Jinekoloji 30 yasında Fsh yüksekliği

Hayir ben yumurtlama doneminde agri falan cekmedim. Sadece adete bir hafta kala goguslerim siserdi, vucudum odem gibi siserdi, karnim falan. Oradan bilirdim adet olacagimi. Goguslerime dokunamazdim. Bir de adet oldugum ilk iki gun agrim olurdu, o kadar.
Herkesdevfarkli oluyor.

12 -13 bunlar kolay duzelebilecek değerler. Ben 1 aylık evliyken fsh'nin 170 olduğunu öğrenip yıkıldım. Beterin beteri var. O yüzden bolca dua ve moral diyorum ben. Ilaçlara basladim ve bir bucuk ay gercekten çok mutlu huzurlu gecti. 66 ya düşürdük. Sonraki ay gene ailevi sıkıntılarımız olunca 90 a çıktı. Ben anladım ki, hormon değerlerimiz tamamen psikolojik dinginliğimize bağli, huzur huzur huzur... huzur yoksa ne ilaç kullansanız olmuyor.

Merhaba 30 yasında 6 aylık evliyim ve 6 aydır korunmuyoruz.Gebelik düsündüğüm icin doktora gittim hormonlarıma bakıldı ve FSH ım yüksek cıktı değer 12 bu değerin yaşım için yüksek olduğu ve hamile kalmanın zor olduğu söylendi.Bir kac doktora daha gittim bazıları da sıkıntı olmaz gebe kalabilirsin dedi.Fakat internetten arastırdığımda FSH yüksekliğinin cok ciddi bir sorun olduğunu okudum,hatta 10 un üzerindeyse acilen tüp bebeğe basvurulmalı falan diyor ve bu değer bir kere yüksek cıkarsa sonradan kullanılan ilaclarla düşse bile bir önemi yokmuş,yaşlanma gibi düsünülmeliymiş,geri dönüsü yokmus yani.Acıkcası gittiğim hic bir doktordan net bir bilgi alamadım ne bir ilac ne bir tedavi önerdiler denemeye devam edin dediler yeni evli olduğumuz icin,sadece son gittiğim doktor Hayıt tohumu önerdi kullanmaya başladım fakat hic bir şekilde hamile kalacağıma dair bir umut yok içimde.Aynı durumu yaşayan veya bilgisi olanların fikirlerini bekliyorum.
Benim 9-10 gibi bir rakamdı.28 yaşında olduğum İçin doktorda bana yüksek dedi. Sağ yumurtalığımın da az çalıştığını söyledi. Yıkıldım tabii hemen umutsuzluğa kapıldım bende sizin gibi Ancak 4 ay içinde hamile kaldım. Hiç telaşlanmayın. Bu değerler değişken. Allahın izniyle hamile kalırsınız inşallah 🤍

37 yaşındayım ve üzücü birşeyler yaşadığım dönem hormonlarım altüst oldu. öncesindede hiç çocuk düşünmediğim için hormon testi yaptırmadım. geçen sene düşünmeye başladım ve tsh, fsh, prolaktin allah ne verdiyse yükselmiş. yanlış doktor yönlendirmesiyle aşılama ve tüp bebek sürecine sokuldum. 2 yumurta toplandı ve biri boş diğeri döllenmedi. bu arada bende iyice peşine düştüm bu mevzunun ve okumadığım yurtdışı makaleler aldığım eğitimlerle beslenmemi düzenledim. takviyeleri çeşitlerdirdim ve şuan tsh 2.01, fsh 6, prolaktin 11, e2 70 civarıydı.
aşırı stresli olduğum için yönetmeye çalışıyorum bitkisel takviyelerden destek alıyorum.
Hangi takviyeleri aldınız

Ben 32 yaşındayım ve FSH 17 çıktı vakit kaybetmeden tüp bebek merkeziyle görüş dedi doktor. Sitresli biriyim. Soğan kürü ve aslan pençesi kaynatip içiyorum. Başlayalı 1 hafta oldu. 2 yıldır çocuk istiyoruz ama olmadı. Bu değer düşer mi nasil düşürdünüz gercekten öğrendiğimden beri üzülüyorum.

Bizde bir yıl korunmadık sonra doktora gittik rahim filmi ve sperm testi istedi normal çıktı sonuçlar ama kan değerlerimde FSH yüksek çıktı özel doktora gittik dört ay daha deneyin dedi. Bu arada ben çok stres yaptım sizin gibi sonra zaten normal yolla çocuk olmayacak en iyisi tedaviye başlamadan gezip tozuyum biraz kafamı dağıtım dedigim ay hamile kaldım
Merhaba benim de fsh epey yüksek diğer değerler normal çıktı sizin kaç çıkmıştı

Fsh değişken bir hormon zaten ot mot östrojeni arttırır fsh ı düşürürsün falan ama bu yumurta rezervinin azaldığı ve her adet dönemiyle de azalmaya devam edeceği gerçeğini değistırmez ,var olan yumurtaları değerlendirmek daha doğru olur bence

Amh değeriniz normal mi o değer daha onemli
Üzülmeyin FSH stresten dolayı yükselip düşen bir değer benim arkadaşımın değeri cok yüksek çıkmıştı devlet tüp bebek yapmadı (ücretsiz devlet yapiyorya senin tüp bebekle hamile kalma ihtimalin bile yüzde üç demişler) sonra o arkadaşta normal yolla hamile kaldı iki çocuğu var

Amh değeriniz normal mi o değer daha onemli
Üzülmeyin FSH stresten dolayı yükselip düşen bir değer benim arkadaşımın değeri cok yüksek çıkmıştı devlet tüp bebek yapmadı (ücretsiz devlet yapiyorya senin tüp bebekle hamile kalma ihtimalin bile yüzde üç demişler) sonra o arkadaşta normal yolla hamile kaldı iki çocuğu var
Evet bu sayfada çok okudum ben gibi olup normal yokla hamile kalan. Benim amh değerim beklenenin çok çok altında. Beni de tüp bebeğe yönlendirdiler fshtan dolayı bana da yapılmaz zaten 🤷🏻‍♀️

X