Anneler bebişlerimizle günlerimiz nasıl geçiyor,burdan paylaşalım..

hepinizin bebişleri hayırlı olsun kızlar,bende ocak annelerindenim ama aralıkta doğum yaptım:))şimdi kuzum 2 aylık oldu şükür,hepinizin geçirdiği gunlerı yaşadık atlattık şükür,darısı sizlerin başına,bebişleriniz sürekli emmeyi hatta memede uyumayı çok seweceklerdır,yeni olduğu içinde sık sık emecekler,size bikaç öneride bulunmak istıorum,emdikten sonra 2 saat içinde tekrar emmek isterse aynı memeden dewam etmelısınız,2 saat sonunda diğer memeye geçin,çünku ilk önce gelen süt bebekte gaza yol açan süttür,dewamında ise yağlı süt yanı bebeğe doygunluk weren süt gelir,2 saat dolmadan meme deiştiğinizde bebekte gaz problemı artar hemde kılo almasını sağlayan yağlı sütü alamamış olur,gaz sancısıyla ağladığındada fön makinesi ile karnına ve ayaklarına tutarsanız eminim faydası olur, hepinize kolay gelsin...

Doktor bizede zinco verdi gazı olursa kullanırsınız dedi ama prospektüsünde nasıl kullanılacağı yazmıyor, günde kaç damla veriyorsun ve süte damlatarak mı içiriyorsun nasıl vermem gerekiyor acaba:sm_confused:

Merhaba benim aldığım damla ilaç değil zaten yazıyo kağıtta gıda takviyesi diye,ayrıca içinde masaj yağıda çıktı gaz için iyiymiş tabi numune bir yağ,,beim aldığımda günde 3 kez 4 er damla yazıyo iyi geliyo gibi,,kolay gelsin...

kızlar merhaba ya sizlerden emzirme sütyeni kullananınız var mı? ben kullanıyorum ama arkadaşım kullanma sütün çoğalmaz dedi sizcede öyle olurmu sadece atletle durmak da hoşuma gitmiyo benim..fikirleriniz lütfen :)

ben emzirme styeni değilde yarım atlet tarzı sütyen kullanıyorum çokta rahat çok sıkı olmadığı sürece sütyenin sütü azaltıcağını düşünmüyorum

kızlar yalancı emzik kullanmak damak gelişimini kötü etkiliyor. arkadaşlardan birisi damak gelişimine faydası olacağını yazmışta..
birde bebeğiniz uyuyorken nasıl kaldırıyorsunuz uykudan ben çok zorlanıyorum sarılık 12 çıktı ondanmı bilmiyorum??

ARKADAŞLAR İNTERNETTE BU KONUYLA İLGİLİ BİLGİ BU AYRICA DOKTORUMDA DOĞRULADI DİKKATLİ OLUN.....
Çocuğa emzik verilmeli mi?
Emme yenidoğanlar için en doğal reflekstir ve bu olmadan hayatta kalmaları mümkün değildir. Beslenmenin haricinde emme duygusu bebeğinize güven verir. Emzik veya biberon, yaşamın ilk 4-6 haftası önerilmez çünkü bebeğiniz “meme şaşkınlığı” yaşayabilir. Meme şaşkınlığı, annenin göğüs ucu ile emzik veya biberon ucu arasındaki yapı farkı nedeniyle, bebeğin yalnızca göğüs ucunu emmeye çalışma haline denir. Oysa bebek, göğüste “areola”adı verilen geniş kahverengi alanı emmelidir. İlk 4-6 hafta sonra emzik verilebilir. Özellikle anne memesinden hiçbir şekilde vazgeçemeyen ve annelerinin istirahat etmesini ciddi boyutta engelleyen bebekler için (unutmayın anne sağlıklı olacak ki bebeğine sağlıklı bakabilsin) böyle bir uygulama denemek isteseniz bile, 6-7 aylık olana kadar bebeğiniz emziği istemeyebilir.

Çocuklar neden parmağını emer?
Üçüncü ay civarında bebeğiniz yavaş yavaş parmaklarını ağzına götürmeye başlar. İlk başlarda belki bir iki parmağını, zaman ilerledikçe bir veya her iki elini de ağzına sokmaya çalıştığını göreceksiniz. Hatta bazen öğürür veya kendilerini kustururlar. Bu duruma biz “el ve ağız keşif dönemi” deriz ve son derece doğal bir aşamadır. Bebeğiniz elini emdikçe rahatlar ve yakaladığı her şeyi ağzına götürür. Bunu yapınca aklından “aaa ne güzel ellerim var, ağzım var” diyor olabilir ve ağzına götürdüğü nesneleri de bu şekilde tanımlar. Salyasının çok arttığını fark edersiniz ve hatta “acaba diş mi çıkartıyor?” diye aklınızdan geçer veya çevrenizden duyarsınız.

Parmak veya emzik emmenin yarar ve zararları neler?

Faydalar:
• Bebeğinizi rahatlatır
• Annenin istirahat etmesine fırsat verir

Zararları:
• İki yaşından sonraki döneme kadar devam ederse kalıcı diş, damak ve parmak bozukluklarına yol açabilir.

Dolayısıyla parmak veya emzik emme, iki yaşına kadar geri dönüşümlü değişikliklere yol açabilse de bu dönemde zararı yoktur hatta faydaları dahi vardır.

Eğer çocuğunuz iki yaşına yaklaşıyor ve bu alışkanlığından vazgeçemediyse, vazgeçirmek için şu yöntemleri deneyebilirsiniz:

• Bir emzik hariç hepsini atın. Elinizde kalan emziğin ucunu her gün 3-4 milimetre kesin. Yavaş yavaş emzik zevksiz bir hal alacaktır ve sonunda emecek bir şey kalmayacaktır.

• Çocuğunuzun rızasıyla emdiği parmağını flaster ile orta kalınlıkta bantlayın. Flaster allerjisi yoksa bunu yapabilirsiniz ve kızarıklık gelişirse kullanımı kısıtlayın. Zamanla parmağını emmesi zevksiz bir hal alacaktır.

Çoğu zaman çocuklarımız kendiliğinden emme alışkanlıklarından bir iki yaşlarına gelene kadar vazgeçerler. Ortada endileşenecek bir durum yoktur. Bu konu çoğu zaman herhangi bir sorun yaratmayacaktır.

kızlar yalancı emzik kullanmak damak gelişimini kötü etkiliyor. arkadaşlardan birisi damak gelişimine faydası olacağını yazmışta..
birde bebeğiniz uyuyorken nasıl kaldırıyorsunuz uykudan ben çok zorlanıyorum sarılık 12 çıktı ondanmı bilmiyorum??

bende aynı sorunu yaşıyorum 3 saatte bir kaldır emzir diyolar ama zorla uyandırıncada huysuzluk yapıp memeyi hiç almıyor oyüzden şimdi kasmıyorum fazla bakıyorum ne zaman kıpırdanmaya başlıyosa ozaman alıyorum kucağıma altını açmakta uyanmasını sağlıyor

selam kızlar,sanırım bi çoğumuz aynı şeyleri yaşıyoruz.2 gündür bizimki derin uykuya geçemiyor,ne yapacağımı bilmiyorum.emiyor tam yatağa koyuyorum gözler fal taşı gibi.memeyi kendi bırakınca gazını çıkarmak için omzuma bile alamaz oldum uyanıyor diye.gaz sancısıda oluyor,gerçi çıkarıyor gazını ama uykuda sancı gelince hemen uyanıyor tabi.sonrada hadi bakalım bi daha meme:KK43:((((( şuan bile mememde sıpa öyle emmeden tutuyor ağzında

ay vidicim ne kadar tanıdık geldi :))
dün bütün gün uyanıktı ve bütün gün memedeydi
resmen memeler sarktı uzadı falan e sürekli emince gelen süt de damla damla olduğundan kendi de tatmin olmadı huzursuzluk diz boyu sinirler harap :p
en son çare bir biberon mama hazırladım banyo yaptırıp mamayı verdim uyudu kaldı
sonra kendim güzel bir banyo yaptım
gece 3,5 ta uyandık bir baktım göğüsler dolmuş 10 dakikada cork cork emdi uyudu sıpa :))
yani 40 çıkması falan hikaye sanırım
40ımız çıktıktan sonra ilk doğum haftamızdaki gibi uykusuz kaldım
gaz çok sinir bozucu çıkartsada ıkınmaktan bitap düşüyor

bu arada her bezimiz bizim de kakalıydı birkaç gündür arada kakasız bez olmaya başladı
dra sormuştum normal mi her bezde kaka diye anne sütü emen bebişler her emme sonrası yapabilirlermiş panik yapmayın

biz de ilk başta zinco kullandık pek faydalanamadık sab simplexe geçtik
ayrıca milupanın rezenesini de veriyorum gün içinde 50 cc gece 50 cc civarı

merhaba kızlar biz bugün sağlık cağındaydık topuk kanı alında canını yaktılar kuzumun kayıt yapıldı ilk aşımız 17 martta birde kzımın anlında ve göz kapaklarında hafif kırmızılık vardı doğumda hmşireler geçiçek dediler ama bugün sağlıkocağında doğum lekesi dendi sağlıklı olsun gerisi önemli değil ama insan yinede biraz üzülüyor emzik olayına gelince çok büyük konuştuk eşimle vermicez kesinlikle diye ama bizim kız alıştıı bile

merhaba kızlar biz bugün sağlık cağındaydık topuk kanı alında canını yaktılar kuzumun kayıt yapıldı ilk aşımız 17 martta birde kzımın anlında ve göz kapaklarında hafif kırmızılık vardı doğumda hmşireler geçiçek dediler ama bugün sağlıkocağında doğum lekesi dendi sağlıklı olsun gerisi önemli değil ama insan yinede biraz üzülüyor emzik olayına gelince çok büyük konuştuk eşimle vermicez kesinlikle diye ama bizim kız alıştıı bile

benımde kızımın göz kapaklarında kırmızılık war,yenı doğduğunda daha fazlaydı,dr um kılcal damarlarıın yeri olduğunu,leke olmadığını söledi,şu an kızım 2 aylık,tam geçmedi ama hala kırmızılık war,ağladığında artıyor,internettde yenı bebeklerın göz kapaklarında kırmızılık olabileceğini okumuştum,için rahat olsun

benımde kızımın göz kapaklarında kırmızılık war,yenı doğduğunda daha fazlaydı,dr um kılcal damarlarıın yeri olduğunu,leke olmadığını söledi,şu an kızım 2 aylık,tam geçmedi ama hala kırmızılık war,ağladığında artıyor,internettde yenı bebeklerın göz kapaklarında kırmızılık olabileceğini okumuştum,için rahat olsun

sağol canım doğum yaptığım hastanede hemşre geçer demişti göz kapakları ve anlında gerçi şu anda çok küçük biraz büyüsün anca öyle anlaşılır

kızlar bizim emme sorunumuz devam ediyor...sütü sağıp veriyorum ama yetmemeye başladı günlük ancak 700 gr filan süt çıkıyor sağmakla...medela nın tek göğüslü pompasını almıştım..acaba pompa mı güçsüz diyorum?? pompa önerisi olan varsa yazsın lütfen..bizim oğlan 2 saatte bir 75 cc içiyor..artık sağmayla anca 60 filan çıkıyor...mamadan da uzak durmaya çalışıyorum ama maalesef günde 2 seferde mama alıyor..preaptamil kullanıyorum..bu arada sarılığımız 15 e düştü..çok şükür düşüş trendine geçti..biraz emme konusunda dalaşsam mı diyorum..aç kalınca ölecek hali yok illa emecek di mi kızlar? ne kadar sürede bir emziriyorsunuz ve memede ne kadar kalıyor? bana bir fikir verirseniz sevinirim...

bu arada pişik olmuştuk..bübchen ve nivea karışık kullanıyordum o ara..sebamed la çok şükür onu da geçirdik..aklınızda bulunsun..sebamed benim oğlana iyi geldi..

kızlar bizim emme sorunumuz devam ediyor...sütü sağıp veriyorum ama yetmemeye başladı günlük ancak 700 gr filan süt çıkıyor sağmakla...medela nın tek göğüslü pompasını almıştım..acaba pompa mı güçsüz diyorum?? pompa önerisi olan varsa yazsın lütfen..bizim oğlan 2 saatte bir 75 cc içiyor..artık sağmayla anca 60 filan çıkıyor...mamadan da uzak durmaya çalışıyorum ama maalesef günde 2 seferde mama alıyor..preaptamil kullanıyorum..bu arada sarılığımız 15 e düştü..çok şükür düşüş trendine geçti..biraz emme konusunda dalaşsam mı diyorum..aç kalınca ölecek hali yok illa emecek di mi kızlar? ne kadar sürede bir emziriyorsunuz ve memede ne kadar kalıyor? bana bir fikir verirseniz sevinirim...

Aynı sorunları bende yaşadım sütüm gelmedi, sonra damla damla gelmeye başladı fakat oğlum göğüs ucumu tutamadı ve silikonlu başlıkla denemeye çalıştım (ama önermiyorum sonra göğüs ucunu hiç alamıyor) bu şekilde biraz emzirmeye çalıştım ama silikonlu başlığı fazla kullanmadım. Chicco nun pompasından aldım (ben memnun kaldım) sanırım 35 ytl idi, onunla sağarak vermeye çalıştım ve bir yandanda göğsümden vermeye çalıştım tabii zaman zaman mama takviyeside yaptık ve zaman zaman doymadan uyudu oğlum ama neticede inatlaşarak göğsüme alıştırdım ve çok şükür sütümde gelmeye başladı artık emzire biliyorum her kalktığından en az 15 dk. (keyfine göre değişiyor bazen yarım saat) emiyor. Zaten uykuya dalıyor doyunca kendi bırakıyor. Uzun oldu ama zor günlerdi geçti umarım sende atlatırsına.s.

bende her ağladığında veriyorum 15 20 dk emiyor bazen daha az

kızlar merhaba biz bugün 25 günlüğüz....Allah'a şükür herhangi bir sorunumuz yok tabi gaz sorunu devam ediyor..bu arada oğluşum çok sık kusuyor sizlerde de varmı böyle bir durum yani ne biliyim annemler normal midesi genişliyor bir sorun yok diyolar yokda Allaha şükür ama ben tedirgin oluyorum her beslenmeden sonra bir miktar(çokta olduğu oluyor) çıkarıyor bazen sonrasında bazen hemen ardından, gerçi pazartesi kontrolümüz ve 2.doz aşımız var doktorumuza sorucaz....iyi geceler...

selam kızlar
esencencim daha önce de yazmıştım eğer emme sonrasında gazını çıkartmazsam benimki de kusuyor
o yüzden mutlaka gazını çıkartıp öyle yatırıyorum
gaz dediysem aşağıdan değil yukarıdan çıkartana kadar
çünkü emerken yutuyor havayı ve sonra alttan gaz çıkartmak için ıkındığında zorlanmanın etkisiyle yukarıdan gazla birlikte kusuyor

ya kızlar bu arada dünden beri kafam durdu biz ACD3 vitamin damlasını kullanıyorduk drun yazdığı reçeteyi atmışım sanırım
6 damla diye hatırlıyordum dün kutusunda 10 damla yazdığını görünce eksik mi kullanıyorum acaba diye panik yaptım
kullanan vardı sanırım siz kaç damla kullanıyorsunuz?

nestlecim emzikle belki yatıştırabilirsin bir denemende fayda var

Merhaba
Bizde de gaz sorunu var baş etmeye çalışıyoruz geceler kabus valla hiç uyku yok bende eskiden gündüz uyuyodu şimdi gündüzde gecede huysuz benim oğlan nezaman düzelcek sabırsızlıkla bekliyoruz Allaha şükür sütüm var ama doymuyomu acaba devamlı emmek istiyor gece mama vermeyi denicem ama emzirdikten sonra mı mama vermek gerekiyor bilmiyorum gaz için okadar çok dikkat ediyorumki gaz yapan hiçbişi yemiyorum metsil kullanıyorum, limonlu su veriyorum, rezene bende oğlumada içiriyorum anason çayı da iyi geliyomuş onu da denicem en kısa zamanda bakalım iyi gelir inş
Ya sizin bebişlerde de sivilce çıktı mı??? Benim oğlumda son 2 gündür sivilce çıktı yüzünde normal mi acaba

X