ANNEM BOŞANMAMI İSTİYOR.

Hesap meselesi tabi, yol çizdigini düşünüyorsun ama güvenenedim evlenmedim emin olamadım çocuk yapamadım diyemiyorsun. Ama ben güvendim evlendim, çocuk haberini aldığımda da emindim.. Allah kalbine şifa versin.
Evlenmek için 3 yıl bekledik. O da üniversiteyi hem çalışıp hem okuyup 3 yıl da bitirdi. Düğün yapmadık nikah ve küçük bir eğlence düzenledik. Bunun yerine eksiklerimizi aldık. Şimdi ikimizde çalışıyoruz. Evliyiz huzurlu bir hayatımız var. Ara ara kısıtlı bütçemizle yurtdışına tatile bile gidiyoruz ara ara.
Plânlı davranmayı seçtik.
Ona güvendiğim için 3 yıl erteledim evlenmeyi. Siz de keşke yapsaydınız.

Evlenmek için 3 yıl bekledik. O da üniversiteyi hem çalışıp hem okuyup 3 yıl da bitirdi. Düğün yapmadık nikah ve küçük bir eğlence düzenledik. Bunun yerine eksiklerimizi aldık. Şimdi ikimizde çalışıyoruz. Evliyiz huzurlu bir hayatımız var. Ara ara kısıtlı bütçemizle yurtdışına tatile bile gidiyoruz ara ara.
Plânlı davranmayı seçtik.
Ona güvendiğim için 3 yıl erteledim evlenmeyi. Siz de keşke yapsaydınız.
Aaaa allah şifa versin kalbinize 1. Hemen evlenmeniz lazımdı 2 ne demek hem okuyup çalıştı siz çalışacaktınız o okuyacaktı öğrenci bünyesi nasıl kaldırmış ayrıca 3 yıl ertelemeniz bana güven problemi gibi geldi etraftan bişey beklemenizde şaşırttı beni eşinizde biraz gurur olsa böyle yapardı 😂😂 Şaka bi yana herkes kendi seçimini yapar

Bence anneniz haksız değil. Çok garip bir ilişkiniz var. Üni okuyan adamla evlenmişsiniz de 4 yıl öğrenci gibi onu mu okutacaksınız tüm sülale ? Sizin aşktan gözünüz kör olmuş ama anneniz daha mantıklı bakıyor. Evlenecek, çocuk yapacak adamın hala annenizin evinde, sizin ve iki ailenin maddi desteğine muhtaç olması üzücü. Ben asla istemezdim. Çocuğunuza yetemeyeceğinizin farkındasınız şu anda da. Babam bakacak diyorsunuz resmen. Kocanız bu rahatlıkla yaşıyor ve anne istemiyor. Eşiniz bariz sorumsuz, düşüncesiz biri. O kadar laf yiyip de ben oturamazdım asla. Bu sevgi değil ki. Benim onurum, gururum var. Kimse bana bu kelimeleri kullanamaz. Garsonluk bile yapamayacak adam bir zahmet evlenmesin. Çocuk yapmasın.

Önceki evlilikler de mi böyle idi ? Belki de ondan anne böyle bir ruh haline bürünmüştür. 🙄

Niye dünyada eve parayı sadece erkek getirir diye bir kural mı var? burada kadın okuyor eve hiç maddi destek sağlayamıyor olsa kocası çalışıyor olsa aynı şeyleri yazmayacaktınız, tabi ki bakacak erkek değil mi diyecektiniz üstüne okuyan kadına destek verip mesleğin olsun elinde helal olsun sana diyecektiniz. Hatta maddi durumunuz yoksa kocan gerekirse 2 işte birden çalışsın yine de seni okutsun diye de eklerdiniz.
Uçak mühendisliği okumak ile herhangi bir fikrinizin olmadığı zaten garsonluk bile yapamayacak adam evlenmesin demenizden belli.
Bir de kızını, evli bir adamla imam nikahı kıydırmaya çalışan anneye hak vermişsiniz pes artık.

Umarım çok mutlu olursunuz sabırla

bu üslupla varoş biz oluyoruz 😂😂 ama şimdi açıklama hallettiniz olur onun seviyesine biz varoşlar çıkamayız
Siz çıkamazsınız doğru ben sizin anlayabileceği iz dilden konuşuyorum zira siz kibarlıktan anlamıyorsunuz. Dün hesap açıp sadece benim konuma yorum yapmışsın üstüne hadsizliği eline almışsın ne bekliyordun acaba??

Ama ne diyeyim simdi ya. Sen biraz kaşınmışsin. Simdi de gidip onun burnunun dibine oturacaksin. Bebek de gelince bebegi sevme bahanesine dirt pirt gelip seni dolduracak. Ne guzel gorusmuyormussun, ne diye aradin ki?
Evin tadilati bitip tasinsaniz da huzurunuz olmayacak. O semten, annenden uzak bir yere tasin bence. Annenle bagi tekrar koparmalisin. Cunku annen hasta ruhlu biri. Senin mutlulugunu istemiyor. Kac kisiden ayirmis seni. Artik yeter deyip tavrini ortaya koymalisin. Yumusak yumusak soylemekle olmaz. Tavrini al. "Yeter bundan sonra evliligime karisma, tek kelime esimle ilgili laf ve sikayet duymak istemiyorum. Buraya bizi cagiran, bu evi bulan sendin. Artik bir huzur ver" demelisin. Annen bu saatten sonra duzelmez. Baban hic mi mudahale etmiyor bu olanlara? Senin yerinde olsam kumes kadar evde oturur, sogan eknek yerim o evden cikarim. Hic degilse huzurum olur. Belli ki doldurusa da geliyorsun. Annenle gorusmeyi huzurun icin kesmelisin. Annen seni bosatip onlara eve para getirmen, hizmetinlerini yapman icin istiyor. Tum amaci bu.

Aaaa allah şifa versin kalbinize 1. Hemen evlenmeniz lazımdı 2 ne demek hem okuyup çalıştı siz çalışacaktınız o okuyacaktı öğrenci bünyesi nasıl kaldırmış ayrıca 3 yıl ertelemeniz bana güven problemi gibi geldi etraftan bişey beklemenizde şaşırttı beni eşinizde biraz gurur olsa böyle yapardı 😂😂 Şaka bi yana herkes kendi seçimini yapar
Şifa geldi kalbime 😂😂😂

Niye dünyada eve parayı sadece erkek getirir diye bir kural mı var? burada kadın okuyor eve hiç maddi destek sağlayamıyor olsa kocası çalışıyor olsa aynı şeyleri yazmayacaktınız, tabi ki bakacak erkek değil mi diyecektiniz üstüne okuyan kadına destek verip mesleğin olsun elinde helal olsun sana diyecektiniz. Hatta maddi durumunuz yoksa kocan gerekirse 2 işte birden çalışsın yine de seni okutsun diye de eklerdiniz.
Uçak mühendisliği okumak ile herhangi bir fikrinizin olmadığı zaten garsonluk bile yapamayacak adam evlenmesin demenizden belli.
Bir de kızını, evli bir adamla imam nikahı kıydırmaya çalışan anneye hak vermişsiniz pes artık.

Tam tersi durumda şu anda kadın hamile farkında mısınız ? Hiç çalışamayacak bir süre sonra ve diyor ki "babam bakacak üçümüze de".. Bu bana sadece acizce geliyor. Bu yüzden dedim ki insanlar sizin durumunuzda evlenmiyor, çocuk sahibi olmuyor. Niye? Böyle birilerine muhtaç olmamak için. Uçak mühendisliği okuyunca kayınvalide evinde sığıntı gibi laf yiye yiye oturmak normal mi oluyor ? Herkesin hayatı zor, herkesin okulu zor. Bu yollar ipekle örülü değil. Garsonluk yaparsın ama ele muhtaç olmazsın. Benim hayata bakış açım bu. Eşini filan aşmış bu mevzu. Kadın çalışmasa, hamile olsa vs. erkek evi geçindirebilirse ne ala. Burada resmen trajedi var. Yok öyle feminizm duyarı kasıp da "aman kadın çalışmayınca sana bakicek diyorsunuz" demek. Sapla samanı ayırın bir zahmet.

Çünkü taşındıktan sonra tadilat olayını abarttılar. Bize başta mutfak ve fayanslar yapılacak dendi. Taşındık eşyaları eve bıraktık su boruları da değişsin, o zaman fayanslar değişecek, hadi her yer kırılıyor banyo da değişsin oldu olacak kalorifer boruları da değişsin diye karar aldılar. Yoksa ben aptal mıyım 1 ay annemin evinde sığıntı gibi kalacağım sırf kira vermeyeyim diye. 1 haftalık tadilat oldu 1 ay ve biz taşınmıştık.
Baskasinin evine bu kadar tamir neden? Madem 1 ay surecek eski evinize donun tamir bitene kadar. Bu kadar zor mu eski eve valizi alip gitmek?

Bence aile ciddi bir trajedi yaşıyor. Herkes normal bir psikolojide ve fizyolojideyse çalışabilmeli...
Okuyan bir kişiye tabi ki destek olunması gerekir ama hobi olarak 3. Üniversiteyi okumak bunun için de çalışmamak kadının hamile haliyle ailesinde maddi nedenlerle yemeklerini yemesi falan hiç normal değil.
Yazanın garsonluk bile yapamıyorsa... başlayan cümlesi de aşağılama değil bence elinden ne gelebiliyorsa yapması gerektigini göstersin demekle örtüşüyor.
Üniversite bölümlerini kategorize etmek de ayrı biir saçmalık. Bunu zamaninda hem garsonluk yapıp hem de matematik okuyan biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim.
Annenin imam nikahlı adamla evlen demesi de garip.
Nerden tutsan elinde kalıyor durum

Bence aile ciddi bir trajedi yaşıyor. Herkes normal bir psikolojide ve fizyolojideyse çalışabilmeli...
Okuyan bir kişiye tabi ki destek olunması gerekir ama hobi olarak 3. Üniversiteyi okumak bunun için de çalışmamak kadının hamile haliyle ailesinde maddi nedenlerle yemeklerini yemesi falan hiç normal değil.
Yazanın garsonluk bile yapamıyorsa... başlayan cümlesi de aşağılama değil bence elinden ne gelebiliyorsa yapması gerektigini göstersin demekle örtüşüyor.
Üniversite bölümlerini kategorize etmek de ayrı biir saçmalık. Bunu zamaninda hem garsonluk yapıp hem de matematik okuyan biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim.
Annenin imam nikahlı adamla evlen demesi de garip.
Nerden tutsan elinde kalıyor durum
İlk okuduğu 2 bölüm neymiş ki? uçak mühendisliğini hobi niyetiyle okuyor olabilmesi için uzman doktor ne biliyim savunma sanayinde yazılımcı filan olması gerekiyor.Her bölüm ve her okulda farklılık gösterir akedemik başarı göstermeniz için ayırmanız zaman. Başlık sahibinin ilk metninde zaten adamın bir işte çalışmayı denediği yazıyor
"Eşim bir dönem çalıştı bana destek olabilmek için konser veren bir mekanda fakat sabaha kadar çalıştığı için bünyesi hem okulu hem işi götüremedi ve bir gün acillik oldu ve işi bırakmak zorunda kaldı. "
Tüm 29 sayfayı birden okumadım ama ilk birkaç sayfada sivil havacılık kanunu gereği gereği 17 bin dolar vereceksiniz yada 4 yılda bitireceksiniz okul denmiş.İnsanların geleceği için fedakarlık yapması bir amacının olması kötü birşey mi? sonuç olarak adam mezun olduğunda ya pilot ya uçak mühendisi olacakmış büyük ihtimal pilotluk eğitimi alıyor yüzlerce saat simülasyona katılması gerekiyor, yüzlerce saat uçuş eğitimine katılması gerekiyordur.Pilot olursa muhtemelen şuan konu sahibinin aldığı maaşın 6-7 katı ile işe başlayacak.

Siz matematik okurken çalışma imkanı bulmuşsunuz ama İTÜ'de mimarlık okusanız ve günün %40'ı ders %30'u proje ödev yetiştirmek ile geçse kalan %30 ile uyurmuydunuz yoksa işte mi çalışırdınız? veya tıp okuyor olun komitelere hazırlanmak için toplam 6000 sayfalık kitap+ notları yalayıp yutmanız gerekiyor 3-4 hafta önceden çalışmaya başlasanız ucu ucuna yetişecek durumda. Bu durumda nasıl işte çalışıp da para kazanacaktınız? Bir de bu bölümlerin ingilizce olduğunu hayal edin ve derslerden başarısız olursanız bursunuz kesiliyor ve yıllık 30-40 bin tl para ödemeniz gerekeceğini de düşünün.
hobi bölümü dediğiniz vakit meslek edinmek için yapılmayan kültürlenmek için okunan sanat tarihi, felsefe, tarih vb bölümler geliyor benim aklıma.Kimse çok sevdiği iyi bir mesleği varken gidip tıp, elektrik mühendisliği, uçak mühendisliği gibi yıpratan bölümleri hobi olsun diye okumaz ancak sevmediği bir işi varsa işini değiştirmek için sevdiği alana yönelmek için bu zorlu yolu tercih eder.

İlk okuduğu 2 bölüm neymiş ki? uçak mühendisliğini hobi niyetiyle okuyor olabilmesi için uzman doktor ne biliyim savunma sanayinde yazılımcı filan olması gerekiyor.Her bölüm ve her okulda farklılık gösterir akedemik başarı göstermeniz için ayırmanız zaman. Başlık sahibinin ilk metninde zaten adamın bir işte çalışmayı denediği yazıyor
"Eşim bir dönem çalıştı bana destek olabilmek için konser veren bir mekanda fakat sabaha kadar çalıştığı için bünyesi hem okulu hem işi götüremedi ve bir gün acillik oldu ve işi bırakmak zorunda kaldı. "
Tüm 29 sayfayı birden okumadım ama ilk birkaç sayfada sivil havacılık kanunu gereği gereği 17 bin dolar vereceksiniz yada 4 yılda bitireceksiniz okul denmiş.İnsanların geleceği için fedakarlık yapması bir amacının olması kötü birşey mi? sonuç olarak adam mezun olduğunda ya pilot ya uçak mühendisi olacakmış büyük ihtimal pilotluk eğitimi alıyor yüzlerce saat simülasyona katılması gerekiyor, yüzlerce saat uçuş eğitimine katılması gerekiyordur.Pilot olursa muhtemelen şuan konu sahibinin aldığı maaşın 6-7 katı ile işe başlayacak.

Siz matematik okurken çalışma imkanı bulmuşsunuz ama İTÜ'de mimarlık okusanız ve günün %40'ı ders %30'u proje ödev yetiştirmek ile geçse kalan %30 ile uyurmuydunuz yoksa işte mi çalışırdınız? veya tıp okuyor olun komitelere hazırlanmak için toplam 6000 sayfalık kitap+ notları yalayıp yutmanız gerekiyor 3-4 hafta önceden çalışmaya başlasanız ucu ucuna yetişecek durumda. Bu durumda nasıl işte çalışıp da para kazanacaktınız? Bir de bu bölümlerin ingilizce olduğunu hayal edin ve derslerden başarısız olursanız bursunuz kesiliyor ve yıllık 30-40 bin tl para ödemeniz gerekeceğini de düşünün.
hobi bölümü dediğiniz vakit meslek edinmek için yapılmayan kültürlenmek için okunan sanat tarihi, felsefe, tarih vb bölümler geliyor benim aklıma.Kimse çok sevdiği iyi bir mesleği varken gidip tıp, elektrik mühendisliği, uçak mühendisliği gibi yıpratan bölümleri hobi olsun diye okumaz ancak sevmediği bir işi varsa işini değiştirmek için sevdiği alana yönelmek için bu zorlu yolu tercih eder.
Haklisiniz çok doğru demissiniz. Okuluna odaklanıp bitirir annesine de yazıklar olsun😂😂😂
Ne diyeyim. 3. Üniversiteyi okuması garip degil, 3. Üniversiteyi okurken evlenmesi garip degil, çalışmıyorken çocuk yapması tuhaf değil, annelerinden destek beklemeleri tuhaf değil ama okurken çalışması gerekir düşüncesi tuhaf, haksızlık, bizim durumu anlamamış olmamiz demek mi?
Herkes kendi seçimini yaşar, hepimiz zorluklarla farklı şekilde mucadele ediyoruz.
Iki kardeş ikimizde aynı anda okurken şehir dışındayken ailenizden maddi bir şey görmezken itU de ingilizce matematik mühendisliğini okurken garsonluk yapmak durumunda da bırakabiliyor hayat. Hatta kardeşine de para gönderebilmek için haftasonu da üzerine özel ders verip full bir final dönemine sokabiliyor hayat.
Seçimler ve hayatlar diyorum...
Bu arada ben de bir üniversite 1 yükseklisans okudum. Okurken de çalıştım. Eşim de de 2 üniversite okudu. Okurken de çalıştı. Hiç bir şey kolay olmuyor maalesef. Ama insan mecbur kalınca çalışmak zorunda kalıyor. Hele de Türkiye gibi bir yerde maalesef yasam kosullari o kadar kotu ki, yasamanin bedeli bu kadar agir olmamaliydi dedigim zamanlari hatirliyorum

Haklisiniz çok doğru demissiniz. Okuluna odaklanıp bitirir annesine de yazıklar olsun😂😂😂
Ne diyeyim. 3. Üniversiteyi okuması garip degil, 3. Üniversiteyi okurken evlenmesi garip degil, çalışmıyorken çocuk yapması tuhaf değil, annelerinden destek beklemeleri tuhaf değil ama okurken çalışması gerekir düşüncesi tuhaf, haksızlık, bizim durumu anlamamış olmamiz demek mi?
Herkes kendi seçimini yaşar, hepimiz zorluklarla farklı şekilde mucadele ediyoruz.
Iki kardeş ikimizde aynı anda okurken şehir dışındayken ailenizden maddi bir şey görmezken itU de ingilizce matematik mühendisliğini okurken garsonluk yapmak durumunda da bırakabiliyor hayat. Hatta kardeşine de para gönderebilmek için haftasonu da üzerine özel ders verip full bir final dönemine sokabiliyor hayat.
Bu arada ben de bir üniversite 1 yükseklisans okudum. Okurken de çalıştım. Eşim de de 2 üniversite okudu. Okurken de çalıştı. Hiç bir şey kolay olmuyor maalesef. Ama insan mecbur kalınca çalışmak zorunda kalıyor. Hele de Türkiye gibi bir yerde maalesef yasam kosullari o kadar kotu ki, yasamanin bedeli bu kadar agir olmamaliydi dedigim zamanlari hatirliyorum
Allah aşkına biraz mantıklı konuşun sadece size demiyorum düzgün okumayıp yorum yapanlara diyorum. Adam uçak mühendisliğini okuyor ve ingilizce okuyor pardonda öyle bi gömmüşsünüz ki sizin hangi bölümü okuduğunuzu merak ettim . Kocası zaten çalışmış acillik olmuş bünye kaldırmamış insan bşraz düşünür demek ki zor bi bölüm ders içeriklerini dai bilmeden ön yargılı davranmak niye ??? Yok niye hamile kalmışmış kadın rahatsızlığım vardı hamile kalamıyordum allahın işi kalmış napsın annesı haklı ya hanı aldırsın mı boşansın mı yoksa annesinin dediği sırf zengın dıye başkasının kapatması mı olsun ???? Bu adam mezun olunca iyi bir gelicek ve maaşla işe başlıcak belki pilot olucak onu bıle bılmıyoruz 20 bın ve üzeri bır pilot maaşı şuan bu sıkıntıları çekmeleri geleceklerinde ki mutluluğun refahın taşları belkı de bu kadar kötü

Benim konudaki ilk metni okuduğumdaki anladığım başlık sahibi annesinin kendi hayatını yönlendirmesinden ve buna engel olamamasından şikayetçi, maddi durumunun kötü olmasından değil ya da zorluk çekiyor olmasından değil.Eşi çalışıyorken de aynı sorunlar olmuş zaten işten ayrılması için baskı da yapmışlar. Yani sizin takıldığınız gibi eşinin okurken başka bir işte çalışılmaması değil sorun. "Kimsenin bize 1 kuruş maddi yardımı yok o nerden çıktı anlamadım. Kimse benim kiramı ödemiyor bana para vermiyor.. Sadece evimiz tadilatta olduğu için geçici bir süre annemlerdeyiz." diye yazmış konu sahibi.Yani iyi bir gelecek planı yapmış olsalardı ve maddi olarak kimseye muhtaç olmasalardı da annem benim boşanmamı istiyor diye bir konu açılacaktı.Çünkü burada sıkıntı başlık sahibinin kendi kararlarını alamayan birey olamamış birisi olması ve annesinin hayatına karışmasına engel olamaması. Siz sıkıntının çözümünü maddiyat olarak gördüğünüz için konuyu sürekli eşinin okurken çalışmaması üzerine çekmişsiniz başlık sahibi de cevap verip ban yemiş.Daha önceki kocasından da annesinin hakaretleri yüzünden boşanmışlar yani maddi zorluk yüzünden değil.
Bu saatten sonra konu sahibinin yapması gereken eline kağıt kalem alıp geleceklerini planlamak ve kendi kararlarını alabilen bu kararların sonuçlarına katlanabilen bir birey olmak. Yani büyümek ve tecrübelerden ders alıp olgunlaşmak.

Siz de unutmayın herkes sizin yürüdüğünüz yoldan yürümek zorunda değil, siz hem iş hem okulu kaldıracak psikolojiye sahipsinizdir veya okulunuz işiniz sizi bedenen ve ruhen kaldıramayacağınız kadar yormamıştır.
Belki de adam beden gücüyle çalışılan bir iş yapıyordu, bilmiyoruz bu yüzden kendi hayat tecrübeniz üzerinden tüm insanları genellemeyin.Eminim siz de olsanız sağlığınızdan olacağınızı bile bile o işi yapmaya devam etmezdiniz

Bölümleri kategorize etmeyin demişsiniz de kusura bakmayın edilir tamam belki maddi durumunuz el vermedi çalıştınız ne güzel allah emeklerinizin karşılığını verir inşallah. Ancak bazı bölümler var ki insanı fizikende zihnende yıpratabilşr allaha şükür maddi açıdan sıkıntım yok aılemın durumu ıyı ama aynı durumda olsaydık ben de çalışamazdım sabahtan akşama kadar eski dilleri gör çalış metinler çevir diğer dersler desen aynı zorluk eve gel tekrar çalış zira her şey karışır sabah tekrar gıt hafta sonu bıle dinlenmekte zorlanıyordum 4 sene boyunca herkesin bünyeside farklı dersleride zorluğuda farklı ne yazık ki

Ya lafa gelince kadın-erkek eşitliği diyoruz. Kadın çalışmayınca sorun yok ama herkes erkek çalışmıyor diye resmen gömmüş. Konu sahibinin eşi zaten ev işlerini yapıyormuş mutlular iş bölümü var onlar güzelce anlaşıyor. Neden herkese bu dert oldu ki ? Evet okurken evlenmek-çocuk yapmak garip ama bu işin öncesi de varmıştır bence.

Allah düşmanıma böyle anne vermesin, adamın yerinde olsam 100 kere boşamıştım o koltuğu da bile isteye kirletmiştim

İlk evliliğinizin bitme sebebi nedir
Annenize mesafeli olun yoksa bu yuvanızda yıkılabilir
Kiralık evinize inş. Çıkmışsınızdır
Hakkınızda hayırlısı olsun

bazen hayatına burnunu sokan ve sana zarar veren insanları aile kutsallığına aldırmadan kapının önüne koymayı bilmek gerekiyor, bunu bilir bunu söylerim sizi doğurdu diye size saygısızlık eden mutluluğunuza gem vuran hayatınızı dar eden bir anneyi hayatınızdan çıkarmak geleceğiniz için en doğru karardır bazen.

Esin sakat mı.. insanlara muhtaç olmak ağızlarını çekmek istemiyorsan çalışcan.. yoksa bu sadece annen için geçerli değil nereye gidersen git 3 gün en fazla.. 3 gün sonra batarsın insanların gözüne.. seni yönetmeye çalışırlar ya da def ederler muhtaç olursan.. hem okuyup hem çalışan çok insan var... bu konuda anneni savunmuyorum yanlış anlaşılma olmasın.. eski evliliğin neden bitti bilemem o konuda yorumum yok.. ama çalışmaması konusunda annen hakli

X