9 yıllık kaza namazı

kakkumi

Üye
Kayıtlı Üye
28 Temmuz 2016
175
114
Merhaba arkadaşlar 9 yıldır namaz kılmıyorum. Daha doğrusu arada kılıp kılıp bıraktığım için hiç kılmadım sayıyorum. Bunları şimdi kaza etmek istiyorum. Gözüm o kadar korkuyor ki birde ben çok aşırı sabırsız biriyim. Vakit namazları tamamda kazaları kılarken şeytan çok uğraşıyor. Yinede Allahın izniyle bitirmek istiyorum. Nasıl bir program yapmalıyım günde kaç kere kılmalıyım yardım edebilicek olan varsa çok sevinirim. Ve benim durumumda olanlar varsa kazaları beraber kılalım birbirimize destek oluruz

Mesela her namazın ardından o vakitin kazasını yapabilirsin , örneğin ;sabah namazını kıldın ,ardından geçmişteki kılamadığın en son günün sabah namazının farzına niyetlenerek kaza edebilirsin , daha sonra diğer vakit namazlarının arkasından kazalarını yapıp böylelikle bir günlük namazın kaza olmuş olur .
Veya gece kalktığın zaman ya da gün içinde herhangi bir vakitte ( kerahat vakitleri hariç ) bir günlük namazını peşpeşe kılıp bitirebilirsin .
Gücün yetiyorsa eğer her namazın arkasından bir günlük kaza namazlarını kılabilirsin ki bu da bir gün içide 5 günlük kaza namazına tekabül eder .
Allah kâbul etsin . kakkumi

Her namazdan sonra o namazin kazasini kilabilirsin
Ben de kaza namazlarima başlayacagim insallah.
Allah kabul etsin.

Sakın kaza namazları yüzünden ağır geliyo diye farz namazlarını bırakma önemli olan namaza devam etmen... Hepsi bianda nefsine ağır gelir, akşam namazından sonra evvabin veya kaza namazı kılmak çok sevap ve sünnetmiş, akşam namazlarının ardından bir vaktini kılabilirsin mesela..

Anladığım kadarıyla Şuan tam manasıyla namazı kılmaya karar verdin, geçmiş senelerinde kazasını yapmak istiyorsun.
Hepsine aynı anda başlama, önce 5 vakit namaz kılmayı yerleştir hayatına . 1 sene boyunca aralıksız devam et . Zaten zamanla hiç bi vakti geçirmemeye bailayacaksın, az bi geçecek olsa vijdan azabı çekeceksin . İşte o vijdan azabını çekmeye başladığında kaza namazlarına başlayacak kıvama gelmişsin demektir

Namaza başladım ama daha yeniyim. Okadar çok vicdan azabı çekiyorum ki zaten. Yıllarımı bomboş geçirmişim. Hepsi en kısa zamanda bitsin istiyorum. Günde beşer onar kılayım diyorum. Borçlarımı bitirdikten sonra gece namazına nafilelere başlamsk istiyorum belki o yüzden birazda acele ediyorum

Önce ne kadar kaza namazı kılacağınızı hesaplayın . Günde 5 vakit farzın arkasından kazanızı yaparsınız.
Bizim bir komşumuz yapmıştı.2 senede sanırım bütün kazalarını bitirdi.
Allah kabul etsin şimdiden

Canım sen yine de önce farzlarını yerleştir . Zor gelirse şeytan çok uğraşmaya başlar.
Veya bir süre imam-ı Şafii hazretlerinin fetvası ile amel et. Şafilerde kaza namazı olanlar namazın sünnetleri yerine kaza namazlarını kılıyorlar.
Sen farklı mezhepten de olsan bu içtihad ile amel edebilirsin

Şafiyim zaten canım. O yüzden ne sünnet ne nafile kılabiliyorum. Namazı 40 gün ya da 60 gün sadece farzları kılıp yerleştirmeye karar verdim. Ondan sonra yavaş yavaş başlarım artık inşallah

Canim bi daha asla birakma.
namazla zikirle vb. Ile geçen vakitlerimiz kar kalacak bize. benim kaza namazim çok. çocuk dogduktan sonra ara vermiştim. her rekati hesapladim. kağıt evin bi yerinde. yarin bulup yazayim sende yaz. hatta şema yapariz. seninle rekabet içinde azaltiriz

Merhaba.aradan 5yil gecmis ama yine de merak etdim.naptiniz namaz kazalarini.bitirebildinz mi?
Benim de 10yillik kazam var.ona baslamak istiyorum.galiba biraz motivasyona ihtiyacim var.

Merhaba.aradan 5yil gecmis ama yine de merak etdim.naptiniz namaz kazalarini.bitirebildinz mi?
Benim de 10yillik kazam var.ona baslamak istiyorum.galiba biraz motivasyona ihtiyacim var.
Merhaba, konuyu açan arkadaşımız da cevap verir inşallah ama ben kendi tecrübemi de paylaşmak istedim. Ben de yaklaşık 7 yıl kadar namaz kılmamıştım. Şafiiyim. Bu yüzden nafile namaz kılamıyorum. Başta kaza namazlarımı hesapladığımda gözüm çok korkmuştu ama şimdi çok şükür günlük farz namazlarımdan sonra o vaktin 2 kazasını da kılıyorum. Fırsatım oldukça bir kerede bir günlük kaza namazlarımı da kılıyorum ve böylece nefsime de ağır gelmiyor. Zaten önemli olan elinden geldiğince özen göstererek kaza borcumuzu bitirmeye niyetli olmak, bitirmesek bile Allah borcumuz yok sayarmış diye okumuştum bir yerde. İnşallah siz de kolaylıkla kılarsınız, Allah yardımcınız olsun, kolaylık versin

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…