrenirler)
herkesin tarzı farklıdır..seni sevidigini hareketleriyle belli edebiliyorsa sorun yok..
(edemiyorsa da onu da ögrenir) :) Bunları yumuşak bir dille ona anlatabilirsin, konuşarak herşey hallolur.. Allah yardımcın olsun...

hayatım sen de annenle yakınlaş....
ne diyeyim ki başka anasıdır günaha girme sen de yakınlaş kayınvalidene

dert ettiğin şeye bakarmısın a canım kayınvalideni kıskanıyorsun da eşinin kötü huyu varmı? çapkınlığı, içkisi, kumarı, şiddeti dövmesi küfürü hakareti?
peki kayınvaliden sana nasıl davranıyor, aranız nasıl?

bebek için ise "hikmetinden sual olmaz" isyan eder gibi olma canım benim:1no2:

böyle ana kuzuları evlenmeyecek her zaman söylüyorum.keşke baştan bunu anlıyabilmenin bir yolu olsa.bir yerden sonra artık oğlu evlenmiş anneler onların yeni bir hayata başladıklarını,artık oğlunun kendisine eskisi kadar ihtiyacı olmadığını,aile reisi olmanın bir ağırlığı olduğunu yavru kediler gibi mırmır annenin eteği altında kalınmayacağını oğullarına hissettirmeleri lazım.ancak bizde tam tersi oluyor.ana kuzusu dolu ortalık.eğer,kaynana eşinden yeterli ilgi ve sevgiyi görmüyorsa.oğluda eşiyle ilgilenen iyi bir ev reisi olma yolunda ilerliyorsa hemen panik başlıyor.ben yaşamadım.şimdi elin kızına benim doğurduğum alasını yapacak işte bunu kaldıramıyorlar.eğer böyleyse bundan gurur duyayım oğlum ve gelinim adına mutlu olayım yok.işin çok zor arkadaşım.adamı zıvanadan çıkarır böylesi sadece sabır dileyebiliyorum sana

Aynı senin gibi komşumuzun kızı vardı çok güzel bi kızdı. Evlendi ama kaderi kendi kadar güzel deildi. Kaynanası oğlunu kıskanırmış hep oğluna dermişki "oğlum kucak arasımı bacak arasımı" o laftan deil ama çok sorunlar yaratınca kız bıraktı ailesinin yanına geldi.sonra kız iş aradı çalıştı biyerde kapalıydı bankaya girebilmek için açıldı bi ara.kocası kıskandı mı artık ne olduysa bu hep mahalledeki kahvehanelerde falan takılıyodu görüyoduk.bayağı çöktü kocası.aradan bayağı zaman geşmişti 6-7 ay kadar evde otururlarken bakmışlar kapıda kaynanası bide kocası kadın pişman olmuş oğlu çökmüş tabi seviyomuş karısını demekki demişki ben gelinimi geri istiyorum.özür dilemiş.şimdi bide ev almış onlara daha sonra kaynanası uzak bi yerde yaşamaya başlamış.bu bir örnek tabi insanlar farklı farklı iyi düşün.sakin bir şekilde konuş kocanla o hayat sizin annesiyle hiç birşey konuşma o zaten mutlu olmanızı istese o şekilde arayıp 10 yaşında çocukmuş gibi kalk işe git demezdi.seviyosan eğer sevildiğini az da olsa hissediyosan savaşmalısın

Nedemek yaa eşinleotur açık açık konuş
neden evlendin benle de
bu hayat böylegeçer mi de
beni seviyorsan düzel artık daynamıyorum de
baktın olmuyor ayrılacam de
yine adamda da tık yoksa
ayrılman en doğrusu
sevinen varsasevinsin üzülme
bir ömür böyle geçsem
bende genç yaşda evlendim boşandım üzülme

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…