3 BEYİN TOMOGRAFİSİ ÇEKTİRDİM MORALİM ÇOK BOZUK GELİN KONUŞALIM

Sadece bu yıl 3 kez girmişimdir görüntüleme cihazlarına. Yani problem varsa başka türlü bakılmıyor, doktorlar deri altını göremiyor neticede. Hastalık hastası olmuşsunuz, acilen psikiyatriye gidin.

Biraz Abartmıyor musunuz gerçekten kardeşim 2 ayda bir beyin tomografisi çekiniyor kanser çünkü babam 3 ayda bir beyin tomografisi çekiniyor o da kanser çünkü ve ilaçlı çekiniyorlar üstelik ilaçlı çekiniyorlar

Size tepki göstermeyecegim çünkü çok iyi anlıyorum şu anki psikolojinizi. Ben 28 yaşındayken doktorun yanlış yönlendirmesi yüzünden akcifer tomografisi çektirmek zorunda kaldım. Üstelik zararlarını biliyordum ama doktor öyle korkuttuki bizi cektirmezsen iki gün içinde kanında bogularak olebilirsin demişti (evet aynen böyle söyledi). Çektirdikten sonra birşey çıkmadı tabi (iyikide çıkmadı o ayrı konu) ama ben uzuunnn bir sure bunun korkusunu yaşadım. Yabanci sitelerde görüntüleme yöntemini seçerek kansere yakalanma riskim yüzde kaç diye araştırıyordum o derece yani. Bir suru bilimsel makale okudum radyasyonla ilgili (bu arada radyasyon konusunda baya bir uzmanlastim ). Bu söyledigim anksiyete 2/3 yıl devam etti. Sonra baktım bu panik bana radyasondan daha çok zarar veriyorum saldım artık. Birazda istatistiksel yaklaşmaya başladım olaya. Tomografi çektiren yüzlerce binlerce insan var yani herkes bu denli korku yaşasa toplumsal bir krize gireriz. Ama şöyle bir gerçekte var (bu konuyuda çok araştırdım) malesef Türkiye'de çok bilinçiz bir radyasyon maruziyeti var. Avrupa'da X ışınlı gorunteleme teknikleri (özellikle bebek ve çocuklarda) son çare olarak kullanırken Türkiye'de bir çok doktor tarafından ilk çare olarak sunuluyor. Tıpkı antibiyotik kullanimi gibi. Malesef bu konularda da sınıfta kalıyoruz ülke olarak.

Oh çok şükür anlayan biri çıktı beni.. Gerçekten öyle gereksiz bir kullanım var ülkede bende doktora dediğim halde çekmem lazım iki hafta uzun bir süre dedi mecbur kaldım ve evet bende radyasyon matematiği yaptım bir uzman var onun dedikleriyle sonuç çıkardım tek değilsiniz o konuda da :) hep diken üstünde yaşayacağım galiba moralimi birazda bu bozuyor kahretsin,Psikolojik olarak bittim resmen umarım tez zamanda bende salarım şu başımdaki ağrılar geçerse tabi..

Kronik(genetik geçişli) bir rahatsızlığım var. Hastalığım için kullandığım ilaç akciğerlere zarar vermiş mi diye doktorum 6 ayda bir ilaçlı (kontrast)tomografi istiyor. 4 yıl önce tanı kondu. Tanı sürecinde en az 3 defa tomo çekildi 1 ay içinde. Sonrasındada her altı ayda bir çekildi. Arada geçen sürede iki defa hastalığıma bağlı atak geçirdim. O dönemde tomo çekildi. Son 4 yılda 12 tomo var ve ilaçlı tomoOlacak olsa çoktan ben radyasyondan etkilenip gitmiştim

kendinize daha fazla zarar vermeden psikiyatriye gidin

haklısınız ama ben bilgili olmadığım için ve çok kötü şeyler okuduğum için fazla etkilendim ve istemsizce düşünür oldum. Bir de başımda ağrılar var ve geçmeyince insan ister istemez ulan acaba tomografinin etkisi mi diye düşünüyor… birde acaba hastalığınız nedir ? Çok geçmiş olsun. Allahım hepimize şifa versin

Başlığı okuyunca üç kere beyin tomografisi çektirdiniz ve sonucu kötü çıktı sandım. Hastanede baştan aşağı check-up'a girseniz bu görüntülemeleri yaparlardı zaten. Bu kadarcık radyasyonla hasta olunsaydı dünyada sağlam insan kalmazdı. Ama sizinki gereksize kaçmış artık. Bence psikiyatriye randevu alın yaşadığınız durumlar psikolojik olabilir.

Bununla yaşamayi öğrenmeniz lazım. Çekildi bitti. Üstesinden gelemiyorsaniz psikolojik destek alın. Gençlik yıllarınizi böyle karamsar düşüncelerle ziyan etmeyin.

Tomogrofi o kadar zararlı bişey olsa her hastaneye koymazlar.
Ben de şiddetli ağrılar, basınç vs çekiyorum. Doktorunuzun verdiği ilacı kullanın

Psikoloğa gitmeni öneririm. Hastalık hastalığı yorucu bir hastalık maalesef. Neyse beyinle ilgili hasta olan binlerce insan var. Özellikle de çocuk var. Ve defalarca kez tomografi çekiniyorlar. Dr kontrolünde normal şey bunlar. Olacağı varsa her halükarda oluyor

Muhtemelen migrenden ağrın. Sağlık konusunda internete bakıp tanı koymaya çalışma ordan gördüklerini kafaya takma gerçekten kafayı yicek duruma geliyon ben yaptım o hatayı tanı sürecinde ve 1 aya ölüceğimi düşünmeye başlamıştım. İnşallah hepimiz şifa buluruz.

15 yaşımdan bu yaşıma (31) kadar yüzlerce kere tomografi çekildi, alakası yok bence bu saydıklarınızla.Tümorden her şeyden şüphe edildi ama birşey çıkmadı gerilim tipi migren dediler.

Söylediğiniz belirtiler anksiyeteye benziyor.Bende 3 ayda bir mra giriyorum radyasyonsa zaten telefondu bilmem neydi her türlü radyasyona maruz kalıyoruz tomografiden bir şey olacagini dusunmuyorum

Merhaba, korkmayin demeye geldim. Tomografi tabi öyle keyfi cekilen bir sey degil ama bendede migren var ve bir kac kere bunun disindada tomografi cekildi. Radiyasyon riski düsündügünüzden düsük ve sizin mutlu olmaniz gerekiyor, herhangi bir sey cikmadigi icin. Genelde ensedeki kasilmalardan falanda bas agriyor, yanma hissi olabilir (cünkü sinirler falanda kasiliyor; stres oluyorsunuz). Bir cok arkadas anksiyete yazmis. Bu fikire katiliyorum. Destek alin ve stresinizi azaltin.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…