Popüler Konu 24 Haziran Başkanlık seçimi anketi ;

Başkanlık seçiminizde oyunuzu kime vereceksiniz ?

• AKP ile MHP ortak adayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

OY: 891 37,9%
  • CHP adayı Yalova Milletvekili Muharrem İnce

OY: 1.067 45,4%
  • HDP adayı İstanbul Milletvekili Selahattin Demirtaş

OY: 67 2,9%
  • İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener

OY: 274 11,7%
  • SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu

OY: 42 1,8%
  • VP Genel Başkanı Doğu Perinçek

OY: 8 0,3%

• Ankete Katılan
    2.349
  • Anket Kapalı .
Tamam En Büyük TÜRKİYE burda da oyumu kullandım . Pazar günü konsoloslukta 2 çocuğumla 2 buçuk saat sıra beklesek de oyumuzu kullandık. Yurtdışında yaşayan siyaseti hergün Türkiye'de yaşayanların çoğundan daha fazla takip edenler de var arkadaşlar. Evet çoğu ne denirse onu yapıyor ama sırada beklerken artık bişeylerin değişmesini isteyen insanlar da gördüm. Haa yurtdışındaki oylar Türkiye ye nasıl ulaşıyor onu bilmiyorum. Ama biz görevimizi yaptık.

2 tane oy kullanan bi de aleni şekilde bunu gururla her yerde paylaşan ablamız gözaltına alınmış, hapis cezası istemi varmış.
Umarım tüm secim böyle adaletli geçer yalancilarin hirsizlarin foyalari ortaya çıkar.
Yanılıyor da olabilirim ama bu olayla ilgili fikrim şu ; bu bir kamuoyu yoklaması olabilir.. insanlar ne kadar hassaslaştı ve biz ne kadar ileri gidebiliriz..
Olacak olan usulzsüzlüklerde bu abla emsal gösterilecek.. aslında seçim çok adil oldu.. çalmaya haksızlığa geçit vermedik en başından beri vs gibi..
Kadın da o profil var.. aptal hiç değil..

Yanılıyor da olabilirim ama bu olayla ilgili fikrim şu ; bu bir kamuoyu yoklaması olabilir.. insanlar ne kadar hassaslaştı ve biz ne kadar ileri gidebiliriz..
Olacak olan usulzsüzlüklerde bu abla emsal gösterilecek.. aslında seçim çok adil oldu.. çalmaya haksızlığa geçit vermedik en başından beri vs gibi..
Kadın da o profil var.. aptal hiç değil..
Evet olabilir dediğiniz. Ulkece kafayı yedik her seyden mana çıkarıyoruz. Hicbi seye güvenimiz kalmadı. Umarım kaybolan güvenimizi ümidimizi geri getirebilirler.

Yakında buralar hep koalisyon güzellemesi yapan akplilerle dolacak, reis koalisyon dedi cunku :KK53:
Koalisyon şöyle kötü böyle berbat diyenlerin çarkını keyifle okuyacağım.
Çok da seçenek yok aslında.. herkesle yüz göz oldu... yüzünü hdp ye dönerse eğer asıl buralar tadından yenmez.. tek argümanları bu.. yollar ve köprülerden sonra..
Park ve kıraathane fikrini kendileri de pek benimsediler zira . .

Ya İnce neden çocuğu indirmiş sahneden bide bu vergi kaçırma olayı nedir objektif tarafsız bir cevap istiyorum mesela Mune Mune

leylmira,
Muharrem bey'in ne dediğini dinlemedim veya okumadım, o yüzden bir bilgim yok, objektif yazarım ama iktidar seçmeninin de muhalefet seçmeninin de hoşuna gitmeyebilir, yazınca taraflısın deniyor zira, yahu ne tarafı ben domatesseverler partisindenim:-) Kılıçdaroğlunu da eleştiririm çatır çatır, Cumhurbaşkanını da ama eleştirince vay taraflı, vatan haini demesin kimse.

Mesela muhalefet bence Meral hanıma bir teşekkür etsin, eğer Meral hanım çatı aday fikrine olumlu yaklaşsaydı şu anda yaşasın adayımız Abdullah Gül diyecektiniz, bence burada sayın Erdoğan ve sayın İnce'yi sürekli konuşuyorsunuz ama Meral hanımı gündeme getirmeyerek haksızlık ediyorsunuz, iyi bir siyasetçidir veya değildir orasını bilemem, siyasetçileri çok takip etmiyorum ama ben aday olacağım demek yerine çatı adaya he deseydi, haliniz niceydi :-))) Dün muhalif olduğunuza bugün oy vermek durumunda kalacaktınız, Ekmelettin İhsanoğlu'nu çatı aday kabul etmekle düştüğü hataya 2. kere düşecekti Kılıçdaroğlu, bence artık siyaseti bıraksın, Emine Ülker Tarhan gibi birini dahi kaybetti yanlış hamleleri yüzünden, Muharrem İnce bile ondan daha çok tutuldu seçmen tarafından.

Devlet Bahçeli de parti içi yanlış politikaları yüzünden kaybediyor, kaybetmeye de devam edecek, toplu istifa şoku yaşayıp duruyor ondandır katıldığı söyleşilerdeki durgunluğu.
http://www.haberiniz.com.tr/politika/mhpde-toplu-istifa-bu-bozuk-carkta-yer-almayacagiz-449962h.html

Rahmetli Türkeş'in eşi bile Karamollaoğlu'nu destekliyor.
https://www.milligazete.com.tr/habe...temel-karamollaogluna-surpriz-destek-telefonu

Demek ki o da oğluna partiyi Bahçeli'ye bıraktı diye kızıyor :)

Vergi kaçırmayla ilgili mevzu nedir bilmiyorum, fikir yürütüp konuşmak da komik kaçar ama vergi kaçırma dedikleri bundan taaaa 5 yıl kadar önce Cengiz inşaatın da aralarında bulunduğu bir takım şirketlerin sıfırlanan vergi borçları mı kastediliyor ? Eğer öyleyse açıp okuyun Google amcadan, milyarlarca lira vergi affedilmiş hamd olsun, ayrıca şunu biliyorum, mesela alım ve ödeme gücü gayet yerinde olan, İngiltere de bildiğiniz koca sokağı satın alan kişiler neden borç yapılanmasına gittiler? Mesela neden İngiltere? Herkes aynı sokakta mı yaşayacak yoksa herkesin ayrı sokağı mı varo_O
http://www.haberiniz.com.tr/gundem/akpli-sirketler-sermayelerini-ingiltereye-kaciriyor-449930h.html

İlginç ilginç mevzular, ben boşa demiyorum birbirinize sahip çıkın diye.

leylmira,
Muharrem bey'in ne dediğini dinlemedim veya okumadım, o yüzden bir bilgim yok, objektif yazarım ama iktidar seçmeninin de muhalefet seçmeninin de hoşuna gitmeyebilir, yazınca taraflısın deniyor zira, yahu ne tarafı ben domatesseverler partisindenim:-) Kılıçdaroğlunu da eleştiririm çatır çatır, Cumhurbaşkanını da ama eleştirince vay taraflı, vatan haini demesin kimse.

Mesela muhalefet bence Meral hanıma bir teşekkür etsin, eğer Meral hanım çatı aday fikrine olumlu yaklaşsaydı şu anda yaşasın adayımız Abdullah Gül diyecektiniz, bence burada sayın Erdoğan ve sayın İnce'yi sürekli konuşuyorsunuz ama Meral hanımı gündeme getirmeyerek haksızlık ediyorsunuz, iyi bir siyasetçidir veya değildir orasını bilemem, siyasetçileri çok takip etmiyorum ama ben aday olacağım demek yerine çatı adaya he deseydi, haliniz niceydi :-))) Dün muhalif olduğunuza bugün oy vermek durumunda kalacaktınız, Ekmelettin İhsanoğlu'nu çatı aday kabul etmekle düştüğü hataya 2. kere düşecekti Kılıçdaroğlu, bence artık siyaseti bıraksın, Emine Ülker Tarhan gibi birini dahi kaybetti yanlış hamleleri yüzünden, Muharrem İnce bile ondan daha çok tutuldu seçmen tarafından.

Devlet Bahçeli de parti içi yanlış politikaları yüzünden kaybediyor, kaybetmeye de devam edecek, toplu istifa şoku yaşayıp duruyor ondandır katıldığı söyleşilerdeki durgunluğu.
http://www.haberiniz.com.tr/politika/mhpde-toplu-istifa-bu-bozuk-carkta-yer-almayacagiz-449962h.html

Rahmetli Türkeş'in eşi bile Karamollaoğlu'nu destekliyor.
https://www.milligazete.com.tr/habe...temel-karamollaogluna-surpriz-destek-telefonu

Demek ki o da oğluna partiyi Bahçeli'ye bıraktı diye kızıyor :)

Vergi kaçırmayla ilgili mevzu nedir bilmiyorum, fikir yürütüp konuşmak da komik kaçar ama vergi kaçırma dedikleri bundan taaaa 5 yıl kadar önce Cengiz inşaatın da aralarında bulunduğu bir takım şirketlerin sıfırlanan vergi borçları mı kastediliyor ? Eğer öyleyse açıp okuyun Google amcadan, milyarlarca lira vergi affedilmiş hamd olsun, ayrıca şunu biliyorum, mesela alım ve ödeme gücü gayet yerinde olan, İngiltere de bildiğiniz koca sokağı satın alan kişiler neden borç yapılanmasına gittiler? Mesela neden İngiltere? Herkes aynı sokakta mı yaşayacak yoksa herkesin ayrı sokağı mı varo_O
http://www.haberiniz.com.tr/gundem/akpli-sirketler-sermayelerini-ingiltereye-kaciriyor-449930h.html

İlginç ilginç mevzular, ben boşa demiyorum birbirinize sahip çıkın diye.

İhsanoğlu vakası tarihe geçsin. Bahceli'nin bu millete attığı en büyük kazık olarak bence..
Meral hn konusunda çok haklısınız.. Erdoğan'ın hesaba katmadığı bir hamleydi.
Çok sarsıldı...
Destegi hak ediyor...

İhsanoğlu vakası tarihe geçsin. Bahceli'nin bu millete attığı en büyük kazık olarak bence..
Meral hn konusunda çok haklısınız.. Erdoğan'ın hesaba katmadığı bir hamleydi.
Çok sarsıldı...
Destegi hak ediyor...

Ben şahsen Kılıçdaroğlunu da suçluyorum bu konuda, kaç yıllık siyasetçisin, insan kendi kemikleşmiş seçmenini tanımaz mı? Tanıyıp da ona göre hareket etmez mi? İhsanoğlu aday oldu, CHP seçmeninin çoğu sandığa bile gitmedi, parti de gerçekten dişli ve seçmenin saygısını kazanmış kaç vekilini kaybetti, Emine Ülker hanım çatı aday sonrası çekip gitmedi mi? Çoğu kişinin önünü kesti Kemal bey, aynı şeyi bu seçimlerde de yaptı gerçi, misal sayın Baykal'da liste de sanırım, Allah şifa versin kendisine, eski siyasetçidir, siyasetin mihenk taşı gibidir ama liste de ne işi vardı, Muharrem beyin listesinin yarısı CHP seçim listesine alınmadı, neden?

Bu seçimlerde de az kalsın aynı hataya düşüyordu, hatırlayın ilk Cumhurbaşkanı adayı tarifleri Muharrem İnce'yi işaret etmiyordu ama Meral hanım akıllı kadınmış ki çatı aday maday dinlemem dedi, cumhurbaşkanlığını kazanamasa da en azından Meclis'te olmayı hak ediyor, cesur kadınmış.

Karamollaoğlu, belki geçmişte büyük hataları vardır affedilmeyecek şeyler yapmıştır bilmiyorum, lakin açıklamaları hedefi on ikiden vuran türden.

Buradan okuduğuma göre Cumhurbaşkanı koalisyona sıcak bakmaya başlamış, koalisyon değiiiilll ittifak ittifak :) demek ki halk isterse herşey olurmuş, hep diyorum diyeceğim, halk olarak birbirinizin kıymetini bilin, kimse partizanlık yapıp bunu bir maç skoru gibi görmesin, hırs yapmasın, öfke yapmasın, önemli olan halkın bir olmasıdır, farklı düşünseniz de bir olun birlik olun, hepinizin tek amacı vatan, siyasetçiler bize emretmeye değil hizmet etmeye varlar, hizmetleri de lütuf değil gerekliliktir, bizler vergi veriyoruz, üretip çalışıyor, ülke ekonomisine katkıda bulunuyoruz çünkü.

Ben şahsen Kılıçdaroğlunu da suçluyorum bu konuda, kaç yıllık siyasetçisin, insan kendi kemikleşmiş seçmenini tanımaz mı? Tanıyıp da ona göre hareket etmez mi? İhsanoğlu aday oldu, CHP seçmeninin çoğu sandığa bile gitmedi, parti de gerçekten dişli ve seçmenin saygısını kazanmış kaç vekilini kaybetti, Emine Ülker hanım çatı aday sonrası çekip gitmedi mi? Çoğu kişinin önünü kesti Kemal bey, aynı şeyi bu seçimlerde de yaptı gerçi, misal sayın Baykal'da liste de sanırım, Allah şifa versin kendisine, eski siyasetçidir, siyasetin mihenk taşı gibidir ama liste de ne işi vardı, Muharrem beyin listesinin yarısı CHP seçim listesine alınmadı, neden?

Bu seçimlerde de az kalsın aynı hataya düşüyordu, hatırlayın ilk Cumhurbaşkanı adayı tarifleri Muharrem İnce'yi işaret etmiyordu ama Meral hanım akıllı kadınmış ki çatı aday maday dinlemem dedi, cumhurbaşkanlığını kazanamasa da en azından Meclis'te olmayı hak ediyor, cesur kadınmış.

Karamollaoğlu, belki geçmişte büyük hataları vardır affedilmeyecek şeyler yapmıştır bilmiyorum, lakin açıklamaları hedefi on ikiden vuran türden.

Buradan okuduğuma göre Cumhurbaşkanı koalisyona sıcak bakmaya başlamış, koalisyon değiiiilll ittifak ittifak :) demek ki halk isterse herşey olurmuş, hep diyorum diyeceğim, halk olarak birbirinizin kıymetini bilin, kimse partizanlık yapıp bunu bir maç skoru gibi görmesin, hırs yapmasın, öfke yapmasın, önemli olan halkın bir olmasıdır, farklı düşünseniz de bir olun birlik olun, hepinizin tek amacı vatan, siyasetçiler bize emretmeye değil hizmet etmeye varlar, hizmetleri de lütuf değil gerekliliktir, bizler vergi veriyoruz, üretip çalışıyor, ülke ekonomisine katkıda bulunuyoruz çünkü.

+1000
Her kelimenize katılıyorum..

+1000
Her kelimenize katılıyorum..

İşte biz aslında halk olarak neyi kaybettik biliyor musunuz? Kendimizi ve seçimlerimizi eleştirmeyi, hep karşı tarafı suçluyoruz, bu iktidar kanadında da böyle, iktidar hata yapıyor eleştirmiyorlar, kayıtsız şartsız tam destek, neden eleştirmiyorsun? Sen halksın, sen seçmensin, sen seçensin, muhalefet şöyle diyeceğine önce bir kendini eleştir, yapılan yanlışa yanlış de, söylenen söz ağırsa herkes adına gücüne gitsin karşı çık, muhalefet de önce dönüp bir kendine bakacak, yahu ben ne yapıyorum, ne işim var benim ülkede bile yaşamayan çatı aday diye karşıma çıkarılan kişiyle, ben Atatürk'ün kurduğu partinin başındaysam ona göre davranacağım diyecek, Kılıçdaroğlu zaman zaman Atatürk ilkelerinden öğretilerinden çıktı, he gerçi ben Atatürk'ün tekelleştirilmesine de karşıyım o ayrı mevzu, ben Atatürkçüyüm ama CHP'li değilim, Atatürk'ü sevip onun ilkelerini benimsemek veya inancımı yaşamak için bir partili olmama gerek yok, bana partiler öğretmedi Atatürkçülüğü veya inancımı, bundan sonra da onlar öğretemez.

Adamın ülkede olan bitenden haberi yok. 2008 de çıkardığı yasayı bilmiyor.
Prim gününü tamamlayan herkes emekli olabilir diyor.. 8000 gün prim ödemişim. Yaş bekleyeceksin demiş yasa bana..
Hala ödüyorum.. daha da ödeyeceğim..
Kendisi 46 yaşında emekli olmuş. Emeklilik yaşı 65 diye yasa çıkarmış.. primini tamamlayan emekli olsun diyor.
Fazlam bile var..
Anlayan beri gelsin...

https://www.facebook.com/groups/eytakilanlar/permalink/1564668480323009/

Adamın ülkede olan bitenden haberi yok. 2008 de çıkardığı yasayı bilmiyor.
Prim gününü tamamlayan herkes emekli olabilir diyor.. 8000 gün prim ödemişim. Yaş bekleyeceksin demiş yasa bana..
Hala ödüyorum.. daha da ödeyeceğim..
Kendisi 46 yaşında emekli olmuş. Emeklilik yaşı 65 diye yasa çıkarmış.. primini tamamlayan emekli olsun diyor.
Fazlam bile var..
Anlayan beri gelsin...

https://www.facebook.com/groups/eytakilanlar/permalink/1564668480323009/

Evet maalesef sizin gibi yaş bekleyen çok insan var, bir de yanlış biliyorsam düzeltin lütfen, prim günü tamamlanıp yaşı bekleyenlere SGK sağlık hizmeti vermiyor, gss ödemek zorunda kalıyorlar diye biliyorum, sizin gibi yaş bekleyen biriyle konuşmuştum bana böyle anlatmıştı çok şaşırmıştım.

Evet maalesef sizin gibi yaş bekleyen çok insan var, bir de yanlış biliyorsam düzeltin lütfen, prim günü tamamlanıp yaşı bekleyenlere SGK sağlık hizmeti vermiyor, gss ödemek zorunda kalıyorlar diye biliyorum, sizin gibi yaş bekleyen biriyle konuşmuştum bana böyle anlatmıştı çok şaşırmıştım.
Evet doğru .. Sağlıktan faydalanamiyorlar.
O sebeple Gss ödemek zorundalar. Adamın zaten işi gücü yok. Devlet emekli olmak için gençsin demiş. Özel sektör ise almak için yaşlısın diyor.
Şu an için 2400 gün prim fazlam var.
Fazla prim ödemek de maaş bağlanma oranını düşürüyor. Maaş hesaplama katsayısı saçmalık ötesi..
Eskiden de sgk maaş bağlama oranlarında yanlışlar vardı ama 2008 deki yasa ile tamamen çöktü sistem.
Şöyle söyleyeyim asgariden primi ödenen biri bugün emekli olursa 900-1000 tl arası maaş bağlanıyor. 2008 yasası olmasaydı 1700 civarı maaş bağlanacaktı.
Yani 1500 tl altında emekli maaşı yok derken reyis yalan söylemiş oluyor aslında.

Evet doğru .. Sağlıktan faydalanamiyorlar.
O sebeple Gss ödemek zorundalar. Adamın zaten işi gücü yok. Devlet emekli olmak için gençsin demiş. Özel sektör ise almak için yaşlısın diyor.
Şu an için 2400 gün prim fazlam var.
Fazla prim ödemek de maaş bağlanma oranını düşürüyor. Maaş hesaplama katsayısı saçmalık ötesi..
Eskiden de sgk maaş bağlama oranlarında yanlışlar vardı ama 2008 deki yasa ile tamamen çöktü sistem.
Şöyle söyleyeyim asgariden primi ödenen biri bugün emekli olursa 900-1000 tl arası maaş bağlanıyor. 2008 yasası olmasaydı 1700 civarı maaş bağlanacaktı.
Yani 1500 tl altında emekli maaşı yok derken reyis yalan söylemiş oluyor aslında.

2008'de çıkan torba yasadan sonra emekli olanların maaşlarını okumuştum bir haber sitesinde, gerçekten çok düşük:KK43: ülkenin açlık sınırını, asgari ücret oranını düşününce 900 lira 1000 lira para değil, tek başına yaşayana dahi yetmez.

O öyle değil canım.Görev süresi bitmeden meclisi feshederse o dönem sayılmıyor.

Ah be canım az araştırsanız.Her söylenene inanmasanız.
CB danışmanı 2 dakikada durumu özetlemiş

Ya İnce neden çocuğu indirmiş sahneden bide bu vergi kaçırma olayı nedir objektif tarafsız bir cevap istiyorum mesela Mune Mune
Emekli öğretmen çalışmasından kesilen cezayı bahsediyorsun sanırım.Bu olay hafife alındı buradakiler tarafından,Gerçi İnce ne yaparsa yapsın haklı oluyor burada.:confused:İnce trafik cezası gibi birşeydi ödedim gitti dedi,yeterli mi geldi ,normal mi geldi bu açıklama bilmiyorum.Ali Tezel daha önce yazmış bu durumu.Şikayet üzerine denetlemeye gidiyor,İnce izin vermiyor denetlenmesine,polis çağırılıyor,denetleme sonunda 10 dan fazla emekli öğretmen çalıştırıldığı ortaya çıkıyor.Ben de sanıyorum 3 veya 4 tane herhalde,neden 10 dan fazla emekli öğretmen :ıslık:.Yıllardır sigortasız çalıştırıldığı ve o zamanlar olan TFF ve KEY ödemelerinin yapılmadığı ortaya çıkıyor,100 milyardan fazla borç çıkıyor.Muharrem İnce tarafından mahkemelere intikal ediyor ama mahkemeleri kaybedip parayı ödüyor.Madem o kadar hafif bir olay neden mahkemeye intikal ediyor?Öte yandan siyasi il başkanının dersane müdürü olması yasakmış ,o da ortaya çıkıyor.Daha sonrasında Ali Tezel'in tehdite uğradığı iddiası var.
Burada yazmış detaylı
http://www.haberturk.com/yazarlar/a...-ogretmenin-sigorta-hakkini-vekil-de-bilmiyor

Akan razı veren razı hesabı yani. Oeki bu durumu kim neden şikayet etmiş taraflar razıysa?
Benim babamda emekli sigortasız çalışıyor işine geliyor böylesi
İşine geliyor da baban ne zamandır çalışıyor işyerinde?Mesela 5 senedir çalışıyor diyelim bugün çıkarsa işveren keyfi olarak ,tazminat vermese ne yapabilir?

Soğaniye Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Lobisi Basın Sözcüsü Muhtar Cücükcan Birbaş soğan fiyatlarındaki ani yükselişin sebebini En ilkeli dürüst haber ajansından Ncarenot'a açıkladı...

'' Yıllardır Ayyyy hadi kurufasulyenin yanına bir tane deyip, vurup kafasına kırmanın sonuçlarına katlanacaksınız. Bundan böyle soğana hürmet edecek, saygı göstereceksiniz...'' dedi....
FB_IMG_1529554921390.jpg

Size bir alıntı paylaşacağım.

HDP'nin barajı geçmesiyle nelerin yaşanabileceğine dair birkaç maddelik flood yazacağım.

1) HDP barajı geçerse ve AKP-MHP İttifakı mecliste çoğunluğu elde edemezse 8 Temmuz'daki seçimlerde Erdoğan başkan olsa dahi saray rejimi büyük oranda işlemez hale gelecek!

2) Millet İttifakı + HDP'nin mecliste çoğunluk olmasıyla, uzlaşabildikleri her konuda istediği yasayı çıkarabilecekler. AKP-MHP ise hiçbir şekilde yasa çıkaramayacak.

3) OHAL'in devam edebilmesi için mecliste onaylanması gerekiyor. Böylelikle OHAL sona erecek.

4) KHK'ler ve Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri için de meclis onayı şartı bulunmakta. Bu kararnameler meclisten geçmeyecek.

5) Bu durumda Cumhurbaşkanı, meclisi fesh edip seçimleri tekrarlama yetkisini kullanabilir derseniz şöyle bir cevapla karşılaşacaksınız. Anayasanın 101. maddesine göre "Bir kimse en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir."

6) Recep Tayyip Erdoğan, 10 Temmuz 2014'te yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanmıştı. 8 Temmuz'da da kazandığını düşünürsek anayasal olarak YENİDEN ADAY OLAMAYACAK! Bu sebeple meclisi fesh edebilme olasılığı yok.

7) Yani bu demek oluyor ki 24 Haziran seçimlerinde HDP'nin barajı geçmesiyle AKP büyük bir çöküntüyle 8 Temmuz seçimlerine gidecek. Erdoğan kazansa bile sistem kilitlenecek. Bunun farkında olan seçmenin yönelimi de elbette farklı olacak.

Peki HDP Baraj altında kalırsa ne olacak?

8) AKP-MHP ittifakı yaklaşık 370 m.vekili çıkaracak. İstediği her yasayı (16 yıldır olduğu gibi) geçirecek. OHAL ve Cumhurbaşkanlığı Kararnameleriyle 21 Temmuz 2016'dan beri içinde bulunduğumuz o karanlık koşullar yıllarca devam edecek.

9) 5 yıl sonunda, Erdoğan'ın görev süresinin bitmesine kısa bir süre kala meclis erken seçim kararı alacak ve böylelikle Erdoğan yeniden aday olma hakkı elde edecek. (16 Nisan referandumundaki değişiklikle, meclis seçim kararı alırsa yeniden aday olabiliyor) 116. madde 3.fıkra

10) Ve en önemli nokta AKP-MHP ittifakının 360+ vekil çıkardığı senaryoda, Muharrem İnce cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazansa dahi meclis tekar seçim kararı alıp İnce'nin cumhurbaşkanlığını düşürülebilecek.

Özetle, HDP'nin baraj altında kalması sadece HDP ve HDP'lilerin değil tüm Türkiye'nin sorunudur.

Kesinlikle katılıyorum. Cumhurbaşkanlığı olmasa bile İyi parti meclise girmeli

X