Menopoz Amh düşüklüğü. Ne kadar vaktim kaldı? ⁉️

Menopoz nedir ? Belirtileri ve menopoz süreci hakkında paylaşımlar
Canım lütfen zamanım dar diye kendini şartlandırma. Ol der ve Olur Rabbim
Şartlandırmıyorum. Ben hakikaten rahatım ama aynı durumda olan biri okur da önemsemezse diye yazıyorum. Sonuçta benim eşimin değerleri de iyi değil. Tabi ki kendiliğinden olmaz diye bir şey yok ama belli ki biraz tedaviye ihyiyacımız var.

Ama en önemlisi moralmiş hani olsa da mutlu olun olmasa da derler ya. Olmuş gibi düşünmüş.
Bu moral işi çok önemli. Gerçekten kafandan bir şekilde atmalısın hamile kalma işini. Ben ikinci çocuğumda yaşım ileri olunca birkaç ay denedim. Denediğim aylarda ovulasyon testleri ile gün gün takip ettim yumurtlamayı yakaladım, baktım olmuyor direk doktora gittim. Çok uzun süre denemeyi beklemek istemedim yaşım gereği. Amh bakıldı 0,69 çıktı. Doktor daha düşüklerinde bile kendiliğinden olabilir ama beklemeyelim dedi. Rahim filmi istedi. O ay nasılsa rahim filmi çekilecek tahliller yapılacak bu ayı geçeyim dedim. Yine yumurtlamayı takip ettim ama nasılsa olmuyor diye kafamdan attım, tedavileri araştırmaya başladım. Hep söylerlerdi psikoloji çok etkili düşünmeyin diye doğruymuş. O ay hamile kaldım. Allah isteyen herkese nasip etsin inşallah.

Yine de zannettiğin kadar dar değil. Yani 55 değilde 50 yaşında menapoza girersin gibi demişlerdi bana. Birde başka bir doktor yumurtalıkların hacmi önemli demişti. Amh ile birlikte buna da bakılır demişti.
Vajinal usg diğer hormonlar filan tıkırında bakalım ben de hsg bekliyorum. Nasipse zaten tüp tutmaz kendiliğinden olur onu da burda çok gördük. Aslında bundan öncesi fenaydı hakikaten ama tüp denince rahatlamış hissediyorum.

Bugün bana doktor çıkartırız dedi benim ki o kadar düşük de değilmiş. Yumurta rezervi 1 in altında olunca 3 yıla gerek yok dedi
Bana da rapor çıkartıldı nasıl oluyor bilmiyorum bazi arkadaşların raporları onaylanmamis

arkadaşlar merhaba siz baya bilgili gözukuyorsunuz bu konuda bir sey danısacagm burlarda da yeniyim belki yanlş yere yazıyorum ama bilmiyorum
8 aylık evliyim yasım 30 gecirilmiş cikolata kisti operasyonum var 2 sene once bekarken doktor amh istdi 0.97 cıkmıştı 8 aydır deniyoruz ama olmuyor evlendikten sonra istanbulda BÜLENT KARS isimli doktora tavsiye uzerine basladım doktor tekrar istedi amh testini sonuc 0.81 ama ultrason muayenesinde bir tarafta 4-5 tane folikul bir tarafta 6-7 tane görmuştu yumurtalık.ben anlamadm 0.81 e nasıl o kadar yumurta cıkabiliyor?hatta sag yumurtalıkta 2 cm ve 1 cm cikolata kisti var doktor ona ragmen 4-5 tane yumurta saydı orda ve kanalların acıksa burdan da gebe kalabilirsin dedi amh haric iger degerlerim normal ve hsg de normal hangisine inanayım bilmeddim

bir yardımcı olursnız acaip mutlu olurm

arkadaşlar merhaba siz baya bilgili gözukuyorsunuz bu konuda bir sey danısacagm burlarda da yeniyim belki yanlş yere yazıyorum ama bilmiyorum
8 aylık evliyim yasım 30 gecirilmiş cikolata kisti operasyonum var 2 sene once bekarken doktor amh istdi 0.97 cıkmıştı 8 aydır deniyoruz ama olmuyor evlendikten sonra istanbulda BÜLENT KARS isimli doktora tavsiye uzerine basladım doktor tekrar istedi amh testini sonuc 0.81 ama ultrason muayenesinde bir tarafta 4-5 tane folikul bir tarafta 6-7 tane görmuştu yumurtalık.ben anlamadm 0.81 e nasıl o kadar yumurta cıkabiliyor?hatta sag yumurtalıkta 2 cm ve 1 cm cikolata kisti var doktor ona ragmen 4-5 tane yumurta saydı orda ve kanalların acıksa burdan da gebe kalabilirsin dedi amh haric iger degerlerim normal ve hsg de normal hangisine inanayım bilmeddim

bir yardımcı olursnız acaip mutlu olurm
Şimdi emin değilim ama sanırım. Amh toplam rezerv. Şu an rezervin aktif olduğundan yumurta folikülleri sayılıyor. Ama o foliküller de azalırsa o zaman tehlike çanları çalıyor demektir. Yani menapoza yakın gözüyle bakılacaktır. Bende de folikül sayısında bi sıkıntı yaşanmadı şimdiye kadar dikkat çeken bir şey olmadı ama amh 0.82. Şimdi başka doktora gidiyorum tekrar foliküllere bakılacak. Bir de bunların hepsi ortak değerlendirilmeli fsh filan.
Tüp bebek için evrak topluyorum ben. Daha doğrusu rapor için. Bakalım aşılama mı diyecekler tüp bebek mi 🤷🏻‍♀️

diğer degerler normalse bence deneme tup bebek kanallarda falan sıkıntı yoksa .

netice de 1 sperm ve 1 yumurta yetiyor kanal da rahimde sıkıntı yoksa bitti gitti
bende yarın tekrar doktora gidicem bakalım doktor ne dicek kendisi de testten once baktıgında ultrasonda senin değerin 1.5 yaklaşık cıkar dmişti ama 0.81 e şok oldum

diğer degerler normalse bence deneme tup bebek kanallarda falan sıkıntı yoksa .

netice de 1 sperm ve 1 yumurta yetiyor kanal da rahimde sıkıntı yoksa bitti gitti
bende yarın tekrar doktora gidicem bakalım doktor ne dicek kendisi de testten once baktıgında ultrasonda senin değerin 1.5 yaklaşık cıkar dmişti ama 0.81 e şok oldum
Eşimin de değerler düşük. Beklemek manasız. Yaşım geçiyor. Ve doğuya tayin olacak maks 2 seneye.

X