Akit'ten Leman-Şevval Sam bombardımanı!

Ya canımm daha fazla insan ağırlamak için illa lüks şeyler yapmak gerekiyor!

Yahu tatile gidenlerle filan kıyaslıyorlar yok oralara o kadar para vereceklerine ibadet için versinler de filan. Bırakın tatili senelerce ibadetlerini farzlarını yerine getirmek için para biriktiren insanlar o kadar çok ki. Bu insanların günahı ne. İlla zenginler mi gidecek oralara tamam durumu iyi olanlara farz kılınmış olabilir ama insanlar gitmek istiyor elbette kabeyi görmek, el yüz sürmek istiyor Allah nasip ederse bende istiyorum.

Şu manzaraya bakın dediğin gibi otel neredeyse kabenin içine girecek başka yer mi yok. Ticareti de düşünecekmiş zaten oradan her haluıkarda kar ediyor o kadar insan akın akın gidiyor. Bu kadar a'dan z'ye herşeyin pahalı olmasının hep lüks oteller yapılmasının, zengin kesimin düşünülmesinin mantığı nedir orası turizm yeri değil bir Antalya filan anlarım keyfi olarak eğlenmeye dinlenmeye gidiyorsan belli bir parayı gözden çıkaracaksın ama buraya ibadet için gidiyorsun gezmeye değil bu ibadeti bir Müslüman bu kadar pahalılaştırabiliyorsa kolaylaştıracağı yerde o zaman bende dini kullnarak zengin oluyorlar derim bunun başka açıklaması yok zengin tayfası da lüks yerlerde kalmayıversin gerçekten ibadet için oraya gidiyorsa rahatından feragat ediversin eşit olsun herşey. Zaten orada bile rahatını düşünen bilmem kaç yıldızlı otellerde kalmak isteyen insanların ibadeti geçerli mi olur. Oradan dönerken havaalanlarında viski alanlar var yaa ibadetten dönüyorsun yani. Ama cebinde az parasıyla sevdiklerine o topraklardan birşeyler almak isteyen de var ama sırf otel değil herşey ateş pahası neden yani zaten zebgin olacakları kadar olmuşlar normal fiyatlarda bile olsa kalkınırlar bunu oranın halkı yaparsa başkaları ne yapmaz. İşlerine gelince diyorum ya peygamberimiz gibi yaşamak sakal bırakmak sünnet ama yaşayış tarzları hiçte öyle değil oraya ibadet için gelenlerin üzerinden kazandıkları paralarla Türkiye'de sefa sürüyorlar yazlık beldelerde. Onlar sefa sürsün diye insanların cebinden milyarlar çıkıyor. Kabe orada olabilir ama şahsen Arapları hiç sevmiyorum hal ve hareketlerini tasvip etmiyorum çok pis ve saygısızlar.

Yahu hesap bile ortadayken söyle komik seyler yazmayin ya.
Evet kabede ticarette sözkonusu evet hatalila ama bir okadarda ibadeti icin giden insanlar kusurlu.
Odadan, otel yildizindan, zarttan zurttan Kabe gibi bir mekanda kavga cikaranlar var hemde az buz degil..

Yani yanlis iki tarafli.
Bir taraf gayet mütevazi ibadetini yapmak istiyorda bir taraf altindan yakuttan oteller yapiyor degil.
Kabe dekiler belki daha cok hatali, yapmasin gelen gelsin gelmeyen gelmesin ama dünya mali tatli iste.

1.5 milyar müslüman var.
heryil sadece 4 milyonu hacca gidebiliyor.
Hadi tekrar gidenleri yok sayalim ve her sene 4 milyonu hep ilk giden sayalim.

bir insan ömrü 60 yil ortalama.
Hac ibadeti farz olma yasi hadi 15 diyelim.
hadi 50 sene bir insanin hacca gitme ihtimali var.
Yani her sene 1.500000000/ 4000000 = 375
Yani her yil 375 kisi icinde 1 kisi gitme hakki kazaniyor.
Bu ihtimal ne demek biliyor musunuz?
Heryil daha fazla insan gidebilsin diye ülkeler talepte bulunuyor.
Ricalar minnetler " nolur bizim ülkeden bu sene 5000 insan fazla gelsin" muhabbetleri.
Eee nolcak tabiki yer yapilacak tabiki genisletilecek ki, daha fazla insan ölmeden bu ibadetini yapabilsin.
Heaa o dev gibi, 5-10 yildizli otelleri yapmak ve fiyatlari ucurmak dogru mu?
Yanlis ama iste o noktadada hem ibdete giden insanlarin ibadet bilinci olmayisindan hemde otel sahiperinin dünya mali isteginden oluyor.

maneviyatın olduğu kutsal bir yerde bu kadar lüksün olmaması gerek. tezatlık bu

Aslında Arapların ruhunda vardır; gösteriş abartı. Şekil A-1 örnek Dubai.
Yani abartıyı ve lüksü severler.
Fuar zamanları falan normalde diyelim 100$ olan oteller 200 $ a çıkar. Yani burada da hac zamanı normal kullanımda olan otellerin fiyatları katlanabilirdi. Bu kadar lüks yapıp göze sokmanın anlamı yok. Ama adamların ruhlarında var sonradan görme gibi olmak.

weiss,
Leman Sam'ı onu bunu bilmemde burda kaç kişi ibadeti kötüledi? Kimse, hepimiz bu röportaj üzerinden giderek Hac ibadetinin ne kadar pahalı olduğunu söyledik, benim rahmetli dedem parasını denkleştiremediği için Hac'ca gidemedi, gidemeden de vefat etti, dedem gibi bir sürü insan Hac'ca gidenlerden duyup büyülenip gitmek istiyor ama gidemiyor, tam parayı denkleştirecek gibi olduklarında da sağlık sorunları yüzünden gidemiyorlar, insanlar o kadar parayı denkleştiremiyor, bu söylediğim insanlar fakirde değil, orta halli insanlar ama birikmiyor çünkü Hac euro'ya tabii.
Euro artıyor Hac parası da otomatikman artıyor, o yüzden de Hac orta halli insanların bile gidemeyeceği, zengin ailelerin gideceği bir ibadet haline geldi iyice, bunu eleştirmenin bir sakıncası olduğunu da düşünmüyorum.

Kitabımızda tüccarlar, trilyonerler gitsin yazmıyor, imkanı olan diyor ama kalkıpta nasılsa tüm müslümanlar bu ibadeti yapmak zorunda diyerek o imkanlar zorlaştırılıyorsa eleştiririm.
Günah ya, kalacak yer yapılacaksa daha mütevazi yerler yapsınlar, zaten Hac için her ülkeye kota uygulaması var, bizden 1000 kişi istiyorlarsa 1500 kişi gitmiyor, 1000 kişi gidiyor.

Bıraksınlar insanlar Kabe'yi görsün, o atmosferi yaşasın, muradına ersin. Gitmek isteyipte o aşkla o istekle gidememek ne kadar kötü birşey.
Elbette araplara da kızılır, onların topraklarında olması Kabe'yi onlara ait mabed yapmaz, orası tüm müslümanların Kabe'si.

Ben komik birşey göremedim.
Söyleyin beraber gülelim.
Bizim söylediklerimizi tekrarlayıp'',başına komik olmayın'' yazınca haklı mı çıkıyorsunuz:26:
Evet ihtiyaç dahilinde oteller yapsınlar çevreye,yapmasınlar mı dedik?
Ucuz işlevsel oteller yapılmalı bolca.
Ama Kabe nin bahçesine değil.

Burada Leman Sam in yaptigi hac vazifesini kücültmek ve karalamakti.
Elbetteki verilmesi greken tepkimide verdim.
Belkide dedeniz para denklestirsede gidemeyecekti zira bu durumda olan milyonlarca insan var, kuradan adi cikmadigi icin yillarca bekleyen ama gidemeyen.

Bu noktada insanlar elbette kalacak yer istiyor daha fazla ve daha fazla.

Para biriktirmesi noktasinda ve yas konusundada gercekci olacagim kusura bakmayin.

Bir insan icin hac ibadetini yapmak ön planda ise, isini eline aldigi anda hac parasini biriktirir daha yasi genc iken.
"ilk olarak hac ibadetimin parasini biriktirip kenara koyayim, kurayada her yil yazilayim ne zaamn cikarsa ilk o ibadetimi yerine getireyim cünkü gitmek cok zor, kurada cikmak cok güc" diye düsünür.

Hadi gercekci olalim.
Gecekleri konusalim.
Müslümanlar gencken hep dünyevi seylerin pesinde kosuyor.
Ömür sona yaklasipta 50 li yaslara varinca aklina hac geliyor insanlarin.
Hadi para biriktir hadi kuraya yazil.
Ne oluyor?
Ömrün sonuna yaklastigi icin para biriktirsede ömür yetmiyor kuradan cikmaya.
Yani önceligi ne?
Insan önce bunu belirlemeli.
Hele bir isimi elime alayim, kariyerimi güclendireyim, birde ev alayim, birde araba alayim ahanda yas oldu 50-60, dur ben hacca gideyim olmuyor iste.

Insanlar hep bahaneler öne sürüyor ve kendi disindakilerde hatalar ariyor.
Oysaki hersey öncelik ve istemekle alakali.
Arabistandakiler sucsuz mu?
Hayir ama Rabbimin bunu böyle birakmasinda da vardir bir hayir.
Ebreheye karsi Abdulmuttalibin sözlerinde cok büyük dersler vardir.
Acaba müslümanlarin önceligi gercekten boynuna farz olur olmaz yada en kisa zamanda hac yapmak mi?

Son düzenleme:
Hadi gerçekçi olalım weiss

Bu ülkede yaşamadığınız nasılda belli oluyor, kusura bakmayın ama öyle, insanlar gençken işlerini ilk ellerine aldıklarında zaten ev geçindirme derdine düşüyor, çoluğu çocuğu geçindirme sorumluluk derken bellerini orta yaşlarda ancak doğrultabiliyorlar.

Siz bu ülke şartlarında o 11-12.000 lira ne kadarda birikir biliyor musunuz? Evinin masraflarını ihmal etmeden, yapmak zorunda olduğu ödemeleri yaparak ne kadar da para birikir bilmiyorsunuz.

İnsanlar kurban kesebilmek için bile 1 yıl boyunca para biriktiriyor. O yüzden sizinde daha önceden dediğiniz gibi insanlara genelleme yapmayın, dedemin arabası yoktu öldüğünde

Siz bunları Türkiye'ye gelip şöyle açık alanda söyleyin:)))
Hem çok ayıp:))) insanların Kabe'ye hangi yaşta gideceğine siz mi karar vereceksiniz? Genelleme yapıp dünyevi işlerle uğraşıyorlar demiş yaş bile yazmışsınız.
Ahh dedeciklerim, arabanızda yoktu

Yine benimle ayni seyi söylemissiniz siz farketmeden.
Bende diyorum iste öncelik diye.
Iste bir insan gercek manada ibadetini dinini düsünüyorsa, ilk o ibadetinin parasini biriktirir.
Ama siz gercekler derken Allah in emretmedigi boynuna farz kilmadigi kisileri öne sürüyorsunuz.
Zaten gecimi ancak saglayan insanlar icin hac ibadeti boynuna borc degil:))
Ama insanlarin ev araba, tatil pesinde olup sonrada ömrünün son demlerinde kuraya yazilip, birde kurada cikmayinca " neden bu kadar az insan gidiyor, yer yapsinlar" diye kizmasini konusuyorum ben!

Türkiye de de söylerim bunu kaldi ki her platformda söylüyorum ben.
Gencken umursamayip yaslaninca hacca gitmek isteyen, kurada cikmayinca kizan belkide ömrü hacca feva etmeyen insanlari.

Ayrica bu bir gercektir.
"Insanlarin ibadet yasina karismak" demisiniz de:)) Insanlar 50-60 yasina kadar bekler, sonra aklina hac gelir, kuraya yazilir cikamayinca " bune kardesim " diye kizar hatta artik yasli oldugu icin, hac ibadetide enerji ve genclik gerektirdigi icin, hac ibadeti sirasinda hastalanan ve yarida birakip gelen insanlara " hac ibadeti gencken yapilmali, bakin son ana kadar bekleyip birde kurada cikmayinca kizan sorun cikaran insanlar hata yapiyor" demek, ibadetlerin nasil yapilmasi gerektigi konusunda yillardir alimlerin dile getirdigi seylere vurgu yapmaktir.

Ülke sartlarinda 11-12 binlari biriktirmek zor olan insanlar vardir ama cebinde 11-12 bin lira ile gezen insanlarda var ve hicte az degiller.
Araba konusunda ise
2003 yilinda kullanilan araba sayisi 8.320.449 iken
2010 yilinda 16 763.606

Yani 7 yilda %100 den fazla bir artis var.

2003 yilindan önce ise hic sormayin, kaplumbaga hizinda bir artis var.

Hea insanlar araba almasin mi?
Yasamasin mi?
Evet alsin, yasasin ama öncelik konusunda gercekci olsun.
Cikip " biz zaten gidemiyoruz, cok pahali, ay zaten acliktan ölüyoz" masallari anlatilirsa bende bunun dagru olmadigini, sadece önceliklerin farkli oldugunu dile getiririm.

geçen de songül karlı en büyük hayalim umreye gitmek diyordu , parası olan da hayal kuruyor

geçen de songül karlı en büyük hayalim umreye gitmek diyordu , parası olan da hayal kuruyor

Hah iste cok guzel bir ornek..

Tam olarak sorun bu iste bunu ne için soyluyor ?
Kıyafetleri giyip havaalanında resim çektirir.. Umrede dua ederken yandan resim çektirir eller duada..

Git bin uçağa et duani al hayrini sevabini gel.. Basina demeç vermek neden? Boyle yaparsan alkis aferin ama umre hac çok pahali dersen tuuu sana dinsiz oluyorsun.. Tuhaf

Kadınlar Kulübü Mobil uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Songül Karlı, inancının çok güçlü olduğunu, sabah namazını hiç aksatmadan kıldığını ve oğlu Efe'yi de böyle yetiştirmek istediğini söyledi.

Hayalinin Umre'ye gitmek olduğunu belirten ünlü sanatçı, kendisi gidemese de 6 kişinin gitmesine vesile olduğunu dile getirdi

Leman Sam değil de Şevval Sam da var birde.
İz tv'de yaptıgı programa tepkiliymiş devlet büyüklerimiz.
Dün Rizedeydi misal ve yapılan hidroelektirk santralleri yüzünden kuruyan derelerinden şikayet eden köylü mustafa amcayla güzel bir program yaptılar.
Diyesim geldi alakasız ama Sam ailesi deyince aklıma geldi :26:

İbadet de kabahat de gizlidir. Sağ elin verdiğini sol el görmemeli.

Özetle.Bize ne ?

İbadet de kabahat de gizlidir. Sağ elin verdiğini sol el görmemeli.

Özetle.Bize ne ?

Kesinlikle... Söylemek istediğim de bu..

Leman Samin anlatmak istediği de bu. Ama bunlar müslüman geri kalan dinsiz iste yeter ki reklam yap göze giriyorsun bir şekilde:)

Son düzenleme:
Ben şunu çok merak ettim ''Araplara para yedirmem diyenler acaba yahudilere para yedirmek hakkında da aynı şeyi mi düşünüyor?

Ablam denebilecek herşeyi demişsin başka yazdıklarını da alıntılamadım bana göre üstüne söylenecek söz yok ama söyleyenler olmuş hala. Polemiğe girmek istemem ama bu ülkede bile yaşamayan geçinmeye çalışmayan insanlara davulun sesi uzaktan hoş geliyor sanırım anlamak yerine kendilerini haklı çıkarmak için neler diyorlar hayret ediyorum. Siz babamın arabası bile yoktu diyorsunuz hala yok dünyevi şeyler de tatilde filan para biriktirmiyorsunuz diyor yahu alınan maaş belli insanlar ancal ev geçindirip çocuk büyütüyor sağolsunlar bir de 3 çocuğu destekliyorlar hangi ara para biriktirecek hadi gençken biriktirmeye başladı faiz parasıyla hacca gidilmez o para zaten birikene kadae euro artıyor değeri zaten gidiyor. Ne güzel konuşuluyor kaç kişi bu ülkede tatile gidebiliyor ki yani hala savunuluyor ya bu kadar pahalı olması her insana ibadet hakkı tanımayan bir toplum kabenin onların ülkesinde olup o insanları din üzerinden sömüren bir toplumdan söz ediyoruz hiç araplar böyle yaparak insanları ibadetten soğuttuğu için suçlu değil ama arapların bu şekilde zenginleşmesini dile getirmek dinsizlik hakaret gerçek müslüman parasına ticaretine bakmadan herkesin ibadetini yapmasını sağlar euro üzerindem herşeyin satılması bile herşeyi gösteriyor amaaa lafa gelincee peygamberimiz gibi yaşamak sünnettirevet ama bunu uygulayan yoksakal bırakmakla mı oluyor bu sadece hangisi daha günah bir tartın yaa bu ibadete mecbur gelecekler pahalı da olsa demek cep doldurmak çok etik çok ve yine biz suçluyuz bebekken para biriktirmeye başlamamız lazım tabii. Kusura bakmauzun yazdım ama patladpatladım artık bu kadarda olmaz bize bunu diyenler hac paralarını biriktiyordur herhalde sanırım böyle konuşabildiklerine göre tatile filan gitmiyorlardır umarım kendileri gençken giderler burada yazılan şeyleri o kişilerin yapacağını düşünmek isterim şahsen

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…