Agizda Cikan Beyaz Yaralara ( AFT ) Care

E

EU1

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi EU1
mrb kizlar benim agzimda bu yaradan ayda bir kezde olsa cok siddetli agrili cikar ayni 4 gunden beri cektigim gibi
nette arastirma yaptim isminide bilmiyordum ne oldugunun
ismi aft mis bunu gecirmek icin özel yöntemler verilmis sizinlede paylasmak istedim​

Ağrıyı azaltmak ve iyileşme periyodunu kısaltmak için:

· Sıcak, asidik ve tahriş edici gıdalardan kaçınılmalır.

· "2% hydrogen peroxide" solusyonuna batırılan pamuk yada gazlı bez ile aft bölgesi temizlenebilir.

· Su ile karbonat karışımından hazırlanan ince yapılı bir krem aft üzerine sürülebilir.

· Yarım bardak suya yarım kaşık tuz ilavesi ile elde edilen solusyonla günde üç kez gargara yapılabilir,

· Yemeklerden önce aft bölgesine "xylocaine" solusyonu ya da ağız için hazırlanmış anestezik kremler uygulanabilir.

· Aft üzerine uygulanacak "orabase", "Gly-oxide", "Cankaid","Ambesol" gibi ağız içi kremler uygulanabilir.

· "sucralfate" tableti ılık suda eritip gargara yapılabilir.

· Özellikle aftı başlangıç aşamasında "tetrasiklin" tableti suda eriterek elde edilen solusyon ile gargara yapmak aftın fazla büyümesini engeller ve ağrıyı azaltır.

· Gene aftın başlangıç safhasında bölgeye bir topikal steroid "%0.1 lik triamcinalone" uygulanması ya da steroidli bir gargara "betamethasone syrup" ile gargara yapmak aftın fazla büyümesini engeller ve ağrıyı azaltır.

· "Chlorhexadine" gargaralar iyileşme periyodunu kısaltır.

· "Tetrasiklin" şurup la hazırlanan 12,500 unite "nystatin", 1.25 mg "diphenhydramine", ve 0.25 mg/m "hydrocortisone" karışımı 'shotgun' solusyonu olarak kullanılabilir.

• Konu Sahibi EU1
bunlarda bende çok çekiyorum çok acı verıyor bısey yıyemıyorum bıde agzında yara varken sakız çiğnenmesi ıyı degılmıs daha fazla çogaltıyormus

• Konu Sahibi EU1
bende toz şeker yemek iyi geliyormuş diye duydum

• Konu Sahibi EU1
bunlarda bende çok çekiyorum çok acı verıyor bısey yıyemıyorum bıde agzında yara varken sakız çiğnenmesi ıyı degılmıs daha fazla çogaltıyormus
sakiz cignemek mi ay bende bunlar cikinca sakizi birak corba icemiyorum corba kafamçokkarıştı
nefret ediyorum bu yaradan hatta yaralardan
simdi tam dilimin altindaki sert yerde cikti ceneme agri vuruyor kipirdatamiyorum bile :çok üzgünüm:

bende toz şeker yemek iyi geliyormuş diye duydum

toz sekermi :1shok:
demin yarim cay bardagina tuz koydum gargara yaptim agrisini simdilik aldi rahatim ama biliyorum az sonra yine baslicak

• Konu Sahibi EU1
merhaba,ben çok hasta olunca bazen başıma geliyor çok şükür,ama arkadaşım bu problemi sürekli yaşıyor.hatta bir ara behçet teşisi koymüşlardı ama değilmiş çok şükür,gargara dışında yazdıklarınız ilaç ismimi, doğrumu anlamışım,şimdiden teşekkür ederim. acil şifalar.a.s.

• Konu Sahibi EU1
canım, öncelikle geçmiş olsun..benim eşimde işinde stresli old. dönemlerde sık yaşar bunu.. konuşamaz, sürekli sızlıyor der. arada oda tuzlu suyla gargara yapar birde adaçayını okumuştum bende netde onun suyuylada gargara ağız yaralarına iyi geliyormuş birkaç kere eşimde denedi.. sızısını hafifletti.. doktor mink bir krem vermiş, yemekten sonra ağzını çalkalayıp yaranın üzerine sürüyor iki günde geçiriyor kremin adını hatırlamıyorum şu anda..

• Konu Sahibi EU1
bende karbonatlı suyla gargaranın iyi geldiğini duymuştum denedimde hafifletiyor acısını

• Konu Sahibi EU1
arkadaşlar bu aftlar bir zaman bende de çok çıkardı şimdi çok şükür çıkmıyor bulaşık deterjanlarına çok dikkat edin tabak bardaklardaki kalıntılar çok etkiliyormuş vucut direncinin yüksek olması çok önemli.çekenlere Allah kolaylık versin çok pis bi acısı var bunun

• Konu Sahibi EU1
Ay evet bu yaralar ailecek çekiyoruz bunu

Yalnız bizim komşumuz sırf bunun yüzüne doktora gitmişti ona küçük sarı kaplı bi krem vermişlerdi bizde almıştık iyi geliyordu. O krem bitince kaybettik kabını şu an sırf yaralarla uğraşıyoruz.

Bi keresinde o kadar acımıştı ki canıma tak etmişti yaranın üstüne sırf tuzu bastım Kötü Kazen ama nasıl acıdı yarayı çekenler bilir, hoplattı desem yeri sırnaşık şey sonr yaraya baktığımda delik deşik oluştu ama ertesi güne kurtuldum :smiley-cool: ama sakın siz yapmayın herkes o acıya dayanamıyor bi de kesin işe yarar diye bişey yok o günlük bana yaradı zaten asla 2. ye cesaret edemedim sırnaşık şey

Benim kızımda çok çıkıyordu. Doktor vitamin eksikliğinden olduğunu söylemişti. Hem vitamin takviyesi yapıyorduk hem de karbonatı direk olarak aftın üstüne sürüyorduk yakıyor ama iyi geliyor. Tavsiye ederim

diş sağlıgı bölümünde bir doktor aft için ilaç tavsiyesinde bulunmuş,oraya bakarsan derdine derman bulacağını sanıyorum geçmiş olsun

bendede cok sık cıkar ben agzımı sabunlu suyla calkalarım fırsat buldukca acısını hemen alır bir arkadasım tavsiye etmişti gercektende işe yarıyor

dün bende de çıktı bu yaralar,resmen dudağım şişti aynı yerin hem altı hem üstü ,bende her zaman çıkmıyor yalnız çok üzüldüğümde sinir stres yaptığımda malesef hemen çıkıyor,tuzlu suyla yapılan gargara işe yarıyor a.s.

simdi dis sagligi bölümünede bakicam bulunca bu derdi olanlarada veririm linki
gercekten cekenler cok iyi bilirler
ne yemek yiyebiliyoruz nede cigneyebiliyoruz yemegi heleki ben su bile icemiyorum cok yaniyor ve konusmakta zorluk cekiyorum durup duruken bana beni konusturmaya ugrasan insanlara sinirleniyorum agresif oluyorum bu yaralar bende cikinca :bbo:

bende her hafta 2-3 tane çıkar.yemek yemek ve konuşmak işkence halimi alıyor.devlet hastanesine gittim behçet tanısı koydular.bende uludağ üniversitesi dermotoloji kiliniğine başvurdum.eğer onlar behçet tanısı koyarsalar behçet polikliniğine gönderiyorlar.bende çıkmadı ama 3ay sonra testler yenilenecek çünkü aft şikayetlerim geçmedi.behçetli hastaların kullandığı kolsin adlı ilaçı verdiler günde 3 kere kullıyorum.yara üzerinede piraldyne diye bir solisyon verdiler.çoğunlukla yara üzerine kenocort-a diye bir krem veriyorlardı bende bir işe yaramadı.lafı uzattım benim gibi aftı çok sık çıkan arkadaşlar bir romotoloji uzmanına yada üniversite hastanelerine baş vursun.çünkü behçet hastalığının en büyük belirtisi bu.ben çok araştırdım ya kansızlık ya b vitamini eksikliğinden yada bendeki gibi strese bağlı olarak çok artış gösteriyor.

bendede cok sık cıkarr eczacı arkadasım mutlaka behcek hastalıgı testı yaptır dedı .. cok agrı yapıyo ancak ceken bılırsenağlama

kardeşim senelerdir bu dertten muzdarip.üniversite hastanesinde araştırdılar bile. ama sanırım tedavisi yokmuş kenacort sürekli kullanır. ama bu aralar derdine devayı buldu gibi. aktardan şap aldık. onu bardağa azcık ılık su koyup eritiyor sonra onunla gargara yapıor. faydasını gördü tavsiye ediliryerimseniben(yutmamak şartıylasırnaşık şey)

ben kendimi bildim bileli çıkar bu bende.gitmediğim hastane doktor,kullanmadığım aft ilacı kalmadı.en son gittiğim doktor kızım bu sıkıntıdan,stresten çıkıyor ve moralin düzeldiğinde de kaybolur istersen bir takip et dedi.takip ettim gerçektende öle :1shok: başka doktora da gitmedim sonrasında.içimizin sıkıntısı böle patlak veriyor.gönlümüzü daha ferah tutmayı öğrenmek kesin çözüm bunun için (becerebilene tabi fisfisfis )

geçen yıl annem büyük bir kal p ameliyatı geçirdi 10 gün yoğun bakım da kaldı
yoğun bakım çıkışı takılan hortumların hepsi ağzına derin yaralar açmıştı siz tahmin edin ağızda tek bir yer kalmayın caya aft dolu
profösörümüz annemin odasına her geldiğinde özel hemşirelerine günde iki kez ağzını karbonatlı suyla gargara yaılmasını söyledi
ve etttirtti
bu derdin çaresi bildiğimiz yemek sodası kızlar günde en az bir kez karbonatlı suyla gargara yapınız ağzınızı
hastalığın nedenine gelin ce bir çeşit mantar
vucuda yerleşiyor ve zayıf anınızda hemen bir yerlerden patlıyor
kökten çözümü bu mantarın ne olduğunu cinsini bulmak ona göre ilaç tedavisi a.s
ayrıca yaraları rahatlatması açısın dan karadut reçeli ,şurubu buna çok iyi gelir
aktarlarda küçük şişelerde karadut şurubu satılır yaralı kısma gelecek şekilde şurubu bir yudum alım ağzınızda oyalayın bir müddet son ra yutun
herkese geçmiş olsun a.s.(reçelide olur oda büyük marketlerde sıkça bulunur )

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…