Anaokulu şart mı?

2 yaşını doldurduğu tarihten itibaren kreşe gitmesini istiyorum bebeğimin ki, sosyalleşmeyi paylaşmayı bir takıma dahil olmayı öğrensin. Ben evde ne kadar verebilirim ki ya da yarım gün parkta oynasa ne olacak ? En fazla motor becerileri gelişir

Acımasız eleştirilere bir anlam veremedim ben kendim branş öğretmeniyim eğitime değer vermediğim algısı nasıl oluştu bilemedim şuan.. Çocuğumu bakıcıya da verebilirdim kreşe vermeyi tercih ettim bu zamana kadar sosyalleşsin bilişsel gelişimine katkısı olsun dedim..3 senedir okula gidiyordu zaten. Bu sene de anaokuluna yazdırdım kırtasiye alışverişine kadar yaptım ama şuan farklı bi durum yaşıyorum okul öncesi eğitimi kreşten farklı olarak neler içeriyor bunu öğrenmek istiyorum

Acımasız eleştirilere bir anlam veremedim ben kendim branş öğretmeniyim eğitime değer vermediğim algısı nasıl oluştu bilemedim şuan.. Çocuğumu bakıcıya da verebilirdim kreşe vermeyi tercih ettim bu zamana kadar sosyalleşsin bilişsel gelişimine katkısı olsun dedim.. Bu sene de anaokuluna yazdırdım kırtasiye alışverişine kadar yaptım ama şuan farklı bi durum yaşıyorum okul öncesi eğitimi kreşten farklı olarak neler içeriyor bunu öğrenmek istiyorum
Eğitimci olarak yaptığınız şey yüzünden şoktayım. Evet eğitimi gerçekten önemsiz görüyorsunuz. Acımasızlığı yapan biz değiliz. Tahin Helva Tahin Helva arkadaşın dediği gibi doğum zamanı her şey belliyken zamanında yapmadığınız ayarlamaların kurbanının büyük çocuğunuza mı çektiriyorsunuz ?
Mutlaka çocuğu olan arkadaşlarınız vardır hiç mi sormadınız onlara anaokulunda ne yapılıyor diye

Merhaba arkadaşlar oğlum 5 yaşında bu yıl anaokuluna başlamıştı şimdi kardeşi doğdu şehirdışına geldik vs derken uzaklaştı okuldan zaten çok da severek gitmiyordu. 2 yaşından beri kreşe gitti çalıştığım için biraz da sıkıldı galiba bu sene göndermesem bir şey kaybeder mi zorlanır mı 1.sınıfta? Evde aktivite kitaplarını yaptırıyorum sayıları vs tanıyor ama kardeş kıskançlığı da var gitmek istemiyor ben de yenidoğanla uzak diye gidip gelmekte zorlanıyorum okula açıkçası bu sene zorlarsam ilkokula gitmek istemez düşüncesi de var ,teşekkür ediyorum.
Kreş farklı okul öncesi farklı o farkı seneye 1.sınıfta daha iyi anlarsınız.

Acımasız eleştirilere bir anlam veremedim ben kendim branş öğretmeniyim eğitime değer vermediğim algısı nasıl oluştu bilemedim şuan.. Çocuğumu bakıcıya da verebilirdim kreşe vermeyi tercih ettim bu zamana kadar sosyalleşsin bilişsel gelişimine katkısı olsun dedim..3 senedir okula gidiyordu zaten. Bu sene de anaokuluna yazdırdım kırtasiye alışverişine kadar yaptım ama şuan farklı bi durum yaşıyorum okul öncesi eğitimi kreşten farklı olarak neler içeriyor bunu öğrenmek istiyorum
Tamam bu konuda kendi kendinizi ikna ettiyseniz sorun ne?

Okul öncesi, bütün kazanımlarla birlikte çocuğu 1.sınıf dahil eğitim hayatının devamı için hazırlıyor. Tabi bu iyi ve donanımlı bir Öğretmene denk gelmenizle de ilgili..

Bir eğitimcinin böyle bir soru sorması daha vahim değil mi? Ev hanımı olsanız bir derece hoş görülebilirdi ya da bambaşka bir mesleğiniz olsa belki.

Google>kreş ve anasınıfı farkı>enter... ayrıntıları bu şekilde aratıp okuyunuz.

Kısaca, kreş çocuğunuza bakım verir, ihtiyaçlarını giderir, sosyalleşmesine yardımcı olur. Anasınıfı ise milli eğitim bakanlığına bağlı, çocukları ilkokula hazırlamak üzere belli bir müfredatı olan eğitim basamağıdır.

Okul öncesinin tek amacı bunlar değil
Wc ye kendi gidebilmeli ayakkabısını giyebilmeli. Ders saati boyunca sınıfta kalması gerektiğini öğrenmeli. Teneffüs nedir öğrenmeli öğretmen otoritesine alışmalı. Otorite dediğim baskı değil okulda olması gereken disiplin. Bunları anaokulunda öğrenmeyen çocuk ilkokul bir de hem öğretmenin hem de arkadaşlarının başına bela oluyor. Başka artıları da vardır . Onu da anaokulu öğretmenleri daha iyi bilir tabiki.

Tasinma vs belki bir iki ay ara verilebilir (okul kabul ediyor mu bbilemiyorum da), ondan sonra devam eder yeniden. Boyle bir seçenek varsa ben bunu tercih ederdim.

Şuan okula gitmek istemiyor ama bir iki hafta evde minik bebekle kaldiktan sonra cok sıkılacak ve gitmek isteyecek.

Merhaba arkadaşlar oğlum 5 yaşında bu yıl anaokuluna başlamıştı şimdi kardeşi doğdu şehirdışına geldik vs derken uzaklaştı okuldan zaten çok da severek gitmiyordu. 2 yaşından beri kreşe gitti çalıştığım için biraz da sıkıldı galiba bu sene göndermesem bir şey kaybeder mi zorlanır mı 1.sınıfta? Evde aktivite kitaplarını yaptırıyorum sayıları vs tanıyor ama kardeş kıskançlığı da var gitmek istemiyor ben de yenidoğanla uzak diye gidip gelmekte zorlanıyorum okula açıkçası bu sene zorlarsam ilkokula gitmek istemez düşüncesi de var ,teşekkür ediyorum.
Arkadaşlar 2 yaşından beri anaokuluna giden cocuk zaten yeterince sosyal olmayı renk harf sayı öğrenmiştir mantıklı yorumlar yapın makas tutma vs herseyi almıştır o hiç zorlanmayacaktir ama şu an zorlar kardeş kıskançlığı size en çok ihtiyacı olduğu zamanda ayrılmaya zorlarsaniz okuldan soğumaya daha yatkın daha agresif hırçın bir evlat olur karşımızda hiç gitmemiş olsa haklısınız ama ağzı olan konuşmasın lütfen...

Kısaca, kreş çocuğunuza bakım verir, ihtiyaçlarını giderir, sosyalleşmesine yardımcı olur. Anasınıfı ise milli eğitim bakanlığına bağlı, çocukları ilkokula hazırlamak üzere belli bir müfredatı olan eğitim basamağıdır.
Üşendim yazmaya ama ek yapayım.
Okul öncesi eğitim müfredat olarak ikiye ayrılır. 0-36 ay ve 36-72 ay olarak... internete ikisini de yazarak müfredatın içeriklerini okuyabilirsiniz. Böylece farkı daha iyi anlarsınız.
0-36 ay daha çok gelişimseldir. Gelişim eğitimden daha ön plandadır. Yine tabi çocuk dil, sosyallik bakımından kazanım elde eder. Ama ilkokula hazırlama ve diğer tüm eğitimsel gelişimsel kazanımlar 36 72 aylık programdadır.

Bilişsel gelişim açısından;
Tahmi de bulunma, eşleştirme, sıralama, gruplama, gözlem yapma, atatürkü tanıma, karşılaştırma, sıralama, ölçme, geometrik şekiller vs vs

Dil gelişimi açısındam,
Soru sorma, cevaplama, dinleme, odaklanma, ses çalışmaları. Okuma ve yazma farkındalığı

Sosyal duygusal gelişim açısındam
Ailesini tanıma, kendini ifade etme, gruo içinde lidee olma, işe başlama, başladığı işi sürdürme, işi bitirme, kurallara uyma. Sorumluluk kazanma, hakkını öğrenme ve savunma
Motor gelişim açısından,
Nesne kontrolü, manipülasyon, küçük kas kontrolü, büyük kas kontrolü, denge

Özbakım açısından
Giyinme becerileri, temizlik, beden temizliği, tehlikeli durumlardan korunma

Bskın bu yazdıklarım özetin özetinin de özeti

Üşendim yazmaya ama ek yapayım.
Okul öncesi eğitim müfredat olarak ikiye ayrılır. 0-36 ay ve 36-72 ay olarak... internete ikisini de yazarak müfredatın içeriklerini okuyabilirsiniz. Böylece farkı daha iyi anlarsınız.
0-36 ay daha çok gelişimseldir. Gelişim eğitimden daha ön plandadır. Yine tabi çocuk dil, sosyallik bakımından kazanım elde eder. Ama ilkokula hazırlama ve diğer tüm eğitimsel gelişimsel kazanımlar 36 72 aylık programdadır.

Bilişsel gelişim açısından;
Tahmi de bulunma, eşleştirme, sıralama, gruplama, gözlem yapma, atatürkü tanıma, karşılaştırma, sıralama, ölçme, geometrik şekiller vs vs

Dil gelişimi açısındam,
Soru sorma, cevaplama, dinleme, odaklanma, ses çalışmaları. Okuma ve yazma farkındalığı

Sosyal duygusal gelişim açısındam
Ailesini tanıma, kendini ifade etme, gruo içinde lidee olma, işe başlama, başladığı işi sürdürme, işi bitirme, kurallara uyma. Sorumluluk kazanma, hakkını öğrenme ve savunma
Motor gelişim açısından,
Nesne kontrolü, manipülasyon, küçük kas kontrolü, büyük kas kontrolü, denge

Özbakım açısından
Giyinme becerileri, temizlik, beden temizliği, tehlikeli durumlardan korunma

Bskın bu yazdıklarım özetin özetinin de özeti
Ben de üşendim yazmaya (çok üşenmek de değil de hap bilgi vermeyi sevmiyorum) kendi araştırıp okusun dedim, sen yine benden daha iyi ayrıntı vermişsin.

Resmi zorunluluk yok ama okul öncesi eğitim şart bence. Çünkü okul sadece ders defter demek değil. Biraz Mahmut hocaya bağlayacağım ama, eğitim öğretim evde olmuyor sadece, arkadaşlıklar,topluluk kuralları,ortak yaşam duygusu ve bunun gibi aklıma şu an gelmeyen pek çok olgu ile bir bütündür okul. Üşenmeyin,yeni doğan bebeğinizi koyun kanguruya tutun çocuğun elinden götürün okula.
Ne güzel açıklamışsınız 👏👏

X