Anksiyetenin farklı bir boyutu. Başka ilde, başka evde kalamama :(

BEly34

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
24 Temmuz 2024
97
75
23
Merhaba arkadaşlar. Öncelikle iyi akşamlar. Ben 23 yaşında 1.5 senelik evliyim. Ben küçükken bir anksiyete krizi yaşadım. Kuran kursunda 30 kişi kalıyorduk ilk sene normal geçti sonra ben gece yatamamaya, korkmaya başladım. Ve o korku üstümde kaldı. Şimdi üstümde ki korku, başka şehirde kalamıyorum. Nefes alamıyorum gibi, göğsümde sıkıntı oluyor. Evlendim ve başka şehire yaşamaya başladığım da psikolojik olarak aynısını yaşadım illa doğup büyüdüğüm yerde yaşamak istiyordum başka şehir beni boğuyordu hatta o kadar takıntılı oldum ki , otobüsün renklerine, banklardaki belediye yazılarına bile takmıştım. Bu sene ilacı bıraktım çünkü alıştım evime git gel yaparak bu arada ailemle 1.5 saatlik yol var. Bu sene eşimin memleketine gittim, ilk gün sorun yoktu ancak 2.3 gün bende yine aynı hisler oluştu gece yatamama ağlam krizleri korku, delirme hissi, göğsümde ki yumruyu anlatamam 2 ay geçmesine rağmen hala o yumruyu hissedebiliyorum benim için dehşet birşeydi 1 hafta zor dayandım sonra evime dönünce geçti başka şehire tatil amaçlı bile kalamıyorum bunun nedenini bilmiyorum normal insanlar gibi bir yere gidip kalmak istiyorum ama bu şey beni eve bağımlı yapıyor. Şimdi ailemin yanına geldim 2.5 aydır gelmiyordum ve ilk kez 22 yıllık yaşadığım yerde de tuttu ve kendimi kötü hissediyorum. Annemlerin evinde nasıl tutuyor onu anlamıyorum Bunun tıpta adı varmı? Varsa ney? Benimle aynı şeyleri yaşayan varmı? Eşim de üzülüyor, bu his neyin nesi bilmiyorum. Başka bir şehirde, başka bir evde neden böyle anksiyete krizi yaşıyorum? Ki kayınvalidemlere 2. kez gidiyordum ve ilaç kullanırken böyle bir sorun yoktu tekrar mı ilaca başlamam lazım neden böyle oluyorum bana yardımcı olun lütfen.

İlaç kullanirken yasamiyorsan ,ilacı birakman için daha erken demektir. Tekrar doktora git ve gerekiyorsa ilaçlarına devam et.

Merhaba yorum yaptığınız için teşekkür ederim. bunun bir nedeni olmalı mı! yani neden böyle hissediyorum, tıpta adı nedir?
İlaç kullanirken yasamiyorsan ,ilacı birakman için daha erken demektir. Tekrar doktora git ve gerekiyorsa ilaçlarına devam et.

Merhaba yorum yaptığınız için teşekkür ederim. bunun bir nedeni olmalı mı! yani neden böyle hissediyorum, tıpta adı nedir?
Anksiyete işte. Siz kendiniz yazmışsınız. Kendi evinize alistiginiz için annenizin evi 22 yıllık ev değil misafir olduğunuz ev. Beyniniz sizin şuan yaşadığınız evi güvenli alan olarak kabul etmiş diğer bölgeler yabancı ve tehlikeli.

Bakın bu çok doğru bir kelime. Mesela atak geliyor ve ben diyorum ki burda kalıcı değilsin 2 gün sonra döneceksin ancak beynim bunu kabul etmiyordu. Zaman ve mekan benim için durmuş gibiydi saatler gün gibiydi Eşim bana ‘sana ne oluyor burası cehennem değil kendine gel dediğinde’ benim için cehennem gibiydi çünkü göğsümdeki o sıkıntı öyle beni sarıyordu ki olduğum yerde beynimle savaşıyordum resmen bunları yazarken bile şu genç yaşımda anksiyete maduru olduğum için ağlıyorum. Şuan yattığım yatak yabancı değil ama neden yabancı diye. Çok zor bir durum.

Bunu tek başına halledemeyecegini biliyorsun, o duygular da gerçek değil ama sen bu duggunun ne kadar saçma olduğunu bilsen bile mücadele edemeyeceğini ,beyninde geçen düşünce gibi hayır korunaklı alanda değilim duygusunu hissediyorsun. O yüzden doktorunla görüş ve hayatı daha da zindan etmemek için ilaçlarına devam et. Doktorun uygun görürse mekan degisikligini 1 gün olarak başla kademeli arttır. Bulunduğun bölgede beynini oyalacak aktivitelerle uğraş ve mümkün olduğunca bedenini yor ki uykuya dalisin kolaylassin.

Kendinize sadece bir yeri güvenli alan olarak seçiyor olabilir misiniz ? Nereye alıştıysanız ordan ayrılmak size zor geliyor . Çünkü bilinçaltında orda kendinizi güvende hissetmiyorsunuz . Küçükken yaşadığınız korkuda bundan dolayı bence. Ben de anksiyete yaşıyorum ve yükseldiği zamanlar markete gitmek dahi istemiyorum hemen eve gelmek istiyorum ev benim kafamda güvenli alan gibi geliyor çünkü .

Peki bu güven mevzusu neden var? Yani örnek ben Düzce deyin eşimin ailesi mersinde. Mersine gittiğimde orayı beynim ‘ evinden uzaksın, yabancı şehirdesin, ya evine dönemezsen, ya hep burda kalırsan ‘ nidaları atıyor sorun burda işte. Kendi kendini strese sokuyor bu takıntı hayatımı mahvetti. Ciddi manada hayat şartlarımı mahvediyor. En iyisi uzmana gitmek.

Anksiyete kendini güvende hissetmemek , kaygılı hissetmek durumu olduğundan ve bu durum çok yorucu olduğu için farkında olmadan az da olsa kendimizi iyi ve güvende hissedecek bi yer seçiyoruz . Bundan dolayı oluyor . Uzman olmadan çözülmüyor bu konu kaygılı olmak Dünyanın en berbat şeyi. Mesela tatile falan da gitseniz aynı şeyi düşünüyor musunuz ?

Özellikle psikolojik rahatsızlıklar tamamen kişiye özeldir. Atıyorum okb herkeste değişik şekillerde görünür. Depresyona giren bazı insanlar çok uyur bazısı hiç uyuyamaz. Size de doktorunuz anksiyete dediyse anksiyetedir ve sizde bu şekilde seyrediyordur. O yüzden bu duruma özel teşhis ve isim arayıp iyice gerilmeyin. İlaçlarınızı doktor kontrolünde mi bıraktınız? Yeniden doktorunuzla görüşüp durumu anlatın. Bazı dönemlerde yeniden ilaç desteği almak gerekiyor olabilir. Zaten günlük hayatınızı zorlaştıran bir durum varsa mutlaka doktora görünmek gerekir. Geçmiş olaun

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…