3 rekat namaz kılmak doğru mu

Ben bu şekilde kılmıyorum en doğrusunu öğrenmeye çalışıyorum 5 vakit değildir gibi bir şey de söylemedim
Ben söylediniz demedim kısaca anlattım benim bildiğim bu

Namaza başlıyorsunuz ne güzel 5 vakit kılın dinimize uygun olsun emredildiği gibi olsun dedim

Gerilecek bir şey yok

Dediğiniz tefsire bakacağım teşekkür ediyorum

Ben söylediniz demedim kısaca anlattım benim bildiğim bu

Namaza başlıyorsunuz ne güzel 5 vakit kılın dinimize uygun olsun emredildiği gibi olsun dedim

Gerilecek bir şey yok
Gerilmemiştim ama olsun . Neden 3 vakit kılıyorsunuz diyince şuan öyle yapıyormuşum gibi algıladım

Sevgiliye verilen sayilmaz diyelim suna, pazarlik yapar gibi hos olmuyor, aslinda 3mus 5mis diye, icinden namaz kilmak geliyorsa kil iste

Fakat bazı ayetlerde kuranın yeteri kadar açıklayıcı olduğu vurgusu var. Kafamın karışma noktası da bu yüzden
Siz elbette arkadaşlarımız önerdiği için tefsir de okuyun lakin Kuran-ı Kerim eksiksizdir, namaz vakitleri nasıl kılınacağı nasıl abdest alınacağı apaçık yazar, ne kadar güzel okuyup öğrenmeye çalışıyorsunuz, Kuran’ı okumayı bitirince bir de indiriliş sırasına göre okuyun.

Allah yolunuzu Kuran-Kerim’le aydınlatacak ve sizi her şeyin en doğrusuna yönlendirecektir inşallah

Çok teşekkürler evet benim de anlatmak istediğim buydu Kuranı Kerimi daha detaylı tefsirleriyle okuyup en doğrusuna yönelirim umarım

İnşallah vakit buldukça Kuran’ı tekrar tekrar okuyun, ilk okumalarda net olarak anlayamıyoruz kafamızda bazı eksik noktalar kalıyor ama okudukça hele de anlaya anlaya her ayet üzerinde düşüne düşüne okudukça Kuran’ın içindeki ilmi daha iyi anlamaya başlıyorsunuz, ki zaten okumuşsunuz bilirsiniz çoğu ayette Allah düşünerek okumayı öğütler, özellikle gece el ayak çekildikten sonra kafamızın dünya işlerinden uzaklaştığı saatlerde zihin daha berrak olduğu için okumak anlamamıza daha çok yardımcı olur.

Önemli olan salih ameldir siz salih amelle namaz farzını yerine getirmek için öğrenmeye çalışıyorsunuz ne mutlu.

Allah çabalayanlara her zaman doğrusunu gösterir

Allah niyetinizi çabanızı kabul etsin.

Mune alnından öpr öpe aşindirdik ama yine opcem

Canım kardeşim kuranda hersey tam anlatılmadı mesela nasıl abdest alınır yada namaz hangi vakte kadar gibi vs.. tam detaylı degıldır biz bunları fıkıh ve ilmihallerden detaylı öğreniriz namaz 5 vakittir zaten ezandanda anlaşılcagı üzere.Insallah rabbim kılmayı ve kabulünü nasip etsin bende sana namazlarımda dua edecegım inşallah ki zaten kılmaya başladımmı bırakamıyosun kalbine işliyor Allahın izniyle görüceksin

Maide suresi 6. Ayette abdest anlatılıyor bakmanızı tavsiye ederim:)

Kuranda bazi seyler detayli anlatilmaz bunlar icinde sahih hadislere sunnetlere bakmak gerekir. Mealdende malesef herseyi anliyamayiz turkce ve arapca cok farkli bazi harflerin yerine veya harekesine gore bile aslinda altinda yatan baska anlamlar oldugu ortaya cikiyor. Bunun icinde mealle beraber tefsir okumak daha iyidir. Umarim en kisa zamanda icinize sinerek baslarsiniz namaza. Allah amellerimizi kabul etsin.

Teşekkürler fakat Kuranda her şeyin eksiksiz ve tam olarak anlatıldığına dair ayetler mevcut. Tefsirde okusam o ayetlerin anlamının değişeceğini pek düşünmüyorum

Namaz kuranda beş vakittir bu vakitlerde ayetlerde belirtilmiştir. Kuranı tekrar tekrar okumanızı tavsiye ederim, zira her okumanızda ilk defa okuyormus gibi oluyorsunuz yada ben bunu gözden kacırdım heralde diyebiliyorsunuz. Ayrıca detaylı bilgiler icin tefsir okumanız lazım. Tefsirler kullanılan edat zamir gibi kuralları detaylı incelediğinden o cumlede veya kelimede tam olarak neyi ifade etmiş acıklıyor. Sadece mealle tam olarak anlayamıyoruz. Rekat sayısı yok bunu da Peygamberimiz den ogreniyoruz, Peygamberler bunun icin var. Gerek ibadetlerin detayı gerekse iyi bir insan mumin nasıl olur bize yasayarak ogretirler. Peygamber yol gösterici demektir..

"Namazlara ve orta namaza devam edin. Allah'a saygı ve bağlılık içinde namaz kılın."
Bakara/238

#orta namazı ikindi vakti

(Ey Muhammed!) Gündüzün iki tarafında ve gecenin gündüze yakın vakitlerinde namaz kıl. Çünkü iyilikler kötülükleri giderir. Bu, öğüt alanlar için bir öğüttür." (Hud,114)

#Gündüzün iki ucu, akşam ve sabah namazı, bir kısmında da yatsı namazı vardır. Üç vakit bu ayette zikredilmiştir.

O halde, onların söylediklerine sabret ve güneşin doğuşundan ve batışından önce Rabbini hamd ile tespih et. Gece vakitlerinde ve gündüzün uçlarında da tespih et ki hoşnut olasın." (Taha,130)

#Güneş'in doğmasından önce sabah namazı, batmasından önceki ikindi namazı, gecenin bir kısım saatleri akşam ile yatsı, gündüzün bazı taraflarındaki namaz ise öğle namazıdır.

"Güneşin zevalinden (öğle vaktinde Batı'ya kaymasından) gecenin karanlığına kadar (belli vakitlerde) namazı kıl. Bir de sabah namazını kıl. Çünkü sabah namazı şahitlidir." (İsra, 17/78)

#Güneşin batıya yönelmesinden gece olana kadar kılınan namaz, ikindi namazıdır. Sabah namazı tekrar edilmiştir.

Maşallah ne güzel aciklamissiniz. Rabbim ilminizi artırsın.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…