Akay Hast. Tolga Ecemiş'e gidenler buraya lütfen

ben nevresim takımını,yorganı ve uyku setini özdilekten aldım. ama şu ana kadar sadece çarşafları ve bolca battaniye kullandım:)))

ben nevresim takımını,yorganı ve uyku setini özdilekten aldım. ama şu ana kadar sadece çarşafları ve bolca battaniye kullandım:)))

aslında haklısın kızım 2 yaşında ve funnababyden aldığım uyku setinin yorganını hala kullanmıyoruz. Daha yeni yeni annemin diktiği daha küçük boyutlardaki yorganı kullanıyoruz. Şu ana kadar hep battaniyelerle geçti. Küçücük bebek yorganın altında kayboluyor zaten.

esra ilk baştan itibaren odasında yatırmak istiyorum diyorsun.. ben de aynen senin gibi düşünüyordum. Ama inan hiç bişey düşündüğün gibi olmuyor. ikide bir de kalkıp onun odasına gittiğini düşünsene, hele de ilk aylarda... neyseki bir arkadaşımın verdiği beşik ilk 4 ay için imdadıma yetişti. sonra da aramızda ya da başucumuzda yattı.. Ayrıca merak etme sen, babasının horlaması ona ninni gibi gelecektir. :) Şimdiden anne karnında ona alışıyordur :)

tecrübeli arkadaşlar yani doğum yapmış olanlar,sizce doğumdan sonra pijama mı gecelik takımı mı götüreyim. siz ilk gün ne giydiniz?artık yavaştan hastane çantamı hazırlayım diyorum da...

ben de bebeğimi yanımda yatırmayı düşünüyorum o yüzden park yatak aldım. kraftın.sanırım 804 modeli. inş. iyi çıkar. ben geniş olduğu için aldım. diğerleri küçük gibime geldi. içine de funnababy uyku seti aldım. bakalım memnun kalacakmıyız..

ben akay hastanesinde sezeryanla doğum yapmıştım... yanımda gecelik de pijama da vardı ve gecelik alışkanlığım olmadıgı için pijama giymiştim. Açıkcası rahat ettim, sıkıntı olmadı. Yalnız doğum sonrasında sarkan karın bölgesinden rahatsız oldugum için (mothercare'den aldığım kare büyük bezler vardı), bir bezle sıkı sıkı karnımı sarmıştık.. doktorum hatta iyi yapmışsınız demişti.. doğumun yaza gelecekse ince penyeden ve belinin de ince lastikli, rahat olmasına dikkat etmen yeterli. Emzirme işlemi için uygun olması da önemli. benim pijama üstü önden düğmeli idi.

bu arada doğum sonrası konusunda aklıma bir şey daha geldi, süt çok olsun diye hastanede (yemekhaneden ya da kantinden geliyordu) sürahilerle vişne, şeftali, kayısı suyu getiriyorlardı. Bitince siz telefonla istiyordunuz. Ama sonradan öğrendikki onların fiyatını çıkarken istiyorlardı. tam hatırlamıyorum ama o zaman epey bir para vermiştik. Eve çıkıncada kuru üzüm, kuru kayısı ile komposto yapmıştık...

Bu sefer, geçen yaz annemin hazırlamış oldugu vişne kayısı vs komposto konservelerini saklıyorum. yetmezse kuru kayıs, kuru üzüm vs ile komposto hazırlatacağım. Yazın o sıcağında içmesi süper olacak eminim. Siz de bu yönde bişeyler hazırlayabilirsiniz.

bu park yatak konusunda kafam karıştı,acaba alsam mı ben de..
hadi diyelim babasının horlamasına alışır ama aynı odada nefes alıp verince oksijen miktarı azalıyor,yazık olmaz mı minicik bebeğe:)
bir de varsayalım ilk ay aldım yanıma,sonraki ay ayırmak istesem çok zor olur mu?

funnababy modellerine baktıkça kararsız kaldım,arı mayalı modeli beğendim ama çok canlı renkleri,enerji verirse,uyumazsa kızım:))
luna ve orchestra modelinin de rengi çok açık,acaba çok mu çabuk kirlenir?
siz hangisini seçtiniz?

komposto sevmiyorum ama sütü arttırmak için dereotunun çok işe yaradığını duyuyorum,doğum çantama iki bağ koyayım bari:)))))))))

dereotu :))) komik... vitamalt al derim, bir de humananın süt artırıcı diye satılan bitki karışımını tavsiye ederim. vitamalt, biranın alkolsüzü gibi düşünün. Bak iyiki aklıma geldi bunlar, listeye eklemekte fayda var.

açıkcası yanında yatırabileceğin bişeyi almanı gerçekten tavsiye ederim. Pişman olmayacağına emin olabilirsin. Yaz mevsiminde doğacak nasıl olsa, sık sık havalandırırsın. Bişey olmaz merak etme.

funnababydenbutterfly modelini almıştım. ben aldıgım sıralar çok fazla model yoktu. Aynen senin gibi acaba çok mu kirlenir, çok mu pembeli, çok mu beyaz vs diye çok takılmıştım ama sonra yerleştirince süper oldu. perdesinden 2 tane almıştım (bir tanesi bir pencere için küçük geliyordu ve iki taraflı topladıgında güzel oldu.) içine de düz beyaz bir tül ve beyaz güneşlik diktirdim. Oda takımımda beyaz oldugu için (stylewood un cana bebek modeli) güzel oldu. yere de beyaz zemin üzerinde kelebekler olan halıyı aldık. Aslında kızımın odasından fotograf bulabilirsem yollarım.

Özetle çok beyaz diye düşünme. halıda ben biraz tedirgin oldum ama genellikle üzerini tek kişilik lastikli çarşafla kapattığım için iyi oldu, sık sık makineye atıp yıkayabiliyorum. halı temizlemekten çok daha kolay. Bu arada tavan lambası olarak da yine butterfly ın lambasını aldım. yani özetle cıvıl cıvıl olmasından çekinme. çok da bembeyaz kalmasın, bebeğin dikkatini, ilgisini çekecek bişeylerin olması iyi bence. hayvan figürleri olan duvar stickerları var. onlardan alıp yapıştırabilirsiniz. çok cabuk kuzuları, inekleri, tavukları öğrendi kızım.

bu arada arı maya modeli mavi değilmiydi... kızın olacak ve mavi bir oda, sen bilirsin yinede...

bir izmirliyle bir ineği ayırt etmenin yolunu söylüyorum;
inek otu seçerek yer,izmirli bulduğu otu yer:)))))
ondan dereotu fantazisi yaptım hemen:)))))

vitamaltı görüyorum her yerde,bi ara ritmix diye bir içecek vardı,tadı ona benziyor sanırım,o da malt içeceğiydi.. bir de çay olanı gelmişti milupadan..

butterfly modeli çok şirin ama pembe çok tercih ettiğim bir renk değil,maya modeline kaymamın nedeni bu olsa gerek:))
ama haklısın,mavi de çok mantıklı değil..funnababy disney serisinde de güzel şeyler var ama yakından görmedim o seriyi..pembe olmasına rağmen winnie the pooh desenli olanı alıp,duvar süsü,halısı falan takım yapmak daha kolay olabilir:)

ay sibel,tecrübeli birinden fikir almak süper oluyor,iyi ki varsın:)

canım ben bu ay içinde doğum yapacam kısmetse. sezeryandan sonra dikişlere falan bakıyor ya doktor. alttan geceliği kaldırmak hoş olmuyor diyor kimi kim de pijama dikiş yerlerini acıtır diyor. bende pek gecelik sevmem açıkcası ama karar veremedim.karnını sarınca acımadı mı canın? bende çok rahatsız olurum o göbek sarkmasından kesin..hastane sıcak oluyordur heralde demi. kısa kollu olması daha mantıklı sanırım. birde hastaneden çıktıktan sonra tekrar kontrole falan çağırıyorlar mı anneyi?doğum yaklşatı ya aklımda hep o sahneler var artık...

derotunu ben de duydum:)))işe yarıyor sanırım...
funna babynin hangi modeli bilmiyorum ya..çantasının üstünde de yazmıyor. mavi yeşil turuncu renkleri var. özelcandan aldım ben hepsini çok gezme şansım yok çabuk yorulduğum için.
esracım ben en az 4-5 ay yanımda yatırmayı düşünüyorum bakalım bebişi. oksijen onada yetr bize de:)

bugun akşam üzeri koli geldi,annem yığınla yeşillik yollamış:)) dereotu dedim ama sürüsü geldi:)))
sevdiğim ne varsa çıktı koliden,abartısız bir saat ağladım:)) hatta en çok da türk kahvesine ağladım,izmirde çok sevdiğim bir kahveciden almış,nasıl sevindim anlatamam..
hamilelikte aileden ayrı olmak daha da zormuş..

senin uyku seti de play isimli olan sanırım,ayıcık falan resmi var,altında my friend yazıyor..
onu ben de beğendim aslında:) çok güzel canım,bebişin güle güle kullansın..

bu arada bir saat önce banu hanım aradı,cuma günü tolga beyin ameliyatı varmış,yarına aldık muayeneyi..senin öğleden sonra olduğu için ertelememiş olabilir gerçi ama var mı bir değişiklik?

doktor dikişleri kontrole geldiğinde geceliği kaldırmak meselesi hiç aklıma gelmemişti. Valla doğru bir tespit, bence de hoş olmaz. Pijama kesinlikle dikiş yerlerini acıtmaz, niye dersen, zaten dikişlerinin oldugu yer hemen bikini bölgenin üstünde (yani biraz ayıp olacak ama neyseki hanımlar var burda, kılların hemen başladığı yerde).. pijamalar o kadar düşük belli olmuyor, en azından benimkiler öyle. alırken biraz yüksek belli bişey olmasına dikkat etmek yeterli...

bez bağlamak konusuna gelince, ben sağdan sola, soldan sağa vs dönerken içimde bağırsaklarım da bir o tarafa bir bu tarafa kayıyor gibi gelmişti. Yürürken (ki hastanede hep yürümeni istiyorlar) sanki karnım yere düşecekmiş gibi elimle taşıma ihtiyacı hissetmiştim. ama bez bağlayınca inanılmaz rahat ettim. Ama şunu da söyleyeyim (benim hatam) eve geldikten sonra da bikaç hafta boyunca bu bez işini devam ettirdim. Ben şimdi düşünüyorum ki bu yanlıştı. İlk bir hafta tamam ama sonrasında karın kaslarının çalışmasına izin vermeli ki daha çabuk toparlansın.

Kesinlikle hastane çok sıcak oluyor, ben şubatta, hatta kar tipi felaket oldugu bir gün doğurmuştum.. kısa kollu bişeyler olmasında fayda var.

doktor kontrolüne gelince, ilk bir iki gün hastanede kaldıgın süre içinde doktor bikaç kez gelip karnını kontrol ediyor. .. doktorum beni bikaç hafta sonra bir daha gel gel karnını kontrol edelim demişti.. Onun dışında bir daha çağırmadı. Zaten bebeği 5. gün topuk kanı için hastaneye götüreceksin, istersen o zaman da bir daha kontrol ettirirsin.

sst cim çok saol...iyi ki varsın...bi süre daha seni sorularımla meşgul edecem sanırım..aklıma o kadar çok soru geliyor ki.
mesela epidural yapılırken çok canın yanıyıor mu? lavman yaptırıyor mu dr bey? sondayı uyuştuktan sonra mı takıyorlar?
topuk kanının keşke hastanede iken alsalarmış. tekrar o küçücük bebeği nasıl hastaneye götüreceğiz ya..

hayır çok acımıyor, iğne yaptırmak ya da aşı olmak gibi bişi... kesinlikle endişe etme. lavman yapılmadı, zaten bir gün öncesi akşamından sonra su dahi bişey yiyip içmemeni istiyorlar. ben bana sonda taktıklarını doğumdan çok sonra farketmiştim, hiç bişey hissetmiyorsun anlayacğın.. İnan çok rahat geçiyor... normal doğum yapacam diye çok ısrar etmiştim ama iyi ki de sezeryan olmuşum, çok memnun kaldım, hiç bir anından şikayetçi değilim ve herkese de tavsiye ettim ve hala da ediyorum.

topuk kanı maalesef 5. gün alınması gereken bir olay.. bu nedenle (5 gün hastanede kalmayacağına göre) illaki hastaneye gitmek gerekiyor. Boşver, kucağına alıp hastaneye gitmek çok da kötü olmuyor... evden biraz uzaklaşıp hava almış oluyorsun.. ayrıca akay o gün, çocuk doktoru ile bir randevu ayarlıyor ve o doktor bebek bakımı konusunda tavsiyelerde bulunuyor. unibabynin yenidoğan mendilini o doktordan öğrenmiştim mesela... aventin biberonlarını anne göğsüne benzediği için tavsiye etmişti, vs vs... hem şöyle hızlı bir kontrol de yapılmış oluyor (kilo, sarılık riski, vs vs).

sstcim peki sezeryandan sonra bazı hastaneler hastenede duş aldırıyorlar ya akayda yok sanırım demi? birde ne zaman sonra duş alabiliyoruz. acısını kaç gün hissediyoruz dikiş yerlerinin? hastanenin doğumla ilgili sanırım özel hizmetleri yok demi. medicanada ücretsiz odayı süslüyorlar falan mesela. terlik falan veriyor vs şeyler...

odalarda duş var zaten, ama ben hastanede duş almamıştım, inan ne kadar süre sonra banyo yaptıgımı da hatırlamıyorum. Acısına gelince, ben pek bişey hissetmemiştim, sanırım bebeğin heyecanından olsa gerek ondan başka bişey düşünememiştim. Hatta ne anneme ne kayınvalideme ne de başkasına vermemiştim, herşeyi ile kendim ilgilenmek istemiştim. Sadece yatıp kalkmakta zorlanmıştım (o da ameliyat olmuş olmanın verdiği psikoloji olsa gerek, dikişlerime bişey olacak endişesi ile).. hizmetlere gelince, odanın kapısına pembe veya mavi bir kapı süsü takıyorlar, ama onun dışında odada süsleme durumu yok.. terlik vs gelince hani otellerde filan olurya kagıtttan gibi beyaz terlikler, onlardan vardı odada ama zaten insan kendi terliğini götürmeli diye düşünüyorum. Açıkcası fazla bir hizmet yok.. hemşireler sık sık gelip bebeği ve anneyi kontrol ediyorlardı, emzirme konusunda yardımcı oldular... benim sütüm hemen gelmemişti, biberonla mama hazırlayıp getirmişlerdi, vs vs. önemli olan da bunlar değil mi zaten? medicana ya vereceğin ekstradan paraya odanı da çok güzel süslersin, diğer hizmetleri de bir şekilde ayarlarsın... bu benim fikrm tabiki :) bu arada benim bu anlattıklarımın üzerinden tam iki yıl geçti, bu arada bişeyler değiştimi bilmiyorum..

kızlar günaydın,ben de dün muayeneye gittim..
cadı kızım kordonu boynuna dolamış!! o kadar takla atarken bir halt yiyeceği belliydi:)
önce telaşlandım ama tolga bey telaşlanacak birşey olmadığını,büyük ihtimalle düzeleceğini söyledi..tek kötü tarafının eğer doğuma kadar devam ederse normal doğum yapamamam olduğunu söyledi..
hep söylüyorum hangi branş olursa olsun doktora duyulan koşulsuz güven inanılmaz güzel..
tolga beyin bilgi ve tecrübesine duyduğum güven sayesinde içim rahat..yoksa içim içimi yerdi..
sıpa kızım yüzünü göstermedi,tabi kordonu doladığı için yüzüme bakamadı,biliyor kabahatini:)) normal doğumu çok istediğim için dua ediyorum,düzelir inşallah:Saruboceq:
birkaç hafta önce bir tanıdığımız dışardan gelen doktoruyla akayda doğum yaptı,kapısına süs asmışlardı,başka birşey görmedim..
yalnız hemşirelerden falan acaip memnundu,çok ilgili olduklarını söylüyordu..hemşirelerin hepsi çok şeker ama doğum tarafındakileri beğeniyor herkes..
süsleme için fiyonkbaby diye bir firma var,nette fiyatları da yazıyor,süsleme işi yapıyorlar..200tlye güzelce süslüyorlar odayı.. esilacım ben de sibele katılıyorum,medicanaya vereceğin farkla bütün doğum katını süslersin valla:))

esra söyledikten sonra fiyonkbabynin sitesine baktım, hatta işyerime yakın oldugu için öğlen ugradım. Doğruyu söylemek gerekirse bana biraz pahalı geldi... ben kızımın doğumunda bir paket balon ile evi süslemiş, kumaşçıdan aldığım tüllerle kendim kapı süsü yapmıştım, bana 20 milyona bile mal olmamıştı.. kapı süsü konusunda yapamam diyorsanız, ulustaki bebek ürünleri satan sokakta (sokağın adı aklıma gelmedi) ucuz fiyata bulabilirsiniz.. Ben şu an bebek şekerlerine takıldım, üzerinde bebek biblosu gibi bişey yerleştirilen çikolatalardan nerde ucuza bulabilirim biliyor musunuz? fiyonkbabyde kilosu 80 lira.

süsleme konusunda kapı süsü yeterli benim için,onu da annem almış bile şimdiden,hastane odasını da balonla falan doldurursa hiç şaşırmam:)
sibel,süsleme-tül vs ulustaki sokağı bilmiyorum ama suluhanda varmış hep orayı söylüyorlar..
şekeriyle falan tanesinin 1.50ye mal olduğunu duydum..
bahsettiğin çikolatalar hemen her pastanede var artık,organizasyon işi yapan bir yer değil de pastaneden almak daha mantıklı olabilir sanki..
o çikolatalar cepte ama bir de o tüllü şeker keselerinden temin etsem mi? en azından en yakınlarıma hatıra olsun diye..kararsız kaldım..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…