Araba sürme kaygısı

Nisan Ayhan

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
16 Ağustos 2018
97
36
26
Merhaba 3 gündür direksiyon dersi alıyorum manuel vites ama iyi olmak yerine gün geçtikçe daha kötü oluyorum. Bugünde hocam sen otomatiğe yazılmalıydın yapamıyorsun filan dedi iyice şevkim kırıldı. 3 gün geçti yani ben hala kalkarken debriyaj gaz ilişkisini tutturamıyorum çok da moralim bozuluyo nasıl alıcam bu ehliyeti ben daha önce hiç kullanmamıştım 3 ders gitti 4 ders kaldı yani daha iyi olamazsam geçemicem ne önerirsiniz kendimi nasıl geliştiricem yapamadıkça dahada kaygılanıyorum sürerken bir de. Benim gibi baştan başlayanlar 3. gün nasıldınız mesela merak ediyorum

bol bol pratik yapmanız gerekiyor. benim abim en ince detayına kadar “bak debriyaja basınca ataba sunu yapıyor, gaza basınca su oluyor” diye arabanın tüm işleyişini anlatıyordu bana her seferinde kolay değildi. bir gece ağlayarak ben artık istemiyorum nolur bırak beni dediğimi hatırlıyorum ona rağmen 2 saat falan dur kalk yaptırdı, arabanın lastiği yandı hala daha söyler lastik borcun var bana diye basardığınızı gördükçe özgğveniniz gelecektir. denemekten vazgecmeyin ama. esinize de söyleyin erkekler bile yapabiliyorsa herkes yapabilir

Bana eşim öğretti araba kullanmayı,arabam vardı evlenmeden önce 5 sene beni öyle bekledi garajda.Bir gün böyle vızır vızır tırların geçtiği çevre yolunda,burada kullanacaksın deyip,o yola soktu beni, direksiyon başında ben vardım.Cok korkuyorum diye bağırıp, hıçkıra hıçkıra ağlayarak direksiyon başında ,o yolda sürdüm.Aradan 10 dakika geçti,aglamalarim azalmaya başladı,sustum..Arabada derin bir sessizlik..Basbayagi sürüyorum sağdan sağdan,beni tırlar solluyor falan..Baktım arabanın kontrolü bende.Sürüş o sürüş..Korkumu yenmistim.Hatta artık hep o yolu kullanıyorum, işe giderken,ya da normal zamanlar, şimdi ben tır solluyorum falan.Diyecegim şu,hepimiz direksiyon eğitimi aldık kurslarda.Acikcasi bende hiç işe yaramadı,araba öyle bekledi beni,ama ne zaman pratik yaptım(eşimin israrlari ile) işte o zaman pistin.Pratik ve cesaret en önemlisi ve zamanla olan bir şey bu.Kendinize güvenin,siz de zamanla trafikte özgüvenli bir şekilde sürüyor olacaksınız.Depriyaj -gaz olayı,vites olayı artık resmen otomatiğe bağlayacak,siz farkında olmadan yaptığınızı göreceksiniz.Bol pratik bol bol.

Sizi çalıştırabilecek bir yakınınız yok mu? Bol bol pratik yapmanız gerekiyor. Bu arada hocanın söylediği de çok yanlış olmuş bu aşamada daha da strese sokmuş sizi. Bende ehliyet ve direksiyon sınavını çok iyi geçtim hocam çok iyiydi püf noktalarla veriyordu dersi mesela debriyaja bastın şu sesi duyduğunda gaza bas gibi. Sınavları çok rahat geçtim ama ehliyeti alıp trafiğe çıkınca resmen panik ataklar geçirdim baya yanımdan tır flan geçince çığlık atıyordum sonrasında o korkuyla uzun süre araba kullanamadım bir de imkanım olmadı açıkçası. Şimdi ufak ufak yakın yerlere gidiyorum ki bu aşamada en önemli olan şey yanınızda rahat ve güvenilir biri olması. Sakın vazgeçmeyin kendinize güvenin bol bol pratikle bu işi çözersiniz inşallah

Fazladan ders alırsınız.

Çok zorlanıyorsanız otomatiğe geçin gitsin. Araba sürmek günlük işlerimizi kolaylaştıran bir araç sadece. Bazılarının sandığı gibi zeka gerektiren veya illa tekniğinden anlamamız gereken bir zorunluluk değil. Bazı insanların gereksiz kastığını düşünüyorum sırf ben manuel sürebiliyorum demek için kendilerine zorluk çıkarıyolar.

Ben ehliyetimi otomatikten aldım şimdi de otomatik araçla işe gidip geliyorum. Rahatlık valla zaten Ankara trafiğindeyim bir de kendimi kasamam debriyaj stop etme falan. Araba dediğin bize hizmet etmeli bize kolaylık sağlamalı.

Benim 15 yıldır ehliyetim var yeni yeni sürmeye başladım ama,otomatikte bile hala çok temkinliyim 3.günde öğrenmek çok zor çaresi pratik yapmak başka yol yok

Kendinize güvenmişsiniz, eşiniz size sizden önce güvenmiş. Çok şanslısınız. Maşallah dedim

Her derse ağlayarak gidiyordum. Sürüyordum ama panik oluyordum. Sağolsun hoca da ben panik yaptıkça bağırıyordu. Hocayı değiştirdim. Panik olmam geçmedi ama hatasız tekte aldım ehliyeti. Ama bir daha manuel sürmeye cesaret edemedim. Otomatik candır

İlk üç derste ben hala stop ettiriyordum arabayı. Bir kere kavrasanız devamı gelir. İyice odaklanın. Zaten hata yapsanız hocanın ayağının altında fren var korkmayın.

ehliyet alalı 8 sene falan olmustur nasıldım hatırlamıyorum ama inanın yetenek zeka işi falan değil.. ben çok korkak ve panik biriyim ben araba kullanıyorsam bence herkes kullanır.. daha yolun başındasınız bu yaptıklarınız korkularınız cok normal burda bi arkadasta yazmış bence de hocanızda iş yok öyle araba ogretilmez siz bu sekilde daha çok zorlanırsınız.. sakin ve sizi cesaretlendirecek bi hoca bulun kendınıze yapabilirim neden yapamayım diye düşünün ve sunu unutmayın araba sizin emrinizde siz onun değil siz ne dersenız onu yapar.. korkup endişe eden kişiler için ben biraz da zorunlu kalınması gerektiğini düşünüyorum.. ben bir ilçede yasıyordum ehlıyeti de orda aldım ve kolaydı hersey sadece ışıklarda dur kalk o kadar ama evlenıp istanbula yerleştım ve korktum kalabalık trafik ben burda araba kullanamam dedim ve 2 sene hiç kullanmadm araba kapının önünde bos duruyordu ben otobuslerde rezil oluyordum en son çalışmaya başladım otobus yüzünden eve cok gec gelıyordum ve aşırı yoruluyordum dedim ben bu arabayı cesaret edip kullanmam lazım hayatım cok zorlaşıyor.. bi ay falan pratik yaptık eşimle şimdi şükürler olsun senelerdir arabamla gidip geliyorum her işimi hallediyorum hersey vardr bi hayır iyi ki o çileyi çekmişim zorda kalmasaydım korku ve panıkle yine kullanmazdım.. lütfen kendınıze guvenın yapabilrisiniz

Senin hocanın normal doğumu teşviklemeyip kolaya kaçan sezeryancı doktorlardan bir farkı yok asla sizi manüple etmesine izin vermeyin ve başka hocadan ders alın

3 günde kim sürer şaka mısınız iyiydim harikaydim diyen düpedüz sallıyordur..

Ehliyeti aldigimda bile titreyerek arabaya oturuyordum pratik yapa yapa gelistirdim kendimi

Manuel istiyorsaniz aynen manuele devam edin baska hocadan ekstra ozel ders alabilirsiniz bn sinav oncesi hocamdan memnun oldugum icin ondan ozel ders almistim ekstra olarak ve yaklasimi pratik bilgileri vermesi cok cok daha farkli olmustu

Bekarken babam sabirli adamdi 3 5 cikarmisti evlendikten sonra araba alinca Kimseyi yanima almadan kendi kendime de gelistirmistm

Babama arada rica ediyordum gostermesini, birkac kere de gostermisti ama yok araba kaldirma debriyaji ayarlama falan beceremiyorum, duz yolda sansimla falan kalkiyordu anca araba.
Ehliyet kursunda hocayla calismaya baslayinca adam direkt beni oturtup, araba kaldirmayla ilgili 1 cumle kurdu sadece, o an aydinlandim daha da sıkıntı yasamadim.
Oncelikle soylemek istedigim sizin hocanizin benim babamdan bir farki yok, kendi biliyor ama ogretemiyor belli ki.
Son olarak da hocam bana sunu demisti kavrama noktasini buldugun zaman arabayi kaldirirken sol ayagini 3 sn orda tut.(Araba hareketlendigi zaman hemen cekmeye baslamayacaksiniz yani) O ana kadar bana hep ayagini yavas yavas debriyajdan cekerken bir yandan gaz verip kaldiracaksin denmisti. Benim sorunumu cozmustu yani. Size de yardimci olur umarim.
Kavrama noktasi da ayaginizi debriyajdan belli bir miktar kaldirinca araba titremeye baslar, daha da kaldirdikca titremesi artar sonra istop eder zaten. En cok titredigi nokta degil de orta titredigi nokta sag ayaginizi frenden cekip gaza basmaya baslamaniz icin ideal nokta bence.

Hepinize teşekkür ederim cevaplarınız için biraz daha iyi hissettim kendimi aslında hoca kötü bir hoca değil ama ben gittikçe iyileşmek yerine kötüleşince adamda odaklanmıyorsun diye kızıyor ama elimde değil tabi umarım kendimi düzeltirim babamla fikanda pratik yapamıyorum arabamız otomatik o yüzden mecbur hocaya kaldım

Hocanız öğretemiyor. Düzgün, tane tane anlatıp püf noktaları öğretmesi lazım. Ben de başlayacağım direksiyon derslerine ama eşimle çalıştım öncesinde. Dördüncüde falan biraz çözer gibi oldum. Mesele gaz değil, fazla basıyorum bir türlü ayarlıyamıyorum sanıyordum ama mesele debriyajden ayağını doğru zamanda, yavaş yavaş çekmek, onu da motorun titremesinden anlıyorsunuz. Zamanla bu his güçlenecek sanırım. Moralinizi bozmayın. Hocanızı değiştirin.

ben de bu yüzden araba kullanmayı bıraktım yıllardır ve düşündükçe daha da korkuyorum. sakın bırakmayın yoksa o korku durmadan zihinde büyüyor ve geri başlaması çok zor oluyor. hocanın öğrencinin şevkini kırması olayı ise tam bir rezalet değiştirme imkanı varsa değiştir yoksa yaptığının yanlışlığıyla ilgili geribildirim vermeyi unutma

Öğrenme sürecinde her zaman iyi yönde gelişme olmuyor bazen daha kötü yapmak normal geliyor bana. Süreç bu, sabır ve kararlılıkla devam.

Mümkünse hocanızı değiştirin. Hocada iş yok. Araba kullanmak çok üstün yetenek gerektiren bir iş değil.
Ay kesinlikle katılıyorum. Demoralize eden hoca mı olur çok saçma bir uslup.

Ben öğrenirken hocaya off yapamiycam galiba dedim. Yaparsın yaparsın dedi. Ben de gaza geldim ay evet ya o kadar gerizekali trafikte dolanıyor ben mi yapamiycam dedim. Bu sefer hoca ağız değiştirip yani belki yapamazsın dedi. Deli mıdır nedir. Yaparım ben dedim yaptım

Evde bile pratik yapıyordum. Üc terlik koymuştum sandalyenin önüne gaz fren debriyaj olarak. Debriyaja basıp sonra ayağımı çekerken sonda gaza yavaşça başlıyormuş gibi pratik yaptım

Deli gibi istekliydim. Her sabah namazindna sonra babamla sürüşe çıkma derdindeydim. Arabayı kaçırmışligim bile vardı acemilikte.

Geçen gün 12 yıllık manuel aracımı sattım. Canım kusum benim ya. Ne özeldi... İlkimdi. Çok duygusal birşey

Kısacası sevgili konu sahibi istersen neden olmasın o kadar insan yaparken sen mi yapamiycan Allah askina, en alasını yaparsın.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…