Acil rezaleti ve hasta arkadaşım...

L

lakhesis

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi lakhesis
arkadaşlar dünden beri moralim sıfır.. konuya gelince,üniversitede sınıf arkadaşım, gülümsdemesi eksik olmayan gözlerinin içi gülen bi arkadaşım var. en yakınım.
pazartesi arkadaşım kaldığı yurtta, banyoda bayılmış..ve odada o anda kimse yokmuş. kalktıkça gözleri kararmış.. zar zor bornozunu giyip telefonunu bulmuş.. yan odadadn arkadaşını çağırmış. kız gelmiş ayran kolonya falan o sırada diğerleri gelmiş. oda arkadaşları 3 kişi. . ne ambulans ne hastane ne doktor.. giydirmişler yatrmışlar.. bende 2 gündür haber alamıyordum ne çağrıma ne mesajıma cevap vermiyordu. sabah derse gitmeden hep mesajlaşırız. yine cevap falan yok. murata dedim sen var gücünden bi ara cevap verirse haber ver bende derse giriyim arkadaşlara soriim.. derse girdim arkadaşım yok.. kızlara soruyorum tüm sınıfa sordum belki kimsenin haberi yok.. cevap vermiyo. çıktım dersten çabucak yurda gittim. kağıyı oda arkadaşı açtı kendide arkada.. çökmüş, bitmiş, yüz sapsarı, düştü düşecek bi sarıldı bi ağladı..giyin çabuk dedim hastaneye.. muratla beraber acile gittik.. sanırım o düşme anında da ayaklarını boynunu invcitmiş yürümektede epey zorlanıyodu.. acilde bi yığılma aman allahım.. sistem çökmüş:1shok: yapacak bişey yok dedi doktor. tedavi edemem.. bakamam şuan. . bi hemşlire dedi ki bu bayılacak ne bu oturt bi yere sen git hallet kaydı dedi. bi sedyeye oturttum. soradanda öörendim ki bi doktor gelmiş burda ne işin var hasta var kör müsün die kaldırmış arkadaşaımı.. 5 dakka sora bi gittim ayakta.. bişe demedi girdim koluma kaydın olduu yerdeki koltuklara oturttum.. yaklaşık 20 dakka sistem gelmedi. . allahtan durumu çok kötü değildi de .. o sıra murat geldi biraz o bekledi.. bu arada bende arkadaşımın başında bekledim.. hem ağladım hem bekledim.senağlama annesi babası yok.. nazlı kız.. kimse yardım etmemiş.. benim de zamanım kısıtlı.. allah kahretsin dedim. . bi doktora gititm en azından bi tansiyon ölçün dedim neyse veririz.. burayı e sanıyosunuz die sesini yükseltti. senağlamahipokrat yemini ne demek dedim? kendini ne sanıyorsun.. istersen kardeşim dedi doktor:1shok: en sonunda zaman daraldı sistem de gelmedi.. acilin hali malum muratla aldık arkadaşı bize geldik.. yakın allahtan hastaneyle bide araba vardı. bi kahvaltı ettik biraz kendine geldi rengi falan.. en son bi polikliniğe gittik bizim okulun buralarda.. o da ssk yla anlaşmamız yok dedi.. çıkışta markete geçtik yine başı döndü otutturdum falan.. kolonya su falan aldık..ve benim okula dönüş saatim geldi... .onu yalnız göndermek zorunda kaldım .. sürekli aradım sorun çıkmamış.. bugün ölededn sora da dersim var ama girmicem bi hastane var burda büyük özel oraya götürcem bakalım ne oldu anlaşılsın.. ne yapılır ne edilir hiç bilmiyorum ama allah yardım eder heralde.. lanet ettim işime ilk kez.. yanında olamadığım için. onu öleyalnız gönderdiğim için.

• Konu Sahibi lakhesis
canım güzel bir konuya deginmişsin....
bu tarz konularda bizler toplum olarak malesef tepkisiz ve sessiz kalıyoruz...
ama bu tarz olaylar yaşayan her birey kişisel tepkisini koymalı....
KORKMAYIN ARKADAŞLAR...
herkesin görevini yapmalı....
özellikle orası hastane...
yapmayacaksan kardeşim olmayacaksın doktor...
ben olsam baş hekime şikayet ederdim....
korkmayın....
hakkınızı arayın....
bizler kuzu gibi olduktan sonra bizler sessiz kaldıktan sonra bu tarz insanlar herkese aynı şekılde davranırlar....
bugun size yapılan bir davranış bana olmayacagı ne malum...
o yuzden kimse bu şekılde davranışları haketmiyor.......
sözüm meclisten dışarı BAZI HASTANELER ÇOK İYİ BİLİR BENİ.....

• Konu Sahibi lakhesis
birde devalet hastanesi.. özelde olmuyor asla..
acınası halimiz.. kaç doktorla kavga ettim ama kimsezi gibi gidince oraya.. öğrencisin nihayetinde.. başında biri olmayınca itip kaktılar sanırım.. allahıma dulara ettim şükğrler ettim ki canım arkadaşım çok kötü durumda değildi.. orda ölsen kimsenin umru değil ya.. rezalet..

• Konu Sahibi lakhesis
bencede bu tarz durumlar karşısında başhekimliğe müracat edilmeli.
o an tepkinizi gösterip ses tonunuzu yükseltseydiniz emin olunki arkadaşınıza müdahale edilirdi..
ben samsunda yaşıyorum.burdaki devlet hastanelerinde özeldekiler kadar ilgi görmek mümkün..
neticede biz hasta değil müşteriyiz önce onlara göre..
bilemiyorum ama yine geç kalmış sayılmazsınız.arayıp başhekime doktorun adı soyadını öğrenerek şikayette bulunabilirsiniz..

• Konu Sahibi lakhesis
iyide kimi kime şikayet edicez ki devalet hastanesi berbat durumda.. hepsi aynı yerde bşde orası acil.. bölümdeki tüm doktorlara bağırdım.. ya düşünsenize arkadaşı sedyeye oturttum başka yer yoktu diye kalkasana ne diye burda oturuyosun demiş.. bilemedimde nasıl kime şikayet ediyim.. hiç başıma gelmemişti. allah başa vermesin.. direk saat 1 de özele gidicez..

• Konu Sahibi lakhesis
çok üzüldüm arkadaşınızın durumuna umarım önemli birşeyi yoktur:teselli:

benzer bir olay anneminde başına gelmiş acilde rahatsızlığından dolayı doktor penisilin iğnesi vermişti anneme bu iğneyi sabah akşam acilde vurulacaksın demişti çünkü riskli bir iğneymiş ve komplikasyon oluşabilirmiş yalnız büyük hastanelerde ilacı olurmuş neyse annem sabah akşam ssk hastanesinin aciline gidip iğneyi vuruluyormuş herzaman yanında biri olurdu ama o gün hastanenin yakınında oturan amcama kalmaya gitmişti ordan acile gider vurulurum demişti neyse iğneyi akşam vurulmaya gitmiş acilde bir doktor nedir herzaman burdasın akrabanmı var burda diye çıkışmış anneme annemde anlatmış iğnem var burda vurulmam gerek felan diye ama dinleyen kim hala söyleniyormuş o kadar insanın içinde anneme annemde susmamış bu sefer söylenmiş doktora tartışmışlar sonraki gün sabah başhekime çıkmış hemen anlatmış oda gerekeni yapacağız demiş annemle ilgilenmiş güzelce umarım gereken yapılmıştır...herkes verdiği sözün ettiği yeminin arkasında dursaydı bu durumlarla karşılaşmazdık...:kızgın:

• Konu Sahibi lakhesis
birde devalet hastanesi.. özelde olmuyor asla..
acınası halimiz.. kaç doktorla kavga ettim ama kimsezi gibi gidince oraya.. öğrencisin nihayetinde.. başında biri olmayınca itip kaktılar sanırım.. allahıma dulara ettim şükğrler ettim ki canım arkadaşım çok kötü durumda değildi.. orda ölsen kimsenin umru değil ya.. rezalet..

anladım canım...a.s
gazetelerde neler okuyoruz neler...kafamçokkarıştı
ama herkes görevini tam ve bilinçli bir şekılde yapmalı...
tepkinizi koyun.:mymeka:..ver bir dilekçe.
dedim ya beni çok iyi bilirler....
bende kendim için degılde hastenede yaşadığım ve denk gelen bazı davranış ve tutumlardan dolayı şikayet ettim...
hastanenın korkulu rüyası ben oldum..:jeyyar::jeyyar:.

• Konu Sahibi lakhesis
ben de öyle düşünüyorum hep, kimi kime şikayet ediyoruz, devlet hastanelerinde olaylar biraz ters işliyor, müşteri her zaman haksız. geçmiş olsun arkadaşım.

• Konu Sahibi lakhesis
şikayet dişekçesi? nasıl ne yazıcam ve nereye kızlar.

Bana ne hastane ne de doktor demeyin ...Arkadaşın o kadar şanslı ki , senin gibi bir arkadaşa sahip olduğu için ... Seni tebrik ediyorum canım uğraşından ötürü...

canım ya cok uzucu ve ınsanın sinirlerını geren bır durum...
cok gecmıs olsun...ısallah ıyılesır...ayaga kalkar...
ama sessız kalma canım sessız kaldıkca...bu gıbı durumlar cok olur..
sıkayetını bıldır...
bas hekıme...yada saglık bakanlıgına...
acıl bır durum oldugu ıcın..hemen mudahale edılmesı gerekıyor...
ama malasef kımse ne yemını dusunuyor nede vıcdanını...
işte turkıye malesef....kımlere emanetız...

kayda kadar ölse gitse biri umurları değil.. kayıt yoksa herşey bilgisayardaymış olmazmış.. insan hayatı be.. bunu bi doktor düşünmeyecekte kasap mı düşünecek?

ah be tatlım babam şeker komasına girdi şekeri inmiş 40 ın altına ambulansla tam teşekküllü devlet hastanesi aciline gittik de yeni yetme stajyerlerden bir dayak yemediğimiz kaldı...hele ocak 2008 den haziran 2008 e kadar hastane acillerin de yaşadığımız olayları anlatmaya kalksam kitap olur..

anlaşılan senin ilk tanışman devlet hastanesi acil servisiyle umarım da son tanışman olur.

yapılacak olan şeyleri bilirsek ve uygularsak hastalara ve hasta yakınlarına daha saygılı olurlar.
her hastanede "hasta hakları" birimi var...bununla ilgili kitapçıklarda veriyorlar ve "hasta hakları" ile ilgili bilgilere netten çok rahatlıkla ulaşılabilir..

bilinçli toplum olup haklarımıza sahip çıkalım

http://www.hastahaklari.org/

kayda kadar ölse gitse biri umurları değil.. kayıt yoksa herşey bilgisayardaymış olmazmış.. insan hayatı be.. bunu bi doktor düşünmeyecekte kasap mı düşünecek?

canım ...hersey saglık derız evet dogru ama..ınan hersey formalıte ve para olmus...
sıkayet edıceksın ...olup bıtecek sıkayet ettıgın yer bıle ne kadar ılgılenır kı....o da bır muamma..

canım bır sey paylasmak ısterım....
benım dayım vefat edelı 10 ay oldu...ve olum sebebı bellı degıl...o kadar cok doktora gıttı kı...bas agrısyla baslayan bır sıkayettı...ve yanlıs tedavıyle bıten ..bır omur oldu ve dayım elımızden kaydı gıttı...
yanlıs tedavı ıhmal kurbanı oldu...
arkasında bekar cocukları ve gencecık yengem kaldı...
benım basıma geldıgı ıcın cok ıyı anlıyorum...suan bıle acısını yasıyorum...
sıkayet etceksın canım...bır ınsan bu ...allah herkese vıcdan nasıp etsın...

evet güzel yurdumun güzel insanı hastanelerde en aşağılayıcı durumlarla karşılaşıyor sessiz kibar konuştuğunuz zaman ezilmeye çalışıyorsunuz bir eczacı abimiz demişti yurdumuzda üç tip insan var doktorlar zenginler ve fakirler ee doktorlar da ayrı bir zümre olunca haliyle havalarından geçilmiyor tabi ki rahmetli anneciğimde hepimiz hastaneye akın etmiştik kalabalık görünce de tırsıyorlar hani bir kere hastanede hasta yakınları olay çıkarmıştı ya sanırım ondan da ders aldılar
doktor çok ilgilenmişti ilgilenmeseydi zaten acımız da var gerisini düşünemiyorum bile
evet kaba kuvvet güzel değil başhekime şikayet etmek lazım ama kimi kime şikayet edicez burada kafam karışıyor zaten o hastanenin başhekimi insancıl olsa doktoru hastalara böyle muamele yapabilir mi kayıt kayıt tutturmuşlar bir genç kız görmüştüm yere düştü kaldı 20 dakikadır bekliyormuş içeri aldılar elektro şok uyguladılar uygulamasalardı gerisini siz düşünün
sağlık sistemi yetersiz kalan bir ülke gelişmiş ülke olamaz ve bizim sağlık sistemimiz de içler acısı ama bizim insanımız ne yapıyor hastanede işi olan ve biten hemen o kötü günlerini unutuyor

canım ...hersey saglık derız evet dogru ama..ınan hersey formalıte ve para olmus...
sıkayet edıceksın ...olup bıtecek sıkayet ettıgın yer bıle ne kadar ılgılenır kı....o da bır muamma..

canım bır sey paylasmak ısterım....
benım dayım vefat edelı 10 ay oldu...ve olum sebebı bellı degıl...o kadar cok doktora gıttı kı...bas agrısyla baslayan bır sıkayettı...ve yanlıs tedavıyle bıten ..bır omur oldu ve dayım elımızden kaydı gıttı...
yanlıs tedavı ıhmal kurbanı oldu...
arkasında bekar cocukları ve gencecık yengem kaldı...
benım basıma geldıgı ıcın cok ıyı anlıyorum...suan bıle acısını yasıyorum...
sıkayet etceksın canım...bır ınsan bu ...allah herkese vıcdan nasıp etsın...

başınız saolsun sayın duyguçıkmazı öncelikle..
artı bu kız öğrenci yani ne biliim daha bi yol gösterip ilgileneceklerine sanki aşşağlık insanlarmışız gibi konuştular.. arkadaşımda zaten bi yandan zor yürüyo bi yandan da bana yük olduğunu sanıp gözleri dolup duruyo.. aman tanrım ya çok kötüydü halimiz.. ben bile acıdım halimize de o doktorların umru olmadı..

evet güzel yurdumun güzel insanı hastanelerde en aşağılayıcı durumlarla karşılaşıyor sessiz kibar konuştuğunuz zaman ezilmeye çalışıyorsunuz bir eczacı abimiz demişti yurdumuzda üç tip insan var doktorlar zenginler ve fakirler ee doktorlar da ayrı bir zümre olunca haliyle havalarından geçilmiyor tabi ki rahmetli anneciğimde hepimiz hastaneye akın etmiştik kalabalık görünce de tırsıyorlar hani bir kere hastanede hasta yakınları olay çıkarmıştı ya sanırım ondan da ders aldılar
doktor çok ilgilenmişti ilgilenmeseydi zaten acımız da var gerisini düşünemiyorum bile
evet kaba kuvvet güzel değil başhekime şikayet etmek lazım ama kimi kime şikayet edicez burada kafam karışıyor zaten o hastanenin başhekimi insancıl olsa doktoru hastalara böyle muamele yapabilir mi kayıt kayıt tutturmuşlar bir genç kız görmüştüm yere düştü kaldı 20 dakikadır bekliyormuş içeri aldılar elektro şok uyguladılar uygulamasalardı gerisini siz düşünün
sağlık sistemi yetersiz kalan bir ülke gelişmiş ülke olamaz ve bizim sağlık sistemimiz de içler acısı ama bizim insanımız ne yapıyor hastanede işi olan ve biten hemen o kötü günlerini unutuyor

işte öyle çaresiz ve tek başına gibi kaldıkki sanırım cesaret aldılar.. bi bakmadılar ya yaklaşmadılar bile..

inanın bu surum özel hastane ,devlet hastanasei farkı gözetmiyor bunu birebir yaşadımm ...karşınıza insan mı çıktı yoksa müsvettesi mi bununa göre değişiyor...başhekime kadar çıktığımız defalarca oldu ama "beğenmezseniz gidin " diye biliyorlar sağlıkla ilgili...çünkü oaraya gideni hasta olarak değil " üff yine nerden çıktı bunlar" diye düşündüren gereksiz kişiler olarak görüyorlar...özel hastanede de " nakit" hep dua ediyorum böyle insanlar için "onalrda o durumlara düşüp çare bulamasınlar " diye....Arkadaşınız yine şanslıymış ,zamanalr yarışacak bir hastalığı yokmuş apandisti patlayıp ölenler acilde ,beyin kanamasını migren sananlar ve hastanın göz göre göre ölmesine izin verenler....çok karmasarım ssağlık sistemi hakkında çokk

İtalyanların bir atasözü vardır aklıma o geldi : " PARASIZ SAĞLIK YARIM SAĞLIKTIR "

X