3 rekat namaz kılmak doğru mu

Mavikelebenk

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
20 Kasım 2021
1.048
882
İyi geceler herkese. Arkadaşlar aklıma takılan bir konu var. Ben namaza başlamayı istiyorum Allah nasip ederse. Ama bazı konularda çelişkilerim var. Kuranın büyük bir kısmını türkçe olarak okudum ve benim anladığım kadarıyla kuranda 3 rekat olarak geçiyor. Hadislerde ise 5 vakit kılınması farz. Hangisine uyup başlamak daha doğru olur? Bazı hadislerle kuran ayetleri çelişiyor bu kafamı çok karıştırdı. Kuranda biz size bu kitapta her şeyi ayrıntılı olarak anlattık başka kaynak arayanların vay haline gibi ayetler var. Nasıl başlamalıyım bilmiyorum bu konuyu kendi içimde aydınlatamadım.

3 rekat dediğin vakit mi? Hiç anlamadığım konular ama İranlı şii arkadaşım da orada 3 vakit kılındığını söylemişti . Ama yanlış anlamadiysam toplam rekat sayısı onların üçüyle bizim beşin aynıymış

Evet pardon vakit diyecektim. Kuranda kaç rekat olarak kılınacağı da geçmiyor

Kendi okuduğumdan o şekilde anladım ben . Buraya da doğrusunı öğrenmek için yazdım zaten .

Kendi okuduğumdan o şekilde anladım ben . Buraya da doğrusunı öğrenmek için yazdım zaten .

Buyrun diyanetin sayfasında net bir şekilde açıklanıyor

Kur'an'da her şey yazmıyor ki. Namaz için peygambere vahiy gelince o uygulamalı göstermiş. Günümüzde de ona göre kılınıyor. 5 vakit namaz. Şiiler ise öğle-ikindiyi ve akşam-yatsıyı cem ediyorlar, yakın veya aynı vakitte kılınıyor. Öğleni ve akşamı son dk kılma gibi sanırım.

İbadetler içinse ilmihallerden faydalanın. Kur'an'da o teferruatlar yok.

Fakat bazı ayetlerde kuranın yeteri kadar açıklayıcı olduğu vurgusu var. Kafamın karışma noktası da bu yüzden

Ö

Önerdiğiniz bir tevsir var mı?
Kurani mealsiz meali de tefsirsiz okumayın.Ama ne olursa olsun Kuranin Türkçesini okuyun.Meal için Muhammet Hamdi Yazır çok temiz bi anlatim tefsir için de Hak Din Kuran Dili tavsiye ederim.
kamu spotu:Turkce meal çok önemlidir.

Son düzenleme:
Namaz 3 vakitmış sabah akşam ve gece fakat rekatları fazla imiş Peygamberimiz Mescidi Aksa dan Miraca çıktığı zaman namaz tüm inananlara farz kılındı rekat sayıları düşürülüp peygamber efendimizin 5 vakit kılmaya başladı
herşey Kur-an da yazicak diye bir şey yok islamiyetin var oldugu andan itibaren 5 vakit olan namaz herkese borç olan kilinmasi emredilen namazı siz neden 3 vakit kılıyorsunuz yada kilicaksiniz

Namaza başlayacaksınız ne güzel tam islama uygun başlayın lütfen ve aklinizi karıştırmayın...

Yukarda yazdığım kısa özeti bununla ilgili açıklayıcı detaylı kitaplar var dediğim gibi herşey Kur-an da yazmaz o zaman yaşanan olaylarda kabul görür...

Bu arada 5 vakit namaz kuranda var ancak farkli yerlerde var. İsra, 17/78 ,Hud, 11/114 ,Taha, 20/130. Ama dedigim gibi mealden direk anlamak , yanlis anlamaya sebep olabilir. Mesela "hamd ile tesbih " derken namaz kasdedilir ancak ceviriden bunu cikaramayabilirsiniz.
Bir cok tevsir var ibni kesir i tavsiye edebilirim

*tefsir

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…