Aptalmıyım.... Acımasız mıyım?

KalenderMesrepim

Nirvana
Pro Üye
24 Kasım 2007
1.169
287
arkadaslar başımdan geçen bir olayı paylaşmak istiyorum sizlerle..
geçen gün kuzenimle çarşıya çıktık ve cafede oturup birşeyler içerken yanımıza yaşlı yorgun bitkin bir teyze yaklaştı..
onu görünce gayriihtiyari çok üzüldüm ,para istedi düşünmeden verdim, ardan çok geçmediki bu sefer genç bir bayan yaklaştı o da para istedi onada verdim uzaklaştı , dönüp bide baktım ki o yaşlı teyze kaldırıma oturmuş genç bayanda yanında konuşuyorlar neyse buna çok takılmadım, bir saat sonra falan kalktık köşeyi döndük ki o yaşlı teyze dikilmiş yolun ortasına elinde bir sigara birşeyler anlatıyor başka bir kadına , ama o kadar dinç ki biraz önceki halinden eser yok car car muhabbet ediyor cadı gibi , o bayanda onunla beraber kesin birlikte çalışıyorlar, elindeki sigarada bembeyazdı kesin parlıamenttir , nasıl kötü oldum anlatamam rsmen aptal yerine kondum. Ki huyumdur asla dilencileri geri çeviremiyorum eşimde hep söyler zaten ''çok iyisinde bu kadar saf olma aşkım'' diye.. artık kime inanacağımızı da bilemiyorum ,ben emindim o kadının yardıma ihtiyacı olduğundan ama meğer değilmiş yanılmışım .aptal mıyım acımasız mı bilmiyorum.

Benim de basimdan buna benzer olay gecmisti..bende para cikartip vermistim sonra bir baktim yasli adamin benim arabamdan daha luks arabasi var..sastim kaldim.. Artik vermiyorum desem yalan :S aciyip yine verdigim oluyor ama eskisinden daha dikkatli oluyorum kime verdigimi..sende boyle yap bence fazla da takma canim..
ALLAH buyuktur onlar utansin.

ya dilencilere para verenlere çok kızıyorum.bir de çocuklardan birşey alanlara..o kada tv gösterdiler,gazatede yazdılar hala veriyorsunuz..ben bayram tatili için şehir dışına çıkacaktım..otogarda elindeki poşette tavuk,mandalina,portakal olan bir kadın ( giysileride çok kötü idi) dileniyordu..yyyyuuuuuuuhhh artık...
dönüştede bir adam dilenci o da, 2 lira istedi eşimden vermedi.benden istedi vermedim..biz muhtaçlık durumdayız falan dedim..söylendim..1 lira değil 2 lira..ne verirsek kurtarmıyor galiba...
akıllanın akıllanın vermeyinnnnnnnn

bende dilenciye para vermem kapıya gelenlere hiç açmam .ama birşey satıyorlarsa alırım bu şekilde ancak yardımcı olabilirim.ama sağlam insanların tutup dilenmesini hiç tasvip etmiyorum.

Malesefff ..Ben de çevirmemeye çalışırım da , sorun sende değil..
Sen insani duygularla veriyorsun, evet aptal yerine koyuyorlar insanı ama varsın öyle olsun..Sen ne kaybedersin ki?

Benim de başımdan bu yaz geçti bu tarz bir olay..
Yolda yürüyorum..
Orta yaşlı, orta giyimli bir kadın kucağında bebeği ile yaklaştı aynen, nasıl ağlıyor kocam yok, 3 çocuk var, açım, evde tüp yok, soba yok, yalvarırım bir ekmek parasısenağlama.............Verdim tabii..Kadın gitti..

5-10 dk.geçti ben mağazalara baka baka geziyorum yine, biraz önce bana açım diye ağlayan kadını nerde gördüm dersiniz?:1shok:

Son derece lüks, orta halli insanların girip de birşeyler yiyip içemeyeceği derecede pahalı sayılabilecek bir cafe_resteurantın içinde oturmuş, masada yemek yiyor...:1shok:

Ohaaaa :1shok:diye sesli olarak düşünmüşüm ki, yanımdan geçen tanımadığım bir teyze ''ne oldu kızım'' diye sormuştu..Ben de anlatmıştım..Şok oldu teyze tabii.:1shok:.Böyle iştee..Ne diyim..:1no2:

Bende eskiden çok açırım herkese veriridim mutlaka. sonra bende arkadaşların anlattığı tarzda bişey yaşadım sonrasında artık vremiyorum. Ve vicdanım gayet rahat.....
Genç insanlar bile dileniyor. Gitsin çalışsınlarşutarafagitti....
Selpak satan çocuklara hala acırım. Almaya çalışırım. Onada eşim kızar. Oda merhametlidir ama artık güveilmiyor kimseye diyor. Bazen aldırmıyor selpak...
Arkadaşım sana gelince bundan sonra akıllanıp vermiceksin. Genede sen bilirsina.s.

ben galiba çok vicdansızım
kesinlikle para vermem dilenciye.
acımam da.
acımadığım gibi hırslanırım bir de.
eli ayağı tutarken çalışsınlar.
çok sinirleniyorum insanların bu şekilde duygularının sömürülmesine.

işim gereği 4 yıl boyunca bulunduğum bölgedeki fakir insanları denetledim. sonuç felaket. hepside yardıma öyle alışmışlar ki fakirliğin üstüne bide pislik eklenmiş. tembellik, hazırcılık bu insanları mahvetmiş. ayrıca istanbula göç akınının en büyük sebebi belediye, kaymakamlık ve çeşitli derneklerin yapmış olduğu yardımlar. inanın hiç çalışmadan sırtınızı buralara yaslayarak çok rahat geçinirsiniz. göç eden köydeki akrabasına burada herşey bedava. bi kira vereceksiniz toplanın gelin diye telefon açıyor. yardım edelim derken bi yandan da toplumsal çöküntü oluşturuyoruz. eskiden çok acırdım ama işin içinde olunca kerizlendiğim yıllara yanıyorum.

ben dilencilere asla para vermiyorum benden daha cok kazandiklarina da eminim
insanlarin iyi niyetlerini somuruyorlar

farkindaysaniz son yillarda dilenciler iyice yuzsuzlesti
verene kadar pesinden ayrilmiyorlar
israr ediyorlar
arabadaysaniz dakikalarca caminiza vuruyorlar

ozellikle cocuklara asla
selpak da satsalar almiyorum
sezercik filmlerinde bile var
tv de kac kere gosterdi cocuklarin parasini nasilsa elinden aliyorlar

sonucta verdigimiz para ihtiyaci olana gitmiyor kanaatindeyim
o dilenciler senden benden daha cok kazaniyor meslek edinmisler

ben veririm sahsen benı kandırıyorsa eger bu allah la onun arasında dır sengözlerimebaksanab

ya canım işin o boyutu başka
birde başka boyutu var ki bu da insanları tembelliğe ve yapmamaları gereken şeylere alıştırmasıdır..
dilenciler çok kazanıyor diye çocuk kaçırıp,kolunu bacağını kesiyorlar.dilendiriyorlar..bizler para verirsek bu kişiye kötülük yapmış olmazmıyız?böyle olayların çoğalmasına sebep olmazmıyız.

Son düzenleme:
Aptal da değilsin,acımasızda değilsin.a.s
İnsansın sen.
Bu herkesin olamayacağı bir erdem.
Sen insanlığını yaptın,onlar Allah'tan bulsunlar...
:Saruboceq:

Bir de annemle babamın başından geçeni anlatayım..Annem o kadar etkilenmiş ki her önüne gelene anlatıyor son zamanlarda..

Annemlerin sokağa, sürekli gelen bir sakat delikanlı varmış..Özellikle cuma günleri gelir dilenirmiş, bir ayağı yok..Koltuk değneği ile dileniyormuş..Mahalleli de elinden geleni veriyor tabii sürekli..

Bir pazar akşamı, annemle babam hasta ziyareti için, uzak bir semte gidiyorlar..Sokakta ilerlerken bir de ne görsünler, bizim sakat(!) ve dilenci genç, gayet iyi giyinmiş bir vaziyette, kolunda da sevgilisi salına salına gezmiyor mu?:1shok: Değnek falan yok, sapasağlam yürüyor..??!!!

Annem diyor ki; ''şoka girdik resmen.:1shok:.Karıştırmamız mümkün değil, kesinlikle o''..:1shok:
Babam '' oğlum bakar mısın1 dakika'' demesine kalmadan, koşarak uzaklaşmışlar..:1ninca:
Annem diyor ki, 15 gün oldu gelmiyor artık bizim mahalleye o dilenci genç..:bbo:

Bu aptallık değil canım,sadece insanların iyliğini kullanmak,suistimal etmekten öte bir şey değil.
Sen maneviyetı güçlü bir insansın,inan bana bunun mükafatınıda fazlası ile alıyorsundur etrafında seni seven insanlardan.
Bence bu kadar iyi olma,cuma günleri bende kapıma gelen kimseyi boş çıkarmazdım.Ama bir gün eşim ile bir olay yaşadım inan aklıma geldikçe şoka giriyorum.
Artık kimin ihtiyacı var yada kim muhtaç tedirgin oluyor insan.Bende artık şayet yardıma ihtiyacını olduğunu kendi gözlerimle görürsem evine yiyecek gıda yardımı yapıyorum ve asla para vermiyorum.
Sevgiler

Pes doğrusu canım ya.....

canım dogru diyosun tabiki ama
hangisinin gercekten ıhtıyacı var hangısının yok bılemıyorumkı
ya gercekten ıhtıyacı varsa dıye veriyorum:uhm:
yanı bu tuaf durum vicdan yapıyorum sonra kendı kendıme vermeyınce :a015:

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…