Jinekoloji 30 yasında Fsh yüksekliği

degisikbirisi

Üye
Kayıtlı Üye
12 Ağustos 2022
250
222
33
Merhaba 30 yasında 6 aylık evliyim ve 6 aydır korunmuyoruz.Gebelik düsündüğüm icin doktora gittim hormonlarıma bakıldı ve FSH ım yüksek cıktı değer 12 bu değerin yaşım için yüksek olduğu ve hamile kalmanın zor olduğu söylendi.Bir kac doktora daha gittim bazıları da sıkıntı olmaz gebe kalabilirsin dedi.Fakat internetten arastırdığımda FSH yüksekliğinin cok ciddi bir sorun olduğunu okudum,hatta 10 un üzerindeyse acilen tüp bebeğe basvurulmalı falan diyor ve bu değer bir kere yüksek cıkarsa sonradan kullanılan ilaclarla düşse bile bir önemi yokmuş,yaşlanma gibi düsünülmeliymiş,geri dönüsü yokmus yani.Acıkcası gittiğim hic bir doktordan net bir bilgi alamadım ne bir ilac ne bir tedavi önerdiler denemeye devam edin dediler yeni evli olduğumuz icin,sadece son gittiğim doktor Hayıt tohumu önerdi kullanmaya başladım fakat hic bir şekilde hamile kalacağıma dair bir umut yok içimde.Aynı durumu yaşayan veya bilgisi olanların fikirlerini bekliyorum.

Doktor degilim bu konuda bilgim yok ama adet duzensizligi icin doktora gittigimde FSH degerim 13 idi. Doktor menapoza giriyorsun demisti. 40larin uzerindeydim.

Doktor degilim bu konuda bilgim yok ama adet duzensizligi icin doktora gittigimde FSH degerim 13 idi. Doktor menapoza giriyorsun demisti. 40larin uzerindeydim.
Benim adetlerim cok düzenli 30 31 günde düzenli olur.Ama 13 ile menapoza giriyorsun dendiyse ben cocuk fikrini unutsam iyi olacak sanırım:) cevap icin tesekkür ederim

Bu konu ile ilgili bir bilgim yok.
Ancak gebe kalma sürecinde çocuk kaygısı, ilişki stresi vs.. gerçekten olumsuz etkileyebiliyor.
Doktorlar akışına bırakın demişler.
Eğer ki ciddi bir durum olsaydı emin olun tüp bebek yapalım derlerdi. Onlar da kendi açılarından maddi kazanç elde edecekler nihayetinde.
Demek ki o denli bir sorun yok.
Siz doktorun tavsiye ettiği hayıt suyunu kullanın.
Bu konu ile ilgili stresinizi de yönetmeye çalışın.
Arkadaşıma gittiği her doktorun kist sebebiyle çocuğun olmaz evlilik sonrası ameliyat edelim dedikleri için korunmayan ve kafası rahat olan bir arkadaşım ilk ilişki sonrası gebe kaldığı için onun stresini yaşamıştı

Evet gittiğim doktorlar da aynılarını söylediler oluruna bırak diye ama okuduğum seyler canımı sıktı.Cok da takmamak lazım kısmetimizde varsa geleceği zaman bellidir yoksa da belki hayırlısı değildir.Cevabınız icin tesekkür ederim

Ben aynısını yaşadım 30 yaşımda FSH 13 çıktı normal yolla hamile kaldım önemli olan AMH değeri. Stres çok etkiliyor bu değerleri hangi ildesiniz

Bizde bir yıl korunmadık sonra doktora gittik rahim filmi ve sperm testi istedi normal çıktı sonuçlar ama kan değerlerimde FSH yüksek çıktı özel doktora gittik dört ay daha deneyin dedi. Bu arada ben çok stres yaptım sizin gibi sonra zaten normal yolla çocuk olmayacak en iyisi tedaviye başlamadan gezip tozuyum biraz kafamı dağıtım dedigim ay hamile kaldım

Benim adetlerim cok düzenli 30 31 günde düzenli olur.Ama 13 ile menapoza giriyorsun dendiyse ben cocuk fikrini unutsam iyi olacak sanırım:) cevap icin tesekkür ederim
Benim yasımdan dolayi oyle denmis olabilir. Bir de aylarca adet olmadigim da oluyordu. Oyle olunca doktor onmenapoz dedi, ki sıcak basmalari da vardi. Bence umudunuzu kesmeyin. Kendi kendinize pesin hukum vermeyin. Tıp cok ilerledi. Lutfen baska doktorlara da gidin.

Sizin adınıza cok sevindim sizin kactı fsh değeriniz?Benden önümüzdeki ay tekrar hormon testi istediler bakalım ne cıkacak hayırlısı,gerçekten kafaya takmamak lazım.

Ben aynısını yaşadım 30 yaşımda FSH 13 çıktı normal yolla hamile kaldım önemli olan AMH değeri. Stres çok etkiliyor bu değerleri hangi ildesiniz
Stresin etkiliyor olmasına şaşırdım ben de hormon testi yapıldığı dönem cok stresliydim baya zor bir dönemden geciyordum,belki de o yüzden yüksek cıktı önünüzdeki ay tekrarlanacak testler bakalım

37 yaşındayım ve üzücü birşeyler yaşadığım dönem hormonlarım altüst oldu. öncesindede hiç çocuk düşünmediğim için hormon testi yaptırmadım. geçen sene düşünmeye başladım ve tsh, fsh, prolaktin allah ne verdiyse yükselmiş. yanlış doktor yönlendirmesiyle aşılama ve tüp bebek sürecine sokuldum. 2 yumurta toplandı ve biri boş diğeri döllenmedi. bu arada bende iyice peşine düştüm bu mevzunun ve okumadığım yurtdışı makaleler aldığım eğitimlerle beslenmemi düzenledim. takviyeleri çeşitlerdirdim ve şuan tsh 2.01, fsh 6, prolaktin 11, e2 70 civarıydı.
aşırı stresli olduğum için yönetmeye çalışıyorum bitkisel takviyelerden destek alıyorum.

Ben de zor bir dönemden gecerken hormon testlerini yaptırdım gercekten cok stresli bir sürecteydim belki de o yüzden yüksek cıktı.Şu kafama takıldı benim gecen okudum bir yerde bunu yaşlanma gibi düşünün bir kere yüksek cıkarsa bu dısardan müdahaleler ile düsürülse bile geri dönüsü yok diyordu,yumurta rezervlerimizin azaldığını gösteriyormuş.Ama cesitli tedavilerle değeri düşüp hamile kalan da cok var bakalım hakkımızda hayırlısı.Hayıt suyuna basladım,soğan kürünü de yaptım 14 gün bu ay testler tekrarlanıcak belki düşmüştüe.

nerde yazıyor o dediğin? hormon dediğimiz şey saatlik bile değişebilen birşey. sana tavsiyem kesinlikle yurtdışı makaleleri ve forumları oku. gitmek istediğin yola daha emin ve sağlıklı gideceğine eminim. senin yerinde olsam gelecek ay test yaptırmadan kendine zaman tanı. iyi beslen. bol su. ihtiyacın olan takviyeler. vücut kendini hazır hissettiği zaman kan testlerini yaptır.

Böyle bir yazıydı ekran görüntüsü almıstım,OsmanBalcı diye bir site.Evet cok haklısınız sürekli doktor doktor gezip hormon testleriyle iyice kendimi strese sokmak yerine rahatlayıp kendime zaman tanısam daha iyi olacak sanırım zaten daha 6 aylık evliyim,cok tesekkür ederim cevabınız için dikkate alıcam bunları:)

Eklentiler

• 6A55D3C2-47C0-4CC6-AEC8-D5994B886248.jpeg
    242,6 KB · Görüntüleme: 76
buradaki bir sürü kadın bu teoriyi baltalıyor o halde :)) o kadar fazla hikaye varki burada okuduğumuz emin ol güler geçersin. kafa rahatlığı olsun gerisi hallediliyor. bende 3 ayrı doktora gittim ve en kötü olanın peşinden sürüklendim iyice darmaduman olmuştum. dibi görmeden yükselemiyorsun gerçekten. yaşın genç ve yumurta kaliten genetik bir problem yoksa rahat rahat çocuk sahibi olursun. evliliğinin tadını çıkar. haftanın belli günlerinde glutensiz beslenmeye dikkat et. ve 2 öğün beslen. akşam yemeğinden sonra su dışında birşey yiyip içme. farkı 2-3 ay sonra göreceksin. kendine iyi bak :)

Zaten karbonhidrat pek tüketmem kilom da normal fiziksel muayenede de bir sorun yok dedi son gittiğim doktor,her sey labaratuar değil ,bunu da unutmamak lazım dedi dediklerinizi uygulayacağım,gercekten moral oldu ve iyi hissediyorum insallah birbirimizin güzel haberlerini alırız görüşmek üzere :)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…