Ablamın yemek yemeyen çocuğu ile imtihanı

Duyu bütünleme ile yemek probleminin ne alakası var? Bilen bir arkadaş anlatabilir mi? Yeğenim de hemen hemen aynı durumda. Şaşırdım ve mantığını anlayamadım.
Netten baktım bende
Yeme bozukluklarının temelinde duyusal problemler bulunabilir. Doku, ağızdaki tat ve dokunsal his, yutma için gerekli hareketlerin planlanamaması gibi zorluklar yeme güçlüğüne ve aşırı seçici olmaya yol açabilir.

Şeklinde yazıyor kesinlikle denenmeli işe yarayabilir belki

Ablam da bu konuda çok çekti..yegenim hayatında asla kahvaltı yapmadı.ablam bu çocuk ölecek diye çok ağlardı..ekmegi öylece yerdi asla birşey sürdürmezdi...patates kızartması, tavuk kanat🙂ve et yiyordu sadece..arada eğlencesine patlamış mısır ..şimdi 20 yaşında elektronik mühendisliğinde okuyor..halen sadece bunları yiyormuş..benimkiler de sebze asla yemezler,yumurta,beyaz peynir yemezler..yumurtayi pankekle falan yiyorlar..zor valla..

Bende böyle bir çocuktum 1 yaşında 7 kg mışım . Hiç açlık hissim yoktu hiç yemek istemezdim annem öyle ağlardı hep mutsuzdu . Hamile kalınca yemeğe başladım ben . Oğlum doğdu oda 3 sene yemedi 😏

Benim oglum da 4.5 yaşında. Meyve sebze et bakliyat hiç birşey yemiyor. Kuruyemiş ekmek ve simit yiyor sadece. Çok zor bir durum.
Duyusal bütünleme önerildi yukarıda isterseniz araştırın sonrasında bu durum yeme bozukluğuna hatta ileride obeziteye bile neden olabiliyormuş sağlıklı beslenme edilemedikleri için.

İnternetten baktım yeme reddini kapsıyormuşu
iyi bir yer bulup hemen önereceğim ablama o kadar doktora gittiler aslında hiç böyle bir öneri verilmedi galiba yoksa kesin giderdi
Oğlum şuanda yemek reddi için duyu butuňleme alıyor. Dediğim gibi iyice araştırın bu konu üzerinde çalışan fizyoterapist bulun. İşin icine girince iyisini kötüsünü bulmak kolaylaşıyor. Gerekirse tek tek sorun. Bulunduğunuz ildeki özel eğitim merkezlerine gidin oradaki fizyoterapistlerle görüşün.

Ablam da bu konuda çok çekti..yegenim hayatında asla kahvaltı yapmadı.ablam bu çocuk ölecek diye çok ağlardı..ekmegi öylece yerdi asla birşey sürdürmezdi...patates kızartması, tavuk kanat🙂ve et yiyordu sadece..arada eğlencesine patlamış mısır ..şimdi 20 yaşında elektronik mühendisliğinde okuyor..halen sadece bunları yiyormuş..benimkiler de sebze asla yemezler,yumurta,beyaz peynir yemezler..yumurtayi pankekle falan yiyorlar..zor valla..
Tavuğun balığın etin tadına bile bakmayı reddediyor bebekkende yemiyordu hep zayıf bir çocuk oldu sabahları yediği tek şey ekmek arası tereyağ. O kadar bolluğun içinde. Bazı çocuklarda imkanı olup yiyemez öyle işte

Bazen mutfakta görevler veriyorum beraber yapalım diyorum,köfte yiyiyoruz, beraber şekil veriyoruz,pizza yapıyoruz falan, yemeğe daha istekli oluyor

Bende böyle bir çocuktum 1 yaşında 7 kg mışım . Hiç açlık hissim yoktu hiç yemek istemezdim annem öyle ağlardı hep mutsuzdu . Hamile kalınca yemeğe başladım ben . Oğlum doğdu oda 3 sene yemedi 😏
Psikolojik bir sorun belkide çok yemek kadar yememekte normal değil. Ah annelik haklarını ödeyemeyiz vallahi ne zormuş korkuyorum çocuk yapmaya 😂

Benzer sorunu yaşıyorum ve inanın birçok arkadaşım yaşıyor ablaniz tek değil. Bizim yediklerimiz şunlar lahmacun, köfte, pilav, makarna, patates..neyse ki sabahları omlet yiyor zor bela..bunun dışında baklagil ve sebze ağzına sürmüyor yatmıyor bile... başka yemek yoksa kuru ekmek yiyor. Bende napicam bilmiyorum neyse ki kuruyemiş ve meyve seviyor. Tencere yemeği ne yazık ki tattiramadim bile...nereye kadar boyle gidecek bakalim..aslında iştahı güzel sevdiği şeyler olursa hamur işi mesela güzel yer ama sağlıklı beslenme yok malesef
Ablam benim kızım da bu saydıklarını yiyor. Ben çok güzel yiyor iştahlı çocuk diyorum. 😂 bak hem adaşmışız, hem yaşıt sayılırız. Tencere yemeğini ben de sevmem. Köfte sevmesi muhteşem ya, kuruyemiş, meyve, yeter valla bunlar. Kan değerleri iyiyse sıkıntı yapma.

Pilâv yiyiyorsa,et suyuyla yapın..makarnayi sebzeli renkli makarnalar var ya onu deneyin..sonra kremayla çeşitlendirseniz..belki tavuk kıyması i inde az seçilebilir onu ekleyin,adım adım belki gelişme olur..avm'lerdeki çocuk menülerini de mi reddediyor mesela..

Duyusal bütünleme önerildi yukarıda isterseniz araştırın sonrasında bu durum yeme bozukluğuna hatta ileride obeziteye bile neden olabiliyormuş sağlıklı beslenme edilemedikleri için.
Evet, yarın kurumu arayıp bilgi alicam eğer ise yararsa dünyanın en mutlu annesi olacağım.

Psikolojik bir sorun belkide çok yemek kadar yememekte normal değil. Ah annelik haklarını ödeyemeyiz vallahi ne zormuş korkuyorum çocuk yapmaya 😂
Bana çocuk doktoru demişti ki oğlumda bazı çocuklar böyle doğarlar karakterleri budur

Ben de okudum da yazılanları bı hisimla.Ahh ah.Bazi günler elim ayağım titriyor yemek zamanı gelince.İnstagramda bazen hapir hupur yiyen çocukları görüyorum da bozuluyorum.Ne zor şeymiş anne olmak.Ben de yemek konusunda uyuzmusum.Ettigimi çekiyorum sanırım😊😊umarım işe yarar terapi

Benim bebek de iki yaşına girecek. Ben de çok üzülüyorum yemek yememesine. Çinko verdim o biraz iyi geldi. Demir değeri düşükse iştahsızlık yapıyor ki bunları doktorlar söylemiştir zaten ablanıza. Bence yer değişikliği yapabilirsiniz. Varsa köy vs ablanız çocukla gidip kalırsa iyi gelir ya da bazen çocuklar başkasının yaptığı yemeği yiyorlar. Başka birinden denetseniz??
Ben de çok iştahsız bir çocuktum. Akşama kadar yemek yemediğimi bilirim. Köye gidip hoplayıp zıplayınca veya oradaki çocukların yediklerini görünce ben de yerdim.

Ahhhh ahhh bir yemeyen çocuk da bende var. Allah ablaniza sabır versin. Oğlum 2 yaşında asla çorba, sulu yemek, yoğurt falan yemez. Ben hep büyüyünce yer diye avutuyorum kendimi ama şimdi de yemesi, vitaminlerini alması lazım.her yaşta vücudun ihtiyaçları belli. Birkaç taktik geliştirdim kendimce ben belki size de yarar.ekmek yemeyi seviyor diye yumurtalı ekmek yapıyorum kahvaltıda.Susamasını bekleyip karpuz veriyorum. Peynir yemediği için peynirli poğaça veriyorum. Yoğurt yemiyor ama susayınca su yerine ilk ayran veriyorum. Pilav makarna yiyor diye kıymalı makarna yapıyorum, pilavı da tavuklu yapıyorum. Hiç et yemek istemiyor diyelim pilavı tavuk suyuyla yaparım ya da ilik suyuyla.mesela kek sever hamur işi olduğu için. Cevizli üzümlü ya da elmalı kek yapıyorum. Böyle böyle siz de onun sevdiği şeyleri zenginleştirilmiş halde verirseniz en azından sadece ekmek ya da sadece makarna yememiş olur. Yemeyen çocuk çok zor...

Ablamın yapmadığı şey denemediği yol kalmadı doktorlara da gidiyorlar ama çözüm sıfır. Çocuk makarna pilav birkaç sayılı meyve ve kuru ekmeğe yağ peynir sürerek yaşıyor. Tencere yemeği asla yemiyor yani sulu yemekleri. Çorba falan asla içmiyor. Hadi bunlar neyse ama asla et balık tavukta yemiyor ağzına bile sürmüyor. İnanın belki tadını bile bilmiyordur çünkü asla ama asla birşeyin tadına bakmıyor. ( ne kadar çok asla kelimesi kullandım siz düşünün) Bu arada çocuk 6.5 yaşında.geçtiğimiz yıl anaokuluna gitti bu yılda ilkokula başlayacak. Okulda da öğretmenleri yediremediler ara öğünlerdeki meyvelerle falan idare etti tüm gün çocuk. Nasıl acıkmaz nasıl yemez hayret ediyoruz. Bu yüzden minik kaldı değerleri de genelde düşük çıkıyor takviye bir sürü şurup verdiler pek işe yaramadı.

Bu akşam ablam köfte patates yaptı ağzına dahi sürmedi yemicem diye ağlayıp durdu en son ablam çıldırdı aç kalacaksın asla aparatif şeylere güvenme yemeyeceksin dedi sinirden ağlamaya başladı kocaman kadın. Artık gerçekten psikolojisi bozuldu ne yapacağız bilmiyorum. Çocuğu böyle olan çözüm bulan veya sonradan düzelen ne biliyim bir yolunu bilen varsa lütfen yazsın. Çok üzülüyorum ablamın haline.
Birde pedagog a mi gorunse acaba. Duyusal bir sorun var belki.

Ablamın yapmadığı şey denemediği yol kalmadı doktorlara da gidiyorlar ama çözüm sıfır. Çocuk makarna pilav birkaç sayılı meyve ve kuru ekmeğe yağ peynir sürerek yaşıyor. Tencere yemeği asla yemiyor yani sulu yemekleri. Çorba falan asla içmiyor. Hadi bunlar neyse ama asla et balık tavukta yemiyor ağzına bile sürmüyor. İnanın belki tadını bile bilmiyordur çünkü asla ama asla birşeyin tadına bakmıyor. ( ne kadar çok asla kelimesi kullandım siz düşünün) Bu arada çocuk 6.5 yaşında.geçtiğimiz yıl anaokuluna gitti bu yılda ilkokula başlayacak. Okulda da öğretmenleri yediremediler ara öğünlerdeki meyvelerle falan idare etti tüm gün çocuk. Nasıl acıkmaz nasıl yemez hayret ediyoruz. Bu yüzden minik kaldı değerleri de genelde düşük çıkıyor takviye bir sürü şurup verdiler pek işe yaramadı.

Bu akşam ablam köfte patates yaptı ağzına dahi sürmedi yemicem diye ağlayıp durdu en son ablam çıldırdı aç kalacaksın asla aparatif şeylere güvenme yemeyeceksin dedi sinirden ağlamaya başladı kocaman kadın. Artık gerçekten psikolojisi bozuldu ne yapacağız bilmiyorum. Çocuğu böyle olan çözüm bulan veya sonradan düzelen ne biliyim bir yolunu bilen varsa lütfen yazsın. Çok üzülüyorum ablamın haline.
Ya çok bilgim yok ama sanırım bu durumla ilgili uzman kişiler var onlardan destek alabilirsiniz, pedegoglarmi ilgileniyor yoksa ismi başka birşey mi bilemiyorum ama bir araştırın yemeyen çocuk zor

X