Jinekoloji Adet öncesi gerginliği (pms) derdi :(((

İkimiz de ülkenin dilini az biliyoruz, hayatımızı İngilizce ile idame ettiriyoruz ama hani terapi almak için yeterli değil, çünkü baya baya konuşup ayrıntılandırmak gerekiyor :KK43:
Vallahi bence abi durumun vehametini bilse(picaklamak gibi gibi) tarzanca da olsa anlatır doktora emin ol:KK45:

Ben yaşlarda başlamışsın, umarım ben de yaparım :)
hangi ülkedeydi hatırlamıyorum ve yanlış da degilsem
eger bir kaza -yaralama veya öldürmede / eger kadın regl öncesi veya regl ise ceza indirimi yapılıyor. veya ceza almıyor.
birde gene bir ülkede regl olan kadınlara 1 gun izin verilmesi konuşuluyordu. ilk gunleri zor gecenler için.

Ben yaşlarda başlamışsın, umarım ben de yaparım :)
abd de uygulanıyormuş
ABD'de yapılan istatistik çalışmalarda kadınların adet dönemlerinde daha fazla suç işledikleri ortaya çıkmış. Yine raporlarda hastaneye yatırılan, intihara teşebbüs eden, küçük sorunları kafasında büyüten kadınların adet döneminde oldukları tespit edilmiş. ABD'nin bazı eyaletlerinde ve bazı Avrupa ülkelerinde adet dönemi öncesinde ve sırasında suç işleyen kadınlar için ceza indirimi uygulanıyor. Çünkü bu süreç kadınların önemli bölümünde 'aklını başından alacak kadar' ağır geçiyor.

Galiba bende bunlari yasiyorum.. ofke patlamalari yasiyorum, birden sesimi yukseltiyorum sonra aaa ne yaptim ben diyorum.. bazende aglayasim geliyor durduk yere, kimseyi gormek istemiyorum, yanliz kalmak istiyorum, alingan oluyorum..bunlar bir hafta oncesi ve bir hafta sonrasi devam ediyor.. sonra fabrika ayarlarima donuyorum :)

hangi ülkedeydi hatırlamıyorum ve yanlış da degilsem
eger bir kaza -yaralama veya öldürmede / eger kadın regl öncesi veya regl ise ceza indirimi yapılıyor. veya ceza almıyor.
birde gene bir ülkede regl olan kadınlara 1 gun izin verilmesi konuşuluyordu. ilk gunleri zor gecenler için.
Bence de cezada indirim sebebi olmalı :)) benim de elim alışsın her ay birini indireyim aşağı :KK70:

Galiba bende bunlari yasiyorum.. ofke patlamalari yasiyorum, birden sesimi yukseltiyorum sonra aaa ne yaptim ben diyorum.. bazende aglayasim geliyor durduk yere, kimseyi gormek istemiyorum, yanliz kalmak istiyorum, alingan oluyorum..bunlar bir hafta oncesi ve bir hafta sonrasi devam ediyor.. sonra fabrika ayarlarima donuyorum :)
Ee zaten ayın yarısı gidiyor. Ben sıkıldım açıkçası bir ayın yarısını insan yarısını canavar olarak geçirmekten :KK43:

Acaba hormon değerleriyle ilgili olabilir mi diye merak ettim? Yani bu değerler ölçülebiliyor mu? Bi eksik/fazla varsa tedavi ile kontrol altına alınabiliyor mu? Offf erkek olmak varmış ya:KK70:

Yogada çok sıkılıyorum, zaman geçmek bilmiyor :))) ama şu nefes egzersizleri ile başlangıç yapabilirim. Belki biraz sakinlersem yogaya da başlayabilirim :)
vitamin mineral eksiklikde bunun olmasını tetiklermiş. netten baktın mı hiç ?
ben demin baktım. bir sürü madde sıralanmış.
mesela ben ark. ile hep dayanışma içindeyiz. 3 taneyiz zaten. ben regl isem onlar der yapma deme regl olacaksın oldun. söyleyecekerlerini sakla regl bittikten sonra höykür.
tamam derim cok zor bilmem ne diyeisyan ettigimde oldu.
regl gecer o kızıdıgm şeyin ne kadar aptalca oldugunu görürüm.
sende acaba böyle uyarıcı güç mü bulundursan etrafında söylesen uyarın beni filan..

vitamin mineral eksiklikde bunun olmasını tetiklermiş. netten baktın mı hiç ?
ben demin baktım. bir sürü madde sıralanmış.
mesela ben ark. ile hep dayanışma içindeyiz. 3 taneyiz zaten. ben regl isem onlar der yapma deme regl olacaksın oldun. söyleyecekerlerini sakla regl bittikten sonra höykür.
tamam derim cok zor bilmem ne diyeisyan ettigimde oldu.
regl gecer o kızıdıgm şeyin ne kadar aptalca oldugunu görürüm.
sende acaba böyle uyarıcı güç mü bulundursan etrafında söylesen uyarın beni filan..
Ona baktım, magnezyum calsiyum çinko kompleks kullanıyorum bir süredir. Yeni başladım o yüzden etkisi hakkında birşey diyemem ama uzun vadede etki eder umarım. Benim öyle bir arkadaş grubum yok burada ama aklıma şöyle bir fikir getirdin. Küçük bir bloknot bulundurmak. O dönemde notlar alıp kendimi kontrol altında tutmak işe yaratabilir

6 haftalık hamileyim. Gel bir de bendeki terörü gör. Hayatımın en özel günleri birilerine suikast planı yapmakla geçiyor.
Bence görüntülü uzaktan teraziyi deneyebilirsiniz internet üzerinden. Pek bin değişiklik olacagini sanmıyorum ama denedim dersiniz en azından

geçici bir süreç neticede. bunun bir tedavisi olup olmadığını bilmiyorum.
durumun farkına vararak kendinize mani olmaya çalışmayı deneyin.
telkin edin zihninizi.
etrafınızdaki insanlar sizin öfke patlamalarınızı çekmek zorunda değil bence.
onlara da durumun geçici olduğunu belirtin. ve o süreçte insanlarla çok muhattap olmamaya çalışın.
adet öncesi kötü ruh hallerini yaşadığımız kötü şeyler de tetikliyor bence. ben mesela özellikle bir şeye üzülmüşsem ve üstüne regl dönemine girmişsem bunalımım kat kat artıyor.
bunların bilincinde olmak gerek. regl olunca bitiyor hepsi.

Regl takvimini takip et. Gergin hissettiginde takvime bak. Eger reglin yakinsa heh dersin sebebi belli. Ben oyle yapiyorum. Cok dayanamazsan yat uyu, film izle...
Her ay kendime bir kere daha sasiyorum. Ayrica bende kansizlik da var, ilac kullaniyorum ve bence o bana biraz daha iyi hissettiriyor. Sen de bi kan degerlerine baktir. Demir eksikligi falan.varsa insani depresif yapiyor.

6 haftalık hamileyim. Gel bir de bendeki terörü gör. Hayatımın en özel günleri birilerine suikast planı yapmakla geçiyor.
Bence görüntülü uzaktan teraziyi deneyebilirsiniz internet üzerinden. Pek bin değişiklik olacagini sanmıyorum ama denedim dersiniz en azından
O nasıl oluyor görüntülü?

geçici bir süreç neticede. bunun bir tedavisi olup olmadığını bilmiyorum.
durumun farkına vararak kendinize mani olmaya çalışmayı deneyin.
telkin edin zihninizi.
etrafınızdaki insanlar sizin öfke patlamalarınızı çekmek zorunda değil bence.
onlara da durumun geçici olduğunu belirtin. ve o süreçte insanlarla çok muhattap olmamaya çalışın.
adet öncesi kötü ruh hallerini yaşadığımız kötü şeyler de tetikliyor bence. ben mesela özellikle bir şeye üzülmüşsem ve üstüne regl dönemine girmişsem bunalımım kat kat artıyor.
bunların bilincinde olmak gerek. regl olunca bitiyor hepsi.
Elbette geçici ama bu nereden baksan bir ayın yarısı ediyor ve her ay. Kimse kimseyi çekmesin diye zaten derdime çözüm arıyorum.

Regl takvimini takip et. Gergin hissettiginde takvime bak. Eger reglin yakinsa heh dersin sebebi belli. Ben oyle yapiyorum. Cok dayanamazsan yat uyu, film izle...
Her ay kendime bir kere daha sasiyorum. Ayrica bende kansizlik da var, ilac kullaniyorum ve bence o bana biraz daha iyi hissettiriyor. Sen de bi kan degerlerine baktir. Demir eksikligi falan.varsa insani depresif yapiyor.
Yok zaten regl öncesi yaşadığım için durumun da farkındayım ama o dönem yaptığım şeyler kontrolsüz ve aşırı.
Kan değerlerim iyi çıkmıştı, tiroid, kolestrol, şeker, Demir vs herşeye baktırmıştım geçen yaz. Sadece d vitamini eksikti onu kullanmamı söyledi dr.
Acaba hormonal bir test mi istesem?

Ben de senin gibiyim maalesef :KK43: En çok da kızım için üzülüyorum. Bir anda sinirlenip bağırıyorum sonrasında çok pişman oluyorum. Ben de çözüm bulamadım.

Sanirim caylar faydaliymis ama hangisi bilmiyorum bir yazida okumustum birde o donemde kafein tuketilmemeliymis ama emin degilim bu bilgiden.

ben de bu dertten muzdaribim :KK53: ama benimki doğumdan sonra oldu galiba, ya da değil. tam emin olamadım :KK34:
ve kafeini kesersem herhalde daha beter olurum, kahvem canım benim bebeğim :KK36::KK36::KK36::KK36:

Melisa papatya içiyorum ama tırt yani işe yaramıyor bende. Aslında benim de Doğumdan sonra olmaya başladı. O hormonlar nasıl oynadıysa artık:/

ben de bu dertten muzdaribim :KK53: ama benimki doğumdan sonra oldu galiba, ya da değil. tam emin olamadım :KK34:
ve kafeini kesersem herhalde daha beter olurum, kahvem canım benim bebeğim :KK36::KK36::KK36::KK36:
Ben dogumda yapmadim benim neden oldu otuzlardami cikiyo acaba bu sey :olamaz:

Birseyler yapmadim pms etkisini azaltsin diye hayallerimin sonunda birilerini dovuyorum ama konu nasil oraya geliyor anlamiyorum :olamaz:

X